Наукові події Академії

8 Інформлист_конференція_ХБ.doc

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Запрошуємо Вас взяти участь в онлайн-форматі 

у ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ 

«АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОХОРОНИ БІОРІЗНОМАНІТТЯ ТА НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В УМОВАХ ВОЄННОГО ТА ПІСЛЯВОЄННОГО ЧАСУ»,

присвяченій 100-річчю Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького

Запоріжжя, 28–29 вересня 2023 року


Гран-прі та золота медаль: оголошені переможці ХІV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти»

17 травня 2023 року розпочала роботу Чотирнадцята міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» в онлайн режимі. 

За рішенням експертного журі з числа науковців й фахівців наукових установ Національної академії педагогічних наук України, Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», яке визначало переможців виставкових конкурсів, Хортицька національна академія отримала високу відзнаку – ГРАН-ПРІ рейтингового конкурсу в номінації «Лідер вищої освіти України», а також ЗОЛОТУ МЕДАЛЬ тематичної номінації «Організація інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами під час воєнного стану» за матеріали на тему «Системна діяльність навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти як чинник сталої підтримки інклюзивного простору Запорізького регіону в умовах війни». 

Представлення нашого закладу на виставках, форумах та інших всеукраїнських, міжнародних заходах є іміджево важливим для нас. Десять років поспіль ми виборюємо перемогу серед сотень закладів освіти з різних куточків України. Хортицьку національну академію систематично відзначають найвищими нагородами. Травнева виставка, завдяки спільній роботі всього колективу академії, не стала винятком. З 2014 року ми вибороли 17 нагород у загальній кількості відзнак міжнародних виставок.

Дякуємо експертам за високу оцінку роботи нашого закладу. Окрема подяка нашим педагогам, чий інноваційний досвід інклюзивного навчання було використано в конкурсній роботі.

Тримаймо освітній фронт і разом наближаємо нашу ПЕРЕМОГУ!

В Хортицькій національній академії  відбулась ІV Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих вчених

«Окупанти визначили своїми ворогами культуру, освіту та людяність. І не шкодують для них ні ракет, ні бомб. Україна, яка прагне бути конкурентоспроможною в сучасному світі, має визначити освіту та науку своїми стратегічними сферами»

 Президент України 

Володимир Зеленський 

Цьогорічна ІV конференція «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір» відбулась у найскладніший для України час – в умовах повномасштабної війни.

З вітальними словами до учасників конференції звернулась Голова Запорізької обласної ради Жук Олена Юріївна, яка звернула увагу на те, що Запорізька обласна рада постійно підтримує Хортицьку національну  академію навіть в нелегких умовах дефіциту бюджету  та упродовж усього періоду  дії воєнного стану в країні. Пані Олена наголосила: «Сьогодні креативне полум’я в студентах запалила конференція, яка пройшла в Хортицькій національній академії за участі студентів з  різних країн Європи.  У такі часи у студентів та молодих  науковців народилися безліч світлих ідей, і сьогоднішній нетворкінг точно  допоміг їм просунутися далі у своїх розробках. Тим паче, що вони зрозуміли: європейський освітній та науковий простір все ширше відкриває двері для українських дослідників, тож треба використовувати цей шанс. Майбутнє в наших руках, і ми віримо в потенціал наших молодих вчених. Сьогодні його вкотре побачили і в Європі».

Директор Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Бухаріна Людмила Михайлівна  теж привітала учасників конференції  та побажала, щоб  освітні та культурно-мистецькі практики стали не лише предметом плідних наукових дискусій, а й постійним джерелом натхнення та миротворчої життєвої енергії! 

Від інституту педагогіки виступив дійсний член (академік) НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, директор Інституту педагогіки НАПН України, віцепрезидент Національної академії педагогічних наук України Топузов Олег Михайлович, який наголосив, що впродовж декількох років зростає науковий потенціал Хортицької національної академії  та  підвищується  її престиж, як закладу  реабілітаційного спрямування в країні.

Член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор,  голова Наглядової ради Хортицької національної академії Шевцов Андрій Гаррієвич  привітав учасників конференції та підкреслив,  що ця конференція є черговим свідченням незламності та бойового духу Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії. «Запоріжжя у вогні. Руйнується інфраструктура освіти. Хортицька національна академія потерпає від ракетних ударів.  Проте, викладачі працюють,  студенти навчаються у цих нелюдських умовах.  Крім того, академія ще організовує наукові заходи, що є просто неймовірним.  Традиційна ІV конференція є підтвердженням вищенаведеного. Тематика секційних засідань  є дуже актуальною  в наші часи великих викликів до нашої нації», – наголосив Андрій   Гаррієвич.

Від Національного університету ім. М.П. Драгоманова привітала  почесний член НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, декан факультету спеціальної та інклюзивної освіти Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Шеремет Марія Купріянівна, яка наголосила, що освітні практики молодих науковців та студентів, їхнє залучення до вирішення проблем актуального наукового дискурсу, участь у евристичних дискусіях, обмін експериментальними даними повною мірою відповідають запитам для їхнього професійного та особистісного розвитку.

 Пленарну частину відкрила ректор Хортицької національної академії доктор педагогічних наук, професор Нечипоренко Валентина Василівна, яка зазначила, що такий науковий захід сьогодні стає платформою для обміну перспективним науково-практичним досвідом щодо розбудови механізмів подальшого відновлення України та її входження до сім’ї країн Європейського союзу. «Для всіх нас   організація освітнього процесу у воєнний час  та відбудова пошкодженої російськими загарбниками Хортицької національної академії –  надзвичайно важкий виклик, який вимагає  згуртованості та життєстійкості усього колективу закладу. Колектив  акумулював свої професійні зусилля і продовжує брати активну участь у державотворчих процесах, сприяючи збереженню і розвитку національних традицій, примноженню української культури, вихованню студентської та учнівської молоді з високими моральними якостями, з  активною життєвою позицією відповідальних громадян України», – наголосила Валентина Нечипоренко.

Зарубіжними партнерами конференції виступили  Університет Монпельє-3 імені Поля Валері (Французька Республіка), Міжнародна академія прикладних наук в Ломжі, Вища школа бізнесу, Сілезький Університет (Республіка Польща), Університет Масарика (Чеська Республіка), Економічний університет – Варна (Республіка Болгарія), Бельцький державний університет імені Алеку Руссо (Республіка Молдова), Академія професійного навчання «Меркур» (Словацька Республіка). В цей складний час ректори та науковці вищевказаних вишів  в межах укладених угод надають безпрецедентний рівень підтримки  Хортицькій національній академії  (здобувачам освіти  –  продовжувати навчання, проходити  практику, а  викладачам  –  підвищувати рівень професійної компетентності).  

Доктор соціологічних наук, професор Вінченцо Суска,   (Університет Поля Валері Мон-пельє, Франція) у своєму виступі  наголосив на  фундаментальній ролі культури, освіти і мистецтва у боротьбі за справедливість, мир та відродження. Він відзначив, що попри війну,  в академії триває активне наукове життя, а учасники конференції мають розкіш мислити та рефлексувати, змінюючи порядок речей на краще, віднаходячи баланс та відкриваючи нові горизонти дослідницьких пошуків.

 З вітальним  словом до учасників конференції звернувся доктор педагогічних наук, професор Валері Окуліч-Казарін, представник Вищої школи  бізнесу (м. Новий Сонч, Польша), з якою Хортицька національна  академія має угоду  про подвійне дипломування. Він висловив українським науковцям щиру підтримку, побажав творчої наснаги та скорішого повернення до мирного і спокійного життя.

