Вчитель-це покликання

Кричун М. І. керівник клубу «Юні лісові рейнджери», створеного з вересня 2018 року у рамках Міжнародної програми «Зелене партнерство» за фінансової підтримки Лісової служби США та БФ «Центру громадських ініціатив, Україна».

Клуб «Юні лісові рейнджери»

Міжнародне онлайн тренінгове заняття «Побережіть красу, де тільки можна…» 

Щорічно членами клубу проводиться різноманітна еколого-просвітницька робота.




Тренінгове заняття «Побережіть красу, де тільки можна…»

        17 грудня 2020 року у онлайн-офлайн режимі у Рожнівському ліцеї "Гуцульщина" імені Федора Погребенника проведено тренінг "Побережіть красу, де тільки можна..."  Учасники тренінгу - члени клубу "Юні лісові рейнджери".

    До нашого заняття мали можливість приєднатися представники Міжнародної програми Лісової служби США, члени інших 10-и клубів України. Також із вітаннями та побажаннями плідної праці, гарного настрою до юних рейнджерів звернувся Андрій Вишняк представник Благодійного фонду " Центр громадських ініціатив", який адмніструє даний проект в Україні. З інформаційним повдомленням, цікавими фактами виступив Володимир Дибель, лісничий Кобаківського лісництва, з яким ми тісно співпрацюємо.

      Багато цікавих завдань виконували лісові рейнджери, об'єднуючись у динамічні групи, в яких обговорювали взаємопов"язані проблеми лісів, повітря, води та визначали шляхи їх вирішення. Аргументуючи свої думки, пропозиції, діти презентували їх для всіх учасників тренінгу. Приємне враження справила символічна ялинка "Наші очікування".

      До раціональних суджень юних захисників природи спонукала вправа "Метаплан", підсумком якої є листівка-звернення до жителів Рожнівської ОТГ "Не рубайте лісових красунь ялинок!"

      Пам'ятаймо! Наш святий обов'язок навчитись оберігати, захищати, примножувати красу рідного краю, проявляти милосердя, співчуття до всього живого, бути готовими прийти на допомогу рідній природі, охороняти її скрізь і завжди, брати участь у різних природоохоронних акціях, які спрямовані на примноження її багатства та краси.

       Щира вдячність всім за активну участь і допомогу!




Плідна співпраця з НПП «Гуцульщина»

9 вересня 2021 року  в еколого-просвітницькому центрі «Маєток Святого Миколая» НПП «Гуцульщина» відбулась чергова зустріч з працівники відділу еколого-освітньої роботи, які розповіли учасникам клубу «Юні лісові рейнджери» Рожнівського ліцею «Гуцульщина» імені Федора Погребенника про рослинний і тваринний світ краю, про еко-звички на кожен день та правила поведінки у природі, а також провели чудовий еко-квест «Слідами тварин».

Також корисну інформацію діти отримали спілкуючись з представниками кампанії з підвищення обізнаності громадськості у сфері збереження довкілля Еко-ініціатива «Біо-Світ Гуцульщини», яка реалізується ГО "Гірський рятувальний центр" та Національним природним парком "Гуцульщина" у рамках проєкту «Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти».

Волонтери ознайомили із діяльністю організації, правилами сортування відходів, розповіли про майстерню EcoREactive, представили цікаві вироби із переробленого пластику та передали усім учасникам еко-занять розмальовки, видані у рамках спільної ініціативи. 

Чергове засідання клубу «Юні лісові рейнджери»



Міжнародний День Землі

   22 квітня – Всесвітній День Землі, свято єднання народів планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими наділила нас природа. В цей день в усіх куточках світу проводять різноманітні акції, що покликані спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого навколишнього середовища на планеті Земля. В цей день кожен житель планети може внести свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, хоча б на один день відмовитись від користування автотранспортом, бережливо використовувати кожну краплю води.

  Членами клубу «Юні лісові рейнджери» та вихованцями географічно-краєзнавчого гуртка  Рожнівського ліцею «Гуцульщина» імені Федора Погребенника було проведено засідання до Всесвітнього Дня Землі, на якому обговорили основні проблеми забруднення планети та можливі шляхи “очищення” довкілля від побутових та інших відходів. Здобувачі освіти поставили перед собою мету: привернення уваги якомога більшої кількості людей до проблем нашого спільного дому – планети Земля. Діти розповіли про глобальні екологічні проблеми,  вивчали тварини і рослини, які занесені до Червоної книги України, а також накреслили  шляхи вирішення основних екологічних проблем нашого села.  Завершилося засідання виготовленням тематичних плакатів.

