Відкритий урок у 1 класі з навчання грамоти
Відкритий урок у 1 класі з навчання грамоти
Тема: закріплення звукового значення букви Ф ф. За Дзвінкою Матіяш «Фотограф».
Тема: закріплення звукового значення букви Ф ф. За Дзвінкою Матіяш «Фотограф».
Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви Фф; формувати в учнів уміння читати окремі слова і текст з буквою Фф; розвивати мовлення, увагу, мислення; виховувати інтерес до читання.
Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви Фф; формувати в учнів уміння читати окремі слова і текст з буквою Фф; розвивати мовлення, увагу, мислення; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: таблиці, картки, ілюстрації із зображенням тварин і предметів, квіти, звукові схеми, смайлики, ноутбук, криптограма, цифровий фотоапарат, фігурки фіксиків.
Обладнання: таблиці, картки, ілюстрації із зображенням тварин і предметів, квіти, звукові схеми, смайлики, ноутбук, криптограма, цифровий фотоапарат, фігурки фіксиків.
Хід уроку.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
І. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок,
Пролунав уже дзвінок,
починається урок.
починається урок.
Він весняний і цікавий,
Він весняний і цікавий,
тож і гості завітали .
тож і гості завітали .
Повернемося обличчям до гостей
Повернемося обличчям до гостей
І промовимо « Добрий день».
І промовимо « Добрий день».
Діти, щоб протягом уроку ви не сумували, а були уважними, слухняними, старанними, візьміть до рук сонечко добра і гарного настрою. Усміхніться ви йому. Затримайте цю усмішку на своїх обличчях. Заплющіть оченята. Відчуйте, як воно вас зігріває. Подумки помістіть добро у своє серце. Розплющіть оченята. А на допомогу вам прийшли фіксики.
Діти, щоб протягом уроку ви не сумували, а були уважними, слухняними, старанними, візьміть до рук сонечко добра і гарного настрою. Усміхніться ви йому. Затримайте цю усмішку на своїх обличчях. Заплющіть оченята. Відчуйте, як воно вас зігріває. Подумки помістіть добро у своє серце. Розплющіть оченята. А на допомогу вам прийшли фіксики.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Мовленнєва розминка.
1.Мовленнєва розминка.
1. Живі звуки.
1. Живі звуки.
Дитя засинає, а матуся пісеньку співає: а –а –а –а.
Дитя засинає, а матуся пісеньку співає: а –а –а –а.
Коник весело скакав і так весело іржав: і – і –і – і.
Коник весело скакав і так весело іржав: і – і –і – і.
Дивно, ой дивно синочку малому,
Дивно, ой дивно синочку малому,
Тато зловив здоровенного сома: о – о – о –о .
Тато зловив здоровенного сома: о – о – о –о .
Носом м яч ми накачаєм: с- с- с- с.
Носом м яч ми накачаєм: с- с- с- с.
І у футбол гуртом пограємо: с- с –с –с.
І у футбол гуртом пограємо: с- с –с –с.
Комар літає і дзижчить: з –з – з –з.
Комар літає і дзижчить: з –з – з –з.
А ми скоромовки будем говорить.
А ми скоромовки будем говорить.
2. Скоромовки.
2. Скоромовки.
3. Повторення назв букв. Робота за таблицею.
3. Повторення назв букв. Робота за таблицею.
4. Вправа на увагу. Читання слів - блискавок з карток.
4. Вправа на увагу. Читання слів - блискавок з карток.
Людина, світ, чарівний, факел, слухати, боротися, людяність, фігура.
Людина, світ, чарівний, факел, слухати, боротися, людяність, фігура.
5. Читання учнями тексту « Фонтани».
5. Читання учнями тексту « Фонтани».
ІІІ. Робота над темою уроку.
ІІІ. Робота над темою уроку.
- Яким чином ми можемо зберегти красиві фонтани? Відповіді дітей.
- Яким чином ми можемо зберегти красиві фонтани? Відповіді дітей.
І . Повідомлення теми і мети уроку.
І . Повідомлення теми і мети уроку.
- Я прочитаю текст, а ви уважно прослухайте і скажете, що ви розкажете вдома.
- Я прочитаю текст, а ви уважно прослухайте і скажете, що ви розкажете вдома.
1. Читання вчителем тексту « Фотограф».
1. Читання вчителем тексту « Фотограф».
– Про кого говориться в оповіданні? Яким був фотограф?
– Про кого говориться в оповіданні? Яким був фотограф?
– Яким фотоапаратом робив знімки фотограф спочатку? Потім? На чому можна переглянути фотографії?