 Учасників конференції привітали польські партнери: доктор інженер, проректор з розвитку, промоції та фондів ЕС Міжнародної академії прикладних наук в Ломбжі Іренеуш Жуховські та кандидат педагогічних наук, адʼюнкт Міжнародної академії прикладних наук в Ломжі Зоя Шарлович. Вони висловили щиру  віру у перемогу України та побажали нашій державі якнайшвидше ввійти у європейський культурно-науковий простір.

Загалом 13-14 квітня 2023 року у пленарному засіданні та дискусійних панелях взяли участь 750 осіб з українських та зарубіжних  закладів вищої освіти. Українські виші представляли: Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», Вищий навчальний приватний заклад «Дніпровський гуманітарний університет», Дніпровський державний аграрно-економічному університет, Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, Заклад вищої освіти «Університет короля Данила», Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут», Національний університет «Запорізька політехніка», Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Уманський національний університет садівництва, Херсонський державний університет. 

Безперечно, проведення дискусії щодо проблем впровадження освітніх та культурно-мистецьких практик у контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір сприяє розбудові механізмів подальшого  розвитку освіти та науки в  Україні та її входження до сім’ї країн Європейського союзу.

 Сьогодні у кожного громадянина України –  свій фронт. Науковці та працівники освітньої сфери  своєю невтомною працею на освітянській ниві роблять все задля перемоги! Щиро дякуємо усім освітянам, науковцям, здобувачам освіти, всім, хто долучився до роботи конференції, за актуальні, ґрунтовні доповіді, патріотизм, самовіддане служіння вітчизняній освіті і науці! 

Переможемо! Здолаємо! Відбудуємо! Все буде Україна! 

Впродовж листопада 2022 року відбулись розширені онлайн-засідання кафедр Хортицької національної академії за участі ректора  Нечипоренко В.В.,  першого проректора Позднякової О.Л., проректора з наукової роботи та інноваційної діяльності Гордієнко Н.М., декана факультету реабілітаційної педагогіки та соціальної роботи Антоненко І.Ю., декана факультету мистецтва та дизайну Корнелюка Б.В. та в.о. завідувача науково-методичним відділом Кудінової М.С.

На порядок денний було винесено низку важливих питань, а саме: звітування науково-педагогічними працівниками про виконання індивідуальних планів з наукової роботи та умов контракту за 2021-2022 н.р.; звітування про хід та результати реалізації науково-дослідних тем кафедр, зареєстрованих в Українському інституті науково-технічної експертизи та інформації; звітування про виконання плану кафедральних видань, поданого до редакційно-поліграфічного відділу Хортицької національної  академії; обговорення плану проведення кафедрами конференцій всеукраїнського та міжнародного рівнів у 2023 р.

Ректор Хортицької національної академії Нечипоренко В.В.  подякувала колективам кафедр за самовіддану працю та професіоналізм. Валентина Василівна  відзначила, що незважаючи на виклики пандемії COVID-19, військовий стан та енергетичну кризу в країні науково-педагогічні працівники здійснюють освітній процес, підвищують кваліфікацію, тримають достатній рівень публікаційної активності та демонструють високі показники науково-дослідної роботи.

Проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Н.М. Гордієнко відзначила високий рівень роботи колективу щодо проведення Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції  України у міжнародний науково-інноваційний простір» та підготовки здобувачів освіти Хортицької національної академії до участі у конференції. Наталія Миколаївна звернулась з пропозицією до завідувачів та членів  кафедр запланувати у  2023 р. проведення конференцій всеукраїнського та міжнародного рівнів. 

На кафедральних засіданнях було визначено досягнення з наукової роботи, розглянуто ключові проблемні питання та визначено стратегічні напрями перспективного розвитку. Працюємо та впевнено крокуємо до Перемоги!

пост.mp4

Відбулось підведення підсумків Тринадцятої міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти» та Чотирнадцятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті», які пройшли 23-25 листопада 2022 року.

Виставку представляли 450 учасників із різних регіонів України, м. Києва, а також Польщі, Литви, Румунії, Угорщини, Естонії. Було представлено 425 конкурсних робіт.

Хортицька національна академія отримала низку престижних відзнак:

ГРАН-ПРІ у номінації «Вища освіта України»;

ЗОТОТУ МЕДАЛЬ у номінації «Міжнародне співробітництво як важлива складова інноваційного розвитку освіти і науки в Україні»;

ДИПЛОМ за активну участь у розбудові національної освіти й популяризацію освітніх, наукових і інноваційних досягнень;

ПОЧЕСНУ ГРАМОТУ на ім’я ректора Нечипоренко Валентини Василівни, за вагомий особистий внесок у реалізацію завдань сучасної державної політики в сфері освіти;

ПОЧЕСНУ ГРАМОТУ на ім’я проректора з наукової роботи та інноваційної діяльності Гордієнко Наталії Миколаївни, за високі досягнення в науково-педагогічній діяльності й особистий внесок у модернізацію освітнього процесу.

Ці нагороди вкотре підтверджують стабільно високі показники міжнародної співпраці, освітньої та науково-інноваційної діяльності Хортицької національної академії.

Співпраця з Асоціацією UCM Italy (Італія)

Хортицька національна академія продовжує співпрацю з Асоціацією UCM Italy (Італія). В межах цієї взаємодії студенти кафедри менеджменту і туризму мають можливість проходити виробничу практику у готельно-ресторанних комплексах Італії. Президент Асоціації UCM Italy Паоло Брешиа, ректор академії Валентина Нечипоренко, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Наталія Гордієнко та декан факультету мистецтва та дизайну Богдан Корнелюк підбили підсумки минулорічної співпраці та визначили перспективи подальшого розвитку цієї програми міжнародної взаємодії. Щиро сподіваємося, що взаємодія академії із італійськими колегами поглиблюватиметься, а студенти нашого закладу матимуть можливість отримати цінний практичний досвід та незабутні враження.

Онлайн-лекція пресконференція «Роздуми про сучасну європейську формулу "Освіта впродовж життя"»

29 листопада 2022 року відбулась онлайн-лекція пресконференція доктора соціологічних наук, професора Е.А. Афоніна та доктора соціологічних наук професора Н.М. Гордієнко на тему: «Роздуми про сучасну європейську формулу "Освіта впродовж життя"». Захід організовано Хортицькою національною академією та Центром підвищення кваліфікації Української технологічної академії в межах спільної угоди про співпрацю від 5 серпня 2022 року.

Цікавим прийомом привернення уваги до проблематики сучасної європейської формули «Освіта впродовж життя» була пропозиція слухачам самостійно визначити зміст майбутньої лекції. Після анонсу заходу на платформі мас-медіа для всіх бажаючих була відкрита можливість поставити спікеру питання щодо тематики лекції. 

Окрім специфічних тематичних аспектів заявленої проблематики, що їх визначили слухачі, Едуард Андрійович приділив увагу таким загальним питанням, як:

Професійно-освітні потреби людини та їх індикатори (на результатах досліджень, здійснених Українською школою архетипіки у співпраці з Інститутом економіки і прогнозування НАН України під керівництвом Ольги Балакірєвої).

До перегляду лекції наживо долучилось понад 65 науково-педагогічні працівників та здобувачів освіти академії та інших закладів вищої освіти України. Для тих, хто не зміг приєднатись через відсутність світла чи зв'язку до онлайн-лекції пресконференції, запис доступний за посиланням https://youtu.be/SGhiYLKPo-w. Загалом матеріал має більше 120 переглядів на youtu.be.

