Бібліотечний урок

«Ласкаво просимо до бібліотеки»

Мета: знайомство дітей з бібліотекою, з  правилами поведінки у бібліотеці; залучення учнів до читання.

Обладнання: комп’ютер, проектор, «Читацький квиток», пам’ятка для учнів «Ласкаво просимо до бібліотеки».

 Хід уроку:

 Привіт! Давайте знайомитись, я - шкільний бібліотекар і я запрошую вас за чашечкою смачного чаю ближче познайомитись (знайомство з першокласниками).

Ось ви вже і першокласники. Подобається вам в школі? (Діти відповідають.) Школа у нас велика, простора. У ній є багато кабінетів, спортзал, їдальня, а ще є бібліотека.

Діти, хто знає, що таке бібліотека?

 Слово «бібліотека» походить з грецької мови і складається з двох слів. «Бібліо» - книга, «тека» - сховище, тобто бібліотека - це дім де живуть книги.

   Подивіться, як багато у бібліотеці книг. Вони розташовані на полицях, які називаються стелажами. Але книги в бібліотеці не тільки зберігаються – їх ще видають для читання додому.

 Бібліотека складається з таких відділів: абонемент, читальний зал та книгосховище.

Абонемент - це приміщення, де книги видаються додому.  На деякий час книга твоя! Бібліотечну книгу можна тримати дома  не більше 30 днів, а потім обов’язково потрібно повернути до бібліотеки – вона потрібна іншим учням.

Книгосховище - це приміщення, де зберігаються  підручники.

Читальний зал - це приміщення, де учні можуть попрацювати з книгою або журналом, книги з читального залу додому не видаються. Чому?  (Відповіді дітей) Тому що у бібліотеці є рідкісні книги, яких мало і вони у будь-який час можуть знадобитися іншим читачам - це довідники, словники, енциклопедії, якими часто користуються читачі. Рідкісними книгами можна користуватися тільки у бібліотеці, тому в читальному залі є столи для роботи. А оскільки в читальному залі діти працюють, тут треба поводити себе тихо, щоб не заважати іншим читачам.

 Азараз я ознайомлю вас з Правилами поведінки у бібліотеці:

1.У бібліотеці треба поводити себе тихо, тому що шум заважає іншим читачам.

2.Книги потрібно повертати вчасно, адже їх чекають інші читачі, у нашій бібліотеці книгами можна користуватися 30 днів.

А якщо всі ми візьмемо додому книги, і не будемо повертати їх до бібліотеки вчасно, то іншим дітям нічого не залишиться.

 3. З бібліотечними книгами треба поводитися дбайливо, щоб їх змогло прочитати якомога більше учнів.

Книгу потрібно берегти. Що значить берегти книгу? Як потрібно поводитися з книгою, і не тільки з  бібліотечною? (Діти відповідають) В книгах не можна малювати і не можна писати. Запам'ятали? А ваші підручники  обгорнуті, з закладками, підписані й охайні? (Діти відповідають). Хто ще не подбав про свої  підручники - потрібно терміново це зробити. Домовилися?

4. Бібліотечні книги не можна губити, інакше у бібліотеці не залишиться жодної книги.

 5 Книги у бібліотеці потрібно ставити на свої місця, інакше бібліотекар не зможе швидко їх знайти.

 Дітки, подивіться, як багато ви знаєте про бібліотеку. А може ви мені скажете, хто такий бібліотекар? (Діти відповідають) Бібліотекар – це людина, яка працює у бібліотеці і у будь-який час може прийти вам на допомогу. Бібліотекар допоможе вам вибрати цікаву книгу.

А тепер ми з вами пограємо у гру.  Згодні? Перивіримо, наскільки ви уважні. Я буду вам читати рядки з вірша, а ви, якщо згодні, будете відповідати:

«Це я», а якщо ні – будете плескати у долоні.

Запитання до гри:

1. Хто відтепер і навіки вірний друг бібліотеки?

2. Хто, скажіть, цілий рік свій підручник береже?

3. Хто, скажіть, не любить казок та віршів?

4. Хто, скажіть, без підказок малюкам читає казку?

5. Хто чув, що глухарі вивчають Букварі?

7. Хто книги бере в аптеці?

8. Хто летить вперед так скоро, що не бачить світлофора?

 Молодці, діти.  Ви всі дуже старалися. Для того щоб стати читачем нашої бібліотеки, вам, дітки, необхідно добре запам’ятати правила користування бібліотекою. Давайте їх повторимо.

 Ось, дітки, ви  і познайомилися з жителями нашої бібліотеки та з правилами користування бібліотекою. Тепер для вас настав час стати читачами нашої чудової бібліотеки. Я вручаю вам «Читацькі квитки» і від сьогодні ви є читачами. (Кожному першокласнику урочисто вручаються пам'ятні листівки)

 А зараз ви  дасте урочисту обіцянку читача. Якщо ви згодні з тим, що я буду говорити, після кожного віршика ви говорите: «Обіцяємо!».

 Обіцяємо не лінуватися,

Сумлінно працювати,

Книги розумні читати,

Щоб багато чого знати.

(Обіцяємо!)

Обіцяємо в гості до книги

Ми частіше ходити,

Сторінок не рвати, листи не бруднити,

Кращим другом книзі бути.

(Обіцяємо!)

На завершення нашого знайомства хочу запропонувати вашій увазі цікаві мультфільми про книгу та бібліотеку. (перегляд мультфільмів).

Я дуже рада нашому знайомству, наш бібліотечний урок завершується і на згадку про наш урок дарую вам “запрошення до бібліотеки”, яке містить в собі Правила поводження з книгами, та Правила читання. Тож бережіть свої підручники, якими користуєтеся. Дбайте, щоб вони завжди були чисті, і щоб вам не соромно було їх передати своїм молодшим друзям. Чекаю вас у гості, до зустрічі!