CILJ PROJEKTA:

Uvođenjem igre u nastavni proces želimo ostvariti dinamičnu i zanimljiviju nastavu koja potiče interes učenika i razvoj vještina 21. stoljeća. Cilj je potaknuti učenike na samostalno istraživanje, razmišljanje, rješavanje problema i naučiti ih kako učiti. Kroz igru učenici će razvijati kreativnost i ostvariti svoje osobne potencijale te motiviranije ostvarivati sve planirane ishode nastave. Prezentiranjem svojih igara ostalim učenicima škola partnera na eTwinning platformi učenici će razvijati komunikacijske i digitalne kompetencije, suradnju i poduzetnost.

Naše ovogodišnje aktivnosti u projektu završavamo VRTULJKOM IGARA. Vrtuljak igara nastajao je tijekom svih devet mjeseci trajanja projekta, a s ciljem okupljanja svih starih i novih igara i njihovih pravila na jednom mjestu kako bismo ih se jednom mogli prisjetiti i ponovo ih zaigrati.Također se nadamo da će se u tim igrama pronaći i neki drugi klinci i klinceze!

Vrijeme je za još jednu igru suradnje projektnih partnera. Ovaj put je to igra pod naslovom POGODI GDJE SAM? PRONAĐI ME NA KARTI!

Pripreme za videokonferenciju su u tijeku...suradničkim radom pokušavamo predvidjeti odakle bi nam se naši projektni partneri mogli javiti, pa sukladno tome bilježimo pitanja koja bismo im mogli postaviti kako bismo što prije otkrili njihov položaj i odnijeli pobjedu!


Stigao je i dan videopoziva! Spremno smo ga dočekali. Pljuštala su pitanja s obiju strana: o prirodno-geografskim obilježjima zavičaja, naseljima, kulturno-povijesnim znamenitostima, prometu, gospodarstvu, narječjima. Oroslavci su bili nešto uspješniji i prvi su otkrili odakle dolazimo, ali ni naša vještina snalaženja na geografskoj karti ne smije se zanemariti! Ova je igra bila šlag na torti!

S Vladom i Zvonkom u EKO avanturi

Vlado i Zvonko (Vladimir Nazor i Zvonko Car, znamenite osobe čija imena nose dvije crikveničke osnovne škole) ponovo su za svoje učenike pripremili izazov. Ovaj put je riječ o EKO izazovu, a glavni lik izazova je lastavica. Sve o ovoj suradnji saznajte klikom na fotografiju!

Mjesec travanj smo otvorili igrama za poticanje koncentracije i pamćenja. Najviše nam se svidjela društvena igra BOMBA. Učenici stoje u krugu. Jedan učenik izvlači kartu iz špila i pokreće "bombu". "Bomba" putuje iz ruke u ruku, a učenik koji drži "bombu" mora što prije izgovoriti pojam koji ima veze sa situacijom koju izvučena karta prikazuje (plaža, tržnica, stol, vrt...). Učenik, kojemu "bomba" "eksplodira" u ruci, ispada iz igre.

21. ožujka obilježava se SVJETSKI DAN ŠUMA. I mi smo nizom aktivnosti obilježili tako važan dan. Prva i nezaobilazna bila je igra. Uz slikovnu slagalicu ponovili smo književnoteorijske pojmove, životnu zajednicu šume i naravno, zabavili se!

U ožujak smo ušli "omaškarani". Maškarani dan je kao i uvijek bio prepun aktivnosti!

Jeli smo frite, pjevali tradicionalne pjesme uz harmoniku i plesali. Nismo zaboravili ni na nastavne sadržaje. I oni su bili u znaku maškara. Na nastavi hrvatskog jezika čitali smo pjesmu Stjepana Jakševca "Pod maskama". Na matematici smo rješavajući matematičke zadatke u svezi s maškarama slagali slikovnu slagalicu - maškaru. Dobivenu maškaru smo opisivali u obliku "tjeralice". Zatim smo opise međusobno razmijenili, a zatim crtali likove koji se traže.

Crikvenički je običaj da se Mesopustu (slamnata lutka, glavni krivac za svo zlo u protekloj godini) sudi na Čistu srijedu (Pepelnicu) i da ga se spali. Za pisanje šentence (osude), izradu Mesopusta i njegovo spaljivanje zaduženi su učenici Čakavske skupine. Mi smo kao i ostali učenici škole sudjelovali u ovom običaju uz domaći maškarani pozdrav: "Bubanj i muzika složno udaraj!"



Maškare 22.

Veljaču smo dočekali spremni pa smo već na samom početku obilježili Global School Play Day. Aktivnosti koje smo proveli okupili smo u wakelet kolekciji.

Nakon kratkih zimskih praznika dočekao nas je siječanj, veseliji zbog igara koje smo ostvarili. U ovome mjesecu zabilježili smo neke digitalne igre koje volimo i koje često koristimo u nastavi.


Prosinac je bio rezerviran za "Pokvareni božićni telefon". Naravno našle su se tu još i igre poput Potrage za darovima, te matematičke i jezične igre. Posljednji nastavni dan u 2021. godini začinili smo digitalnim božićnim escape room-om Pripremi kućicu za Isusovu štalicu te igrom Spasi Božić.


Pokvareni božićni telefon je igra organizirana na razini projekta od strane autorica Renate Posavec i Ivane Frančić. Zadatak projektnih partnera bio je povezati se putem videopoziva i prenijeti poruku. Nama na žalost to ovaj put nije pošlo za rukom. Naime, mali Subotičani imali su nastavu u suprotnoj smjeni, a prijatelji iz Oroslavja su bili u izolaciji. Ipak, zadatak smo s veseljem odradili putem videoporuka. Najprije nam je 13. prosinca iz daleke Subotice stigla "zapakirana" poruka. Nakon što smo ju "raspakirali", ponovno smo je "umotali" u nešto drukčiji "papir" i poslali u Oroslavje. Naravno da smo se sjajno zabavili. Osim fotografija, donosimo i poveznicu na zajedničku wakelet kolekciju projektnih partnera.

U studenom je zadatak bio odigrati igru escape room. Nekim čudom nas je u učionici dočekalo Perino pismo (onoga iz družbe Pere Kvržice) koji nas je molio da mu pomognemo okupiti družbu kako bi završili obnovu mlina. Zajedničkim radom uspjeli smo riješiti sve postavljene zadatke, uglas viknuti "KVRŽICA" i družba je mogla nastaviti sa svojim radom na obnovi mlina.

U listopadu smo dobili zadatak postaviti projektnim partnerima izazov i pozvati ih da se i oni poigraju s nama. Svoj zadatak smo postavili na padlet ploču na POVEZNICI. Naša omiljena igra zove se Ribarova mreža. Pogledajte kako je mi izvodimo!

2. godina sudjelovanja u projektu

Nakon predstavljanja na Twinboardu i upisivanja škole na mapu, razgovarali smo o igri i njezinoj važnosti te iznjedrili nekoliko slogana koje smo zapisali na padlet ploču.

Zatim smo osmislili i izradili svoju maskotu. Nazvali smo ga Igron. Igronova glava je meta za pikado, a na trbuh i leđa smo mu nacrtali ploče za igranje igara Čovječe ne ljuti se i Mlin. U lijevoj ruci ima palicu u kojoj se nalazi sve što nam je potrebno da bismo mogli igrati igre koje se na njemu nalaze (čunjići, pločice, kocka, loptice). Mi smo zadovoljni svojim uratkom. Nadamo se da će se i vama svidjeti.