Відкритий урок у 8 класі з алгебри
Відкритий урок у 8 класі з алгебри
Підготувала
Підготувала
учитель математики
учитель математики
Новосуханівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Новосуханівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Сумської районної ради
Сумської районної ради
Юрченко О. Ю.
Юрченко О. Ю.
Тема: Квадратні корені. Тотожні перетворення квадратних коренів.
Тема: Квадратні корені. Тотожні перетворення квадратних коренів.
Мета: Повторити властивості арифметичного квадратного кореня, систематизувати навички виконання тотожних перетворень виразів, що містять квадратні корені, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних та творчих здібностей учнів.
Мета: Повторити властивості арифметичного квадратного кореня, систематизувати навички виконання тотожних перетворень виразів, що містять квадратні корені, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних та творчих здібностей учнів.
Розвивати логічне мислення, вміння шукати цікаву інформацію.
Розвивати логічне мислення, вміння шукати цікаву інформацію.
Виховувати відповідальність, прагнення до самовдосконалення.(Сл 2)
Виховувати відповідальність, прагнення до самовдосконалення.(Сл 2)
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і вмінь.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і вмінь.
Обладнання: мультимедійна дошка, картки.
Обладнання: мультимедійна дошка, картки.
Девіз уроку: Життя – як розв’язування задачі.
Девіз уроку: Життя – як розв’язування задачі.
З невдачі зумій ти добути корінь удачі.(Сл 3)
З невдачі зумій ти добути корінь удачі.(Сл 3)
Микола Дорізо
Микола Дорізо
Хід уроку:
Хід уроку:
І .Організаційний момент
І .Організаційний момент
Я хочу почати наш урок із слів поета Миколи Дорізо, які будуть девізом нашого уроку: «Життя – як розв’язування задачі. З невдачі зумій ти добути корінь удачі».
Я хочу почати наш урок із слів поета Миколи Дорізо, які будуть девізом нашого уроку: «Життя – як розв’язування задачі. З невдачі зумій ти добути корінь удачі».
Отже, сьогодні ми будемо не тільки знаходити арифметичний квадратний корінь, але й «добувати корінь удачі».
Отже, сьогодні ми будемо не тільки знаходити арифметичний квадратний корінь, але й «добувати корінь удачі».
Оскільки девізом нашого уроку є слова поета, то й ми спробуємо скласти вірш, але «білий вірш», який має спеціальну будову і називається сенкан. Ми вже з вами декілька таких віршів склали на уроках алгебри і геометрії, але я вам нагадаю його будову. Сенкан має п’ять стрічок.
Оскільки девізом нашого уроку є слова поета, то й ми спробуємо скласти вірш, але «білий вірш», який має спеціальну будову і називається сенкан. Ми вже з вами декілька таких віршів склали на уроках алгебри і геометрії, але я вам нагадаю його будову. Сенкан має п’ять стрічок.
Один іменник – назва поняття.
Один іменник – назва поняття.
Два прикметники – описання поняття.
Два прикметники – описання поняття.
Три дієслова – визначення дії.
Три дієслова – визначення дії.
Фраза, яка виражає відношення до теми.
Фраза, яка виражає відношення до теми.
Одне слово – синонім до теми.
Одне слово – синонім до теми.
Отже, пропоную іменник корінь, але не корінь слова, дерева, зуба, а корінь як математичне поняття, той корінь, про який ми говорили на попередніх уроках.
Отже, пропоную іменник корінь, але не корінь слова, дерева, зуба, а корінь як математичне поняття, той корінь, про який ми говорили на попередніх уроках.
Учні складають сенкан.
Учні складають сенкан.
Корінь.
Корінь.
Арифметичний квадратний.
Арифметичний квадратний.
Додаємо, множимо, ділимо.
Додаємо, множимо, ділимо.
Арифметичний квадратний корінь – число невід’ємне.
Арифметичний квадратний корінь – число невід’ємне.
Радикал.
Радикал.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Слайд 6
1. Слайд 6
2. Усний рахунок: «Чи вірите ви, що…» (Свою відповідь обґрунтуйте)
2. Усний рахунок: «Чи вірите ви, що…» (Свою відповідь обґрунтуйте)
3. Бліц опитування.
3. Бліц опитування.
1) Квадратний корінь з 100?
1) Квадратний корінь з 100?
2) Арифметичний квадратний корінь з 100, арифметичний квадратний корінь з -25?
2) Арифметичний квадратний корінь з 100, арифметичний квадратний корінь з -25?
3) Розв’язати рівняння: .
3) Розв’язати рівняння: .
4) Щоб добувати квадратні корені, потрібно знати квадрати чисел. Перевіримо, чи вмієте ви швидко підносити числа до квадрата.
4) Щоб добувати квадратні корені, потрібно знати квадрати чисел. Перевіримо, чи вмієте ви швидко підносити числа до квадрата.
4 , кут в квадраті .
4 , кут в квадраті .
Це було завдання на уважність, тому будьте дуже уважні при виконанні наступних вправ.
Це було завдання на уважність, тому будьте дуже уважні при виконанні наступних вправ.
