Підсумки подорожі

Малий Джо вітає учасників вебквесту "Пірати інформаційного світу" та дякує кожному, хто приєднався до освітньої подорожі інформаційним світом у складі команди!

Подорож була не простою та потребувала не тільки кмітливості, а й творчого підходу, вміння здійснювати ефективний пошук інформації, розрізняти, де може чатувати на нас небезпека в мережі Інтернет та бути наполегливим щодо своїх результатів.

Джо задоволений своєю командою, особливо тими, хто дотримувався академічної доброчесності та надіслав власні роботи в останньому завданні. А ще він ніколи не залишить по за увагою тих, хто відноситься до справи з інтузіазмом та натхненням, тому учасники, які склали більше, ніж 5 правил, отримають бонуси.

Гру завершено, а на старанних учасників чекає приз - сертифікат підвищення кваліфікації на 6 академічних годин. Малий Джо нагадує, що сертифікати отримають лише ті учасники, які виконали завдання веквесту та тестового завдання до вебінару результативно щонайменше на 80 %. Результати таких учасників у таблиці виділено яскраво зеленим кольором.

Для отримання сертифікату необхідно звернутися у своєму закладі освіти до відповідальної за реєстрацію на курси особи з проханням зареєструвати Вас до групи 1-Z-2021 "Безпечний інтернет". Реєстрацію необхідно здійснити не пізніше 16 лютого 2021 р.! Електронні сертифікати ми надішлемо на вказану Вами під час реєстрації на заходи електронну адресу до кінця лютого. За консультацією звертайтесь до автора вебквесту за адресою: olha.bohdanova@moippo.mk.ua.

До зустрічі в інформаційному світі!

Підсумки подорожі

Відповіді

День перший

Завдання 1. Команда

Познайомитися з командою можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/0B_9y-vB0qL9_flZrczdzTno1LUhVM2xKQmY3MnNWOU5WbEpVNDhVSS13VlVaNTFoNFBnS3M?usp=sharing

Завдання 3. Кіберпірати

Пояснення до оцінювання:

Учасники, що надали не повну відповідь - пояснили причину але не вказали чи варто займатися кіберпіратством, отримали 4 бали

Однозначно всі учасники гри зійшлися на думці, що не варто бути кіберпіратом.

Пояснення учасників, чому не варто займатися піратством у мережі Інтернеті:

  • В Законі України "Про авторське право та суміжні права" зазанчено, що інтернет - піратство - це вчинення будь- яких дій, які визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі інтернет. Порушувати Закон не можна!

  • Порушуються не тільки авторські права та ефективний захист певної інформації, яка знаходиться в Інтернеті, а й можна потрапити в неприємну ситуацію та отримати величезний штраф і, навіть, тюремне ув'язнення. А ще в душі залишиться відчуття, що ти непорядна людина. Краще робити все за правилами та законами. Бути чесним та законопорядним!

  • Контрафактні програми нерідко містить вразливі місця, «закладки» або власне інтегрований зловмисний код, становлення піратського ПЗ пов’язана із можливим витоком даних, крадіжкою комерційної, конфіденційної та платіжної інформації, проникненням у мережі даних та пошкодженням комп’ютерних систем.

  • Через велику кількість піратів в Інтернеті багато людей втрачають заробіток за свої наробки. Споживачі отримують неякісний контент, а це, в свою чергу, не сприяє отриманню ними задоволення від преглянутого фільму чи прослуханої пісні.

День другий

Завдання 1. Фантом

Фейковим може бути: сайт, фото, новини, акаунт, відео

Не може бути фейковим: теорема, антивірус, факт, комп'ютер, програма

Завдання 2. Правдошукач

Відкриття року: на престижній художній премії визнали молодого талановитого котохудожника

  • Якщо зробити запит через пошуковик "Герт Ян Янсен", то знайдете інформацію про те, що це один із головних шхраїв в історії мистецтва.

  • Пошук по зображенню дасть визначити справжнього автора картини - Пабло Пікассо.

У Броварах повстали проти злочинної влади

  • Бровари не "невелике містечко", а найбільше місто після Києва в Київській області

  • Пошук фотографії до новин визначається як фото з острова котів у Японії.

  • У статті допущені граматичні помилки

  • Населення Броварів - 109324 жителі, тому 150 тис. котів не могли вийти на протест.

