Nemoci

Chudokrevnost

"Chudokrevnost neboli anémie spočívá buď v nedostatečné krvetvorbě, nebo ve zvýšených ztrátách krve. Anémie z nedostatečné krvetvorby rozdělujeme na sideropenické, při kterých je v organismu nedostatek železa, a na megaloblastické, kdy v organismu chybí vitamin B 12 nebo kyselina listová. Anémie ze zvýšených ztrát vznikají vinou rozpadu krvinek – ty nazýváme hemolytické, a dále kvůli krevním ztrátám – ty nazýváme posthemorhagické."

Chudokrevnost z nedostatku železa

"K jejímu projevení může dojít při sníženém přívodu železa potravou.  Tento typ anémie je však vzácný, protože v potravě přijímáme železa relativně dostatečné množství. K anémii může dojít v důsledku striktních dodržování dietních opatření. Nejčastěji to bývá u vegetariánů nebo u jednostranné stravy.  Anémie z nedostatku železa může také nastat díky omezenému vstřebávání železa v horní části tenkého střeva díky malabsorpčním syndromům, což jsou stavy, kdy se ze střeva nevstřebávají živiny, minerály, vitaminy kvůli zánětlivým onemocněním střev. Nedostatkem železa mohou trpět také ženy v těhotenství, při opakovaných porodech v rychlém sledu za sebou, v období dospívání, kdy se u dívek  projeví nadměrné krvácení při menstruaci."

Megaloblastické anémie

"Dochází k nim při nedostatku vitaminu B12 nebo při jeho nedostatečném vstřebávání kvůli porušené tvorbě vnitřního faktoru v žaludku. Nedostatek kyseliny listové se vyskytuje při stravování, které je chudé na tento vitamin. (u chronického alkoholismu, apod.). Také při poruše vstřebávání kyseliny listové (opakovaná nebo vícečetná těhotenství, maligní nádory), při  léčbě pomocí některých léků."

Anémie hemolytické

"Tento typ anémie se vyznačuje zkrácenou životností červených krvinek nebo urychleným rozpadem. Kostní dřeň nestíhá krýt patologickou hemolýzou – rozpad. Hemolytické anémie se dělí na dědičné a získané. K dědičným patří onemocnění vyznačující se jiným tvarem krvinek. Díky jinému tvaru nemají schopnosti jako normální krvinky. Nemohou se deformovat při průchodu nejtenčím cévním řečištěm, a tak dochází k jejich rozpadu. Mezi získané patří autoimunitní hemolytické anémie, protilátkou nebo z poškození erytrocytů při malárii, sepsi nebo jiných nemocech. Anémie se také mohou vyskytnout při poškození léky nebo chemickými látkami. Hemolýza nastává také z důvodů imunologických nebo mechanických. Často dochází k projevům dušnosti, a to buď při námaze nebo v klidu. U postiženého můžeme pozorovat bledou pokožku, zvýšenou teplotu. Pokud nám chybí železo, může se objevit atrofie kůže, která se stává suchou a bledou.  Začínají také vypadávat vlasy nebo předčasně šedivět."

Polycytémie

"Jedná se o opak anémie. Dochází k ní, když se zmenší objem krevní plazmy v důsledku dehydratace nebo popálení. Je nazývána relativní. Absolutní zmnožení erytrocytů vzniká v důsledku zvýšení produkce hormonu erytropoetinu (např. u autoimunitního zánětu). Primární polycytemie, je chronické onemocnění kostní dřeně. Kromě zvýšení počtu erytrocytů dochází také ke zmnožení bílých krvinek a destiček. Při tomto onemocnění postižený cítí malátnost a má tzv. pletorický vzhled (je rudý). Často se u něho objevují trombotické příhody, cévní mozkové příhody, ischemická choroba srdeční, infarkty. Na rukou i nohou se objevují palčivé zarudnutí. Také bývá zvětšena slezina i játra."

Onemocnění bílé krevní řady

"Nazývají se hemoblastózy nebo hemoblastomy.  Nádorový proces postihuje krvetvorné tkáně a retikuloendotelový systém. Mezi hemoblastózy řadíme chronickou lymfatickou leukémii, chronickou myeloidní leukémii v kostní dřeni i mimodřeňových ložiscích a akutní leukémii. Vzniká náhle  - projevy jako horečnaté onemocnění, po ní přichází slabost, anémie, krvácivost, nechutenství a opakované infekce. Mezi hemoblastomy patří maligní lymfogranulom – Hodgkinova choroba a tzv. nehodgkinovské lymfomy. Některé z nich se dávají do souvislosti s virózami. Hodgkinova choroba je nádorové postižení lymfatického systému s rozšířením do různých orgánů. Dochází ke zvětšení uzlin krku, které je nebolestivé. Může dojít k útlaku orgánů v mezihrudí, často je přítomný také kašel. Nehodgkinovské lymfomy vytvářejí izolované nádory v různé lokalizaci, především v oblasti obličeje, nosohltanu, očnici, vejcovodech nebo lymfatické tkáni trávicího traktu."