Хортицька національна академія впродовж тижня з дати проведення заходу виготовить сертифікати з підвищення кваліфікації обсягом 0,2 кредити ECTS для всіх зареєстрованих учасників.

IV Міжнародна наукова конференція здобувачів освіти «Молодь і науковий прогрес у соціально-економічному та освітньому просторі суспільства»

28-29 листопада 2022 року відбулась IV Міжнародна наукова конференція здобувачів освіти «Молодь і науковий прогрес у соціально-економічному та освітньому просторі суспільства». Це вже друга конференція у листопаді, яку Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» проводить в партнерстві з Хортицькою національною академією. 

До конференції долучились науковці, професіонали-практики, голови молодіжного осередку, студенти з понад 14-ти ЗВО різних регіонів України та кількох зарубіжних закладів освіти. 

Від Хортицької національної академії з вітальним словом звернулась ректор, доктор педагогічних наук, професор Валентина Нечипоренко. Ректор наголосила, що конференція четвертий рік поспіль є майданчиком для обміну досвідом та науковими розвідками здобувачів освіти з різних країн, а це, у свою чергу, запорука успішного розвитку української та міжнародної науки. 

Також з вітальним словом виступили студенти Хортицької національної академії, які підкреслили актуальність заходу, оскільки сучасне бачення молоддю проблем сьогодення дозволить винайти оригінальні рішення існуючих проблем. Проведення конференції – це чудова можливість довести, що наукові дослідження – необхідна рушійна сила розвитку суспільства.

Важка ситуація в об’єднаній енергетичній системі України, пов’язана з систематичними обстрілами об’єктів генерації електроенергії, змінила формат проведення конференції, але не стала на заваді об’єднання прогресивних здобувачів освіти, дослідження актуальних проблем гуманітарних наук, обговорення питань ролі молоді у соціально-економічній трансформації суспільства, соціально-психологічних технологій розвитку особистості, digital-технологій в соціальній сфері та соціальної роботи в контексті соціокультурних змін.

Щиро дякуємо за активну участь студентам Хортицької національної академії спеціальностей Психологія, Спеціальна освіта, Дизайн одягу, Садово-паркове господарство, Туризм: Борисенко Марії, Буц Яні, Вовк Вікторії, Кікош Катерині, Заяць Олександрі, Кот Ірині, Клименчук Анастасії, Куц Максиму, Павловій Любові, Поздняковій Анастасії, Устіновій Олені, Тен Валерії, Штепі Євгенію та Нестеровій Анастасії. 

Матеріали конференції будуть опубліковані на сайті kpdi.edu.ua та надіслані електронною поштою авторам.

Тринадцята міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» та 

Чотирнадцята міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті»

23-25 листопада 2022 року відбулись дві важливі події в науковій та освітній сферах України – Тринадцята міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти» та Чотирнадцята міжнародна виставка «Інноватика в сучасній освіті». 

Виставку представляли 450 учасників із різних регіонів України, м. Києва, а також Польщі, Литви, Румунії, Угорщини, Естонії. Було представлено 425 конкурсних робіт.

У межах виставки «Сучасні заклади освіти» були проведені рейтинговий виставковий конкурс і конкурс із 12-ти тематичних номінацій. 

За результатами рейтингового виставкового конкурсу цьогоріч Гран-Прі «Вища освіта України» удостоєно 13 закладів вищої освіти. Дана нагорода надається провідним вишам, які мають стабільно високі показники міжнародної співпраці, освітньої та науково-інноваційної діяльності. Лауреатами від Запорізького регіону у цій номінації стали Хортицька національна академія та Національний університет «Запорізька політехніка». 

Крім цього, за підсумками конкурсу з тематичної номінації «Міжнародне співробітництво як важлива складова інноваційного розвитку освіти і науки в Україні» Хортицька національна академія нагороджена золотою медаллю за представлені науково-методичні матеріали на тему: «Міжнародне співробітництво Хортицької національної академії в контексті інтернаціоналізації діяльності закладів вищої освіти України».

У кожного з нас сьогодні є свій «фронт». Збройні Сили України виборюють Перемогу на полі бою, а  науковці та освітяни плекають її у галузі освіти і науки. Цьогорічні виставки  стали відкритою професійною платформою презентації досягнень  та інновацій у науковій галузі, поширення кращого педагогічного досвіду, упровадження  освітніх технологій в практичній діяльності, об’єднання науковців та реформаторів на благо  розвитку  системи освіти  України.

Щиро дякуємо організаторам – Компанії «Виставковий Світ», Міністерству освіти і науки України, Національній академії педагогічних наук та України, Державній науковій установі «Інститут модернізації змісту освіти» за надану можливість відстоювати наукову гідність нашої держави на всеукраїнському і міжнародному рівнях. 

Курс підвищення кваліфікації «Бренд науковця у цифровому світі»

Науково-педагогічні працівники Хортицької національної академії Казаннікова О.В., Кудінова М.С., Руколянська Н.В., Дергач М.А., Юхновська Ю.О., Великжаніна Д.В. впродовж 21-27 листопада 2022 року взяли участь у курсі підвищення кваліфікації «Бренд науковця у цифровому світі». Організаторами заходу виступили Офіс підтримки вченого спільно з ВГО «Інноваційний університет». 

В онлайн-форматі аудиторії було представлено актуальні та змістовні лекції: «Успішна кар’єра науковця», «Ефективна комунікація», «Успішна презентація власних наукових розробок», «Особливості формування персонального бренду в науковій сфері», «Як управляти емоціями, перестати хвилюватися та панікувати перед виступом», «Імідж вченого в цифровому суспільстві», «Використання інструментів відкритої науки та наукометричних баз для популяризації власних наукових результатів», «Цифрові технології (YouTube, Telegram, Instagram) та соціальні мережі для популяризації наукових здобутків». Паралельно з теоретичним курсом слухачам були запропоновані тестові завдання на закріплення знань та відео самопрезентації «Пітч про себе перед інвестором». 

Виклики сьогодення (масовані ракетні обстріли, планові і аварійні вимкнення енергопостачання, сигнали повітряної тривоги) не стали на заваді новим знанням. Попри це науково-педагогічні працівники Хортицької національної академії продовжують займатися науковою діяльністю і не зупиняються на шляху свого професійного самовдосконалення.

У справі наукового брендингу та розвитку фахових компетенцій курс згуртував понад 750 освітян з усіх куточків України. Дякуємо організаторам та спікерам за близькі, зрозумілі, сучасні, актуальні та надзвичайно цікаві лекції. Атмосфера, коли після тригодинного вечірнього спілкування не хочеться відпускати спікерів та прощатися з колегами, є високою оцінкою якості і рівня організації!

VI Міжнародна науково-практична конференція «Інновації партнерської взаємодії освіти, економіки та соціального захисту в умовах інклюзії та прагматичної реабілітації соціуму»


24-25 листопада 2022 року під егідою Міністерства освіти і науки України в Навчально-реабілітаційному закладі вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» відбулась VI Міжнародна науково-практична конференція «Інновації партнерської взаємодії освіти, економіки та соціального захисту в умовах інклюзії та прагматичної реабілітації соціуму». У роботі конференції взяли участь науково-педагогічні працівники з більш ніж 13-ти закладів вищої освіти України, а також колеги з Польщі, Чехії, Словаччини.

За традицією, що скріплена угодою про співпрацю між закладами, Хортицька національна академія виступила партнером проведення конференції.