4. Тестова робота (Сл. 7 -15)
4. Тестова робота (Сл. 7 -15)
III. Усвідомлення змісту.
III. Усвідомлення змісту.
А зараз будемо продовжувати перетворювати вирази, які містять квадратні корені, подорожуючи сторінками «Книги рекордів Гіннеса».(Сл. 16-18).
А зараз будемо продовжувати перетворювати вирази, які містять квадратні корені, подорожуючи сторінками «Книги рекордів Гіннеса».(Сл. 16-18).
Вчитель: Що потрібно використати при виконанні цих завдань?
Вчитель: Що потрібно використати при виконанні цих завдань?
Очікувана відповідь: Формули скороченого множення;
Очікувана відповідь: Формули скороченого множення;
розподільний закон множення; правило зведення подібних доданків.
розподільний закон множення; правило зведення подібних доданків.
Кожна група виконує завдання і на дошці з відповідей записує рік, коли вперше було надруковано «Книгу рекордів Гіннеса». Правильні відповіді на екрані.(Сл. 19 -21).
Кожна група виконує завдання і на дошці з відповідей записує рік, коли вперше було надруковано «Книгу рекордів Гіннеса». Правильні відповіді на екрані.(Сл. 19 -21).
Вчитель: Після того, як виконаєте завдання, складіть слово.(Сл. 22 -23).
Вчитель: Після того, як виконаєте завдання, складіть слово.(Сл. 22 -23).
Вчитель: Наступне завдання, після обговорення в групах, виконується на дошці.(Сл. 24 -27).
Вчитель: Наступне завдання, після обговорення в групах, виконується на дошці.(Сл. 24 -27).
Вчитель: Яку властивість ми використовуємо, щоб звільнитися від ірраціональності в знаменнику?
Вчитель: Яку властивість ми використовуємо, щоб звільнитися від ірраціональності в знаменнику?
Очікувана відповідь: основну властивість дробу.
Очікувана відповідь: основну властивість дробу.
Учні називають вирази, на які потрібно домножити чисельник і знаменник кожного дробу.(Сл. 28 -29).
Учні називають вирази, на які потрібно домножити чисельник і знаменник кожного дробу.(Сл. 28 -29).
Кожна група записує отримане слово. (Сл. 30 -31).
Кожна група записує отримане слово. (Сл. 30 -31).
Вчитель: Обговоріть в групах розв’язання цього завдання. Представник однієї із груп розв’язує завдання на дошці. Потім учні звіряються з записом на екрані.
Вчитель: Обговоріть в групах розв’язання цього завдання. Представник однієї із груп розв’язує завдання на дошці. Потім учні звіряються з записом на екрані.
Вчитель: Ви гарно попрацювали, тому перегорнимо одразу декілька сторінок «Книги рекордів Гіннеса».(Сл. 32 -35).
Вчитель: Ви гарно попрацювали, тому перегорнимо одразу декілька сторінок «Книги рекордів Гіннеса».(Сл. 32 -35).
Вчитель: Яке правило використовуємо при скороченні дробів?
Вчитель: Яке правило використовуємо при скороченні дробів?
(Скорочувати можна тільки множники).
(Скорочувати можна тільки множники).
А якщо множників немає? (Потрібно розкласти на множники)
А якщо множників немає? (Потрібно розкласти на множники)
Які способи ви знаєте розкладання на множники? (Винесення спільного множника за дужки, за допомогою формул скороченого множення)
Які способи ви знаєте розкладання на множники? (Винесення спільного множника за дужки, за допомогою формул скороченого множення)
Кожна група розв’язує завдання, після того звіряється з записом на екрані.. (Сл. 36).
Кожна група розв’язує завдання, після того звіряється з записом на екрані.. (Сл. 36).
Вчитель: Знайомимося з наступними сторінками «Книги рекордів Гіннеса». (Сл. 37 -38).
Вчитель: Знайомимося з наступними сторінками «Книги рекордів Гіннеса». (Сл. 37 -38).
IV. Рефлексія.
IV. Рефлексія.
Це ми перегорнули тільки деякі сторінки «Книги рекордів Гіннеса». Зустрічалися з прикметниками, які мають префікс най. Це найбільша книга, найдовший автомобіль, найвищий чоловік і т.д.
Це ми перегорнули тільки деякі сторінки «Книги рекордів Гіннеса». Зустрічалися з прикметниками, які мають префікс най. Це найбільша книга, найдовший автомобіль, найвищий чоловік і т.д.
А ви б хотіли б бути най, най, най. Очікувана відповідь: найрозумнішими,
А ви б хотіли б бути най, най, най. Очікувана відповідь: найрозумнішими,
найдобрішими, найсильнішими, наймудрішими, найкращими, найщасливішими…
найдобрішими, найсильнішими, наймудрішими, найкращими, найщасливішими…
А хто з учнів відповідав найкраще?
А хто з учнів відповідав найкраще?
А яке завдання, на вашу думку, було найлегше, а яке найважче, а яке зробили найшвидше?
А яке завдання, на вашу думку, було найлегше, а яке найважче, а яке зробили найшвидше?