– Яким фотоапаратом робив знімки фотограф спочатку? Потім? На чому можна переглянути фотографії?
- Розгляньте фотографії. Розкажіть, що фотографував фотограф.
- Розгляньте фотографії. Розкажіть, що фотографував фотограф.
- Продовжіть речення: « Фотограф був здібний …».
- Продовжіть речення: « Фотограф був здібний …».
Читання тексту учнями ланцюжком.
Читання тексту учнями ланцюжком.
- Сьогодні ми будемо теж фотографами. Будемо виконувати різні завдання і запам ятовувати слова з буквою ф.
- Сьогодні ми будемо теж фотографами. Будемо виконувати різні завдання і запам ятовувати слова з буквою ф.
І .Формування читацьких умінь.
І .Формування читацьких умінь.
1. Робота над загадками. Знаходження ілюстрацій – відгадок.
1. Робота над загадками. Знаходження ілюстрацій – відгадок.
Довжелезну має шию, дуже вправно нею крутить.
Довжелезну має шию, дуже вправно нею крутить.
Вище всіх вона на вітах соковитий плід помітить. Жирафа.
Вище всіх вона на вітах соковитий плід помітить. Жирафа.
Живе в теплих він краях,
Живе в теплих він краях,
Весь в рожевих пір їнах,
Весь в рожевих пір їнах,
Любить плавати, пірнати, довгу шию вигинати,
Любить плавати, пірнати, довгу шию вигинати,
Як же птаха цього звати? Фламінго.
Як же птаха цього звати? Фламінго.
Серед морських просторів гуляє,
Серед морських просторів гуляє,
Іноді людей з біди виручає,
Іноді людей з біди виручає,
У дельфінаріях дітей звеселяє,
У дельфінаріях дітей звеселяє,
У Чорному морі проживає. Дельфін.
У Чорному морі проживає. Дельфін.
1. Прочитати слова на картках і показати предмети, назви.
1. Прочитати слова на картках і показати предмети, назви.
Портфель, фарба, Африка, Франція, кофта, футляр.
Портфель, фарба, Африка, Франція, кофта, футляр.
2. Ознайомлення учнів з назвами квітів: фуксія, фікус, фіалка.
2. Ознайомлення учнів з назвами квітів: фуксія, фікус, фіалка.
3. Гра « Стань по - порядку». Прочитати слова, поділити на склади і стати в порядку збільшення кількості складів. Взяти цифри.
3. Гра « Стань по - порядку». Прочитати слова, поділити на склади і стати в порядку збільшення кількості складів. Взяти цифри.
І група
І група
Фарш, фея, світлофор, фантазія
Фарш, фея, світлофор, фантазія
ІІ група
ІІ група
Читання тексту про Івана Франка.
Читання тексту про Івана Франка.
4. Фізкультхвилинка.( Ноутбук.)
4. Фізкультхвилинка.( Ноутбук.)
5. Звуковий аналіз слів. Робота на дошці.
5. Звуковий аналіз слів. Робота на дошці.
Філя - кіт кефір шукає, жаль, звукових моделей не знає. Допоможемо Філі.( Робота за карткою.)
Філя - кіт кефір шукає, жаль, звукових моделей не знає. Допоможемо Філі.( Робота за карткою.)
6. Гра « Вилучи зайве». Слово – фольклор.
6. Гра « Вилучи зайве». Слово – фольклор.
Слова: колискові, забавлянки, заклички та примовки, лічилки, мирилки, футбол.
Слова: колискові, забавлянки, заклички та примовки, лічилки, мирилки, футбол.
7. Гра « Знайди ім я». Слова: Федір, Фаїна, Софія, професія, фініш, фестиваль, рельєф, естафета.
7. Гра « Знайди ім я». Слова: Федір, Фаїна, Софія, професія, фініш, фестиваль, рельєф, естафета.
До побачення, букво ф. ( Зобразити букву). До наступної зустрічі.
До побачення, букво ф. ( Зобразити букву). До наступної зустрічі.
Вдома розмалюйте фіксиків і запишіть слова, у яких зустрічається буква ф.
Вдома розмалюйте фіксиків і запишіть слова, у яких зустрічається буква ф.
Підсумок уроку.
Підсумок уроку.
Відкритий урок у 2 класі з літературного читання
Відкритий урок у 2 класі з літературного читання
Тема. Лісові дива для дітей. Переносне значення слів. Л. Костенко «Білочка восени»
Тема. Лісові дива для дітей. Переносне значення слів. Л. Костенко «Білочка восени»
Мета: ознайомити учнів з творчістю Ліни Костенко; навчати учнів виразно читати віршовані твори; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; виховувати любов до природи.
