O PROJEKTU

Fotografije so bile posnete v preteklih letih izvajanja naravoslovnih delavnic na MZL RKS Debeli Rtič.Več o preteklih projktih na strani Društva varstvenih biologov BIODIVA: https://drustvobiodiva.wixsite.com/biodiva/veccutne-delavnice-v-mzl-debeli-rti

Živimo v času, ko se začenjamo zavedati, kako naše dejavnosti vplivajo na naravo okoli nas. Upadanje biodiverzitete povzroča upad ekosistemskih storitev, ki nam jih ponuja narava in tako ogroža naše bivanje na tem planetu. Čeprav spremembe ne pridejo zlahka, si moramo nehati zatiskati oči in ukrepati, saj je naša prihodnost in prihodnost naših otrok odvisna od tega, kako bomo ravnali sedaj. Velik del sprememb predstavlja tudi odnos ljudi do narave in tu šteje vsak posameznik. Ker se zavedamo pomembnosti pravilne vzgoje, vidimo ogromen potencial ravno v ozaveščanju otrok in posledično vzgajanju samostojnih, kritičnih in zavednih posameznikov, ki bodo delali v dobrobit človeka in narave.


Nadgradnja naravoslovnih delavnic s tematiko podnebnih sprememb in njihovo izvajanje v sklopu programa Šola v naravi in širše je del programa Študentski inovativni projekti za družbeno korist (ŠIPK), ki povezuje visokošolske zavode z negospodarskimi organizacijami, kar v našem primeru predstavlja Društvo varstvenih biologov BIODIVA. Letos že tretje leto zapored v okviru programov ŠIPK sodelujemo z Mladinskim letoviščem in zdraviliščem RKS Debeli Rtič. Izdelujemo in izvajamo naravoslovne delavnice za šolske in predšolske otroke kot del programa Šola v naravi.


Sodelujoče študentke na projektu prihajamo iz različnih študijskih smeri, tako vsaka s svojim delcem znanja pripomore k razvijanju kvalitetnih naravoslovnih delavnic za otroke. Na projektu sodeluje 10 študentk različnih smeri Univerze na Primorskem, med drugim Fakultete za matematiko, naravoslovje in tehnologijo, Pedagoške fakultete ter Fakultete za management.


Skupino sestavljamo:

2 študentki dodiplomskega študija programa Varstvena biologija (UP FAMNIT),

5 študentk podiplomskega študija programa Varstvo narave (UP FAMNIT),

1 študentka dodiplomskega študija programa Predšolska vzgoja (UP PEF),

1 študentka podiplomskega študija programa Inkluzivna pedagogika (UP PEF),

1 študentka dodiplomskega študija programa Management (UP FM),

1 strokovna sodelavka iz negospodarskega področja ter

2 pedagoška mentorja.


Projekt se je začel odvijati v marcu in bo trajal vse do konca junija. Primarno smo v marcu začeli osnovati fizične veččutne delavnice, pri katerih otroci lahko skozi svoja čutila spoznavajo prečudovit svet narave. V preteklih letih delovanja na tem področju so se veččutne interaktivne delavnice izkazale za zelo uspešne in zabavne. Odločili smo se, da bo poudarek letošnjega projekta na globalnih klimatskih spremembah, saj se izkazujejo za vse večjo težavo v današnjem svetu. Prav je, da se otroci spoznajo s problematiko in jo razumejo, kar bi jim prikazali skozi igro in eksperimente. Naše načrte je žal preprečila epidemija Covid-19, ki je onemogočila fizično izvajanje delavnic na MLZ RKS Debeli Rtič in nas usmerila v preoblikovanje fizičnih delavnic v virtualne.