Продовжте речення:
Продовжте речення:
Найбільший мій успіх – це…
Найбільший мій успіх – це…
Найбільше труднощів я відчув…
Найбільше труднощів я відчув…
І найприємніший момент – ОЦІНКИ
І найприємніший момент – ОЦІНКИ
V. Домашнє завдання.
V. Домашнє завдання.
• Повторити §13-19 (м. д.)
• Повторити §13-19 (м. д.)
• № 1-12 с. 161-162
• № 1-12 с. 161-162
VІ. Закінчення уроку.
VІ. Закінчення уроку.
Я бажаю вам успіхів у всіх ваших справах, і можливо через деякий час, саме ваше прізвище знайдемо в «Книзі рекордів Гіннеса».
Я бажаю вам успіхів у всіх ваших справах, і можливо через деякий час, саме ваше прізвище знайдемо в «Книзі рекордів Гіннеса».
І пам’ятайте: Життя – як розв’язування задачі.
І пам’ятайте: Життя – як розв’язування задачі.
З невдачі зумій ти добути корінь удачі. (Сл. 39).
З невдачі зумій ти добути корінь удачі. (Сл. 39).
Відкритий урок у 6 класі з біології
Відкритий урок у 6 класі з біології
Підготувала
Підготувала
учитель біології
учитель біології
Новосуханівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Новосуханівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Сумської районної ради
Сумської районної ради
Шевченко О. В.
Шевченко О. В.
Тема. Статеве розмноження рослин. Квітка.
Тема. Статеве розмноження рослин. Квітка.
Мета уроку. Сформувати в учнів поняття про квітку як орган статевого розмноження рослини, що є видозміненим пагоном; розкрити біологічне значення її головних частин; виявити подібність у будові квіток різних рослин.
Мета уроку. Сформувати в учнів поняття про квітку як орган статевого розмноження рослини, що є видозміненим пагоном; розкрити біологічне значення її головних частин; виявити подібність у будові квіток різних рослин.
Удосконалювати вміння і навички роботи з підручником; розвивати логічне, екологічне мислення; вміння виділяти головне, спостерігати, описувати і робити висновки;
Удосконалювати вміння і навички роботи з підручником; розвивати логічне, екологічне мислення; вміння виділяти головне, спостерігати, описувати і робити висновки;
Виховувати інтерес до живої природи, естетичне почуття, продовжити формування переконаності учнів у пізнаванності світу і величезному значенні біологічних та екологічних знань у житті людини.
Виховувати інтерес до живої природи, естетичне почуття, продовжити формування переконаності учнів у пізнаванності світу і величезному значенні біологічних та екологічних знань у житті людини.
Обладнання. Модель квітки, роздатковий матеріал, підручник, мультимедійне обладнання.
Обладнання. Модель квітки, роздатковий матеріал, підручник, мультимедійне обладнання.
Поняття і терміни. Квітка, оцвітина, чашечка, віночок, чашолистки, пелюстки, тичинка, маточка, пиляк, приймочка, стовпчик, зав'язь, двостатеві та одностатеві квітки, однодомні та дводомні рослини.
Поняття і терміни. Квітка, оцвітина, чашечка, віночок, чашолистки, пелюстки, тичинка, маточка, пиляк, приймочка, стовпчик, зав'язь, двостатеві та одностатеві квітки, однодомні та дводомні рослини.
Методи, прийоми. Інформативно-рецептивні(бесіда, робота з підручником, схемами), репродуктивні(робота в парах, виконання лабораторного дослідження), навчально - пошукові, навчально-дослідницькі, «Установи відповідність», «Здивуй», «Моделюємо квітку», «Цікаво знати, що…», Рольова – гра «Флористи»
Методи, прийоми. Інформативно-рецептивні(бесіда, робота з підручником, схемами), репродуктивні(робота в парах, виконання лабораторного дослідження), навчально - пошукові, навчально-дослідницькі, «Установи відповідність», «Здивуй», «Моделюємо квітку», «Цікаво знати, що…», Рольова – гра «Флористи»
Тип уроку. Комбінований з елементами лабораторних досліджень
Тип уроку. Комбінований з елементами лабораторних досліджень
Хід уроку
Хід уроку
І. Організаційний етап
І. Організаційний етап
(Створення позитивної психологічної атмосфери)
(Створення позитивної психологічної атмосфери)
Продзвенів уже дзвінок,
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте: «Добрий день».
І лагідно промовте: «Добрий день».
На сьогоднішньому уроці, діти, я хочу, щоб ви були впевнені й задоволені собою. А людина буває задоволена лише тоді, коли досягає певних успіхів, долає перешкоди. Я бажаю всім успіхів на сьогоднішньому уроці
На сьогоднішньому уроці, діти, я хочу, щоб ви були впевнені й задоволені собою. А людина буває задоволена лише тоді, коли досягає певних успіхів, долає перешкоди. Я бажаю всім успіхів на сьогоднішньому уроці
Діти, я сподіваюся на вашу підтримку. Усе в нас буде чудово.
