Тема уроку: "Структура книги"

(2 клас )

Мета уроку: розширити знання про структуру книги; ознайомитись із

довідковим апаратом книги ( анотація, передмова, післямова, зміст);

розвивати вміння самостійно знаходити потрібний твір за змістом.

 

Обладнання й матеріали: – книжки на партах у кожного учня;

– виставка книг «У світі чарівної казки»;

– анімована презентація PowerPoint;

– відео-ролик «Як створюється книга».

 

Хід уроку

Загальний час – 45 хвилин

Вступна бесіда

 

Бібліотекар. Книга – одне з найбільших надбань людства. Вона допомагає

вирости справжніми людьми, виховує душу людини.

Сьогодні на бібліотечному уроці ми будемо говорити саме про книгу. На

перший погляд, така проста і знайома з дитинства, кожна книжка має багато

елементів.

Бібліотекар. На попередньому році ми дізналися як вготовляється книга, а зараз давайте спробуємо  визначити з чого ж складається книга . (слайд 1)

-        Обладинк

-        Суперобкладинка

-        Форзац

-        Титульнй аркуш

-        Колонцифра

-        Колон лінійка

-        Передмова

-        Анотація

-        Зміст

-        Паспорт книги

 Обкладинка - це обличчя (або одяг) це те, що зовні відрізняє її з-поміж інших видань (слайд 2)

Часто на книгу одягають суперобкладинку. Іноді робиться цупка паперова обкладинка без назви і прізвища автора, а всі дані про книжки друкуються на суперобкладинці.(слайд 3)

Бібліотекар. Відкриємо книжку. Ліворуч – зворотній бік обкладинки, праворуч – перша сторінка книжки. Може хто знає як називається цей елемент книги? Ці два аркуші створюють форзац. (слайд 4)

Форзац – це слово запозичене з німецької мови. У перекладі означає «сторінки, які йдуть перед текстом».

Для чого служить форзац? Для того, щоб скріпити обкладинку з блоком книги. Форзаців – два. Часом, це просто білий папір. А у «Читанці» на першому форзаці вміщено малюнок, що розповідає про створення книги, а на другому, в кінці підручника, зображено бібліотеку.

Бібліотекар. Згадаємо як називається перша сторінка книги.(слайд 5)

Учні: Титульна сторінка.

Бібліотекар: Що ми можемо дізнатися з титульної сторінки?

Учні : назву книги, прізвище автора, художника, місце і рік видання (вихідні

дані).

Бібліотекар: А ось сторінка поруч з титульним аркушем. Ви звертали увагу, що розміщують на цих сторінках у дитячих книжках? Відкрийте книжки, що лежать у вас на партах.

Учні: Картинка, портрет.

Бібліотекар: Правильно, на цих сторінках розміщують головну ілюстрацію

книжки і ця сторінка теж має свою назву – фронтиспис. Це нове і незнайоме вам слово. (слайд 6)

Фронтиспис – це малюнок, розташований поруч з титулом, на лівій сторінці.

Він відображає характер усієї книги або є ілюстрацією до найважливішого епізоду. Це може бути також і портрет автора або головного героя твору.

Бібліотекар. А зараз, увага, подивимося який шлях проходить книга від аркуша до книги.

(Перегляд фрагменту фільму «Як створюється книга» - процеси

фальцювання, брошурування, виготовлення книжкового блоку та його

оправлення – 2 хв.)

 

Книга складається із зшитого ( з окремих листів) і обрізаного з трьох сторінкнижкового блоку, який проходить спеціальну обробку, з  палітурної кришки, в яку вставляється блок, і форзацу, який служить для скріплення блоку з палітурною кришкою.

Зараз ми дізнаємося, які секрети є у книжки. Кожен зможе за 5 хвилин дізнатися про що книжка, для кого вона написана, художня вона чи пізнавальна та інші таємниці книжки.

Як же швидко дізнатися, про що йдеться у книзі?

Крок перший. Звертаємо увагу на титульну сторінку.

Ви вже знаєте, що на титульній сторінці можливо знайти назву книги, прізвище автора, художника, назву видавництва, місце і рік видання.

