MORJE

Velike pliskavke (Tursiops truncatus) imajo večje možgane kot ljudje!

Povzeto po: Šparova Rekordo Manija
Velika pliskavka (Tursiops truncatus) v slovenskem morju (https://www.morigenos.org/velika-pliskavka-tursiops-truncatus/)

Ali ste vedeli, da v našem morju obstaja riba, ki živi v prebavnem traktu morskih kumar?! Občasno svoje gostitelje zapusti le ponoči.

Povzeto po: https://www.fishbase.se/summary/Carapus-acus.html

Ali ste vedeli, da so delfini in kiti sekundarni morski sesalci, kar pomeni da so njihovi predniki iz morja prešli na kopno in se nato zopet naselili v morju!

Shema izumrlega kandidata za prvega četveronožca (Tiktaalik roseae) na prehodu življenja iz vode na kopno (https://phys.org/news/2018-02-fish-scientists-left-ocean.html)



Morski pes trnež (Squalus acanthias) ima eno izmed najdaljših nosečnosti med živimi bitji! Traja lahko celo do 24 mesecev (2 leti)!





Navadni sklač (Squatina squatina) je vrsta morskega psa, ki je kot prilagoditev razvila obliko raže. Vrsta je v letih 1980 postala kritično ogrožena zaradi prekomernega ribištva in posledično tudi izginila iz severnega Jadrana. Na srečo pa so jo pri nas zopet opazili v letih 2016 in 2017!

Veliko ljudi se ne zaveda, da v našem Jadranu bivajo tudi morske želve! Vrsta se imenuje glavata kareta (Caretta caretta), saj ima veliko glavo, ki podpira močne mišice in čeljust, s katero z lahkoto pregrizne rake, školjke in morske polže.


Spol mladičev morskih želv je odvisen od zunanje temperature! Manjša je temperatura, več se bo izvalilo samčkov, večja bo temperatura, vedno več bo samic!

Mladiči glavate karete (Caretta caretta) (https://www.omilo.com/caretta-caretta-sea-turtles-greece/)
Vrsta morske trave kolenčasta cimodoceja (Cymodocea nodosa) (http://www.kpss.si/o-parku/narava/rastline/kolencasta-cimodoceja)









Ali ste opazili, da različna morska dna naseljujejo povsem drugačna živa bitja?! Razmislite o svojih izkušnjah s skalnatim dnom, dnom prekritim z morsko travo in mehkim, muljastim dnom ter kako različni izgledajo in kdo tam prebiva.

Primeri Lessepskih selivk - vrste in smeri potovanja (LM - Lessepska selitev, AM - selitev v smeri nasprotni Lessepski) (https://biophysics.sbg.ac.at/lm/lesseps.htm)



Ali ni zaminivo, da je odprtje Sueškega prekopa v Egiptu med leti 1865 in 1869 omogočilo potovanje organizmov iz Rdečega morja v Sredozemlje (redkeje nazaj). Do danes je tako prišlo več kot 700 vrst iz Rdečega morja v Sredozemlje - od tega vsaj 70 vrst rib. Pojav imenujemo Lessepska selitev!

Ali mogoče veš, kaj je balastna voda in iz kje izvira? To je voda, ki se tovori na ladje, predvsem kot dodatna teža, ki omogoča uravnoteženje. Običajno se natovori na enem kontinentu in je nato odvržena na drugem. Če malo razmislimo, vidimo da s to vodo ladje zajamejo tudi vsa živa bitja v njej. Kar pomeni, da s tem ljudje prenašamo organizme na področja, ki do takrat tam niso obstajali. To lahko prinese veliko nevšečnosti nam, predvsem pa drugim živim bitjem, ki so na teh območjih že od nekdaj. Primer tega je vrsta školjke, imenovana potujoča trikotničarka (Dreissena polymorpha), ki je v preteklih dveh stoletjih prišla iz večjih azijskih in evropskih jezer tudi v slovenske reke in jezera.

Povzeto po: https://sl.wikipedia.org/wiki/Balast, https://www.tujerodne-vrste.info/wp-content/uploads/2018/01/Trikotnicarka_SLO_www2.pdf

Poznate ribo solinarko (Aphanius fasciatus)? To je posebna ribica, ki je prilagojena na življenje z zelo visoko slanostjo v bazenih solin!

Solinski rakec (Artemia parthenogenetica) (http://www.kpss.si/o-parku/narava/zivali/v-vodi/solinski-rakec#)

Prav tako je posebnež solin solinski rakec (Artemia parthenogenetica)!

Mogoče ste že kdaj opazili kakšno žival, ki oponaša nek barvni vzorec ali pa izgleda malo nenavadna? Vas zanima kaj je razlika med prikrivanjem živali in mimikrijo? Prikrivanje pomeni, da žival posnema objekt ali okolje, zato da jo plenilec ne opazi! Enostavno se zlije z okoljem! Mimikrija pa pomeni, da žival posnema neko drugo žival, s katero je imel plenilec negativno izkušnjo in se ji zato raje izogne. To pomeni, da je žival lahko povsem nenevarna in jo plenilec v nevednosti raje ne bo pojedel! Prikrivanje je značilno za mnoge vrste rib, kot so na primer rombi in morski listi. Primer mimikrije v Slovenskem morju pa sta črnoboka babica (Parablennius rouxi) in progasti glavač (Gobius vittatus), ki sta si izjemno podobna v barvnem vzorcu in velikosti. Glavač namreč posnema babico, ki je neužitna.