Юні лісові рейнжери долучились до Всеукраїнської акції «Нагодуй птахів взимку»

Юні лісові рейнджери Рожнівського ліцею «Гуцульщина» імені федора погребенника долучились до всеукраїнської акції «Нагодуй птахів взимку», організованої Державним агенством лісових ресурсів України.

Власноруч виготовлені годівнички із кормом для пернатих друзів розвісили на деревах біля освітнього закладу, біля стадіону та у парку.

Адже взимку, коли випадає багато снігу, або під час сильних морозів птахам важко знайти їжу, яка є для них джерелом енергії, і вони можуть загинути.

Памятаймо! Птахи справжні друзі людини!

Звертаємось до всіх жителів села. Допоможіть, будь-ласка, своїм пернатим друзям виготовши і розвішивши годівнички біля своїх осель,  і подбайте про те, щоб у них завжди були гостинці для птахів.

Лелека просить допомоги…

Зима, 2021 рік

Кожен, хто виїжджає цієї зими на околицю Рожнова, звертає увагу на одинокого птаха - лелеку, який стоїть на узбіччі дороги з надією на допомогу небайдужих людей.

        Адже за певних обставин (можливо за станом здоров'я) лелека не зміг восени вирушити у вирій разом з іншими бузьками. А взимку самотужки птах не може знайти поживу, а без достатньої кількості їжі він загине.

        Тому юні лісові рейнджери Рожнівського ліцею "Гуцульщина" імені Федора Погребенника вирішили регулярно підгодовувати цього самотнього птаха, подбати про те, щоб цей лелека весною зміг зустріти свою пташину родину.

        Також на узбіччі дороги розмістили плакат з інформацією про продукти, якими можна підгодовувати птаха.

         Із закликом звернулись до жителів села: "Зігріймо лелеку у рідній стороні, врятуймо від голоду і холоду цього красеня. Пам'ятаймо, що природі, звірові, пташині людської треба доброти!"

          На наше звернення про допомогу відгукнулись і жителі навколишніх сіл, і власники продуктових магазинів, і власники рибних господарств.

          Хотіли надати допомогу пожежники, а саме: захистити від морозів, поселивши лелеку у теплому приміщенні (самотній птах ночував у гнізді на електричному стовпі), але  навіть вночі, відчувши небезпеку, птах вилетів із гнізда.

P.S.   Лелека вижив. Довгоочікувана зустріч із своєю половинкою відбулась 19 березня 2021 року. Нашій радості не було меж, адже раділи за врятованого провісника весни, а також зрозуміли, що є багато небайдужих людей, які здатні прийти на допомогу не тільки один одному, але й тваринам, рослинам і матінці Природі в цілому!.

Всесвітній День Добоороти. Юні лісові рейнджери 7-А класу подбали про оригінальне оформлення клумби на подвір’ї ліцею

Юні лісові рейнджери 7-Б класу у Всесвітній день Доброти здійснили догляд за посадженою  ними алеєю каштанів біля стадіону ліцею

13 листопада - Всесвітній день доброти! Це унікальне свято, яке допомагає людям дарувати один одному яскраві емоції, творити добро на планеті Земля і нести в цей світ  благі вісті.  Доброю новиною для Рожнівського ліцею "Гуцульщина" імені Федора Погребенника стало оформлення пришкільної клумби учнями 7-А класу - членами клубу «Юні лісові рейнджери». За ініціативою здобувачів освіти та благодійні кошти батьків  було закуплено саджанці хвойних дерев, туї та ландшафтний матеріал.                                                                                                   

В цей день юні лісові рейнджери 7-Б класу здійснили догляд за посадженою ними алеєю каштанів біля стадіону освітнього закладу. Юні природолюби дружно подбали про захист молодих рослин, а саме пропололи і з допомогою батьків огородили кожен саджанець. Дружна праця об'єднанала шкільну сім'ю для втілення міні проєкту юних захисників довкілля. 

