Штучний інтелект в освіті

Штучний інтелект

Штучний інтелект (ШІ, англ. artificial intelligence, AI) – це галузь комп'ютерних наук, яка прагне створити інтелектуальні машини, які можуть виконувати завдання, що зазвичай потребують людського інтелекту.

Ключові характеристики систем ШІ: можуть навчатись, можуть вирішувати складні проблеми, можуть розуміти та генерувати людську мову, можуть сприймати світ через датчики (камери, мікрофони), можуть (без програмування!) з часом покращувати свою продуктівність.

Наразі технологія ШІ використовується в багатьох галузях, включаючи транспорт, виробництво, фінанси, охорону здоров'я, промисловість тощо. 

Від самого початку ШІ перебуває під пильною увагою науковців та громадськості. Одна з поширених тем ― машини стануть високорозвиненими, а люди не зможуть за ними встигати, і ті почнуть розвиватися самі по собі. Інша думка полягає в тому, що машини можуть втручатися в приватне життя людей і навіть бути використані як зброя. Інші аргументи стосуються етики ШІ та чи слід надавати інтелектуальним системам такі самі права, як людям.

Штучний інтелект та освіта

Маючи потужний потенціал для трансформування багатьох аспектів, ШІ відіграє в освіті дедалі важливішу роль.

Деякі напрями використання ШІ в освіті: персоналізація навчання, автоматизація завдань, надання зворотного зв'язку, підтримка здобувачів освіти з особливими потребами, забезпечення більшої доступності освіти.

Ось кілька ресурсів, де можна дізнатися більше про ШІ в освіті:

Усе про використання штучного інтелекту в освіті (добірка від "Освіта.UA") 

Штучний інтелект в освіті — відкриті перспективи, складні проблеми та шляхи їх вирішення

Перспективи використання штучного інтелекту в шкільній освіті

Штучний інтелект в освіті: ідеї використання на уроках

Як штучний інтелект може допомогти освіті 

Штучний інтелект в освіті: можливості та виклики (вебінар)

Gemini від кампанії Google —  це мультимодальна інтелектуальна мережа, здатна обробляти кілька типів даних і завдань одночасно (на відміну від традиційних моделей ШІ, призначених для обробки одного типу даних). Може обробляти текст, зображення, аудіо, відео, 3D-моделі, графіки. Є реальним асистентом педагога, дозволяє спростити багато рутинних операцій: створення навчальних матеріалів, тестових питань, перевірко робіт студентів. Студентам Gemini може допомогти з пошуком та аналізом наукової літератури, написанням есе, рефератів, курсових/дипломних робіт та підготовкою до іспитів. 

ChatGPT — це чат-бот на базі ШІ, створеного компанією OpenAI. Він може працювати з текстом, програмним кодом, формулами та числами — генерувати все, що йому зададуть. Добре розуміє мову, якою спілкуються люди, і чудово вміє генерувати тексти, які непросто відрізнити від написаних людиною. ChatGPT свою відповідь формує на основі наявних даних, тобто створює новий контент. Уміє відповідати на запитання, знаходити помилки, генерувати тексти, відхиляти недоречні запити, шукати ключові слова за заданою тематикою, знаходити помилки в коді та виконувати інші завдання. 

Copilot від Microsoft для Windows 11 – це централізований інструмент, безпосередньо інтегрований у систему. ШІ використовується для підвищення продуктивності та ефективності виконання завдань. За допомогою Copilot ви можете отримувати відповіді на запитання, а також ідеї та рішення для своїх проєктів і списків справ.  Copilot може виконати завдання від налаштування комп’ютера до впорядкування вікон. Педагогам може допомогти у виконанні різних підготовчих завдань, таких як розробка персоналізованого навчального досвіду, розробка завдань, побудова практичних дій і формулювання планів занять тощо.

Добірки ресурсів для роботи із зображенням, текстом та озвученням - від Люмили Кухар, кандидатки педагогічних наук, доцента

Цікаві ресурси

Emojiton - нейромережа, яка перекладе будь-який текст на мову емодзі (речення, фразу, назву книги чи фільму тощо). Наприклад, так ця мережа бачить фразу "День вишиванки в Україні": 🇺🇦🌻🌼👚🎉🎶🥟🍲 

Wallpapers - нескінченний генератор шпалер для робочого столу.

Mubert - створює фонову музику для YouTube, яку можна використовувати без ліцензії.

Suno - створює 2 варіанти пісні за вказаною темою, ілюстрацію, можна прочитати текст пісень.

Magictype - надасть текстовий психологічний опис портрету (по фото, зображенню).