Діти, я сподіваюся на вашу підтримку. Усе в нас буде чудово.
ІІ. Підготовка до активного, відомого засвоєння знань
ІІ. Підготовка до активного, відомого засвоєння знань
2.1. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Актуалізація опорних знань учнів
1)Виконання тестових завдань.
1)Виконання тестових завдань.
1)Розрізняють два основних типи розмноження:
1)Розрізняють два основних типи розмноження:
а)статеве; б)нестатеве; в)видове; г)вегетативне.
а)статеве; б)нестатеве; в)видове; г)вегетативне.
2)Розмноження за допомогою спор – це:
2)Розмноження за допомогою спор – це:
а)статеве розмноження; б)нестатеве; в)вегетативне.
а)статеве розмноження; б)нестатеве; в)вегетативне.
3)Вегетативне розмноження відбувається за допомогою:
3)Вегетативне розмноження відбувається за допомогою:
а)вегетативних органів; б)генеративних органів.
а)вегетативних органів; б)генеративних органів.
4)Відрізана від материнської рослини ділянка пагона, кореня – це:
4)Відрізана від материнської рослини ділянка пагона, кореня – це:
а)живець; б)брунька; в)зигота.
а)живець; б)брунька; в)зигота.
5)Запліднення відбувається при:
5)Запліднення відбувається при:
а)статевому розмноженні; б)нестатевому розмноженні; в)вегетативному розмноженні.
а)статевому розмноженні; б)нестатевому розмноженні; в)вегетативному розмноженні.
6)Запліднена яйцеклітина – це:
6)Запліднена яйцеклітина – це:
а)зигота; б)живець; в)прищепа.
а)зигота; б)живець; в)прищепа.
7)Жіноча статева клітина називається:
7)Жіноча статева клітина називається:
а)сперматозоїд; б)яйцеклітина; в)зигота.
а)сперматозоїд; б)яйцеклітина; в)зигота.
Відповіді: 1- а,б; 2- б; 3- а; 4- а; 5 – а; 6- а; 7- б.
Відповіді: 1- а,б; 2- б; 3- а; 4- а; 5 – а; 6- а; 7- б.
2) «Установи відповідність»
2) «Установи відповідність»
Установити відповідність між представниками рослин та способами вегетативного розмноження.
Установити відповідність між представниками рослин та способами вегетативного розмноження.
Представники Спосіб вегетативного розмноження
Представники Спосіб вегетативного розмноження
1 малина
1 малина
2 конвалія
2 конвалія
3 часник
3 часник
4 суниці
4 суниці
5 тюльпан
5 тюльпан
6 картопля А кореневими паростками
6 картопля А кореневими паростками
Б кореневищем
Б кореневищем
В підземними бульбами
В підземними бульбами
Г вусами
Г вусами
Д цибулиною
Д цибулиною
Відповіді: А -1; Б - 2; В - 6; Г- 4; Д - 3, 5.
Відповіді: А -1; Б - 2; В - 6; Г- 4; Д - 3, 5.
- Які органи рослини ми вже вивчили?
- Які органи рослини ми вже вивчили?
- Про який орган рослини ми ще не говорили?
- Про який орган рослини ми ще не говорили?
2.2.Мотивація навчальної діяльності
2.2.Мотивація навчальної діяльності
«Квітка — це усмішка сонця, яка дає здоров’я й наповнює світлою радістю».
«Квітка — це усмішка сонця, яка дає здоров’я й наповнює світлою радістю».
(Л. Толстой)
(Л. Толстой)
І, дійсно, білі, червоні, жовті, фіолетові квітки — яких тільки не побачиш у природі. Іноді нам здається, що квітки для того й існують, щоб ми могли ними милуватися. Але квітка в рослин виникла задовго до того, як на Землі з’явилася людина.
І, дійсно, білі, червоні, жовті, фіолетові квітки — яких тільки не побачиш у природі. Іноді нам здається, що квітки для того й існують, щоб ми могли ними милуватися. Але квітка в рослин виникла задовго до того, як на Землі з’явилася людина.
Прийом «Здивуй!»
Прийом «Здивуй!»
Дуже давно, коли на Землі ще не було людини, крізь ґрунт пробився маленький пагінець, потягнувся до неба, до Сонця й розквітнув квіткою. Якою була та квітка, ніхто не знає. Але, без сумніву, у світ прийшла краса. Узагальнена назва всіх рослин планети – « Флора» - походить від латинського слова, що означає «квітка». У давніх італійців Флора була богинею квітів юності. Пізніше стародавні римляни ототожнили флору із старогрецькою богинею квітів Хлоріс, або Хлоридою, що означає «Зелена». І справді, одне з найпрекрасніших творінь природи – квіти.
Дуже давно, коли на Землі ще не було людини, крізь ґрунт пробився маленький пагінець, потягнувся до неба, до Сонця й розквітнув квіткою. Якою була та квітка, ніхто не знає. Але, без сумніву, у світ прийшла краса. Узагальнена назва всіх рослин планети – « Флора» - походить від латинського слова, що означає «квітка». У давніх італійців Флора була богинею квітів юності. Пізніше стародавні римляни ототожнили флору із старогрецькою богинею квітів Хлоріс, або Хлоридою, що означає «Зелена». І справді, одне з найпрекрасніших творінь природи – квіти.