Далі звертаємо увагу на відомості, які називаються довідковий апарат книги. Будемо гортати сторінки разом (у книжці, яка знаходиться на парті) і дізнаватися про таємниці книжки.

Крок другий. Звертаємо увагу на зворот титульної сторінки. На звороті

титула друкують анотацію.(слайд 7-8)

Анотація – короткий зміст книги. Вона викладає у найстислішій формі зміст книги, іноді дає оцінку, допомагає вирішити, наскільки цікавить ця робота читача. Анотація може включати й короткі відомості про автора. В анотації можливо буде вказано на особливості художнього оформлення.

 

Крок третій. Звертаємо увагу на передмову. (слайд 9-10) Це звернення до читача, яке розташоване перед основним текстом книги.

У передмові про книги пишуть її редактори або автори. У передмовах часто характеризують історичні обставини та факти особистого життя автора, що спонукали до написання книги.

Крок четвертий. Звертаємо увагу на паспорт книги –вихідні дані. Тут ми знаходимо вихідні дані про автора книги, а також прізвище редактора відповідальног за впуск . Знаходимо, кол книгу здано до друку. Яка її форма, тираж та ціна і адреса видавництва.(слайд 11-12)

 

Крок пятй. Завершує книгу – зміст – перелік назв розділів і творів. За допомогою змісту легко знайти потрібний розділ чи твір.

Ми зробили з вами 5 кроків, а як багато ми дізналися про книжку.

(СЛАЙД 13-14)

А тепер ми з вами проведемо підсумкове тестування.

Для того, щоб добре и швидко виконати завдання , вам необхідно згадати те, що ми вивчали на бібліотечному уроці.

 

 

 (СЛАЙД 15-17)

Анотація — це:

                 а) сторінка;

                 б) короткий зміст;

                 в) назва твору

 

  2. Обкладинка — це:

а) обгортка книги;

                 б) титульний лист;

                 в) плакат.

3. Заголовок — це:

                 а) назва книги;

                 б) автор;

                 в) післямова.

                         

4. Художник — це:

                 а) книга;

                 б) поет;

                 в) людина, що ілюструє книгу.

 

        

5. Поєднайте слово та його тлумачення:

  Сторінка                   малюнок в книзі

  Ілюстрація                   один бік аркуша

6 . Поєднавши відповідні частини, утворіть прислів'я:

Книга вчить              той багато знає.

Хто багато читає       як на світі жить.

 

 

 

 

А на закінчення нашого уроку проведемо вікторину «Сторінками українських народних казок» (презентація)

Впізнай казку за малюнком (слайд 2-3)

 

Клубок з казок (слайд 4)

 

 

     “Була собі коза. У неї було троє поросят. Вирішили вони піти в гості до бабусі та залишити козу одну вдома.

У цей час прийшла лисиця. Вона запросила козу до себе на день народження. Вона частувала її кашею з молоком. З того часу лисиця та коза стали приятелювати”.

   - Які казки переплутались?

 

Впізнай казкового героя (слайд 5-7)

 

Що втекло від баби з дідом,

Не сиділо на печі.

А зустрілось з зайченятком

Й  ну співать йому пісні.

 

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

А зовуть її ... 

Ну й старий це був собака!

Не собака – неборака!

Чоловік його прогнав –

І шкуриночки не дав!

Вовк собаку врятував,

Знов господар його взяв

Про яку це мова казку?

Відгадайте всі, будь ласка!

 

 

         На  городі виростала, сили набиралась.          

 Восени уже достигла, великою стала.

         Став дід тоді всіх гукати:

        “Час красуню нашу рвати!”

 

Ця кумася хитра й мила.

В глечик голову встромила.

Глечик виявився хитрющим,

В річку кумоньку втелющив.

 

 

 

 

Фізкультхвилинка  (слайд 8)

Раз! Два! Час вставати:   

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас

Завітав у вільний час.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутись нам до справ

 

Хто такий? Хто така? (слайд 9)

 

Як погано звичку мати 

Всім про все розповідати, 

Те, що треба і не треба, 

Як нема на те потреби? 