Мета: ознайомити учнів з творчістю Ліни Костенко; навчати учнів виразно читати віршовані твори; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; виховувати любов до природи.
Обладнання: мультимедійна дошка і проектор, картки зі складовими таблицями, картки з тестовими завданнями, малюнок білочки, дитячі малюнки.
Обладнання: мультимедійна дошка і проектор, картки зі складовими таблицями, картки з тестовими завданнями, малюнок білочки, дитячі малюнки.
Хід уроку
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Вірш – привітання.
1. Вірш – привітання.
Тепло своїх долоньок
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю.
Я друзям віддаю.
Урок цікавий новий
Урок цікавий новий
Я з радістю почну.
Я з радістю почну.
2. Вправа «Очікування».
2. Вправа «Очікування».
- Я сподіваюся, що наш урок принесе радість, добро, творчість, нові знання.
- Я сподіваюся, що наш урок принесе радість, добро, творчість, нові знання.
- А що ви очікуєте від уроку?
- А що ви очікуєте від уроку?
- Якими ви повинні бути на уроці?
- Якими ви повинні бути на уроці?
3. Робота над девізом. (Слайд 1)
3. Робота над девізом. (Слайд 1)
Не просто слухати, а чути.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Дружно й плідно працювати.
4. Ознайомлення з планом уроку. (Дошка)
4. Ознайомлення з планом уроку. (Дошка)
- А працювати ми будемо за таким планом:
- А працювати ми будемо за таким планом:
1. Мовленнєва розминка.
1. Мовленнєва розминка.
2. Перевірка домашнього завдання.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Ознайомлення з біографією Ліни Костенко.
3. Ознайомлення з біографією Ліни Костенко.
4. Робота над віршем.
4. Робота над віршем.
5. Фізкультхвилинка.
5. Фізкультхвилинка.
6. Творчі вправи.
6. Творчі вправи.
7. Підсумок уроку.
7. Підсумок уроку.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Розчитування за таблицею складів. (Таблиці на картках)
1. Розчитування за таблицею складів. (Таблиці на картках)
- Прочитайте весело, сумно, здивовано; пострибайте по складах.
- Прочитайте весело, сумно, здивовано; пострибайте по складах.
2. Робота над скоромовкою. (Слайд 2)
2. Робота над скоромовкою. (Слайд 2)
Їжак та їжаченя
Їжак та їжаченя
Їздять по гриби щодня,
Їздять по гриби щодня,
Їжачиха помагає –
Їжачиха помагає –
Сироїжки їм збирає.
Сироїжки їм збирає.
Читання хором:
Читання хором:
- накрапає дощ (тихо);
- накрапає дощ (тихо);
- дощ сильнішає (голосніше);
- дощ сильнішає (голосніше);
- злива (голосно)
- злива (голосно)
- дощ слабшає (тихіше)
- дощ слабшає (тихіше)
- дощ припиняється
- дощ припиняється
- Навіщо їжаки збирають гриби?
- Навіщо їжаки збирають гриби?
3. Робота над чистомовкою. (Слайд 3)
3. Робота над чистомовкою. (Слайд 3)
Са-са-са – летить оса,
Са-са-са – летить оса,
Зу-зу-зу – веду козу,
Зу-зу-зу – веду козу,
За-за-за – іде коза,
За-за-за – іде коза,
Су-су-су – відро несу,
Су-су-су – відро несу,
Шу-шу-шу – листя ворушу.
Шу-шу-шу – листя ворушу.
4. Читайте тільки назви тварин! (Дошка)
4. Читайте тільки назви тварин! (Дошка)
Порт, рись, клен, їжак, липа, вовк, горох, нічка, гадюка, лавка, море, клей, єнот, барабан, молоко, малина, лев, кіт, підручник, ведмідь, стіл, журнал, газета.
Порт, рись, клен, їжак, липа, вовк, горох, нічка, гадюка, лавка, море, клей, єнот, барабан, молоко, малина, лев, кіт, підручник, ведмідь, стіл, журнал, газета.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1. Конкурс “Хто краще?”
1. Конкурс “Хто краще?”
Учні читають вірш В. Лучука “Дикий мак”.
Учні читають вірш В. Лучука “Дикий мак”.
2. Виставка малюнків.
2. Виставка малюнків.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми починаємо ознайомлення з творчістю української поетеси Ліни Костенко.
– Сьогодні ми починаємо ознайомлення з творчістю української поетеси Ліни Костенко.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка. (Слайд 4)
1. Біографічна довідка. (Слайд 4)
– Народилася Ліна Василівна на Київщині в учительській сім’ї. Батьки майбутньої поетеси були людьми високоосвіченими і порядними. Батько знав дванадцять мов, добре був обізнаний у всіх навчальних предметах школи. Закінчила Ліна Костенко Київський педагогічний інститут і Московський літературний інститут. Писати вірші почала з дитинства.
