Впровадження VR-технології

З кожним днем віртуальна реальність (Virtual Reality, VR) – технологія все ширше використовується у різних галузях. Одним із перспективних напрямів є освіта та навчання. В даний час освіта займає найменшу частку ринку VR на світових ринках, але має значний потенціал зростання, особливо в морській галузі.

Іммерсивні технології, такі як віртуальна реальність (VR), відкривають нові захоплюючі можливості для морської підготовки, забезпечуючи при цьому більш економічне та гнучке рішення порівняно зі стаціонарними симуляторами. Сучасна морська освіта передбачає хорошу теоретичну підготовку, за якою повинні слідувати відповідні практичні вправи, щоб забезпечити краще розуміння процесів прийняття рішень, а також усвідомлення того, як різні дії можуть вплинути на ситуацію.

Традиційні симулятори, які використовуються у тренувальному процесі, мають ряд суттєвих недоліків: висока вартість, їм потрібні великі приміщення, а мобільність практично відсутня, тому обсяги навчання та економія коштів обмежені.

Агресія та наступ рф на українську інфраструктуру вплинули на здатність системи освіти України досягати послідовних результатів. В цих умовах Одеський національний морський університет (ОНМУ) прагне підвищити стійкість та цифрову трансформацію у межах надання своїх освітніх послуг. Викладачі університету сповнені рішучості розвивати VR-технологію, щоб охопити нову аудиторію у цифровій сфері. 

У вересні 2023 року під час заходу «Морська кар'єра та можливості» в рамках Лондонського міжнародного тижня судноплавства (LISW) уряд Великобританії підтримав проведення навчання українських моряків. Партнером для програми підготовки кадетів в Україні була обрана британська компанія KILO, яка має багатий творчий, освітній та технологічний досвід створення симуляторів для сучасного морського навчання. 

В рамках взаємодії британська компанія KILO надала ОНМУ програмне забезпечення «Virtual Advancement System for Competent Operations» (VASCO), яке є унікальним інструментом віртуального навчання. Нова платформа на базі симулятора, яку розробила компанія KILO, відрізняється економічністю, вона легко масштабується і здатна в повній мірі реалізувати можливості розширеної реальності для навчання. Це доступний спосіб ефективного навчання команди навігаційного містка, яке відбувається в реальному часі завдяки використанню новітніх технологій віртуальної реальності. Завдяки VASCO з’являється можливість розширити види навчання та зменшити потребу моряків у тренуванні на стаціонарних тренажерах.

VASCO ґрунтується на сучасних технологіях ігрової платформи та передбачає нескінченну кількість реалістичних сценаріїв управління ресурсами навігаційного містка, що дозволяє морякам практикуватися, вчитися та унікальним чином застосовувати знання у повністю захоплюючому та інтерактивному середовищі.

Симулятор використовує менше обладнання, ніж звичайний тренажер, якому потрібен повний набір симуляторів, що робить цей спосіб навчання приваблишивім для закладів морської освіти, навчальних центрів, судновласників та менеджерів суден по всьому світу.

За ініціативою завідувача кафедри к.т.н., доцента Калініченко Є.В. в програму практичної підготовки студентів ННІ МФ включені елементи VR-навчання з можливістю проведення занять на симуляторі навігаційного містка. 

VR-навчання студентів ОНМУ проходить під керівництвом досвідчених викладачів кафедри навігації і керування судном 

Завдяки повністю змодельованому середовищу віртуальна реальність перетворює навчання студентів на інтерактивний та більш захоплюючий та процес.

VR-навчання дає студентам можливість відпрацьовувати навички в умовах як поширених, так і незвичайних ситуацій, які виникають під час управління великими суднами. 

Одним із важливих застосувань VR є підготовка моряків до ситуацій, які не повинні відбуватися на судні, або до небезпечних умов, які можуть виникнути в реальності.