З вітальним словом до учасників конференції звернулась ректор, доктор педагогічних наук, професор Валентина Нечипоренко, підкресливши беззаперечну актуальність і різноплановість конференції, що охопила фахову рефлексію та дискусію з системної модернізації вітчизняної практики навчання та розвитку нових форм партнерської взаємодії та реабілітації соціуму.

У межах конференції свою роботу провели 3 тематичні секції, на яких обговорювались проблеми реабілітації в системі економіки країни, міжнародних економічних відносин в умовах інклюзії, системи освіти для дітей з особливими освітніми потребами в сучасному вимірі, забезпечення якості освіти для дітей з особливими освітніми потребами, перспектив і можливостей розвитку та адаптації спеціальної вищої освіти, нормативно-правового забезпечення та стану правового регулювання соціальної роботи, формування особистості дітей та молоді з особливими потребами. 

Від академії у роботі секційних засідань взяли участь науково-педагогічні працівники кафедри спеціальної освіти та психології (доктор педагогічних наук, доцент Позднякова О.Л., кандидат психологічних наук, доцент Турубарова А.В., кандидат психологічних наук Кудінова М.С., доктор філософії Горшкова Г.В. та Клочкова Ю.В.); кафедри соціальної роботи (доктор соціологічних наук, професор Гордієнко Н.М., кандидат психологічних наук Нечипоренко К.С., кандидат педагогічних наук Червоненко К.С.), кафедри соціально-гуманітарних дисциплін (кандидат педагогічних наук, доцент Сілявіна Ю.С.), кафедри менеджменту та туризму (доктор економічних наук, доцент, Юхновська Ю.О. та Омельчак Г.В.). Конференція стала прекрасною нагодою для підвищення кваліфікації, обміну ідеями, досвідом, напрацюваннями та результатами наукових досліджень.

Матеріали конференції будуть опубліковані у збірнику на сайті kpdi.edu.ua та надіслані електронною поштою авторам.

IV Міжнародна науково-практична конференція «Модернізація системи освіти в гірських регіонах: національний і глобальний виміри»

Проблеми розвитку системи освіти в гірських регіонах обговорили на IV Міжнародній науково-практичній конференції «Модернізація системи освіти в гірських регіонах: національний і глобальний виміри», яка відбулася 22-23 листопада 2022 року в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Захід традиційно проводився під егідою Міністерства освіти і науки України.

У заході взяли участь науковці більш ніж 20-ти ЗВО України, а також кількох зарубіжних закладів освіти і науки. Цьогоріч Хортицька національна академія виступила співорганізатором проведення конференції. Це вже друга спільна конференція, організована в партнерстві з Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника.

Від Хортицької національної академії з вітальним словом звернулась ректор, доктор педагогічних наук, професор Валентина Нечипоренко, підкресливши беззаперечну актуальність і різноплановість конференції, що охопила наукові розвідки у галузях освіти дітей та молоді в Україні, актуальні проблеми соціальної педагогіки і соціальної роботи, питання організації освітнього процесу в сучасних закладах дошкільної освіти, надання психологічної підтримки учасників освітнього процесу в умовах війни.

Також привітали наукову спільноту і побажали плідної дискусії, що стане імпульсом подальшого розвитку пріоритетних для України галузей та впровадженню сучасних технологій у модернізацію систем освіти, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності, доктор соціологічних наук, професор Наталія Гордієнко і в.о. завідувача науковим відділом, кандидат психологічних наук Маргарита Кудінова.

Досвід організації моніторингових досліджень у процесі створення інклюзивного освітнього середовища Хортицької національної академії представила завідуюча кафедрою педагогіки та методик навчання, кандидат педагогічних наук, доцент Світлана Лупінович. У доповіді було висвітлено напрями моніторингу інклюзивного середовища, складові впровадження інклюзивного навчання, модель готовності закладу до інклюзивного навчання, модель компетентного педагога закладу освіти з інклюзивним навчанням, модель інклюзивного уроку. Презентовані матеріали напрацьовані в ході реалізації науково-дослідної теми кафедри «Моделювання та практичне забезпечення розвитку складових професіоналізму педагогів закладів освіти з інклюзивною формою навчання» (державний реєстраційний номер: 0118U100315).

На дискусійних панелях обговорювались проблеми розвитку системи освіти в гірських регіонах України та зарубіжжя в епоху цифровізації, етнокультурного і виховного потенціалу освітнього середовища НУШ у регіоні Українських Карпат, організації освітнього процесу в сучасних закладах дошкільної освіти, соціокультурних трансформацій освітнього середовища гірського регіону в період воєнної агресії в Україні, психологічної підтримки учасників освітнього процесу в умовах війни, а також актуальні проблеми соціальної педагогіки і соціальної роботи, професійної підготовки майбутніх педагогів в умовах інтеграції до європейського освітнього простору.

Загалом робота конференції була схарактеризована учасниками як цікава, успішна і плідна. За результатами конференції прийнята спільна резолюція. Матеріали конференції будуть опубліковані у збірнику та в фаховому виданні з педагогічних наук «Гірська школа Українських Карпат».

Круглий стіл «Цифрова трансформація науки в умовах євроінтеграції»


8 листопада 2022 працівники науково-методичного відділу взяли участь у роботі круглого столу «Цифрова трансформація науки в умовах євроінтеграції». Метою заходу стало обговорення досвіду застосування в наукових установах цифрових сервісів та е-інфраструктур, розгляд особливостей застосування інструментів відкритої науки, особливості цифровізації наукової діяльності, обмін досвідом, можливості подальшої співпраці між установами НАН України та установами галузевих академій.

3-4 листопада 2022 колектив Хортицької національної академії взяв участь у роботі ХХІІ Міжнародної наукової конференції «Харківські соціологічні читання»


3-4 листопада 2022 колектив Хортицької національної академії взяв участь у роботі ХХІІ Міжнародної наукової конференції «Харківські соціологічні читання», яка присвячена пам’яті засновниці Харківської соціологічної школи, фундаторки вітчизняної соціологічної науки та освіти, професорки Олени Олександрівни Якуби.

Життєве та наукове кредо Олени Якуби – боротьба за відстоювання істини, за реалізацію головного завдання соціології – вивчення реальних соціальних процесів задля поліпшення життя суспільства. Особливого значення наукові та етичні імперативи Олени Якуби набувають в умовах реалій сучасної України, її боротьби з російськими агресорами.

Саме ці імперативи стали наріжним каменем тематики цьогорічних «Харківських соціологічних читань»: «Соціологія на війні: місія та соціальна відповідальність науки».

У межах конференції свою роботу провели 5 тематичних секцій, 3 круглих столи і дискусійна панель. Обмін ідеями, досвідом, напрацюваннями, результатами наукових досліджень на конференції – це прекрасна нагода для підвищення власної кваліфікації в колі друзів, однодумців, професіоналів і науковців.

Проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності, доктор соціологічних наук, професор Гордієнко Наталія Миколаївна виступила на секції «Війна як об’єкт теоретичних розвідок соціології» з доповіддю «Архетипи Хортиці як соціальна сила в контексті російсько-української війни», в якій наголосила, що у кризовий для країни період актуалізується проблема ідентифікації, набуває більшого значення пошук того колективного ідентенту, який може бути опорою духовної стійкості народу. Наталія Миколаївна підкреслила, що основи життєстійкості в період кризи людина шукає у своєму соціальному корінні, в першоосновах, виразом яких є архетипи. Одним із варіантів опредметнення архетипу є його локалізація у певній місцевості. Для Запоріжжя – сучасного індустріального урбанізованого соціуму – сакральним символом ідентичності є Хортиця, як прадавній архетип українського етносу, цілком відповідає концепції послідовника Дюрана сучасного французького соціолога Мішеля Маффесолі, згідно якої у пору постмодернізму відтворюються архаїчні, традиціоналістські цінності та символи.