Саме цьому неймовірно красивому органу рослини присвячений наш урок. Його тема …
Саме цьому неймовірно красивому органу рослини присвячений наш урок. Його тема …
ІІІ. Засвоєння нових знань
ІІІ. Засвоєння нових знань
3.1. Первинне засвоєння нових знань
3.1. Первинне засвоєння нових знань
1) Квітка – генеративний орган рослини (розповідь з елементами бесіди)
1) Квітка – генеративний орган рослини (розповідь з елементами бесіди)
Діти, пригадайте факт із життєвого досвіду: весною рясно цвітуть сади. Що потім утворюється на місці квіток яблунь ? (яблуко)
Діти, пригадайте факт із життєвого досвіду: весною рясно цвітуть сади. Що потім утворюється на місці квіток яблунь ? (яблуко)
А всередині яблука що? (насіння).
А всередині яблука що? (насіння).
Який процес розмноження забезпечує насіння статевий чи нестатевий? (статевий).
Який процес розмноження забезпечує насіння статевий чи нестатевий? (статевий).
Отже, без квітки може утворитися насіння? (ні)
Отже, без квітки може утворитися насіння? (ні)
Що ж таке квітка? (відповіді дітей)
Що ж таке квітка? (відповіді дітей)
Квітка – це генеративний орган, який забезпечує статеве розмноження квіткових рослин
Квітка – це генеративний орган, який забезпечує статеве розмноження квіткових рослин
2) Будова квітки «Моделюємо квітку»
2) Будова квітки «Моделюємо квітку»
А зараз ми з вами здійснимо подорож в один дуже гарний казковий замок. Подивіться, все, що вам необхідно, у вас на столах.
А зараз ми з вами здійснимо подорож в один дуже гарний казковий замок. Подивіться, все, що вам необхідно, у вас на столах.
- На Високому пагорбі стоїть замок (кулька зі стрижнем ). Стіна замку дворядна. У першому ряду навколо замку розташовані зелені зубці (зелений папір), а в другому - п'ять великих білих стін (білий папір). У центрі замку стоїть палац (гвіздок), а навколо нього стоять на довгих ніжках кам'яні башти (сірники).
- На Високому пагорбі стоїть замок (кулька зі стрижнем ). Стіна замку дворядна. У першому ряду навколо замку розташовані зелені зубці (зелений папір), а в другому - п'ять великих білих стін (білий папір). У центрі замку стоїть палац (гвіздок), а навколо нього стоять на довгих ніжках кам'яні башти (сірники).
- Про який замок йдеться?
- Про який замок йдеться?
- Таким чином, отримали модель квітки.
- Таким чином, отримали модель квітки.
Квітки бувають з подвійною оцвітиною, що складаються з чашечки та віночка. В одних рослин чашечки зростаються(шипшина,петунія), в інших залишаються вільними (капуста). Пелюстки також – в одних рослин можуть зростатися(картопля,помідори), а в інших – ні(шипшина).
Квітки бувають з подвійною оцвітиною, що складаються з чашечки та віночка. В одних рослин чашечки зростаються(шипшина,петунія), в інших залишаються вільними (капуста). Пелюстки також – в одних рослин можуть зростатися(картопля,помідори), а в інших – ні(шипшина).
До квіток з простою оцвітино належить, наприклад, конвалія, тюльпан, тому що всі їх листочки подібні за формою та забарвленням.
До квіток з простою оцвітино належить, наприклад, конвалія, тюльпан, тому що всі їх листочки подібні за формою та забарвленням.
3. Діти, вам було дане випереджальне завдання намалювати вдома вашу найулюбленішу квітку. Погляньте, яка гарна в нас виставка малюнків квітів. Усі вони дуже яскраві, красиві. Незважаючи на велику різноманітність квіток за розміром, забарвленням, строком цвітіння майже всі вони мають одну й ту саму будову.
3. Діти, вам було дане випереджальне завдання намалювати вдома вашу найулюбленішу квітку. Погляньте, яка гарна в нас виставка малюнків квітів. Усі вони дуже яскраві, красиві. Незважаючи на велику різноманітність квіток за розміром, забарвленням, строком цвітіння майже всі вони мають одну й ту саму будову.
Хто хоче розповісти про квітку, яку він намалював і які її частини.
Хто хоче розповісти про квітку, яку він намалював і які її частини.
Проблемне питання. Діти, послухайте вірш і попробуйте дати відповідь на запитання: який процес відбувається у квітці і які частини квітки є головними?
Проблемне питання. Діти, послухайте вірш і попробуйте дати відповідь на запитання: який процес відбувається у квітці і які частини квітки є головними?
Цветок всю ночь готовил мёд,
Цветок всю ночь готовил мёд,
Пчелу - сластёну в гости ждёт,
Пчелу - сластёну в гости ждёт,
Бери, мол, но как другу,
Бери, мол, но как другу,
Мне окажи услугу:
Мне окажи услугу:
Пыль мучную эту
Пыль мучную эту
Перенеси соседу…
Перенеси соседу…
Пчела несёт её, и вот –
Пчела несёт её, и вот –
Цветок увял и зреет плод.