– Народилася Ліна Василівна на Київщині в учительській сім’ї. Батьки майбутньої поетеси були людьми високоосвіченими і порядними. Батько знав дванадцять мов, добре був обізнаний у всіх навчальних предметах школи. Закінчила Ліна Костенко Київський педагогічний інститут і Московський літературний інститут. Писати вірші почала з дитинства.
Довгий час (15 років) її не визнавали як поетесу. Це був сумний період в її житті, в історії української літератури. Зараз Ліна Василівна Костенко живе і працює в Києві, продовжуючи радувати нас своїми творами.
Довгий час (15 років) її не визнавали як поетесу. Це був сумний період в її житті, в історії української літератури. Зараз Ліна Василівна Костенко живе і працює в Києві, продовжуючи радувати нас своїми творами.
2. Опрацювання вірша Ліни Костенко “Білочка восени” (с 81)
2. Опрацювання вірша Ліни Костенко “Білочка восени” (с 81)
1) Гра “Упізнай персонажа твору”. (Слайд 5)
1) Гра “Упізнай персонажа твору”. (Слайд 5)
– Багряна шубка
– Багряна шубка
І розкішний хвостик.
І розкішний хвостик.
Ліс їй дари приносить:
Ліс їй дари приносить:
Осипають сосни шишки.
Осипають сосни шишки.
Час уже збирать горішки.
Час уже збирать горішки.
Клопотлива і метка,
Клопотлива і метка,
А в дупло несе грибка.
А в дупло несе грибка.
(Білка)
(Білка)
- Які слова допомогли вам здогадатися, що це білка?
- Які слова допомогли вам здогадатися, що це білка?
2) Виразне читання вірша вчителем.
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Чи сподобався вам вірш?
– Якою ви уявляєте білочку?
– Якою ви уявляєте білочку?
Фізкультхвилинка
Фізкультхвилинка
3) Словникова робота. (Слайд 6)
3) Словникова робота. (Слайд 6)
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.
Пороші міркує
Пороші міркує
В’язочка випадуть
В’язочка випадуть
Бурундук гіллячках
Бурундук гіллячках
Посиплеться нашпилює
Посиплеться нашпилює
– Яке слово “зайве” у першому стовпчику? (Посиплеться) У другому? (Гіллячках)
– Яке слово “зайве” у першому стовпчику? (Посиплеться) У другому? (Гіллячках)
Що таке пороша?
Що таке пороша?
Пороша – пухкий сніг, короткотривалий сніг, що не вкрив землю. (Слайд 7)
Пороша – пухкий сніг, короткотривалий сніг, що не вкрив землю. (Слайд 7)
4) Читання вірша учнями за строфами.
4) Читання вірша учнями за строфами.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Які гриби сушить білочка?
– Які гриби сушить білочка?
– На чому вона їх сушить?
– На чому вона їх сушить?
– Про що міркує?
– Про що міркує?
– Чому не спиться білочці?
– Чому не спиться білочці?
– Як ви розумієте виділений вислів?
– Як ви розумієте виділений вислів?
– Порівняйте його з висловом полум’я ще не погасло. Чи справді день може погаснути? А полум’я?
– Порівняйте його з висловом полум’я ще не погасло. Чи справді день може погаснути? А полум’я?
– Зауважте: у виділеному вислові слово погас ужито в переносному значенні.
– Зауважте: у виділеному вислові слово погас ужито в переносному значенні.
6) Робота в групах.
6) Робота в групах.
1 група – «Художники»
1 група – «Художники»
– Розгляньте малюнок. Прочитайте рядки вірша, які йому відповідають.
– Розгляньте малюнок. Прочитайте рядки вірша, які йому відповідають.
2 група – «Літературознавці»
2 група – «Літературознавці»
- Знайдіть у вірші риму.
- Знайдіть у вірші риму.
3 група –« Природознавці»
3 група –« Природознавці»
- Знайдіть у вірші рядки, у яких говориться про осінні турботи білочки..
- Знайдіть у вірші рядки, у яких говориться про осінні турботи білочки..
4 група – «Слідопити»
4 група – «Слідопити»
- Порахуйте, скільки разів зустрічається слово «білочка» у вірші.
- Порахуйте, скільки разів зустрічається слово «білочка» у вірші.