Кудінова М. С., кандидат психологічних наук, доцент кафедри спеціальної освіти та психології в рамках роботи секції презентувала календар «Архетипи Хортиці», який виготовлено колективом Хортицької національної академії в партнерстві з Науковою школою Архетипіки. Демонстрація календаря стала наочним доповненням доповіді Гордієнко Н. М.

Висловлюємо вдячність Соціологічній асоціації України, факультету соціології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, доктору соціологічних наук, професору, академіку Національної академії наук України Бакірову В. С., доктору соціологічних наук, професору Сокурянській Л. Г. та керівнику секції «Війна як об'єкт теоретичних розвідок соціології», доктору соціологічних наук, професору Афоніну Е. А. за надану можливість взяти участь у конференції!

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю з представниками вітчизняної соціологічної спільноти!

27-28 жовтня 2022 р. у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулась Всеукраїнська студентська науково-практична інтернет-конференція «Розвиток особистості молодшого школяра: сучасні реалії та перспективи»

27-28 жовтня 2022 р. у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулась Всеукраїнська студентська науково-практична інтернет-конференція «Розвиток особистості молодшого школяра: сучасні реалії та перспективи». Організаторами заходу виступили Міністерство освіти і науки України, провідні заклади вищої освіти країни, в числі яких і Хортицька національна академія.

Офіційне відкриття конференції розпочалося з вітального слова проректора з науково-педагогічної роботи Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, доктора фізико-математичних наук, професора Шарина Сергія Володимировича. Під час свого виступу Сергій Володимирович наголосив, що на сьогодні в Україні провадиться реформування галузі початкової освіти як відповідь на суспільний запит, адже початкова школа покликана стати фундаментом, на якому будується засвоєння системи наукових понять. Вона є першим етапом у розвитку інтелектуальних можливостей, формуванні творчих здібностей, самостійності учнів у навчанні, у спрямуванні їхньої навчальної діяльності.

Від імені Хортицької національної академії всіх учасників конференції привітала ректор, доктор педагогічних наук, професор Нечипоренко Валентина Василівна, наголосивши на актуальності проблематики конференції. «Невипадково, організатором конференції виступив Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника – заклад вищої освіти, що відомий в Україні як один з університетів, який перебуває в авангарді актуальних наукових досліджень, є осередком формування нових тенденцій і парадигмальних зразків інноваційної освітньої теорії та практики» - зазначила Валентина Нечипоренко. 

Спікери висловили сподівання, що наукова дискусія буде плідною, дасть змогу згенерувати нові ідеї як для освітян щодо розвитку особистості молодшого школяра в Новій українській школі, а також побажали усім учасникам миру, міцного здоров’я, гараздів, благополуччя в їхніх родинах, творчої наснаги і генерування нових конструктивних ідей.

Після офіційного відкриття конференції розпочалося пленарне засідання, в межах якого спікери конференції презентували свої доповіді. Від Хортицької національної академії виступив здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності Початкова освіта Карпачов Кирило з доповіддю на тему «Актуальність формування навичок інформаційної безпеки у молодших школярів, як складової їх інформаційної компетентності».

28 жовтня конференція перейшла у формат секційних засідань. Під час дискусій учасники торкалися актуальних проблем навчання, виховання та розвитку учнів молодшого шкільного віку в Новій українській школі; інновацій в освітньому процесі початкової школи; психолого-педагогічних та соціальних умов формування особистості учнів молодшого шкільного віку в освітньому середовищі Нової української школи; дистанційного і змішаного навчання в умовах війни; проблем наступності освітнього процесу в закладах дошкільної та загальної середньої освіти; організації інклюзивної освіти в середовищі Нової української школи; проблем фахової підготовки майбутніх учителів початкових класів у контексті стандартизації.

Наприкінці заходу було підбито підсумки роботи конференції, а всіх зацікавлених запрошено до співпраці. Анонсовано, що за результатами роботи конференції буде видано Збірник тез доповідей Всеукраїнської студентської науково-практичної інтернет-конференції «Розвиток особистості молодшого школяра: сучасні реалії та перспективи».

Хортицька національна академія долучилась до ініціативи свого постійного зарубіжного партнера – Академії «Bolashaq» (Республіка Казахстан) – щодо проведення Міжнародної науково-практичної конференції «НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ В СОВРЕМЕННОМ МИРЕ» 


23 квітня на базі Академії «Bolashaq» (Республіка Казахстан, м. Караганда) відбулась Міжнародна науково-практична конференція «НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ В СОВРЕМЕННОМ МИРЕ». Одним із 15 вишів-партнерів у підготовці та проведенні Міжнародної конференції була Хортицька національна академія, яка продовжує плідну співпрацю з Академією «Bolashaq» в рамках укладеного Договору про співпрацю у сфері науки та освіти. До організаційного комітету Міжнародної конференції, як співголова, увійшла Нечипоренко Валентина Василівна, ректор Хортицької національної академії, доктор педагогічних наук, професор. У вступній частині Програми Міжнародної науково-практичної конференції «НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ В СОВРЕМЕННОМ МИРЕ» ректор Академії «Bolashaq», професор Менлібаєв Курал Несипбекович висловив вдячність Хортицькій національній академії, поряд з іншими вишами-партнерами, за наукову співпрацю в організації плідної роботи на міжнародному рівні.

У свою чергу, ректорат Хортицької національної академії запросив науково-педагогічний колектив Академії «Bolashaq» до організаційної співпраці та участі у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір», що відбудеться 13–14 травня на базі Хортицької національної академії. Тож, активна та плідна співпраця нашого колективу із зарубіжними партнерами, що представляють Республіку Казахстан, продовжуватиметься і надалі!


«С. Ф. Русова – світоч української освіти та педагогічної науки» – відеолекторій і зустріч з авторським колективом фільму про видатного українського педагога відбулися у приміщенні бібліотеки академії 24 лютого


Саме так студенти і викладачі Хортицької національної академії відзначили 165-у річницю від дня народження Софії Федорівни Русової, педагога, державного і громадського діяча України.

Цікавими і грунтовними на заході були відеовиступи-лекції ректора, професора В.В.Нечипоренко «Теоретико-методологічне значення педагогічної спадщини Софії Русової для інноваційної практики розбудови Нової української школи» та проректора, доцента Н.М.Гордієнко «Система національно-патріотичного виховання дітей та молоді на ідеях Софії Русової: інноваційний досвід Хортицької національної академії».

Фільм про С.Ф.Русову, що був відзнятий під час проведення науково-пошукової експедиції академії на батьківщину педагога до Чернігівського краю, був доповнений у ході зустрічі і обговорення із авторськом колективом фільму (В.В.Нечипоренко, Н.М.Гордієнко, В.В.Маврін, М.С.Кудінова, Л.В.Курінна, О.М.Галієва, О.О.Сташук) та викладачами кафедри соціальної роботи (А.І.Павленко, К.С.Червоненко). Студенти мали можливість ознайомитися з унікальними виставковими матеріалами, працями видатного діяча.

Зважаючи на карантинні обмеження, всі бажаючі мали змогу долучитися до відеолекторію і в соціальних мережах.

