Osallistuin Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnan työelämäpäiville Jyväskylän yliopiston Ruusupuiston kampuksella perjantaina 20.9.2024. Tilaisuuden tavoitteena oli tarjota opiskelijoille näkökulmia uramahdollisuuksiin, työnhaun käytäntöihin ja työelämässä vaadittaviin taitoihin. Päivän ohjelma sisälsi opiskelijalähtöisen urasuunnittelutyöpajan, alumnipuheenvuoroja, pitchauksia, paneelikeskustelun sekä mahdollisuuden verkostoitua eri organisaatioiden edustajien kanssa ständeillä.
Opiskelijoiden unelmakartta (12.00-12.40)
Tilaisuuden alussa osallistujat pääsivät pohtimaan omia uratoiveitaan ja ammatillisia kiinnostuksen kohteitaan unelmakarttatyöpajan avulla. Unelmakartan täyttämisen jälkeen keskusteltiin pienryhmissä omista haaveista sekä huolenaiheista koskien työllistymisen hankaluutta ja yleistä heikkoa työmarkkinatilannetta. Harjoitus tarjosi vertaistukea, sekä samaistumispintaa muiden opiskelijoiden haaveisiin sekä huolen aiheisiin. Harjoitus auttoi hahmottamaan myös millaisia työelämätaitoja haluan vahvistaa ja millaiselle uralle haluan suuntautua työelämässä.
Alumnipuheenvuorot (12.40-13.30)
Alumnit Sara Isotalo (Kirkon ulkomaanapu), Soila Lemmetty (Itä-Suomen yliopisto) ja Katri Savolainen (Jyväskylän yliopisto) kertoivat omista urapoluistaan ja kielten asiantuntijoiden monipuolisista työmahdollisuuksista. Keskusteluissa korostui viestinnän, pedagogiikan ja tutkimuksen rooli kielten maistereiden työssä. Lemmettyn kertomus omasta urapolustaan toi lohtua oman urapolun hahmottamiselle ja rakentamiselle, sillä hänen puheenvuorossaan korostui jatkuva oppiminen ja ammatilliset "syrjähypyt". Lemmetty oli ennen yliopisto-opintoja muun muassa tarjoilijana ja suurtalouskokkina ja sieltä ponnistanut itsensä tutkijatohtoriksi ja osaamisen kehittämisen asiantuntijaksi. Erityisesti Isotalon kokemus kansainvälisestä humanitaarisesta työstä osoitti, että kieliosaaminen yhdistettynä viestintä- ja projektinhallintataitoihin voi avata ovia järjestösektorille ja kehitysyhteistyöhön.
Pitchaukset (13.30-14.00)
Työelämässä menestyminen edellyttää kykyä esitellä omaa osaamistaan tiiviisti ja vakuuttavasti. Pitchausosuudessa opiskelijat ja alumnit harjoittelivat henkilökohtaisen osaamisen myymistä työnantajille. Tämä osio muistutti siitä, kuinka tärkeää on osata sanoittaa kielten asiantuntijuus työmarkkinoilla.
Tauko ja ständikierros (14.00-14.45)
Tauon aikana oli mahdollisuus verkostoitua eri organisaatioiden kanssa ja tutustua tarjolla oleviin työ- ja harjoittelupaikkoihin. Keskustelin ständeillä eri uramahdollisuuksista kielten aineenopettajalle, joka on kiinnostunut yritysmaailmasta tai julkisen sektorin puolella työskentelystä. Tutustuin myös rehtorin kelpoisuusopintoihin eli koulutusjohtamisen perusopintoihin.
Paneelikeskustelu (14.45-15.45)
Paneelikeskusteluun osallistuivat opiskelijat Maria Lampilahti ja Elias Hokkanen sekä alumnit Arimo Kerkelä, Soila Lemmetty ja Anna Roikonen. Juontajana toimi Eric Carver. Keskustelussa käsiteltiin siirtymää opinnoista työelämään, työnhaun haasteita sekä kielten asiantuntijoilta vaadittavia taitoja. Paneelissa korostui erityisesti työelämän muovautuvuus: monilla kielten maistereilla on työurallaan useita eri rooleja, joissa yhdistyvät viestintä, koulutus ja asiantuntijatehtävät.
Päätös (15.45-16.00)
Tilaisuuden lopuksi juontaja Eric Carver summasi keskeiset opit työelämäpäivästä.
Tilaisuus antoi kattavan kuvan kielten maisterien työelämämahdollisuuksista ja niissä vaadittavasta osaamisesta. Päällimmäisenä jäi mieleen seuraavat teemat:
Monipuolisuus: Kielten asiantuntijat työllistyvät monille eri aloille, kuten viestintään, koulutukseen, kansainvälisiin tehtäviin ja tutkimukseen.
Osaamisen sanoittaminen: Työnhaussa korostuu kyky kuvata omaa kieli- ja viestintäosaamistaan konkreettisesti.
Verkostoituminen: Kontakti työnantajiin ja alumneihin auttaa hahmottamaan työmarkkinoiden tarpeita ja mahdollisuuksia.
Tapahtuma vahvisti ymmärrystäni kielten asiantuntijuuden arvosta ja tarjosi käytännön vinkkejä urasuunnitteluun.