  • Відсутня дата та місце події.

Завдання 3. Корабель фантом

Назвемо основні 5 ознаків фейкового акаунту в соціальній мережі:


Роз'яснення щодо оцінювання

Шановні учасники гри! Враховуючи гарні відповіді окремих учасників, ми не змогли залишити їх поза увагою. Тому учасники, що надали більше ніж 5 ознак фейкового акаунта отримають бонусні бали. Крім того, учасники, які з першого разу отримали 12-15 балів за тест до вебінару, отримають 1-4 бонусних бали.

У Завданні 2 знято 1 бал в учасників, які аргументували але не вказали, чи є дана новина фейковою.

День третій

Завдання 1. Інтернет-нелегал

Усі наведені ситуації є порушенням

Ситуація №1: У будь-якому випадку, навіть якщо це родичі, необхідно запитати їх дозволу на розміщеня фото на сторінці, адже хтось із них може бути проти публічності. Будь хто з родичів може подати на дівчину заяву до суду.

Ситуація №2: Це грубе порушення прав людини, особливо конфіденційності. Поговоріть з порушником про порушення прав. Якщо ж така особа й надалі продовжує спілкуватися під чужим акаунтом, то варто подати заяву до Департаменту кіберполіції Національної поліції України, а власнику акаунту - до суду.

Ситуація № 3: Це кримінальна відповідальність. Так як в цій ситуації виявлено факт вчинення злочину за допомогою інтернету, можна подати електронне звернення, заповнивши форму зворотного зв’язку на сайті Департаменту кіберполіції Національної поліції України або написати відповідну заяву в найближчий відділ поліції.

Завдання 2. Розгляд справи

Провайдер дійсно має зберігати права користувачів та вправі не називати прізвища зловмисника Малому Джо. Йому варто було написати адміністратору/модератору сайта знайомств про видалення анкети та блокування користувача, який її розмістив. У разі відмови, Джо має звернутися не лише до поліції, а й до Департаменту кіберполіції. Як тільки знайдуть порушника, справу мають передати до суду. Якщо ж суд не задовольнить позов Джо і злочинця не покарають, то варто надіслати листи до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини та Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

День четвертий

Завдання 1. Дивні мешканці кіберпростору

Ці дивні особи - інтернет тролі. Це особи, які отримують задоволення від того, що дістають людей, провокуючи на прояв емоцій. Тролінг – це провокаційне повідомлення, твердження або новина, донесена до людини усно чи письмово без наміру викликати конструктивний діалог. Найперша мета троля – поглузувати, спровокувати на конфлікт.

Поради від учасників, як себе захистити від тролів в інтернеті:

  • Оскільки тролі намагаються спровокувати реакцію, гарною ідеєю є не реагувати на троллінг та ігнорувати їх (або відправляти в бан і тд). Так народилась часто вживана в інтернет-сленгу фраза: «Не годуйте тролів». Та все ж найкращий спосіб відбитися від тролінгу - ігнорувати його. Про це говорять як психологи, так і самі тролі. Тому позбавте троля того, заради чого він так «працює». Адже пам’ятайте, що саме заради вашої реакції все це і робиться.

  • Поскаржитися модератору веб-сайту чи групи у соціальній мережі про таких осіб з метою блокування їх сторінок.

  • Якщо вас охопили різкі яскраві емоції, ви сповнені обурення і вкотре реагуєте на повідомлення від співрозмовника, але дискусія відбувається чинно та без образ - можливо, ви як раз попали під тонкий тролінг. Захистити себе можна згорнувши розмову, проаналізувати чи є психологічні маніпуляції в цьому спілкуванні, ігнорування співрозмовника, або навіть бан.

  • Тролі та хейтери часто приховують власне обличчя, щоб уникнути наслідків в цифровому та реальному світі. Тому встановіть для правило — якщо у профілі немає фотографій, додавати його до списку друзів не слід.

  • Запитів від людей, з якими немає спільних контактів також слід уникати. Адже хоча б один спільний друг вже є певною гарантією того, що запит надходить від реальної людини.

  • Потрібно працювати із собою і власними негативними проекціями.

  • Не дозволяти втягувати себе в чужі негативні проекції: прояснювати факти, формувати власну думку, а не брати участь в плітках.