Ось в одного мужика 

Була жіночка така: 

Говорила без упину, 

Всім розносила новини. 

Тому він її провчив 

І мовчати научив. 

Що за казка підкажіть 

І цю жіночку назві

 

 

 

Жив-був пес і став старий вже, 

От хазяїн його вигнав. 

В лісі вовк його зустрів 

І старого пожалів, 

Ще й придумав, як зробити, 

Щоб хазяїну вгодити. 

Пес додому повернувся 

І віддячить 

Не забувся. що за казочка така? 

Про собаку, про …    

 

З якої казки?  (слайд10-12)

Сидить Півник на печі,

Їсть смачненькі калачі.

Тут лисичка прибігає,

Мерщій Півника хапає.

Біжить Котик рятувати,           

 В Лиски Півника забрати.

 

Підробив він голосок,

Став малим співати.

Здогадалися вони:

Вовк – не наша мати.

 

Сидить дівчина в корзині

На ведмежій дужій спині.

А чому ж вона сховалась,

До ведмедя не призналась?

 

Вигнав дід козу із хати,

Та й пішла вона блукати.

В зайця хатку відібрала.

Всі козу ту виганяли.

Рак козуню ущипнув,

Зайцю хатку повернув.

 

Знайшов півник колосок,

Змолов борошна мішок.

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав.

Відгадайте назву казки (слайд 13)

- Складіть великі букви слів, написаних на листочку і прочитайте справа наліво.

1.Катя. Оля. Борис. Олег. Ліда. Олена.Костя.

2.  Андрій. Кирило. Петро. Ірина. Руслан.

З яких казок ці рядки: (слайд 14)

“... Гуси-гуси, лебедята, візьміть мене на крилята...”;

“...Несе мене Лиска по каменю-мосту, на своєму хвосту...”;

“...От, вражого батька син, все йому мало! Він і нас поїсть...”;

“...Нема за що таких ледарів пирогами пригощати...”;

“...Зайчик понаносив стьожок, сережок, намиста доброго. І дід радий, і баба рада...”;

“...Наварила ріденької кашки, розмазала по тарілці...”.

 

Фізкультхвилинка (слайд 15)

Буратіно потягнувся, 

Раз зігнувся, два зігнувся, 

Три присів, чотири встав, 

П’ять – вперед закрокував. 

Буратіно покрутився, 

Раз схилився, два схилився. 

Потім далі він пішов, 

Але ключик не знайшов, 

Щоби ключика дістати, 

Треба нам навшпиньки стати .

 

Відновіть прислів’я (слайд 16)

Без труда нема…                                               допоможе

  Де сила не візьме, там розум …                         навчився

Казки маленькі, а …                                               плода

Мудрим ніхто не вродився, а …                         розуму в них багато

Чи уважний ти читач? (слайд 17)

На пеньочку росте мох, як покличеш, вийде...

 Яку тварину було зроблено із соломи?

 Хто був побратимом півника?

 Кого врятував гусачок?

 Де ж усі сховались звірі, у якій такій квартирі?

Хто вигнав Козу-Дерезу?

Від всіх тікав, а до лисиці в рот попав.

Від горошини цей хлопець виріс богатирем.

Як величали кота лісові мешканці?

 Кому належать слова: «Приходь до мене Журавлику, приходь, Лебедику!»?

 Кличка собаки з  казки «Ріпка».


1 конкурс «Розминка»


Гравці по черзі відповідають на запитання за змістом українських народних казок


1) Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко )

2) В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )

3) Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ?

