OTROK IN IZOBRAŽEVALNA TEHNOLOGIJA

Izobraževalna tehnologija je postala del vsakdana in zavedati se moramo, da se otroci z le-to srečujejo že od malih nog. Kot vsaka stvar, ima tudi izobraževalna tehnologija svoje pozitivne in negativne plati. Pri posredovanju izobraževalne tehnologije imajo zato velik vpliv starši. Ravno o tem govori partnerstvo s starši, ki poudarja pomen pravilnega posredovanja izobraževalne tehnologije otrokom. To ne pomeni popolno izolacijo in prepoved uporabe izobraževalne tehnologije ampak ravno nasprotno. Pri uporabi se morajo starši posvetovati z otrokom in skupaj postaviti pravila in meje. Staši morajo biti zato izobraženi na tem področju in se zavedati pozitivnih in negativnih vplivov, da bodo lahko na pravilen način posredovali v interakcijo med otrokom in tehnologijo.

Zavedati se moramo, da ima izobraževalna tehnologija velik vpliv na otrokov kognitivni in ustvarjalni razvoj, če je le-ta uporabljena v pravi meri. V Sloveniji je IT že uveljavljena kot del didaktike, kar otrokom omogoča digitalno in medijsko pismenost. Le-ta je pomembna za otrokovo življenje, saj se bo s tehnologijo srečeval v vsakdanjem življenju – v času šolanja in kasneje v službi (razni programi kot so Power Point, Word, Excel, E-asistent itd.).

Letošnja epidemija koronavirusa nam je onemogočila izvajanje delavnic v programu Šola v naravi, zato smo se odločili, da poskusimo vsebine predstaviti s pomočjo izdelave spletne strani. V dandanašnjem času, spletna stran predstavlja možnost, ki se jo zlahka izkoristi, predvsem za poučne in zabavne tematike. Otroci bodo potrebovali vedno več znanja uporabe računalnikov in druge tehnologije, zato je pomembna seznanitev z raznolikostjo na katero lahko naletijo, predvsem na internetu. S pomočjo spletnih delavnic, otroke pripravimo drugačne interakcije in raznolik pristop učenja in iger. Omogočena je velika možnost inovativnosti in raznolikih oblik predstavitev znanja, ki lahko vsakomur popestrijo učenje. Spletne vsebine prav tako omogočajo hitro prilagajanje in posodabljanje (za razliko od učbenikov in zvezkov), kar je zelo pomembno saj se v današnjem svetu dogajajo hitre spremembe.

Ključnega pomena je izobraževanje otrok, predvsem o temah, katerih v šoli ni dovolj govora. Med te spada biodiverziteta in njeno upadanje ter klimatske spremembe, na kar se naš projekt tudi navezuje. Mlajšim generacijam želimo razširiti obzorja, jim predstaviti neznano in podpirati kritično razmišljanje. Prav tako želimo ozaveščati o trenutnih problemih in širiti miselnost varovanja narave in živih bitij v njej.