Цветок увял и зреет плод.
(прослухавши відповіді дітей, підвести до того, що маточка і тичинки містять статеві клітини, які беруть участь у розмноженні рослин).
(прослухавши відповіді дітей, підвести до того, що маточка і тичинки містять статеві клітини, які беруть участь у розмноженні рослин).
Клас поділяється на дослідницькі групи. Через 5 хвилин представники групи звітують про результати своєї роботи.
Клас поділяється на дослідницькі групи. Через 5 хвилин представники групи звітують про результати своєї роботи.
Завдання для дослідницької групи:
Завдання для дослідницької групи:
І гр . На с.126 прочитайте про будову тичинки та підготуйте усний звіт про її будову.
І гр . На с.126 прочитайте про будову тичинки та підготуйте усний звіт про її будову.
ІІ гр. На с.126 прочитайте про будову маточки .
ІІ гр. На с.126 прочитайте про будову маточки .
ІІІ гр. На с.126-127 прочитайте про будову насінного зачатка.
ІІІ гр. На с.126-127 прочитайте про будову насінного зачатка.
4 . Сядьте зручно і послухайте цікавинки про квіти, які ви підготували отримавши випереджувальні завдання.
4 . Сядьте зручно і послухайте цікавинки про квіти, які ви підготували отримавши випереджувальні завдання.
Повідомлення учнів (випереджальне завдання) «Цікаво знати, що…»
Повідомлення учнів (випереджальне завдання) «Цікаво знати, що…»
1. Серед квіткових рослин найдовша тривалість цвітіння спостерігається у тропічних орхідей. Так, у деяких з них червоні квіти радують око протягом 40 -50 и навіть 90 діб.
1. Серед квіткових рослин найдовша тривалість цвітіння спостерігається у тропічних орхідей. Так, у деяких з них червоні квіти радують око протягом 40 -50 и навіть 90 діб.
2. А ось змієвидний цереус цвіте тільки вночі – з 22 години до 3 годин ночі. Серед нічної темряви розкривається велика біло-золотиста сіяюча зірка неймовірної краси. Недарма цей кактус називають «цариця ночі».
2. А ось змієвидний цереус цвіте тільки вночі – з 22 години до 3 годин ночі. Серед нічної темряви розкривається велика біло-золотиста сіяюча зірка неймовірної краси. Недарма цей кактус називають «цариця ночі».
3. Деякі рослини під час розпускання квіток можуть видавати звуки, які виникають завдяки тертю пелюсток. У болотах острова Бугенвіль у Тихому океані росте «ридаюче» дерево, або заурауйя. Його квітки, розкриваючись, видають характерний ридаючий звук
3. Деякі рослини під час розпускання квіток можуть видавати звуки, які виникають завдяки тертю пелюсток. У болотах острова Бугенвіль у Тихому океані росте «ридаюче» дерево, або заурауйя. Його квітки, розкриваючись, видають характерний ридаючий звук
4. Найбільші квіти в рафлезії Арнольді. Це рос¬лина Індонезії і Філіппінських ост¬ровів. Росте рафлезія в тропічних лісах, рафлезія – рослина – паразит, яка не має ні листя, ні стебла, і складається з однієї великої квітки та коренів, які просмоктуються до кореня хазяїна. Її легко впізнати за запахом, схожим на запах гниючого м’яса. Цим смородом рослина приваблює мух і жуків для запилення. Великі квітки рафлезії (вага майже 7 кг, діаметром більше метра) мають п’ять товстих пелюсток червоного кольору зі світлими плямами, насіння дуже дрібне. Іно¬ді рафлезію називають квіткою сло¬на, і не лише за її розміри. Роздавлю¬ючи її плоди ногами, слони перено¬сять насіння й «висівають» його на своїх стежках.
4. Найбільші квіти в рафлезії Арнольді. Це рос¬лина Індонезії і Філіппінських ост¬ровів. Росте рафлезія в тропічних лісах, рафлезія – рослина – паразит, яка не має ні листя, ні стебла, і складається з однієї великої квітки та коренів, які просмоктуються до кореня хазяїна. Її легко впізнати за запахом, схожим на запах гниючого м’яса. Цим смородом рослина приваблює мух і жуків для запилення. Великі квітки рафлезії (вага майже 7 кг, діаметром більше метра) мають п’ять товстих пелюсток червоного кольору зі світлими плямами, насіння дуже дрібне. Іно¬ді рафлезію називають квіткою сло¬на, і не лише за її розміри. Роздавлю¬ючи її плоди ногами, слони перено¬сять насіння й «висівають» його на своїх стежках.
5. Найменша квітка не більша за го¬ловку булавки - це вольфія безкоренева , яка є і найдрібнішою серед усіх вищих рослин на Землі, діаметр квітки лише 0,1 мм, живе в стоячих водоймах. Квітки в неї одностатеві , тіло має вигляд зеленої пластинки , корені відсутні. Вона дуже рідко цвіте, розмножується вегетативно. Вольфія - близька родичка ряски й нерідко зустрічається біля неї .