( Івасику-Телесику )


1) Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею) 

2) Кого зробив дід із соломи? (Бичка)

3) Хто ловив рибу хвостом? (Вовк)


1) Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)

2) Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )

3) Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)


1) Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія )

2) Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)

3) Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)

 

2 конкурс "Угадай казку за уривком"

·        А він лежав, лежав на вікні, а тоді з вікна на призьбу, а з призьби на землю в двір, а з двору за ворота та й побіг покотився дорогою. Біжить та й біжить дорогою, коли це назустріч йому зайчик.(«Колобок»)

 

·        Мишенята було тільки й знають, що танцюють та співають. А півник удосвіта встане, всіх піснею збудить та й до роботи береться. Ото якось підмітав у дворі та й знайшов пшеничний…(«Колосок»)

 

- В одного чоловіка був кіт, старий такий, що вже не здужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв і вивіз у ліс. Покинув його, а сам поїхав додому. Сидить кіт, коли це підходить до нього лисичка. («Пан Коцький»)

 

- Пасись , пасись, бичку, на травиці, поки я мички попряду! Пасись , пасись, бичку, на травиці, поки я мички попряду!

Доти пряла, поки й задрімала. Коли це з темного лісу, з великого бору біжить ведмідь з обдертим боком. Наскочив на бичка.


3 конкурс: "З якої казки предмети?"

У моєму кошику різні предмети. Спробуйте відгадати, з яких вони казок.


Глечик з вузькою шийкою «Лисичка та Журавель»

Борошно «Колобок»

Солома «Солом’яний бичок»

Колосок «Колосок»

 

4 конкурс: "Склади ілюстрацію до казки"(пазли)

Конкурс для вболівальників:

Поки діти складають ілюстрації, вболівальники відгадують загадки.

·        Діти, поки ваші однокласники складають ілюстрації до казок, ви можете їм допомогти заробити додаткові бали. Для цього вам потрібно відгадати загадки та назвати в яких казках згадується цей герой.

Я руда, низького зросту,

Хитра я і довгохвоста.

На курей я вельми ласа –

В них таке смачненьке м'ясо.

Вовку-брату я сестриця.

А зовуть мене… (лисиця).

 

Пара довгих вушок,

Сіренький кожушок.

Сірий побігайчик.

А зоветься… (зайчик)

 

Хоч у нього й шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді, не п’є

І не ходить, не гуляє,

А у лігво спать лягає. (Ведмідь)

 

      Гострі зуби, сильні лапи

      Дуже схожий на собаку,

      Виє жалібно на місяць,  

      Всі його бояться в лісі. (Вовк)      



5 конкурс: «Телеграма від казкового героя»


На наш конкурс я запросили багато казкових героїв, але, нажаль, вони  не змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але наші гравці знають все про казки і зараз розкажуть нам від кого ж телеграми.


- Приїхати не зможу, бо тато зробив мені човник та весельце, і я ловлю рибку.

( Івасик-Телесик)

– Дуже засмучена. Мишка випадково розбила моє яйце. Знесу золоте і прийду до вас.

( Курочка Ряба )


 – Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска.

( Півник )

 – Вигнав дід мене із хати, іншу я пішла шукати.

( Коза –Дереза )


– Моя риболовля закінчилася погано. Мене побили, а хвіст опинився в ополонці.

( Вовк-панібрат )

·        Я від баби пішов, я від діда пішов, незабаром прийду до вас, якщо лисицю  по дорозі не зустріну.(Колобок)

 

·        Пригощу  лисичку і прилечу до вас. (Журавель)

 

·        Переможемо із моєю жінкою зайчика у бігові наввипередки і прийду. (Їжачок)


6 конкурс: «Скільки героїв - назвіть»

Героями багатьох українських казок є тварини. Наступні питання саме про них.

·        Кого зустрів Колобок у лісі? (Зайчика, вовка, ведмедя і лисичку -4)

·        Кого спіймав солом’яний бичок? (Ведмедя, вовка, лисичку, зайчика – 4))

·        Скільки тварин тягнуло ріпку? (собачка, котик, мишка – 3)

·        Хто жив у рукавичці? ( Мишка,жабка, зайчик, лисичка,вовк, кабан, ведмідь – 7)

·         

7 конкурс: «Чи пам’ятаєте ви слова героїв казок?"

·        Як відповідали мишенята Круть і Верть Півникові, коли він їм говорив про роботу?

·        Що сказала курочка ряба дідові та бабі, щоб заспокоїти їх?

·        Що сказав Рак Козі-Дерезі, коли виганяв її із Зайчикової хатки?