Коли студенти одягають гарнітуру віртуальної реальності, вони поринають у графічне зображення містка судна. Реалістичні сценарії покращують засвоєння знань, продуктивність праці та командну спільну роботу.

Безпечне керування великим судном вимагає тривалої практичної підготовки. Віртуальна реальність (VR) дає студентам ОНМУ можливість в безпечних умовах навчитися правильно діяти в будь-яких ситуаціях.

Під час навчання приблизно через 10–15 хвилин у студентів зникає відчуття, що вони перебувають у симуляторі, і вони починають поводитися так, ніби вони перебувають на справжньому судні.

VASCO використовує існуючий контент симулятора, у тому числі уніфіковане програмне забезпечення, моделі суден і зони плавання, що дозволяє спільно використовувати вправи між різними середовищами симулятора.

Оскільки для симулятора на основі гарнітури потрібен лише один настільний комп’ютер, з’являється можливість використовувати його скрізь, де можна розмістити цей комп’ютер. Додаткова мобільність дозволяє тренуватися в будь-якому зручному місці без необхідності використання стаціонарного тренажера.

Окуляри віртуальної реальності Oculus Quest 2 це самостійна система віртуальної реальності, створена за принципом «все в одному». Тобто для комфортного використання всі необхідні датчики та камери вже вбудовані в саму гарнітуру. 

Кожен комплект програмного забезпечення «Virtual Advancement System for Competent Operations»  може обслуговувати до 5 студентів та необмежену кількість авторизованих спостерігачів. 

Симулятор створює реальне іммерсивне середовище для моделювання операцій, які виконуються на борту будь-якого судна, дозволяє морякам розвивати свої навички, одночасно зіштовхуючись із вельми реалістичними сценаріями у віртуальному безпечному середовищі. 

Симулятор навігаційного містка можна налаштовувати таким чином, щоб створити більш  складні умови навчання для тестування тих сценаріїв, які неможливо створити в реальному світі через високі ризики та витрати. 

Симулятор забезпечує іммерсивні умови навчання, які здатні забезпечити підготовку студентів до умов роботи на судні та практичних завдань, з якими їм доведеться зіткнутися у реальній обстановці. Морські умови та погоду можна змінювати у програмах симулятора для перевірки членів екіпажу у різних ситуаціях та кліматі. Можна додавати інші моделі суден та портів, щоб перевірити навички управління судном в портах по всьому світу.

Однією із сильних сторін гарнітури є те, що вона дає додаткове відчуття глибини та здатність реалістично сприймати відстані. Це надзвичайно важливо для підготовки судноводіїв, оскільки їм необхідно вміти точно вимірювати відстань до інших суден, щоб уникнути зіткнень та дотримуватись безпечної дистанції. 

За допомогою VR-технології студенти отримують унікальну практику вирішення складних ситуацій, які можуть виникнути в морі, наприклад, судно потрапило у щільний рух або відбулася відмова двигуна, або якщо мала місце кібератака судна. Тому завдяки використанню в морській освіті VR-технології існує можливість підвищити безпеку та гарантувати, що такого роду ситуації не призведуть до аварій. 

Кафедра НКС прагне ширше впроваджувати в освітній процес сучасні інноваційні методи та технології, симуляційні методи навчання, спрямовані на підвищення компетентності морських фахівців та забезпечення безпеки на борту судна без ризику для людей чи довкілля.

Ключовою перевагою віртуальної та змішаної реальності для морської підготовки є зниження експлуатаційних витрат у порівнянні з традиційними морськими тренажерами, що має важливе значення в умовах війни. 

Навчання на основі гарнітури є результатом еволюції сучасних тренажерів у морській підготовці в умовах війни, і в майбутньому VR-навчання повинно стати золотим стандартом в освітній галузі. 

VR-технологія дає можливість протестувати нові методи навігації або технологічні інновації у морських перевезеннях, перш ніж вони будуть впроваджені в експлуатацію в реальному судноплавстві. 

ONMU_Kilo.mp4