RODITELJI

Produženi boravak - mjesto učenja, igre i poticanja kreativnosti

Produženi boravak učenika 2. i 3. razreda

PRODUŽENI BORAVAK

Produženi je boravak oblik odgojno-obrazovnog rada namijenjen učenicima prvoga, drugoga i trećega razreda osnovne škole. Rad produženog boravka organizira se od 8:00 do 14:00, neposredno prije poslijepodnevne nastave ili u suprotnoj smjeni od 11:30 do 17:00, neposredno nakon redovite prijepodnevne nastave.

U produženom se boravku izmjenjuju odmor, vrijeme za učenje, vježbanje i ponavljanje te organizirano vrijeme, a učenicima koji pohađaju produženi boravak, osigurana su tri obroka: doručak, ručak i užina.

Rad je u produženom boravku drugačiji od rada u redovitoj nastavi, ali je usklađen s nastavnim sadržajima koje je učiteljica, koja radi u nastavi, realizirala ujutro. Učiteljica zaposlena u produženom boravku s učenicima, osim ponavljanja i uvježbavanja nastavnih sadržaja koje su učenici ujutro usvajali na nastavi te pisanja domaće zadaće, osmišljava i načine kreativnog provođenja preostalog vremena kroz učenje i igru.

Dežurstvo u produženom boravku traje do 17h. Dužnost i obaveza roditelja je pokupiti dijete do kraja dežurstva. Izlazak iz boravka prije uobičajenog vremena, radi opravdanih razloga, potrebno je pravodobno najaviti učiteljici produženog boravka. Učiteljicu je potrebno kontaktirati na broj telefona neposredno prije dolaska pred školu kako bi preuzeli dijete.

CILJEVI PROGRAMA

Ciljevi realizacije sadržaja u produženom boravku u skladu su s općim ciljevima osnovnog obrazovanja:

1. Omogućiti djetetu pun život i otkriti njegove/njezine pune potencijale kao jedinstvene osobe

2. Omogućiti djetetu njegov/njezin razvoj kao socijalnog bića kroz život i suradnju s ostalima kako bi doprinijela/ doprinio dobru u društvu

3. Pripremiti dijete za daljnje obrazovanje i cjeloživotno učenje (učiti kako učiti)

U cilju postizanja brojnih zadaća rada u produženom boravku poput:

· cjelovitog razvoja učenika

· prepoznavanja i ostvarivanja učenikovih potencijala

· razvijanja unutarnje motivacije i osposobljavanja učenika za samostalnost u učenju

· postavljanja temelja za cjeloživotno učenje

· socijalizacije i emocionalnog povezivanja učenika u razrednom odjelu ili odjelima.

Produženi boravak ostvaruje se kroz nekoliko područja:

· jezično-komunikacijsko: slušanje i govorenje, glasovna analiza i sinteza, čitanje i pisanje, razvoj verbalne i neverbalne komunikacije, igranje uloga, dramatizacija, improvizacija, sudjelovanje u raspravama i debatama, stvaralačko izražavanje…

· kulturno-umjetničko: pjevanje, sviranje, slušanje glazbe, pokret, likovno izražavanje, posjet kulturnim ustanovama (knjižnici, kazalištu, kinu, muzeju, likovnoj galeriji…) upoznavanje hrvatske nacionalne baštine

· prirodoslovno-matematičko: svladavanje matematičkog jezika, razumijevanje i primjena matematičkih zakonitosti, računanje, mjerenje, procjenjivanje, rješavanje problema, istraživački rad, posjet znanstvenim ustanovama, učenje o povijesnim hrvatskim znanstvenicima i upoznavanje suvremenih hrvatskih znanstvenika

· sportsko-rekreativno: razvijanje svijesti o važnosti zdravog načina života, upoznavanje načina zdravog življenja, stjecanje higijenskih navika, sportska igra, izgradnja samodiscipline i sportskog duha, posjet sportskim događajima, organiziranje sportskih natjecanja, učenje o povijesnim hrvatskim sportašima i upoznavanje suvremenih hrvatskih sportaša.