·        Що казала Лисичка Вовчику-Братику, коли він ловив рибку в ополонці?

 

8 конкурс: "Чиї слова?"

 

Телесику, Телесику!

Приплинь, приплинь до бережка!

Дам я тобі їсти й пити!

 

Ой ви діточки, козеняточка!

Відімкнітеся, відчинітися!

Ваша мати прийшла,

Молока принесла.

 

Коте брате,

Несе мене лиса в темні ліса,

В круті гори, в глибокії нори,

Там мене з’їсть!

 

Гуси, гуси, гусенята!

Візьміть мене на крилята

Та понесіть до батенька.

А в батенька – їсти й пити,

Ще й хороше походити.

 

 

ІІ КОНКУРС «ХТО ШВИДШЕ?» 

ГРАВЦІ ПО ЧЕРЗІ ВІДПОВІДАЮТЬ НА ЗАПИТАННЯ ЗА ЗМІСТОМ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗОК.

1) ЯК ЗВАЛИ ПІВНИКА В КАЗЦІ « КОЛОСОК»? (ГОЛОСИСТЕ ГОРЛЕЧКО )

2) В ЧИЙ БУДИНОЧОК ЗАБРАЛАСЯ КОЗА-ДЕРЕЗА? (ЗАЙЧИКА )

3) КОМУ З ГЕРОЇВ У СКРУТНУ ХВИЛИНУ ДОПОМОГЛО ГУСЕНЯ ? (ІВАСИКУ-ТЕЛЕСИКУ )

4) ЧИМ ПРИГОЩАЛА ЛИСИЧКА ЖУРАВЛЯ? (МОЛОЧНОЮ КАШЕЮ)

5) КОГО ЗРОБИВ ДІД ІЗ СОЛОМИ? (БИЧКА)

6) ХТО БІГАВ НАВВИПЕРЕДКИ З ЇЖАКОМ? (ЗАЄЦЬ )

7) КОГО КУПИВ ДІД НА БАЗАРІ ЗА ТРИ КОПИ? ( КОЗУ-ДЕРЕЗУ)

8) ЯКИЙ КАЗКОВИЙ ГЕРОЙ НАРОДИВСЯ З ГОРОШИНИ? (КОТИГОРОШКО)


1) ЯКА ТВАРИНА ПРИКИНУЛАСЯ НЕЖИВОЮ СЕРЕД ДОРОГИ? (ЛИСИЧКА)

2) ХТО ВИКРАВ ІВАСИКА-ТЕЛЕСИКА? (ЗМІЯ )

3) ХТО ПРОГНАВ КОЗУ-ДЕРЕЗУ ІЗ ЗАЙЧИКОВОЇ ХАТКИ? ( РАК)

4) ЯК ЗВАТИ ЗЕЛЕНОГО ЧОЛОВІЧКА З ДОВГОЮ БОРОДОЮ, ЯКИЙ ЖИВЕ У ПЕНЬКУ? ( ОХ)

5) НАЗВІТЬ УЛЮБЛЕНЕ ВЗУТТЯ ДІДА З КАЗКИ КОЗА-ДЕРЕЗА? (ЧЕРВОНІ ЧОБОТИ)

6) У ЯКІЙ КАЗЦІ БИТИЙ НЕБИТУ ВІЗ? ( ЛИСИЧКА-СЕСТРИЧКА І ВОВК-ПАНІБРАТ)

7) КОМУ В КАЗЦІ ТРЕБА БУЛО ВІДЧИНИТИ, ЧЕРЕЗ ПОРІГ ПЕРЕСАДИТИ, НАГОДУВАТИ І СПАТИ ПОКЛАСТИ? ( КОБИЛЯЧІЙ ГОЛОВІ)

8) КОГО В КАЗЦІ «РУКАВИЧКА» НАЗИВАЛИ ІКЛАН? (КАБАНА)


Молодці, діти! Ви гарно впоралися із усіма завданнями! Я дуже рада, що ви так гарно знаєте українські народні казки.

Казка —це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів'я, приказки, притчі... Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають, як треба по правді жити.  

Підведення підсумків та нагородження команд грамотами.