Озеленюючи країну, ми дбаємо про наше спільне майбутнє, протидіємо зміні клімату та її наслідкам. Ця справа важлива та варта зусиль. "Бо зелене і чисте довкілля - це новий тренд!"- такий девіз обрали юні лісові рейнджери  Рожнівського ліцею " Гуцульщина" імені федора Погребенника!!!



Традиційна щорічна акція «Посади дерево»

21 квітня 2021 року в житті Рожнівського ліцею «Гуцульщина» відбулася масштабна онлайн-подія «Всеукраїнська ЕКО+ЕТНО+AРТ ініціатива: креативна НЕконференція» під патронатом Київського університету «Крок», Фахового коледжу університету «Крок», Міністерства освіти і науки України, Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Міжнародного проєкту «Асоційовані школи ЮНЕСКО» (Національний координатор мережі Асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні),  Державного агенства України з питань мистецтв та мистецької освіти, Департаменту молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Відділу молоді та спорту Шевченківської державної адміністрації в місті Києві.

Метою конференції було створення цілісної мережі з навчальних закладів та організацій, об’єднаних освітньо-екологічною взаємодією та плідною співпрацею у напрямку виховання любові до рідної Батьківщини, визначення екологічних настанов сьогодення, збереження традиційної культури українського народу, його автентичності.

Потужна, мотивована команда креативних педагогів, харизматичних здобувачів освіти Рожнівського ліцею та члени клубу «Юні лісові рейнджери» взяла участь в роботі п’яти студій.

У першій сесії  ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ СЕМІНАР у форматі Open Talk «Сучасний екологічний нетворкінг в Україні: можливості навчальних закладів» працювали дирекція освітнього закладу, вчителі природничих та мистецьких дисциплін.

У стратегічній проєктній сесії «Еко-освітній нетворкінг в умовах карантину. Ініціативи. Ідеї. Челенджі» юний дослідник, член клубу «Юні лісові рейнджери» Федорук Олег разом із науковим керівником Марією Кричун,на високому рівні захистив   проєкт «Дослідження якості  питної води у джерелах водопостачання села Рожнів».

Вчителі технологій стали учасниками Еко-мистецьких фестин «Мистецтво в етнобарвах України», де гідно презентували родзинку нашого освітнього закладу – декоративно-прикладне мистецтво.

Щира вдячність організаторам і учасникам конференції за плідну роботу і приємне спілкування!  БРАВО ВСІМ!  Сподіваємось на зустрічі  і співпрацю в майбутньому!!!

Наукові публікації

Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "STEM-освіта: науково-теоретичні аспекти, досвід впровадження, перспективи розвитку", УДК 373.5.015.31:373.5.091.32+91, ГАЛИЧУК Олександра Василівна, вчитель географії.

ВИКОРИСТАННЯ STEM-МЕТОДИК НА УРОКАХ ГЕОГРАФІЇ. Розглядаються використання елементів STEM-освіти в освітньому процесі з природознавства та географії. Зокрема увага звернена на розвиток дослідницьких вмінь і практичне здобуття знань та їх застосування при виконанні експериментально-дослідницьких проєктів, ГАЛИЧУК Олександра Василівна, вчитель географії.

"ФОРМУВАННЯ ДОСЛІДНИЦЬКОГО СЕРЕДОВИЩА НА УРОКАХ ГЕОГРАФІЇ ЯК ЗАСІБ РОЗВИТКУ ЖИТТЄВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ". Збірник матеріалів I Регіональної науково-практичної конференції 18 червня 2021 року "Географічні діалоги на перехресті практики і теорії", ГАЛИЧУК Олександра Василівна, вчитель географії (Рожнівський ліцей «Гуцульщина» імені Федора Погребенника Рожнівської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області)

Галичук О.В. працювала в рамках авторської творчої майстерні вчителів природознавства при Івано-Франківському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти. 

Результатом роботи став "Збірник завдань з природознавства (поурочний і тематичний контроль)" для здобувачів освіти 5 класів, який отримав Гриф МОН.

Кричун М.І. впродовж 6-и місяців (лютий – липень 2021 року) учасник дванадцяти серій  Міжнародних (Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, США) віртуальних семінарів з екологічної освіти, які проводила Лісова служба США у співпраці з Благодійним фондом «Центр громадських ініціатив, Україна.

