A csincsillák
Viszonylag régebb óta, kb 30-40 éve tartják kedvencnek ezeket a cuki, pihe-puha "szőr manókat". Ennek ellenére nagyon kevesen ismerik őket. Sokan összekeverik a csincsilla nyúllal, pedig külön fajról van szó. A nyusziknál a csincsilla egy szín megnevezést jelent.
Ezen az oldalon szeretnék egy kis útmutatást nyújtani, hogy a gazdi és a kiválasztott manó is boldog legyen, illetve, hogy előre fel tudjatok készülni az alapokra és megfelelően tudjátok kedvencetek lakhelyét berendezni.
Fontos hogy felelősségteljesen válasszunk magunknak kedvencet, tudjuk felmérni az ő igényeit és a mi lehetőségeinket is, mind helyben, pénzben és időben egyaránt.
Érdemes előre mindent beszerezni, még az új családtag érkezése előtt, ne akkor kelljen kapkodni, hogy valami hiányzik.
A kezdő felszerelés kb. 50.000Ft-tól kezdődik (lejjebb találjátok a részletes listát, hogy mire is lesz szükségetek az indulásnál :) ), plusz a kiválasztott csini/k ára. (hiszen párban tartandók ;) )
A havi ellátása két csincsillának min. 5.000Ft!
Ha végig olvastad az oldalt és úgy gondolod, hogy a csinik megfelelőek a számodra mindenképp érdemes keresni egy tenyésztőt! Aki a továbbiakban is a segítségedre lesz. A linkek között megtaláljátok a többi tenyésztőt is. (sajnos egyre kevesebben vagyunk)
Akkor csapjunk a közepébe :)
Mit is érdemes tudni a csincsillákról:
- a dél – amerikai Andok – hegységből származik, ahol a sziklák repedéseiben bujkálva él
- rágcsáló, tehát mindent megrág, késő délután, éjszaka aktív
- napi rendszeres min. 20-30 perc foglalkozást igényel, 15-20 éven keresztül
- társas lények, ezért legalább kettőt kell belőle tartani, az azonos neműek tökéletesen jól kijönnek egymással, kedvencként csak ez a fajta tartás ajánlott
- egy szőrtüszőből kb. 60-80 szőrszál lóg ki, ettől a bundája sűrű és puha, kiváló védelem a hideg ellen, ami napi ápolásra szorul (homok fürdő)
- ha megijed, bundájából kihullik egy nagyobb szőrcsomó (nem lesz kopasz a tévhiedelmekkel ellentétben, ezt védekezésre használják a természetben, míg a ragadozó az elhullajtott szőrcsomóval van elfoglalva, addig ők el tudnak illanni)
- 18-25 fok között érzik jól magukat
- nem feltétlen szereti, ha simogatják/dédelgetik ("koszos" lesz a bundája), persze vannak kivételek is
- nagyon kíváncsi, minden érdekli, gyorsan tanul
- az új gazdinak is "meg kell küzdenie a kegyeiért", ne az alapján válasszunk, hogy a tenyésztőnél, hogyan viselkedik
Felszerelés:
ketrec : csináltatott vagy gyári (rácsos polcokat érdemes kicserélni vagy bevonni a sérülések elkerülése végett)
- speciális kvarcmentes csincsilla homok (fürdéshez), más egyéb nem megfelelő, eltöredeznek tőle a szőrszálaik és ronda lesz a bundájuk
- jó minőségű, csincsillák számára gyártott táp: (Versele Laga Chinchilla és degu complete, Bunny chinchilla traum basic, Darwins Nutrin csincsilla eledel, Versale-laga csincsilla és degu crispy, Oxbow Essentials Chinchilla)
- széna
- alom: forgács, pellet, szalma (száraz helyen tartott, penész mentes), csutka alom, papír alom
- berendezési tárgyak: itató, etetőtál, búvóhely (lehetőleg fából), faágak, extra polcok
- agyag/fém tál vagy 5l-es befőttes üveg a fürdéshez (tálnál 35cm átmérőjűre min. szükség van)
- nasi (extra) (lejjebb bővebben)
- nagy méretű mókuskerék (extra) (min. 45cm)
Jó áron, jó minőségű csinis és más kisállatos cuccok beszerezhetőek a ForPet vagy a VetPlusz Patika internetes kisállatboltban.
A ketrec elhelyezése a lakásban:
Mivel éjszakai állatról van szó, olyan helyre kell tenned, ahol nem zavar az éjszakai randalírozáskor, tudj tőle aludni és napközbe te se zavard az ő pihenését, de a délutáni / esti csini időben elérhető legyen. Kerüld a radiátor környékét, a sérülések elkerülése végett. Érdemes egy olyan helyet keresni, ahova nem süt oda állandóan a nap. Nagyon nehezen tudnak hőt leadni, így a folyamatos napsütéstől hőgutát is kaphatnak. Óvjuk a ketrecet a huzattól, ami szintén okozhat betegségeket kedvencünknél.
A legideálisabb hőmérséklet a 18-25 fok.