  • Якщо ми почули про когось негативну інформацію, прояснити її, дізнатися факти. Подумати: яка вигода у людини, яка повідомила мені цю інформацію?

  • У конфліктній ситуації вислухати обидві сторони, у кожної своя правда, не дозволяти маніпулювати своєю думкою.

Завдання 2. Кібербулінг

Поради учасників Кульгавому Джоні:

  • Зберегти факти (скріни, збереження посилань);

  • Заблокувати кривдника: включити до «чорного списку», пожалітись на користувача адміністрації сайту.

  • Звернутись до адміністрації сайту з метою вилучення даних, які зачіпаються честь та гідність (особливо якщо ці дані персоналізовані – фото, особиста інформація). При цьому варто посилатись на законодавство про охорону прав людини та захист персональних даних.

  • Звернутись до поліції з поданням заяви, якщо дії кривдника мають ознаки кримінального злочину.

  • Звернутись до провайдера інтернет-послуг для блокування сайтів, які розповсюджують інформацію, яка має ознаки кібербулінгу.

  • Кульгавому Джоні потрібно поговорити з піратами, роз'яснити ситуацію, що так поводитися не можна по відношенню до інших, особливо з людьми, що мають вади. Щоб налагодити дружні стосунки.

  • Кульгавому Джоні варто звернутися до особи, якій він довіряє, щоб мати емоційну підтримку (з підтримкою легше боротися :)

  • Кульгавому Джоні потрібно працювати над власною самооцінкою, ставити цілі і досягати їх, ставитися з гумором, не витрачати час, емоції та енергію на таких "піратів".


Причини, чому пірати так вчиняють (відповіді учасників):

  • Пірати себе так поводять скоріш за все через ситуацію в сім'ї (можливо росли без заборон, не сприймали авторитет батьків). Все залежить від виховання.

  • Їх головна проблема – бажання відчути підтримку та повагу інших. Якщо це прагнення не реалізоване, воно породжує агресію, яку треба на комусь зганяти. Або їх ображали інші, і тут вони знайшли слабшого за себе і відчувають себе краще (психологічна травма у піратів...)

  • Пірати намагаються завжди бути на "сцені", завоювати аудиторію спостерігачів, їхні лестощі та підлабузництво. Вони вважають, що їм надано права та повноваження для знущання, та почувають себе добре, поки відчувають владу та перевагу над іншими.

  • Пірати, ймовірно, дуже переживають, що з'явився Кульгавий Джоні і його більше любитимуть.

  • Ще можна припустити, що пірати самі були жертвами образ та зневаги, тому так ставляться до новенького.

  • Їх дії є, на жаль, доволі популярні серед тих, хто шукає самоствердження. Але ствердитися самостійно своїми здобутками (фізичними, громадськими, інтелектуальними тощо) набагато важче, ніж "возвеличитися" завдяки приниженню інших.

  • Можливо вони не до кінця розуміють, якої шкоди та страждань завдають Кульгавому Джоні. Можливо вони вважають смішним знущання над слабшим піратом.

Завдання 3. Загрози vs залежності

  • Фрепінг - несанкціонована зміна особистих даних у користувача на його сторінці в соціальній мережі; злом чужого акаунта у соціальний мережі, розміщення неправдивої інформації від імені власника.

  • Вуайеризм (віртуальний) - феномен стеження за об'єктами з метою здійснення своїх збочених ідей в життя за допомогою записів з камер спостереження, або ж просто вивчення людини з точки зору особистої інформації про нього, яка знаходиться в публічному доступі.

  • Танцюючі свині (в комп'ютерній безпеці) - це термін, що описує ставлення користувачів комп'ютерів до комп'ютерної безпеки. Він означає, що користувачі продовжать переглядати забавні зображення, навіть якщо вони отримають попередження від програм, які забезпечують безпеку, що перехід по посиланню може являти загрозу. Іншими словами, користувачі вибирають бажаний контент не оглядаючись на його безпечність.

  • Претекстінг - це набір дій, відпрацьованих за певним, заздалегідь складеним сценарієм, в результаті якого жертва може видати будь-яку інформацію або вчинити певну дію.

  • Хепіслепінг (від англ. happy slapping – щасливе ляскання) – відносно новий вид кібербулінгу, який починався в англійському метро, де підлітки прогулюючись пероном раптом ляскали один одного, в той час як інший учасник знімав цю дію на мобільну камеру.