5. Найменша квітка не більша за го¬ловку булавки - це вольфія безкоренева , яка є і найдрібнішою серед усіх вищих рослин на Землі, діаметр квітки лише 0,1 мм, живе в стоячих водоймах. Квітки в неї одностатеві , тіло має вигляд зеленої пластинки , корені відсутні. Вона дуже рідко цвіте, розмножується вегетативно. Вольфія - близька родичка ряски й нерідко зустрічається біля неї .
6. Перша рослина, яка розцвіла і дала насіння в космосі за відсутності гравітації, - арабідопсис. Життєвий цикл цієї рослини складає всього 40 днів. У 1982 році екземпляр арабидопсиса був вирощений на борту радянської космічної станції "Салют-7".
6. Перша рослина, яка розцвіла і дала насіння в космосі за відсутності гравітації, - арабідопсис. Життєвий цикл цієї рослини складає всього 40 днів. У 1982 році екземпляр арабидопсиса був вирощений на борту радянської космічної станції "Салют-7".
5)Значення квітів у природі і житті людини (Бесіда)
5)Значення квітів у природі і житті людини (Бесіда)
Яке значення мають квіти у природі, житті людини?
Яке значення мають квіти у природі, житті людини?
1.Квітка – генеративний орган, тобто орган, пристосований до розмноження. З неї утворюється плід і насіння
1.Квітка – генеративний орган, тобто орган, пристосований до розмноження. З неї утворюється плід і насіння
2.Бджоли збирають з квітів пилок і нектар та виробляють мед
2.Бджоли збирають з квітів пилок і нектар та виробляють мед
3.Квіти використовують як ліки
3.Квіти використовують як ліки
4.З них виготовляють різні ароматичні речовини
4.З них виготовляють різні ароматичні речовини
5.Квіти використовують як природний годинник, тому що деякі з них відкриваються і закриваються в певний час
5.Квіти використовують як природний годинник, тому що деякі з них відкриваються і закриваються в певний час
6.Є квіти барометри, за ними прогнозують погоду (якщо квіти акації сильно пахнуть , а квіти мальви, кульбаби уранці не відкрились – чекайте дощу)
6.Є квіти барометри, за ними прогнозують погоду (якщо квіти акації сильно пахнуть , а квіти мальви, кульбаби уранці не відкрились – чекайте дощу)
7.Квіти дають естетичну насолоду людині.
7.Квіти дають естетичну насолоду людині.
Я зірвав квітку — і вона загинула,
Я зірвав квітку — і вона загинула,
Я спіймав метелика — і він помер
Я спіймав метелика — і він помер
У мене на долоні.
У мене на долоні.
І тоді я зрозумів,
І тоді я зрозумів,
Що торкнутися краси
Що торкнутися краси
Можна тільки серцем.
Можна тільки серцем.
( Павол Орсаг Гвездослав)
( Павол Орсаг Гвездослав)
Скільки радості приносить нам їх різноманітна краса!Уявімо собі, що ми йдемо в похід.
Скільки радості приносить нам їх різноманітна краса!Уявімо собі, що ми йдемо в похід.
Скільки радості приносить нам їх різноманітна краса!Уявімо собі, що ми йдемо в похід. Дівчатка зірвали квіти і сплітали вінки. На 1 вінок - 32 квітки. У 6 класі - 4дівчаток. Скільки квіток було зірвано? ( 128) А якщо у 6 класі буде 19 дівчаток, то скільки квіток буде зірвано? (608)
Скільки радості приносить нам їх різноманітна краса!Уявімо собі, що ми йдемо в похід. Дівчатка зірвали квіти і сплітали вінки. На 1 вінок - 32 квітки. У 6 класі - 4дівчаток. Скільки квіток було зірвано? ( 128) А якщо у 6 класі буде 19 дівчаток, то скільки квіток буде зірвано? (608)
Що буде на наступний рік?
Що буде на наступний рік?
IV. Узагальнення та систематизація знань
IV. Узагальнення та систематизація знань
Рольова – гра «Флористи»
Рольова – гра «Флористи»
Діти, давайте уявимо, що я не ваш вчитель, а керівник фірми «Флористика». Моя фірма займається виготовленням букетів та композицій на замовлення. Для роботи мені потрібні співробітники. Але для того, щоб прийняти когось у свою фірму я хочу провести конкурсний відбір. Бо, як і кожній фірмі мені потрібні розумні співробітники. Оскільки робота пов’язана з квітами, то для того, щоб вас прийняли в фірму, вам необхідно показати свої знання і підписати малюнок. Той, хто виконає завдання, отримає посвідчення працівника фірми.