Колектив Хортицької національної академії взяв участь у IV Всеукраїнській науково-практичній онлайн-конференції «Софія Русова – предтеча Нової української школи», приуроченій до 165-річчя з дня народження видатного педагога 


25 лютого науково-педагогічні працівники Хортицької національної академії взяли участь у IV Всеукраїнській науково-практичній онлайн-конференції «Софія Русова – предтеча Нової української школи». Організатори: Міністерство освіти і науки України, Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти», Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, Ріпкинська гімназія імені Софії Русової та громадська організація «Асоціація освітян імені Софії Русової». Напрями роботи конференції репрезентують основні аспекти актуалізації і практичного використання педагогічної спадщини видатного педагога в сучасних умовах, зокрема: теоретико-методологічні засади нової національної школи України у творчій спадщині Софії Русової; розвиток її педагогічних ідей в умовах сучасного закладу дошкільної освіти; проблеми соціалізації в педагогічній спадщині Софії Русової і сучасній освіті; внесок видатного педагога у становлення теоретико-методичних основ громадсько-патріотичного виховання дітей та молоді тощо. 

Програма конференції

Хортицька національна академія долучилась до підготовки ХІІ Міжнародного теоретико-методологічного семінару «Уявне, архетипи та державне управління» у партнерстві з провідними франко-українськими науковими інституціями

За запрошенням українських і зарубіжних партнерів Хортицька національна академія долучилась до підготовки ХІІ Міжнародного теоретико-методологічного семінару «Уявне, архетипи та державне управління», що відбудеться 3–5 травня до 100-річчя з дня народження видатного французького вченого – Жильбера Дюрана, який за підсумками тривалої та плідної наукової діяльності запропонував і обґрунтував нові теоретико-методологічні орієнтири соціально-гуманітарного пізнання.

До підготовки теоретико-методологічного семінару долучилися авторитетні наукові інституції, серед яких особливу організаційну роль відіграють Українська школа архетипіки Національної академії державного управління при Президентові України і Всеукраїнська асамблея докторів наук з державного управління. У зверненні до співорганізаторів і учасників Міжнародного теоретико-методологічного семінару ректор Хортицької національної академії Валентина Василівна Нечипоренко наголосила, що успішна підготовка і проведення цього важливого наукового заходу сприятимуть подальшому розвитку франко-української плідної співпраці та  інтеграції України до європейського науково-інноваційного простору.

Визнаючи необхідність стратегічного партнерства за зазначеними напрямами, колектив закладу позитивно оцінює пропозицію співорганізаторів щодо проведення в 2022 р. наступного, ХІІІ Міжнародного теоретико-методологічного семінару на базі Хортицької національної академії. 

Інформація від партнерів

Колектив Хортицької національної академії взяв участь у круглому столі на тему «Педагогічна спадщина Софії Русової і сучасна освіта» (до 165-річчя з дня народження С.Ф. Русової)

18 лютого науково-педагогічні працівники Хортицької національної академії дистанційно взяли участь у круглому столі на тему «Педагогічна спадщина Софії Русової і сучасна освіта» разом з науковцями, методистами і практичними працівниками Інституту модернізації змісту освіти, Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України та багатьох інших закладів освіти і музейних установ України. Круглий стіл проводився для вшанування пам’яті видатної жінки-науковця – Софії Федорівни Русової, життя якої було сповнене освітньо-науковими і суспільними звершеннями заради величного майбутнього Української держави. Присвятивши життя науковому обґрунтуванню і розбудові Нової української школи, Софія Русова на власному прикладі довела унікальну роль жінки-педагога, яка гармонізує освітній простір ідеями добра і краси, людяності і духовності, естетики і дитиноцентризму. 

У форматі дистанційної участі у роботі круглого столу представлені доповіді ректора Хортицької національної академії, доктора педагогічних наук, професора Нечипоренко В.В. (тема: «Теоретико-методологічне значення педагогічної спадщини Софії Русової для інноваційної практики розбудови Нової української школи») і проректора з наукової роботи, доктора соціологічних наук, доцента Гордієнко Н.М. (тема: «Система національно-патріотичного виховання дітей та молоді на ідеях Софії Русової: інноваційний досвід Хортицької національної академії»). Крім цього, на круглому столі презентовано відеофільм «Подвиг в ім’я України: життя, діяльність і творчість Софії Федорівни Русової», створений студентами, учнями та викладачами Хортицької національної академії за результатами дослідницько-життєтворчого проекту.

Відеозаписи цих ґрунтовних доповідей і фільму всі бажаючі можуть переглянути на платформі YouTube за посиланнями:

https://www.youtube.com/watch?v=DKnCMz7Xd2s&feature=youtu.be (доповідь Нечипоренко В.В.);

https://www.youtube.com/watch?v=sXZpRm3YHgQ (доповідь Гордієнко Н.М.);

https://www.youtube.com/watch?v=fNEMqAP-oJY&feature=youtu.be (фільм «Подвиг в ім’я України: життя, діяльність і творчість Софії Федорівни Русової»).

Вітаємо педагогічну спільноту України із 165-річчям з дня народження Софії Федорівни Русової!  

Програма круглого столу

Вітання з Міжнародним днем жінок і дівчат у науці

Найкраща в світі жінка – українка! 

У ній сплелись і розум, і краса…

Ольга Сапріянчук 

За ініціативою Генеральної Асамблеї ООН, з 2015 року людство щорічно 11 лютого відзначає Міжнародний день жінок і дівчат у науці. Ця урочиста дата символізує визнання науковою спільнотою важливої та унікальної ролі прекрасної половини людства не тільки у громадському житті, культурі, мистецтві, а й у науковій сфері, в якій жінки з кожним десятиліттям все більш активно реалізують свій творчий науковий потенціал, тим самим сприяючи суспільному розвитку та примноженню інтелектуальної скарбниці сучасної цивілізації. 

Символічно, що для українців цьогорічне святкування Міжнародного дня жінок і дівчат у науці доповнюється ще однією пам’ятною датою –

165-річчям з дня народження Софії Федорівни Русової, яке освітянська спільнота відзначатиме 18 лютого цього року. Присвятивши життя науковому обґрунтуванню і розбудові Нової української школи, Софія Русова на власному прикладі довела унікальну роль жінки-педагога, яка гармонізує освітній простір ідеями добра і краси, людяності і духовності, естетики і дитиноцентризму. До виконання цієї життєтворчої місії долучилися тисячі жінок, яким сучасна система освіти України завдячує найкращими здобутками.

Багато жінок-науковців з провідних наукових інституцій брали активну участь у розбудові нашого навчально-реабілітаційного закладу:

І Савченко Олександру Яківну, і Несен Галину Михайлівну колектив згадує словами великої подяки, вшановуючи їхню самовіддану працю протягом усього життя. 

Зараз Хортицька національна академія продовжує успішну співпрацю з жінками-науковцями Національної академії педагогічних наук України, Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» та багатьма провідними вишами України – партнерами нашого закладу.

Триває плідне партнерство з Ничкало Неллєю Григорівною – членом Президії Національної академії педагогічних наук України, відомим і авторитетним вченим, Шеремет Марією Купріянівною – деканом факультету спеціальної та інклюзивної освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Почесним академіком Національної академії педагогічних наук України, Шульженко Діною Іванівною – професором кафедри психокорекційної педагогіки НПУ імені М.П. Драгоманова, Пахомовою Наталією Георгіївною – завідувачем кафедри спеціальної освіти і соціальної роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, а також із багатьма жінками-науковцями вишів України і зарубіжжя.