  • Скам. У буквальному сенсі іноземне слово «sсam» означає «афера або витівка». Але в контексті сучасного використання правильніше буде розуміти його як «шахрайство» або «обман». Скамом називають будь-який Інтернет-проект, який закрився з незрозумілої причини і багато його учасники отримали фінансові збитки.

  • Планшетні зомбі називається комп'ютер, підключений до мережі Інтернет, який був заражений в результаті хакерської атаки, комп'ютерним вірусом або троянською програмою, і може бути використаний для виконання різних шкідливих задач, адже зловмисники можуть віддалено керувати ним.

День п'ятий

Завдання 1. Цифровий слід

Залежно від ступеня ризику, методи захисту даних включають створення складних паролів або passphrase, приховування геолокації, заповнення аккаунта неправдивими відомостями і вигаданими історіями або повне видалення даних. Однак контроль – це ілюзія. Що потрапило в Інтернет, залишається там назавжди. Навіть якщо дотримуватися головного правила безпеки – мовчання, результат не гарантований. Наведені нижче правила захистять від базового збору інформації, однак якщо вами зацікавляться всерйоз – знайдуть все.

Видалити себе з інтернету – неможливо. Відкриті державні реєстри містять інформацію про транспортні засоби, нерухомості, судові справи, яку неможливо видалити. Веб-архіви зберігають історичні знімки сайтів. Реально видалити невикористовувані акаунти, виключити себе з баз даних інформаційних брокерів, відправити запит на видалення публікацій в соцмережах і на інших сайтах:

  • Видалення акаунтів. Перейдіть в каталог прямих посилань для видалення зайвих акаунтів. Пам’ятайте, що краще видалити акаунт, ніж заблокувати або деактивувати. При деактивації аккаунт технічно залишається онлайн і доступний для пошуку.

  • Виняток з баз даних інформаційних брокерів. Сайти пошуку людей, або «брокери даних» (Pipl, Acxiom, WhitePages), збирають і продають персональну інформацію з відкритих реєстрів та соцмереж. Щоб виключити профайл з баз даних, надішліть запит на електронну пошту власників або адміністраторів. Якщо на сайті немає контактів, зверніться в каталог WHOIS і дізнайтеся контакти власника. У ряду сервісів видалення профайла доступно за допомогою онлайн-форми. Список посилань і інструкцій – в статті Vice.

  • Видалення публікацій в результатах пошуку, соцмережах і на інших сайтах. Якщо хочете, щоб у результатах пошуку більше не з’являлися персональні дані, зв’яжіться з власником сайту, на якому опубліковані. Після того як інформація віддалиться, Google не зможе знаходити і додавати в результати пошуку. Якщо власник сайту відмовиться виконати прохання, Google заблокує деякі типи особистих даних. Такі запити залишаються публічними: якщо видалили компрометуючу статтю, звернувшись до Google, то запит на видалення, як і сама стаття, з’являться в Lumen Database. Така сама схема діє в соцмережах: попросіть людину видалити публікацію або зняти позначку на фото. Якщо відмовляється, повідомте про порушення адміністрації і відключіть можливість відзначати на фото в налаштуваннях. Інструкції з оформлення скарг

Завдання 2. Печиво

Cookies — тістечка, печиво) — у комп'ютерній термінології поняття, яке використовується для опису інформації у вигляді текстових або бінарних даних, отриманих від веб-сайту на веб-сервері, яка зберігається у клієнта, тобто браузера, а потім відправлена на той самий сайт, якщо його буде повторно відвідано.

Файл «cookies» (невеликий файл з налаштуваннями профілів) полегшує користування веб-сайтом, записуючи дані, необхідні для входу в систему та збору статистики. Користуватися сайтом можна також без файлів «cookies». Кукі зазвичай зберігають ваші вподобання на сайті, такі як ваша мова, місце перебування, тощо. Більшість інтернет-користувачів автоматично приймають файли «cookies». Їх можна вимкнути в будь-який момент або налаштувати пошукову систему так, щоб вона повідомляла про всі випадки, пов'язані з відправкою файлів цього типу.

Завдання 3. Мій ТОП правил безпеки

ТОП учасників можна переглінути за посиланням: http://bit.ly/378KaMS