День третій

Увага! Відповіді до третього дня не приймаються! Перейдіть до виконання завдань четвертого дня!

Малий Джо вітає учасників вебквесту і дякує за роз'яснення щодо фейків у кіберпросторі. Тепер він може з легкістю розпізнати фейкову інформацію та фейковий обліковий запис у соціальній мережі.

Завдання 1. Інтернет-нелегал

У піратському середовищі багато нелегалів. У кіберпросторі теж є такі особи, які публікують дані нелегально, без дозволу інших осіб. Порившись в інтернеті, Джо знайшов, куди можна звернутися в разі такої ситуації.

Допоможіть Малому Джо визначити: чи легальні дії вчиняють користувачі в кожній ситуації?

Ситуація 1.

Дівчина розмістила фотографії зі святкування дворіччя молодшої сестри. На фото в домі її батьків були зображені дорослі родичі, молодші брати та сестри. Фотографії „лайкнулиˮ більше 80 друзів.

Ситуація 2.

Хлопець підібрав пароль від скайпу свого знайомого та від його імені листується з іншими людьми.

Ситуація 3.

Сусід час від часу перепощує відеоролики порнографічного змісту на своїй сторінці в соціальній мережі.

Довідка

Можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, зокрема на адресу електронної пошти: hotlіne@ombudsman.gov.ua. Можливості такого звернення обговорено в ст. 55 Конституції України.

У разі, якщо виявлено факт вчинення злочину за допомогою інтернету, можна подати електронне звернення, заповнивши форму зворотного зв’язку на сайті Департаменту кіберполіції Національної поліції України:

https://cyberpolice.gov.ua та написати відповідну заяву в найближчий відділ поліції.

У разі, якщо порушенно права людини в інтернеті, за захистом своїх прав можна звернутися до суду. Якщо особі виповнилося 14 років, то самостійно; у молодшому віці за захистом прав дитини можуть звернутися до суду батьки чи опікуни.

Після використання всіх національних механізмів правового захисту кожна людина може звертатися за захистом своїх прав і свобод до Європейського суду з прав людини.

Також у випадках, коли права окремої людини порушують, заяви про такі порушення можна подати безпосередньо до Управління Верховного комісара ООН з прав людини за адресою: urgent-actіon@ohchr.org

Звернутися на національну дитячу „гарячу лініюˮ щодо захисту прав та інтересів дітей, безпеки дітей в інтернеті, насильства щодо дітей і з усіх інших питань, пов’язаних з дітьми, можна в організацію „Ла Страда – Українаˮ за номером 116-111

Дізнатися відповіді на найпоширеніші питання щодо прав людини в онлайновому середовищі, дозволену та заборонену поведінку й контент в інтернеті, відповідальність за порушення в мережі, механізми захисту порушених прав онлайн Ви можете на сайті проєкту „Права людини та Інтернетˮ за посиланням: https://rm.coe.int/16802e3e96

Порадьте, куди варто звернутися в таких ситуаціях? Відповідь упишіть до форми нижче.

За аргументовані поради можна отримати 6 піастрів.

Завдання 2. Розгляд справи

Одного разу Малий Джо шукав в мережі Інтернет напарницю і натрапив на повідомлення, у якому невідома особа розмістила рекламну інформацію на сайті знайомств від імені Джо без його відома. У рекламі зазначили його вік, рік народження й детально описали зовнішність. Крім того, було посилання на інтернет-сторінку Джо, де містився точний, за винятком однієї цифри, номер його телефону й фото. У рекламі йшлося про те, що він шукає інтимних стосунків з безсоромною піраткою його віку або старшою.

Джо попросив поліцію ідентифікувати особу, яка розмістила рекламу, щоб притягнути до відповідальності. Провайдер послуг відмовив у наданні такої інформації через обов’язок зберігати анонімність у телекомунікаціях, як це передбачено законами.

Порадьте Джо, до кого можна звернутися по допомогу в цій ситуації?

За аргументовану пораду можна отримати 5 піастрів.

Упишіть свою пропозицію до форми:

Увага! Кінцевий термін надсилання відповідей - 23:55 10 лютого 2021 року!

Результати другого дня подорожі будуть оголошені 11 лютого 2021 року протягом дня.