І звісно, з особливою теплотою у серці і повагою колектив згадує  у цей день жінку-науковця, доктора філософських наук, професора, члена-кореспондента Національної академії наук України Лідію Василівну Сохань, яка є засновником Української наукової школи педагогіки і психології життєтворчості і продовжує плідну співпрацю з Хортицькою національною академією. Сьогодні Наукова школа активно розвивається на базі академії під керівництвом співголови цієї наукової спільноти – доктора педагогічних наук, професора, Заслуженого вчителя України, ректора Хортицької національної академії Валентини Василівни Нечипоренко. Лише за останні 3 роки під керівництвом Валентини Василівни успішно захищені 7 кандидатських дисертацій нашими випускниками, які нині продовжують працювати в академії.

Запорукою стабільного інноваційного розвитку Наукової школи і закладу в цілому є чудова управлінська команда, в якій під керівництвом Валентини Василівни професійно і креативно працюють жінки-науковці Хортицької національної академії:

Загалом в академії працюють 75 науково-педагогічних працівників – жінок, які кожного дня забезпечують своєю нелегкою, але почесною працею розбудову Хортицької національної академії до рівня європейських стандартів.

Сьогодні, 12 лютого, до Хортицької національної академії завітали почесні гості: Жук Олена Юріївна – голова Запорізької обласної ради, Любим Людмила Сергіївна – перший заступник голови Запорізької обласної ради та Колесников В’ячеслав Ігорович – депутат Запорізької обласної ради.

До Міжнародного дня жінок та дівчат у науці, голова Запорізької обласної ради Жук Олена Юріївна відзначила почесними грамотами ОДА жінок-науковиць академії: завідувача кафедри садово-паркового господарства Дерев’янко Н.П., завідувача кафедри фізичної реабілітації Одинець Т.Є. та доцента кафедри менеджменту та туризму Юхновську Ю.О.

Для гостей провели екскурсію закладом, показали матеріально-технічну базу академії:  навчальні та комп’ютерні аудиторії, кімнати для занять Центру ранньої соціальної реабілітації, лабораторію з гарденотерапії, медичний блок, музей академії та художні майстерні, представили наукові та методичні здобутки колективу академії.

Колектив Хортицької національної академії щиро вітає красивих, талановитих, креативних жінок-науковців з Міжнародним святом жінок і дівчат у науці, партнерів Академії та усіх жінок-науковців, які опікуються розвитком освіти і науки нашої країни.

У науковий світ вийшов другий випуск журналу Хортицької національної академії!


Відповідно до листа Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» «Про Перелік наукових конференцій з проблем вищої освіти і науки у 2021 році» від 13 січня 2021 року № 22.1/10-37 ІІ Міжнародну науково-практичну конференцію студентів та молодих вчених «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір» внесено до переліку (додаток до листа, сторінка 58, № 187).

Видано збірник тез доповідей VІ Міжнародного конгресу зі спеціальної педагогіки та психології "Особливі діти: освіта і соціалізація

Збірник тез містить матеріали, представлені на VІ Міжнародному конгресі зі спеціальної педагогіки та психології «Особливі діти: освіта і соціалізація» (1-2 жовтня 2020 року). Напрями роботи конгресу: стратегії навчання дітей з особливими потребами в умовах реалізації концепції Нової української школи; освіта дітей з особливими потребами: міжнародний та вітчизняний досвід, інклюзивне навчання: реалії сьогодення, кадрове забезпечення системи освіти дітей з особливими потребами: підготовка, професійний саморозвиток, інноваційні технології психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, комп’ютерні технології та дистанційне навчання дітей з особливими освітніми потребами, психолого-педагогічна допомога родинам дітей з особливими освітніми потребами. Збірник адресовано науково-педагогічним працівникам, викладачам, аспірантам, студентам, які цікавляться інноваційним розвитком системи освіти України, актуальними проблемами освіти і соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.

Вийшла друком колективна монографія "Моделювання та практичне забезпечення розвитку складових професіоналізму педагогів закладів освіти з інклюзивним навчанням"

У колективній монографії подано теоретико-методологічні, психологічні й педагогічні характеристики системи підготовки майбутніх учителів початкової школи. З позицій сучасної освітньої парадигми автори монографії подають перспективи використання творчих ідей розвитку початкової освіти минулого в сучасних школах України, обґрунтовують нові педагогічні технології й висвітлюють потенціал традиційних методик у процесі підготовки майбутніх учителів початкових класів. Зміст монографії буде цікавим для дослідників психологічних і педагогічних проблем розвитку системи підготовки майбутніх учителів початкових класів, учителів, викладачів, аспірантів.

Укладачі: В.В. Борисов, С.В.Борисова, Г.В. Горшкова, Л.М. Корольова, І.С. Лапшина, С.М. Лупінович, В.М. Марків, Я.М. Шугай, О.Ф. Фурман В.Я. Ястребова.

Доцент кафедри природничо-наукових дисциплін, кандидат економічних наук, доцент Юхновська Ю.О. видала монографію «Формування та розвиток регіонального потенціалу туристичної галузі» 

У монографії подано теоретико-методичні основи дослідження розвитку регіонального потенціалу туристичної галузі України та Запорізького регіону. Обґрунтовано сутність і структуру понять "туризм", "регіональний туристичний потенціал", "туристичний кластер", запропоновано авторську концепцію стратегічного управління розвитку туристичної галузі України та її регіонів. Вивчено передумови та чинники управління розвитком туристичної галузі України та її регіонів, визначено та охарактеризовано проблеми розвитку туристичного потенціалу України та їх соціально-економічні наслідки на регіональному рівні. Оцінено якість формування та реалізації стратегії управління  потенціалом туристичної галузі України та її регіонів та обґрунтовано вибір стратегії розвитку туристичної галузі України та Запорізького регіону. Здійснено економіко-математичне моделювання розвитку регіонального потенціалу туристичної галузі України та Запорізького регіону. 

Видано збірник тез доповідей ІІ Регіональної науково-практичної конференції  

"Підготовка фахівців дошкільної та початкової галузі в контексті сучасних тенденцій розвитку  педагогічної  освіти:  проблеми,  теорія,  практика

Збірник  акумулює  результати  наукових досліджень  та  інноваційний  досвід  освітян  Запорізького  краю  щодо  підготовки  майбутніх фахівців  дошкільної  освіти,  розвитку  професійно-педагогічних  компетентностей  вчителя початкової школи, розробки та впровадження організаційно-методичних нововведень у практику формування  ключових  компетентностей  молодших  школярів  та  організації  інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами. 

Збірник  адресовано  науково-педагогічним  і  педагогічним  працівникам,  аспірантам, студентам  та  широкому  колу  фахівців  суспільно-гуманітарного  профілю,  науково-практичні інтереси яких стосуються актуальних проблем кадрового забезпечення дошкільної та початкової освіти.

Вебінар «Особливості організації дистанційного навчання у Хортицькій національній академії» 

24 червня 2020 року відбувся вебінар «Особливості організації дистанційного навчання у Хортицькій національній академії», організований Хортицькою національною академією для Університету Кутаїсі.

На вебінарі були розглянуті: алгоритм організації дистанційної освіти у структурному підрозділі вищої школи; порівняльна характеристика різноманітних платформ та ресурсів для організації дистанційної освіти; особливості використання нетрадиційних форм та методів організації дистанційної освіти; особливості організації клінічної практики за спеціальністю 227 Фізична терапія, ерготерапія у дистанційному режимі; особливості проведення сесії онлайн; трикомпонентна дистанційна система забезпечення якості освіти. За результатами вебінару слухачі від Університету Кутаїсі отримали сертифікати.