7) Утворення асоціативного куща «Білочка» (Дошка)
7) Утворення асоціативного куща «Білочка» (Дошка)
8) Виступ «науковця». (Слайд 8)
8) Виступ «науковця». (Слайд 8)
- А що робить білка взимку? Чи потрібна їй наша допомога? Яка?
- А що робить білка взимку? Чи потрібна їй наша допомога? Яка?
Широко поширена думка, що білка харчується горіхами. Далеко не тільки горіхами і, тим більше, не лише лісовими горіхами. Все, що є в лісі їстівного, входить до її меню: всіляке насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну, і звісно, вміст шишок хвойних дерев. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і понад 100 соснових. Вона, схопивши зубами лусочку, піднімає її вгору, таким чином, що та відлітає і насіннячко показується назовні. На таку обробку однієї соснової шишки цей звір витрачає близько З хвилин. У денний раціон білки входять 100-150 шишок. Цієї кількості продукту достатньо, щоб угамувати голод і відкласти запаси жиру.
Широко поширена думка, що білка харчується горіхами. Далеко не тільки горіхами і, тим більше, не лише лісовими горіхами. Все, що є в лісі їстівного, входить до її меню: всіляке насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну, і звісно, вміст шишок хвойних дерев. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і понад 100 соснових. Вона, схопивши зубами лусочку, піднімає її вгору, таким чином, що та відлітає і насіннячко показується назовні. На таку обробку однієї соснової шишки цей звір витрачає близько З хвилин. У денний раціон білки входять 100-150 шишок. Цієї кількості продукту достатньо, щоб угамувати голод і відкласти запаси жиру.
9) Тестування.
9) Тестування.
1. Хто автор вірша?
1. Хто автор вірша?
А) Ліна Костенко;
А) Ліна Костенко;
Б) Леся Українка.
Б) Леся Українка.
2. Головні герої вірша:
2. Головні герої вірша:
А) їжачки;
А) їжачки;
Б) білка.
Б) білка.
3. Яка пора року описується у вірші?
3. Яка пора року описується у вірші?
А) зима;
А) зима;
Б) осінь.
Б) осінь.
4. Які гриби сушить білка?
4. Які гриби сушить білка?
А) сироїжки та опеньки;
А) сироїжки та опеньки;
Б) сироїжки та боровички.
Б) сироїжки та боровички.
(Взаємоперевірка)
(Взаємоперевірка)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився…
- Сьогодні на уроці я вчився…
- Я дізнався…
- Я дізнався…
- Мені найбільше сподобалося…
- Мені найбільше сподобалося…
Бесіда
Бесіда
- Чи справдилися ваші очікування?
- Чи справдилися ваші очікування?
- Чи все ми встигли за планом?
- Чи все ми встигли за планом?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати виразно вірш – 1 група.
Прочитати виразно вірш – 1 група.
Скласти казочку про білочку – 2 група.
Скласти казочку про білочку – 2 група.
Відкритий урок у 3 класі з літературного читання
Відкритий урок у 3 класі з літературного читання
Тема. Петро Осадчук «Стежка»
Тема. Петро Осадчук «Стежка»
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Петра Осадчука; вдосконалювати на¬вички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати уявляти описані кар¬тини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезій Петра Осадчука; вдосконалювати на¬вички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати уявляти описані кар¬тини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
Хід уроку
I. Організаційний момент
I. Організаційний момент
(Слайд 1)
(Слайд 1)
– Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте їх привітаємо.
– Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте їх привітаємо.
Я бажаю всім добра.
Я бажаю всім добра.
Працювать прийшла пора.
Працювать прийшла пора.
Гарний настрій всі ми маєм.
Гарний настрій всі ми маєм.
Працювати починаєм.
Працювати починаєм.
– Із букв на дошці спробуйте скласти слово.
– Із букв на дошці спробуйте скласти слово.
УСПІХ
УСПІХ
Успіх приходить до того, хто у нього вірить.
Успіх приходить до того, хто у нього вірить.
– Якими ви повинні бути на уроці?
– Якими ви повинні бути на уроці?
У – усміхненими, уважними…
У – усміхненими, уважними…
С – старанними, спостережливими…
С – старанними, спостережливими…
П – працьовитими, правдивими, пильними…
П – працьовитими, правдивими, пильними…
І – інтелектуальними…
І – інтелектуальними…
X – хоробрими, хорошими…
X – хоробрими, хорошими…
– Отже, якщо ви будете такими, то ми разом проведемо цікавий, захоплюючий, продуктивний урок.
– Отже, якщо ви будете такими, то ми разом проведемо цікавий, захоплюючий, продуктивний урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мовленнєва розминка.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мовленнєва розминка.