Діти, давайте уявимо, що я не ваш вчитель, а керівник фірми «Флористика». Моя фірма займається виготовленням букетів та композицій на замовлення. Для роботи мені потрібні співробітники. Але для того, щоб прийняти когось у свою фірму я хочу провести конкурсний відбір. Бо, як і кожній фірмі мені потрібні розумні співробітники. Оскільки робота пов’язана з квітами, то для того, щоб вас прийняли в фірму, вам необхідно показати свої знання і підписати малюнок. Той, хто виконає завдання, отримає посвідчення працівника фірми.
Завдання №1
Завдання №1
Заповнити таблицю, вписавши слова для довідок: пелюстки, тичинка, маточка, квітконіжка, квітколоже.
Заповнити таблицю, вписавши слова для довідок: пелюстки, тичинка, маточка, квітконіжка, квітколоже.
.
.
Жіноча репродуктивна частина квітки. У ній формуються насінні зачатки
Жіноча репродуктивна частина квітки. У ній формуються насінні зачатки
Чоловічі репродуктивні частини квітки у яких утворюються пилкові зерна
Чоловічі репродуктивні частини квітки у яких утворюються пилкові зерна
Яскраво забарвлена частина квітки, що сприяє привабленню комах та запиленню
Яскраво забарвлена частина квітки, що сприяє привабленню комах та запиленню
Частина стебла, що несе на собі квітку
Частина стебла, що несе на собі квітку
Верхня вкорочена , розширена частина квітконіжки до якої прикріплюються всі частини квітки
Верхня вкорочена , розширена частина квітконіжки до якої прикріплюються всі частини квітки
Завдання №2
Завдання №2
Підписати малюнок використовуючи слова для довідок: маточка, тичинки, пелюстка, чашолисток, квітконіжка……..
Підписати малюнок використовуючи слова для довідок: маточка, тичинки, пелюстка, чашолисток, квітконіжка……..
Завдання №3.
Завдання №3.
До нас у фірму прийшло замовлення: зробити букети, які б складалися:
До нас у фірму прийшло замовлення: зробити букети, які б складалися:
1-й – з квіток з простою оцвітиною;
1-й – з квіток з простою оцвітиною;
2-й – з квіток з подвійною оцвітиною;
2-й – з квіток з подвійною оцвітиною;
3-й - з зрослопелюсткових квіток;
3-й - з зрослопелюсткових квіток;
4-й – з вільнопелюсткових квіток;
4-й – з вільнопелюсткових квіток;
(Учні серед зображень квіток вибирають потрібні і групують їх.).
(Учні серед зображень квіток вибирають потрібні і групують їх.).
V. Підсумки уроку
V. Підсумки уроку
Що я дізнався нового на уроці?
Що я дізнався нового на уроці?
Що мені сподобалось на уроці?
Що мені сподобалось на уроці?
Що я б хотів зробити (провести) на наступному уроці?
Що я б хотів зробити (провести) на наступному уроці?
VІ. Домашнє завдання
VІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати §33 підручника
1.Опрацювати §33 підручника
2.Скласти кросворд до теми «Квітка»
2.Скласти кросворд до теми «Квітка»
3. Підготувати цікаву інформацію:
3. Підготувати цікаву інформацію:
1. «Квіти – символи країни»
1. «Квіти – символи країни»
2. «Квіти – барометри»
2. «Квіти – барометри»
3. «Квітковий календар»
3. «Квітковий календар»
А закінчити урок я хочу словами відомого українського поета Василя Симоненка. Його поезія називається:
А закінчити урок я хочу словами відомого українського поета Василя Симоненка. Його поезія називається:
«Квіти»
«Квіти»
Слів на описи не трачу, словом не передаси
Слів на описи не трачу, словом не передаси
Їх земної, безсловесної, дивовижної краси.
Їх земної, безсловесної, дивовижної краси.
Люди дивляться, п’яніють, в них кохаються віки,
Люди дивляться, п’яніють, в них кохаються віки,
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.
Ними кожен свою радість, власне щастя назива,
Ними кожен свою радість, власне щастя назива,
Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова.
Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова.
Скільки ми їм довіряли мрій, недоспаних ночей!
Скільки ми їм довіряли мрій, недоспаних ночей!
Але є ще кращі квіти, невидимі для очей.
Але є ще кращі квіти, невидимі для очей.
Не цвітуть вони на клумбах і на тихих озерцях,
Не цвітуть вони на клумбах і на тихих озерцях,
А цвітуть вони у грудях, у людських цвітуть серцях.
А цвітуть вони у грудях, у людських цвітуть серцях.
В щирім серці, в чесних грудях — вірю, знаю! — квіти є!
В щирім серці, в чесних грудях — вірю, знаю! — квіти є!
Щастя їх коріння поїть, радість барв їм додає.
Щастя їх коріння поїть, радість барв їм додає.
В них красується, ясніє мрій дитинна чистота,
В них красується, ясніє мрій дитинна чистота,
Золотими пелюстками в них кохання розцвіта.
Золотими пелюстками в них кохання розцвіта.
Щоб вони не помарніли в душах чистих і ясних,
Щоб вони не помарніли в душах чистих і ясних,
Завжди ніжністю й любов’ю поливайте, люди, їх.
Завжди ніжністю й любов’ю поливайте, люди, їх.
Василь Симоненко
Василь Симоненко