Кричун М.І. взяла участь у 3-х денній (9 – 11 листопада 2021 року) онлайн  Східноєвропейській Регіональній конференції по екологічній освіті

1 трвня 2022 року 

Посадив дерево – підтримав нове життя…

У цей весняний, тривожний для всієї України час, у рамках проекту «Все буде Україна», члени клубу «Юні лісові рейнджери» та члени географічно-краєзнавчого гуртка разом із дітьми з числа внутрішньо-переміщених осіб, які у даний час навчаються у нашому освітньому закладі, долучились до проведення традиційної акції «Посади дерево», приуроченої Міжнародному дню Землі. Учасники акції на шкільному подвір’ї посадили дерева Кедра європейського (доповнили алею) та алею Гінкго дволопатевого. Перші дерева «Миру та Перемоги» доручили посадити нашим гостям. Даний проект – це міст, який об’єднав дітей з різних куточків рідної України, об’єднав заради збереження і примноження краси Матінки-природи, заради мирного неба, заради перемоги. Все буде Україна! Слава Україні! Героям слава!!!

Юні лісові рейджери Рожнівського ліцею "Гуцульщина" імені Федора Погребенника


1 травня 2022 року.

Писанка – символ весняного відродження природи, зародження життя, продовження роду, символ сонця, тепла і вічності, а також незамінний атрибут Великодня

Творіння Божої краси у мить натхнення,

Весна… Великдень… Боже Воскресіння…

І писанка, як серця одкровення,

Як Боже й людське трепетне творіння

У рамках проекту «Все буде Україна»

Проведено захід « Природа у писанці», метою якого є формування у дітей та молоді високих духовних цінностей, виховання любові до національної культури, пошук нових форм і методів екологічного виховання шляхом збереження традицій весняної обрядовості.

Учасниками заходу стали діти вимушено-переселені з різних областей України, які у даний час навчаються у нашому ліцеї, члени нашого клубу «Юні лісові рейнджери», члени географічно-краєзнавчого гуртка, представники учнівського самоврядування, дирекція та педагоги нашого освітнього закладу.

Про історію карпатської писанки, значення символіки та знаків розповіла керівник клубу «Юні лісові рейнджери» Марія Кричун.

Карпатська писанка - це своєрідна народна живописна мініатюра, відома із сивої давнини. Беручи в руки розмаїто-барвисте яєчко, ми передусім милуємося його красою, вишуканим орнаментом і мало замислюємося стосовно семантики, символіки, колишнього ритуального значення.

І саме під час цієї зустрічі діти не тільки познайомились, але й мали можливість «доторкнутись» до природи через сакральне мистецтво писанки, її символіку, адже кожна писанка – це ніби маленький світ. Тут і небо із зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і церкви – усе це вималюване у певному порядку для того, аби підтримати лад та рівновагу у світі природи, адже любов і повага до рідної природи завжди об’єднує народ у захисті власної держави України.

Майстер-клас з писанкарства – це не просто цікаво проведений час. Дітки навчились власноруч створювати традиційну великодню прикрасу – писанку! У нашому закладі провели такий майстер-клас керівник географічно-краєзнавчого гуртка вчителька географії Галичук Олександра Василівна та староста гуртка учениця 9-А класу Галичук Іринка. Вони розповіли про писанкарство – давнє обрядове весняне дійство, познайомили з традиціями, що пов’язані з написанням та використанням писанок. Торкнулись теми символів, їх походження та значення. Навчили готувати яйця до роботи, розводити фарби, написали разом з дітками дві традиційні писанки – багатоколірні: дубовий листок та ружу. Щоб намалювати писанку потрібна вода, вогонь, віск і чисте серце.

Писанки дарувалися на знак побажання добробуту, удачі, радості. Вони символізували вияв загальної любові до братів і сестер у Христі взагалі, дарувалися друзям, родичам, знайомим. Писанка – це не просто сувенір чи народна мініатюра. Адже писанка несе в собі високий заряд енергетики. Її писали лише в доброму настрої та з добрими побажаннями, щоб подарувати іншим на щастя, на здоров’я, на багатство, вкладаючи в це душу.

Старші люди кажуть: доки люди писатимуть писанки, доти у світі існуватиме любов. Хто б міг подумати, але цій традиції тисячі років! Дотепер вважають, що писанка приносить щастя. Саме тому ними обмінюються та дарують їх рідним та друзям.

Юні лісові рейджери Рожнівського ліцею "Гуцульщина" імені Федора Погребенника