1. Дихальні вправи
1. Дихальні вправи
2. Зарядка для ротика
2. Зарядка для ротика
• Надміть повітряну кульку…
• Надміть повітряну кульку…
• Понюхайте квітку…
• Понюхайте квітку…
• Здміть пірїнку …
• Здміть пірїнку …
• Як крапає дощик?
• Як крапає дощик?
• Як гуде машина?
• Як гуде машина?
• Як дзижчить комарик?
• Як дзижчить комарик?
• Як сичить гуска?
• Як сичить гуска?
• Як дирчить трактор?
• Як дирчить трактор?
• Як шумить вітер?
• Як шумить вітер?
4. Робота над прислівям
4. Робота над прислівям
Мудрим ніхто не вродився, а навчився. (Слайд 2)
Мудрим ніхто не вродився, а навчився. (Слайд 2)
5. Чистомовка
5. Чистомовка
Щу –щу-щу – чекаємо дощу.
Щу –щу-щу – чекаємо дощу.
Ощ-ощ-ощ – пішов рясний дощ. (Слайд 3)
Ощ-ощ-ощ – пішов рясний дощ. (Слайд 3)
Щі-щі-щі – мокрі всі кущі.
Щі-щі-щі – мокрі всі кущі.
Ащ-ащ-ащ - скинь свій плащ.
Ащ-ащ-ащ - скинь свій плащ.
6. Скоромовка
6. Скоромовка
Ходить дядько лютий (Слайд 4)
Ходить дядько лютий (Слайд 4)
У валянки взутий,
У валянки взутий,
Вбраний у кожуха –
Вбраний у кожуха –
І померзли вуха.
І померзли вуха.
А ми на санчатах,
А ми на санчатах,
Хлопчики й дівчата.
Хлопчики й дівчата.
З гірки так летіли –
З гірки так летіли –
Аж лоби попріли.
Аж лоби попріли.
• Прочитайте цю скоромовку мовчки, повільно, швидко, скоромовкою
• Прочитайте цю скоромовку мовчки, повільно, швидко, скоромовкою
Вправа «Дзвіночок»
Вправа «Дзвіночок»
III. Перевірка домашнього завдання
III. Перевірка домашнього завдання
Конкурс знавців щедрівок. (Слайд 5)
Конкурс знавців щедрівок. (Слайд 5)
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Який розділ ми зараз вивчаємо?
— Який розділ ми зараз вивчаємо?
— З творчістю яких українських поетів ми ознайомилися в цьому розділі?
— З творчістю яких українських поетів ми ознайомилися в цьому розділі?
— Послухайте уривок з вірша.
— Послухайте уривок з вірша.
ДІД МОРОЗ
ДІД МОРОЗ
Дід Мороз не раз мені
Дід Мороз не раз мені
Снився серед ночі:
Снився серед ночі:
Щоки в нього крижані,
Щоки в нього крижані,
Із льодинок очі.
Із льодинок очі.
Дід Мороз лише дихне —
Дід Мороз лише дихне —
Мерзне все довкола,
Мерзне все довкола,
Тільки гляне — і мене
Тільки гляне — і мене
Холодом проколе.
Холодом проколе.
Але тато пояснив,
Але тато пояснив,
Усмішку сховавши:
Усмішку сховавши:
— Сняться тим холодні сни,
— Сняться тим холодні сни,
Хто розкритий завжди...
Хто розкритий завжди...
— Який настрій викликав у вас цей вірш?
— Який настрій викликав у вас цей вірш?
— Яким ви уявляєте автора? Тата?
— Яким ви уявляєте автора? Тата?
— Це уривок з вірша, який належить перу українського поета Петра Осад-чука. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю. (Слайд 6 – 7 )
— Це уривок з вірша, який належить перу українського поета Петра Осад-чука. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю. (Слайд 6 – 7 )
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Біографічна довідка (Слайд 8)
1. Біографічна довідка (Слайд 8)
— Народився Петро Ілліч Осадчук 2 грудня 1937 р. в селі Острівець Городенківського району на Івано-Франківщині в сім’ї хліборобів. З дитинства зростав напівсиротою (коли помер батько, хлопчикові було одинадцять років, старшому братові — шістнадцять, молодшому — чотири). Мати сама виро¬стила трьох синів.
— Народився Петро Ілліч Осадчук 2 грудня 1937 р. в селі Острівець Городенківського району на Івано-Франківщині в сім’ї хліборобів. З дитинства зростав напівсиротою (коли помер батько, хлопчикові було одинадцять років, старшому братові — шістнадцять, молодшому — чотири). Мати сама виро¬стила трьох синів.