Керівник відділу стратегічного розвитку, інтернаціоналізації та досліджень Університету Кутаїсі – Чабукі Чечішвілі висловив щиру подяку адміністрації академії за якісний і змістовний вебінар та звернувся з пропозицією продовжити співпрацю та започаткувати  програму обміну студентами та викладачами.

Видано збірник тез доповідей І Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених 

"Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір" 

Опубліковані тези доповідей розкривають специфіку й інноваційний досвід розвʼязання актуальних проблем освітніх і культурно-мистецький практик у глобальному громадянському суспільстві з урахуванням наукових досліджень і практичної діяльності у галузях початкової освіти, корекційної педагогіки, спеціальної психології, фізичної терапії, ерготерапії, соціальної роботи та соціальної педагогіки, сучасних тенденцій розвитку мистецтва, дизайну, соціально-гуманітарних наук, менеджменту та туризму.

Збірник адресовано науково-педагогічним працівникам, аспірантам, студентам і широкому колу фахівців суспільно-гуманітарного профілю.

У науковий світ вийшов перший випуск журналу Хортицької національної академії!

В режимі дистанційної роботи під час загальнонаціонального карантину науково-педагогічні працівники Хортицької національної академії продовжують планово і своєчасно реалізовувати завдання наукової-дослідної роботи, видавничої діяльності і підвищення публікаційної активності усіх учасників освітнього процесу. Одним із важливих результатів за цими напрямами діяльності закладу є підготовка до друку першого випуску Наукового журналу Хортицької національної академії (серія: «Педагогіка. Соціальна робота»). До змісту першого випуску увійшли наукові статті українських науковців та дослідників з проблем загальної педагогіки, історії педагогіки, загальної середньої, професійної, спеціальної освіти та соціальної роботи.

Автори опублікованих матеріалів представляють провідні освітньо-наукові установи України: 

Зі змістом статей зазначених авторів можна ознайомитися, переглянувши електронну версію журналу на офіційному сайті видання: https://journal.khnnra.edu.ua/index.php/njKhNA

Вийшла друком колективна монографія "Психолого-педагогічні умови розвитку особистості в освітньо реабілітаційному просторі"

У монографії проаналізовано психолого-акмеологічні чинники особистісного становлення в системі ЗВО. Розкрито психолого-педагогічні умови розвитку особистості підлітка з обмеженими можливостями здоров’я та особистісний розвиток у системі психологічної реабілітації. Визначено соціально-психологічні основи управління та психологічні особливості розвитку навчально-реабілітаційної академії як освітньої організації. Виділено теоретико-методологічні засади дослідження психологічної підготовки керівників навчально-реабілітаційних закладів до взаємодії із психологічною службою.

Особливу увагу приділено психологічним особливостям впровадження системного підходу та психологічній готовності суб’єктів освітньої діяльності до участі в управлінні інноваційними процесами в навчально-реабілітаційній академії.

Видання стало результатом праці чотирьох авторів, об’єднаних спільною ідеєю представити підсумки своїх досліджень. Серед авторів видання: 

Бочелюк Віталій Йосипович - доктор психологічних наук, професор, професор кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології

Антоненко Ірина Юріївна - кандидат психологічних наук, доцент, декан факультету реабілітаційної педагогіки та соціальної роботи

Турубарова Анастасія Володимирівна - кандидат психологічних наук, доцент, заідувач кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології

Панов Микита Сергійович -  кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології

Видано короткий термінологічний словник-довідник майбутнього викладача вищої школи

Доктор педагогічних наук, професор, ректор Хортицької національної академії Нечипоренко В.В. у співавторстві з доктором педагогічних наук, професором, завідувачем кафедри соціальної роботи Павленком А.І. видали короткий термінологічний словник-довідник майбутнього викладача вищої школи.

У термінологічному словнику-довіднику надано визначення і розкрито зміст понад 300 основних термінів і наукових понять у галузі вищої освіти. Особливістю навчально-довідкового посібника є широке використання і посилання на сучасне законодавство України у сфері освіти і науки, розгляд культурно-історичного аспектуключових термінів та їх генези.

Розглянутий у словнику понятійно-термінологічний інструментарій та довідковий матеріал пропонується для студентів, майбутніх магістрів, а також буде корисним для педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти та інших суб’єктів освітнього процесу.

У лютому 2020 року в світ вийшов підручник "Історія олігофренопедагогіки"


Виховання і навчання розумово відсталих дітей – складний і багатогранний процес, що вимагає від олігофренопедагога спеціальних знань про закономірності та особливості розумового розвитку учнів допоміжної школи, використання їх у навчально-виховному процесі. В підручнику вперше в українській корекційній педагогіці та психології розглядається історичний досвід, теорія і практика навчання й виховання розумово відсталих дітей з кінця ХІХ до початку ХХІ ст., аналізуються соціально-економічні, політичні, правові чинники, що на кожному історичному етапі здійснювали вплив на організацію, структуру, зміст корекційного навчання і виховання цих осіб.

Для дослідників у галузі теорії та історії корекційної педагогіки і психології, працівників спеціальної освіти, студентів вищих педагогічних навчальних закладів і факультетів.

Автори підручника:

В.І. Бондар, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України (розд. 1, 2, 3, 4);

В.В. Золотоверх, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник (розд. 5, 6, 7);

В.В. Нечипоренко, доктор педагогічних наук, професор (розд. 8)

Науковці Хортицької національної академії видали навчальні посібники

Вийшли друком нові наукові видання авторства працівників Хортицької національної академії

Доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, завцдувач кафедри фізичної реабілітації  Одинець Т.Є. видала навчальний посібник «Фізична терапія осіб з новоутвореннями».

Викладач кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психології Горшкова Г.В. видала навчальний посібник «Логопедичні техніки: корекція психомоторного розвитку дошкільників із загальним недорозвиненням мови».

Професор кафедри спеціальної педагогіки та спеціальної психологіі, кандидат педагогічних наук, доцент О.Л. Позднякова видала монографію «Розвиток виховної системи освітньо-реабілітаційного закладу: теоретичні засади та інноваційний досвід»

У монографії обґрунтовано теоретичні засади розвитку виховної системи освітньо-реабілітаційного закладу, комплексно розкрито управлінсько-організаційні і технолого-методичні аспекти її моделювання та практичного забезпечення, проаналізовано інноваційний досвід модернізації освітньо-реабілітаційної практики за напрямами підвищення її життєтворчого, компетентнісного та соціалізаційного потенціалу, реалізації пріоритетів розбудови Нової української школи у корекційно-педагогічній площині. Обґрунтовано авторську модель виховної системи освітньо-реабілітаційного закладу, яка на єдиних теоретичних диспозиціях об’єднує системоутворюючі компоненти: методологічно-цільовий, суб’єктно-середовищний, функціонально-діяльнісний і управлінсько-результативний. Розкрито функціональне значення цільових виховних програм та інноваційних педагогічних технологій для забезпечення фундаментальної орієнтації виховної системи освітньо-реабілітаційного закладу на відкриту взаємодію із зовнішнім соціокультурним простором, формування ціннісно-діяльнісного підґрунтя суспільно значущої життєтворчості особистості в актуальному сьогоденні та перспективному майбутньому.

Монографія адресована науковцям, аспірантам, студентам корекційно-педагогічного профілю, менеджерам освіти і фахівцям освітньо-реабілітаційних закладів.