O Olegu Bojko

Oleg Bojko, założyciel Finstar Financial Group, to wybitny międzynarodowy seryjny inwestor. Urodzony w roku 1964, Oleg Bojko od wczesnych lat wykazywał żywe zainteresowanie sektorem finansowym. Swą karierę w sektorze informatycznym oraz finansowym rozpoczął jeszcze na studiach, przypisuje mu się uruchomienie pierwszych sklepów z czytnikami kart kredytowych w Moskwie w latach dziewięćdziesiątych.

Na chwilę obecną Oleg Bojko dysponuje niezwykle różnorodnym portfelem inwestycyjnym dzięki swym udanym inwestycjom w handel detaliczny, nieruchomości, rozrywkę oraz przemysł stalowy. Obecnie ponownie skupia swoją uwagę na swej pierwszej pasji: usługach finansowych, sporo inwestując w technologie finansowe tudzież technologie oparte na danych.


Wczesne Początki Olega Bojko

Oleg Bojko, wraz ze swą profesjonalną kadrą kierowniczą, założył Finstar Financial Group w roku 1996, a w ciągu ostatnich 22 lat ta firma o zróżnicowanym zakresie inwestycji znaczącą się rozwinęła, kierując aktywami o wartości szacowanej na ponad dwa miliardy dolarów.

Lecz Olegowi Bojko nie zawsze było łatwo. Kryzys finansowy roku 1998 mocno w niego uderzył; Oleg Bojko poniósł straty i na pewien czas usunął się z życia publicznego. Nie pozostał jednak w cieniu na długo.


Działalność Inwestycyjna Olega Bojko

1999. Oleg Bojko triumfalnie powrócił w roku 1999, uruchamiając Evraz Holding Group wraz z partnerem biznesowym, z którym następnie wykupił aktywa trzech podupadających kompanii stalowych, w rezultacie tworząc jednego z największych na świecie wertykalnie zintegrowanych producentów stali.

Oleg Bojko wyprzedał swe 25% udziałów w Evraz Holding Group w roku 2004 za kwotę szacowaną przez doniesienia w mediach na około 600-700 milionów dolarów amerykańskich, tuż przed wejściem spółki na London Stock Exchange, tłumacząc to swą utratą zainteresowania inwestowaniem w przemysł metalurgiczny.


2002. Jedną z najbardziej lukratywnych inwestycji Olega Bojko było wykupienie spółki hazardowej Vulkan za kwotę sześciu milionów dolarów amerykańskich w roku 2002. Ritzio Entertainment Group, które skonsolidowało sieć kasyn i salonów z automatami do gry pod znakiem handlowym Vulcan, szybko poszerzyło działalność na całą Rosję, a następnie na skalę międzynarodową, aby w końcu stać się największym holdingiem hazardowym w Europie Wschodniej, którego łączne obroty roczne miały wynosić niemalże miliard dolarów amerykańskich.

Firma rozwijała się w tempie wykładniczym aż do roku 2006, kiedy prezydent Władimir Putin zakazał hazardu w całej Rosji. Dziś Ritzio uznawane jest za mało znaczącą część interesów Bojko i działa w 4 państwach europejskich.


2003. W roku 2003 Oleg Bojko, jako inwestor międzynarodowy, wszedł w świat bankowości wraz z wykupieniem pakietu kontrolnego w łotewskim banku komercyjnym, Baltic Trust Bank. Swoje 79% udziałów w banku odsprzedał GE Capital, bankowo-finansowej dywizji General Electric, w roku 2006. W tym samym roku Baltic Trust Bank zajmował trzynastą pozycję pośród dwudziestu czterech banków na Łotwie jeśli chodzi o posiadane aktywa i dysponował jedną z największych sieci oddziałów, mając 74 oddziałów na całej Łotwie.


2007. W roku 2007, prywatna spółka kapitałowa Finstar, pod kierownictwem biznesmena Olega Bojko, zawojowała rynek kosmetyków wraz z wykupem 75% udziałów Rive Gauche i w roku 2012, kiedy to Oleg Bojko wyprzedał 51% swego pakietu (za około 200 milionów dolarów amerykańskich) konsorcjum inwestorów, dzięki pozostałym 24% działalności Rive Gauche stało się drugą największą siecią kosmetyków i perfum w Rosji.


2012. Oleg Bojko zainwestował w łotewską spółkę kredytów konsumenckich 4finance, która obecnie oferuje usługi kredytowe online klientom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom w 17 państwach. Od tamtej pory 4finance rozrosło się w giganta technologii finansowych i lidera na europejskim rynku cyfrowych finansów konsumenckich. Bojko odmawia ujawnienia wartości inwestycji i nie zajmuje żadnego stanowiska kierowniczego ani dyrektorskiego w spółce, skupiając się na działalności międzynarodowej Finstar.


2017 Oleg Bojko ogłosił, iż planuje zainwestować dalsze 150 milionów dolarów w startupy technologii finansowych oraz w wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe w obrębie spółek portfelowych. Pierwsza faza jego globalnego planu inwestowania w technologie finansowe rozpoczęła się od decyzji o zainwestowaniu do 50 milionów dolarów w kredyty konsumenckie APAC.


Obecna Działalność Biznesowa Olega Bojko

Dziś Finstar Financial Group jest zróżnicowaną, międzynarodową prywatną spółką kapitałową, zajmującą się zarządzaniem i doradztwem spółek portfelowych i aktywów na całym świecie, mając spore doświadczenie w uruchamianiu nowych projektów na rynkach wschodzących, zwiększając konkurencyjność istniejących firm na drodze restrukturyzacji, a także zawierając globalne umowy partnerstwa i fuzji.