Педагогічні здібності та робота на освітянській ниві допомогли йому просто і цікаво писати для малих читачів.
Педагогічні здібності та робота на освітянській ниві допомогли йому просто і цікаво писати для малих читачів.
2. Опрацювання статті про поета (с. 116–117)
2. Опрацювання статті про поета (с. 116–117)
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
— Як поет визначив сенс свого життя? Як ви розумієте ці слова?
— Як поет визначив сенс свого життя? Як ви розумієте ці слова?
— Які збірки написав поет для дітей? (Слайд 9)
— Які збірки написав поет для дітей? (Слайд 9)
Фізкультхвилинка (Слайд 10)
Фізкультхвилинка (Слайд 10)
3. Опрацювання вірша Петра Осадчука «Стежка» (с. 117)
3. Опрацювання вірша Петра Осадчука «Стежка» (с. 117)
1)Читання вірша вчителем (Слайд 11)
1)Читання вірша вчителем (Слайд 11)
— Який вірш за настроєм?
— Який вірш за настроєм?
2) Читання вірша учнями в парі одне одному.
2) Читання вірша учнями в парі одне одному.
— Який вірш за настроєм?
— Який вірш за настроєм?
— Яку картину ви уявляли, читаючи вірш?
— Яку картину ви уявляли, читаючи вірш?
3) Словникова робота. (Слайд 12)
3) Словникова робота. (Слайд 12)
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, а потім — у парах одне одному
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, а потім — у парах одне одному
Заллю згодом
Заллю згодом
прудко шибку
прудко шибку
дзвенів щодуху
дзвенів щодуху
молодчина в супрязі
молодчина в супрязі
Учитель називає пояснення якогось із поданих слів, а учні визначають, якому слову воно належить. (Слайд 13)
Учитель називає пояснення якогось із поданих слів, а учні визначають, якому слову воно належить. (Слайд 13)
Дуже швидко (прудко).
Дуже швидко (прудко).
Разом, спільно об’єднавшись (в супрязі).
Разом, спільно об’єднавшись (в супрязі).
Пізніше, потім (згодом).
Пізніше, потім (згодом).
Скло в рамі вікна, дверей (шибка).
Скло в рамі вікна, дверей (шибка).
3) Робота над виразністю читання вірша.
3) Робота над виразністю читання вірша.
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— Який основний тон виберете для читання вірша?
— У якому темпі будете його читати?
— У якому темпі будете його читати?
— З якою інтонацією прочитаєте слова дощу?
— З якою інтонацією прочитаєте слова дощу?
4) Виразне читання вірша учнями.
4) Виразне читання вірша учнями.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. (Слайд 14)
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. (Слайд 14)
— Як хлопчик тікав від дощу?
— Як хлопчик тікав від дощу?
— Хто прийшов йому на допомогу?
— Хто прийшов йому на допомогу?
— Чому він дякував стежці?
— Чому він дякував стежці?
— Чому розізлився дощ?
— Чому розізлився дощ?
— Як поет описав дощ?
— Як поет описав дощ?
— З приводу чого хлопчина висловлює жаль?
— З приводу чого хлопчина висловлює жаль?
6) Гра «Знайди риму».
6) Гра «Знайди риму».
До хати — за п’яти водою — з тобою... і т. д.
До хати — за п’яти водою — з тобою... і т. д.
3. Робота за ілюстрацією
3. Робота за ілюстрацією
Добери рядки вірша до малюнків (Слайд 15- 17)
Добери рядки вірша до малюнків (Слайд 15- 17)
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
— Можемо ми віднести її до всього твору чи до якоїсь його частини?
— Можемо ми віднести її до всього твору чи до якоїсь його частини?
— Що художник зобразив на картині?
— Що художник зобразив на картині?
— Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Що він намалював у центрі картини? Удалині?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. Підсумок уроку
VI. Підсумок уроку
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто є автором цього вірша?
— Хто є автором цього вірша?
— Що нового ви дізналися про українського поета Петра Осадчука?
— Що нового ви дізналися про українського поета Петра Осадчука?
— Чого ми повинні в нього вчитися?
— Чого ми повинні в нього вчитися?
VII. Домашнє завдання (Слайд 18)
VII. Домашнє завдання (Слайд 18)
Виразно читати вірш. Описати: 1-ша група — хлопчика; 2-га група — стежку; 3-тя група — дощ.
Виразно читати вірш. Описати: 1-ша група — хлопчика; 2-га група — стежку; 3-тя група — дощ.
Відкритий урок у 4 класі з природознавства
Відкритий урок у 4 класі з природознавства
УРОК НА ТЕМУ: "НАСЕЛЕННЯ ЗЕМЛІ"
УРОК НА ТЕМУ: "НАСЕЛЕННЯ ЗЕМЛІ"
Тема:
Тема:
Населення Землі. Охорона природи на Землі.
