Наукова діяльність

Наукова діяльність кафедри спрямована на науковий супровід навчального процесу, запровадження досягнень сучасної науки в навчальний процес, залучення студентів до проведення наукових досліджень.

Основними напрямами наукової діяльності є:

- проведення досліджень актуальних проблем у галузі безпеки судноплавства;

- дослідження методів та технологій для оптимізації енергоефективності морських суден;

- визначення науково обґрунтованого змісту навчального процесу та навчально-методичного забезпечення викладання спеціальних дисциплін у морських закладах вищої освіти України;

- забезпечення адекватного відображення результатів сучасних наукових досліджень в навчальних планах і програмах підготовки бакалаврів  і магістрів 

Планування наукової роботи на кафедрі здійснюється відповідно до Положення про планування та облік основних видів роботи науково-педагогічних працівників Одеського національного морського університету, затвердженого наказом ректора ОНМУ від 02.03. 2023 р. № 88-орг.

 

Основними видами наукової роботи на кафедрі є:

Виконання планових кафедральних наукових досліджень;

Підготовка монографій;

Публікації в виданнях що входять до провідних міжнародних наукометричних баз (зокрема Scopus, Copernicus);

Публікації в наукових/фахових виданнях;

Підготовка тез доповідей на наукові конференції;

Підготовка доповідей на наукові конференції;

Рецензування монографій, альманахів, збірок наукових праць тощо;

Підготовка рецензій на статті наукових збірників ОНМУ;

Підготовка відгуків офіційних опонентів;

Підготовка заявок на авторське свідоцтво (патент);

Керівництво науковою роботою студентів з підготовки роботи на регіональний/Всеукраїнський / Міжнародний конкурс;

Керівництво науковою роботою студентів з підготовки тез на регіональну / Всеукраїнську / Міжнародну конференцію;

Керівництво науковою роботою студентів з підготовкою наукової статті у фахову збірку праць;

Підготовка рецензій на студентські наукові роботи, які приймають участь у Всеукраїнському конкурсі конференціях робіт/студентських наукових студентських наукових.

 

З метою підвищення якості навчального процесу наукові здобутки викладачів використовуються при написанні навчально-методичної літератури (підручників, посібників, методичних указівок тощо), при підготовці та доопрацюванні робочих програм з дисциплін, викладання яких забезпечується кафедрою.

 

У 2023 році на кафедрі почала виконуватись науково-дослідна робота № 0122U201366 фундаментального характеру «Теорія і практика управління енергоефективністю морського судна», яка фінансується з державного бюджету Міністерства освіти і науки України. Весь комплекс фундаментальних досліджень спрямований на розробку методів та технологій для оптимізації енергоефективності морських суден. Для розв’язання даної задачі розроблено наукові засади на основі нових математичних моделей, в яких, на відміну від існуючих, використана модель інтеграції систем управління та навігації, а також передбачена оцінка потенціалу підвищення енергоефективності через впровадження нових підходів та технологій. Результати дослідження мають на меті забезпечити підвищення екологічності та економічності мореплавства, а також зробити внесок у розвиток сучасних технологій та практик у галузі морського транспорту.

Науковим керівником науково-дослідної роботи є завідувач кафедри доц., к.т.н. Калініченко Є.В., який очолює кафедру з 2021 року. Серед відповідальних виконавців розділів науково-дослідної роботи необхідно відмітити плідну роботу наступних співробітників кафедри: д.ф.-м.н., проф. Терновський В.Б., к.т.н., доц. Россомаха О.І., ст. викл. Томчаковський Г.Г., ст. викладач Колєснік О.В., асистент Оберто Сантана Л.Е.

 

Кафедрою навігації і керування судном також проводиться наукове та науково-технічне співробітництво у галузі підвищення ефективності управління електроенергетичними системами з такими закордонними організаціями: London Nautical Institute (UK),  KILO Transformational Maritime Training (UK), VSTEP BV (Rotterdam, The Netherlands), University of Dubrovnik (Croatia), Gdynia Maritime University (Poland). У відповідності з планом наукової роботи у вересні 2024 року на базі кафедри передбачається проведення І Міжнародної науково-практичної конференції «Navigation and Ship handling: New approaches, Training and Simulation»  («Навігація та керування судном: нові підходи, навчання та моделювання».) за участю міжнародних партнерів.


Науково-дослідна робота студентів - складова професійної підготовки, що передбачає навчання студентів методології і методики дослідження, а також їх систематичну участь у дослідницькій діяльності, озброєння студентів технологіями і вміннями творчого підходу до дослідження певних наукових проблем. 


До наукової роботи на кафедрі постійно залучаються обдаровані студенти, які навчаються у магістратурі, а в подальшому рекомендуються для вступу в аспірантуру з метою підготовки спеціалістів вищої кваліфікації та поповнення професорсько-викладацького складу кафедри.