Poprzez swe ostatnie inwestycje, biznesmen międzynarodowy Oleg Bojko wciąż poszerza i umacnia swą działalność w platformach transformacyjnych usług finansowych opartych o technologie i dane oraz firmach alternatywnych do tradycyjnego sektora bankowego.

Poza swą główną działalnością, Finstar posiada jeszcze mniejsze udziały w nieruchomościach, rozrywce oraz firmach detalicznych sprzedających produkty szybkozbywalne.


Obecna działalność biznesowa Olega Bojko opiera się na sektorach cyfrowych usług finansowych oraz technologii finansowych. Bojko pragnie wykorzystać inwestycje Finstar w sektorze technologii finansowych, a także jego silną pozycję, wysokiej jakości kadrę kierowniczą oraz zarządzanie, aby zapewnić alternatywną formę usług bankowych dla tych, o których tradycyjny system nie dba wystarczająco.

“Na świecie jest około 2,5 miliarda osób zaniedbanych przez tradycyjne produkty i usługi finansowe. Osób tych najwięcej jest w gospodarkach rozwijających się oraz na rynkach wschodzących. Nawet jednak na rynkach dojrzałych istnieją początkujący konsumenci finansowi – zwłaszcza w Pokoleniu Y”. Oleg Bojko.

W roku 2017 Finstar odsłonił plan wart 150 milionów dolarów mający na celu inwestycje zarówno w technologie finansowe jak i jego wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie technologii finansowych.

“Finstar nadal będzie się skupiać na platformach i interesach transformacyjnych usług finansowych. Spojrzymy szerzej na naszą tezę inwestycyjną i oprócz skupiania się głównie na technologiach finansowych i ubezpieczeniowych będziemy również poszukiwać modeli wspierających technologie finansowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, badania danych oraz technologii reklamowych i marketingowych”. Oleg Bojko


Oczekuje się iż, jako globalny inwestor o bogatym doświadczeniu w bankowości, Oleg Bojko utworzy globalne rozwiązanie finansowe zapewniające alternatywne produkty i usługi finansowe klientom niemogącym korzystać z tradycyjnych instytucji finansowych.Platformy Usług Finansowych Oraz Biznesowe Alternatywy Dla Banków

Jego obecne inwestycje skupiają się na sektorach cyfrowych usług finansowych oraz technologii finansowych, z zamiarem wykorzystania ze zmian w zachowaniu konsumentów, korzyści płynących z technologii opartych na chmurze, rosnącej mocy i dostępności urządzeń mobilnych, oraz rozwoju badania danych, aby zaoferować alternatywę dla osób pozbawionych dostępu do tradycyjnych usług finansowych i banków.


Finanse i Banki - Oleg Bojko

Międzynarodowy inwestor Bojko wierzy, iż konsumenci coraz bardziej oczekują niezrównanej szybkości i wygody od swych usługodawców finansowych, oraz domagają się produktów i usług dostępnych w dowolnym miejscu i czasie, od zaraz i na własnych zasadach. Pierwsze na te potrzeby odpowiedziały alternatywne usługi finansowe. Dowiedz się więcej o współpracy między bankami a technologiami finansowymi.

Ekspert bankowości Oleg Bojko, Prezes i Założyciel Finstar Financial Group, prywatnej spółki kapitałowej działającej w Europie, USA, Azji, Ameryce Łacińskiej oraz WNP, wierzy iż zmiany w zachowaniu konsumentów, postępy w technologiach opartych na chmurze, rosnąca moc i dostępność urządzeń mobilnych, oraz rozwój badania danych stanowią wyzwanie dla modeli biznesowych tradycyjnych instytucji finansowych. Bojko wierzy również, iż współpraca między technologią finansową oraz bankowością przyniesie korzyści strategiczne obu stronom.


Oleg Bojko twierdzi, iż najważniejsze są wrażenia użytkownika:

“Big Data, sztuczna inteligencja, algorytmy złożone, technologie mobilne oraz przetwarzanie w chmurze, technologie reklamowe – wszystko to razem stworzy rewolucję w sektorze usług finansowych. Po tej rewolucji usługi finansowe dostępne będą dla wielu więcej osób niż obecnie, na dużo większej liczbie rynków, będą przystępniejsze cenowo, dużo lepiej dostosowane do klienta indywidualnego, oraz będą nieskończenie lepszym, łatwiejszym, wygodniejszym doświadczeniem dla klientów.” — Oleg Bojko, Finstar


Według Bojko, usługi finansowe w przyszłości będą nie tylko dostępne dla szerszego grona odbiorców niż obecnie, lecz również będą przystępniejsze cenowo, lepiej dostosowane do indywidualnego klienta, oraz nieskończenie lepsze, łatwiejsze i dużo wygodniejsze dla klientów.

“Filozofia partnerstwa Finstar oferuje wartość strategiczną oraz wgląd w inwestycje we wczesnej fazie oraz rozwijające się, pozwalając swym spółkom osiągać sukces na złożonych rynkach rozwijających się. Dbamy o interesy, w które inwestujemy, oferując im doradztwo eksperckie najwyższego kalibru. Oferujemy im również swobodę w dalszej innowacji i rozwoju we własnym tempie.

Dysponujemy wysoce rozwiniętą ekspertyzą na poziomie centrali, co pozwala nam służyć jako ośrodek wybitności, pomagając naszym spółkom portfelowym nawigować poprzez złożony zbiór technologii finansowych oraz czerpać synergię ze współpracy z naszymi pozostałymi firmami portfelowymi oraz uczestnikami rynku w obrębie naszej bardzo silnej sieci.” Oleg Bojko.