Населення Землі. Охорона природи на Землі.
Мета:
Мета:
продовжити формування уявлення про людину як частину природи, її місце на Землі; познайомити з виникненням рас людей, відмінності між якими є зовнішніми ознаками пристосування людини до умов життя;
продовжити формування уявлення про людину як частину природи, її місце на Землі; познайомити з виникненням рас людей, відмінності між якими є зовнішніми ознаками пристосування людини до умов життя;
формувати в дітей переконання в тому, що збереження природи Землі залежить від кожної людини;
формувати в дітей переконання в тому, що збереження природи Землі залежить від кожної людини;
розвивати спостережливість, вміння аналізувати, узагальнювати, виховувати почуття поваги до людей різних рас, бажання брати участь у посильній природоохоронній роботі.
розвивати спостережливість, вміння аналізувати, узагальнювати, виховувати почуття поваги до людей різних рас, бажання брати участь у посильній природоохоронній роботі.
Обладнання:
Обладнання:
підручник, фізична карта півкуль, ілюстрації,презентації,мультимедійна дошка
підручник, фізична карта півкуль, ілюстрації,презентації,мультимедійна дошка
Хід уроку.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
1. Організаційний момент.
Скринька гарного настрою.
Скринька гарного настрою.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі гарненько.
Гостей, що до нас завітали, привітаєм,
Гостей, що до нас завітали, привітаєм,
Всім присутнім здоров’я й доброго настрою побажаєм.
Всім присутнім здоров’я й доброго настрою побажаєм.
Адже: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось – спочатку усміхнися сам життю».
Адже: «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось – спочатку усміхнися сам життю».
ДЕВІЗ:
ДЕВІЗ:
Є у Космосі зорі великі й малі,
Є у Космосі зорі великі й малі,
Є холодні й гарячі планети.
Є холодні й гарячі планети.
Я – Людина! Живу на казковій Землі
Я – Людина! Живу на казковій Землі
І пізнати всі мрію секрети.
І пізнати всі мрію секрети.
3. Робота з картою.
3. Робота з картою.
Показати на карті материки, океани.
Показати на карті материки, океани.
4. Перевірка домашнього завдання.
4. Перевірка домашнього завдання.
Тестове завдання.
Тестове завдання.
1. Як називається точне зображення зверху?
1. Як називається точне зображення зверху?
А) картина;
А) картина;
Б) план;
Б) план;
В) розмір.
В) розмір.
2. Що таке масштаб?
2. Що таке масштаб?
А) розширення предмета;
А) розширення предмета;
Б) лінія горизонту;
Б) лінія горизонту;
В) збільшення або зменшення.
В) збільшення або зменшення.
3.Як називається лінії, що з’єднують Північний і Південний полюси?
3.Як називається лінії, що з’єднують Північний і Південний полюси?
А) меридіани;
А) меридіани;
Б) паралелі;
Б) паралелі;
В) екватори.
В) екватори.
4.Земні кулі зображені на …
4.Земні кулі зображені на …
А) карті;
А) карті;
Б) воді;
Б) воді;
В) рослинах.
В) рослинах.
5.Як називаються великі ділянки суші, оточені водою?
5.Як називаються великі ділянки суші, оточені водою?
А) країни;
А) країни;
Б) півострови;
Б) півострови;
В) материки.
В) материки.
6.Як називається суходіл, оточений водою з трьох сторін?
6.Як називається суходіл, оточений водою з трьох сторін?
А) острів;
А) острів;
Б) півострів;
Б) півострів;
В) країна.
В) країна.
7.Скільки є материків на Землі?
7.Скільки є материків на Землі?
А) 5;
А) 5;
Б) 6;
Б) 6;
В) 7.
В) 7.
8. Який материк складається з двох частин?
8. Який материк складається з двох частин?
А) Євразія;
А) Євразія;
Б) Африка;
Б) Африка;
В) Америка.
В) Америка.
9.Як називається океан, що покриває більшу частину поверхні Землі?
9.Як називається океан, що покриває більшу частину поверхні Землі?
А) Тихий;
А) Тихий;
Б) Атлантичний;
Б) Атлантичний;
В) Світовий.
В) Світовий.
10. Який океан найбільший?
10. Який океан найбільший?
А) Атлантичний;
А) Атлантичний;
Б) Тихий;
Б) Тихий;
В) Індійський.
В) Індійський.
11.Якого океану не існує?
11.Якого океану не існує?
А) Північно-Льодовитого;
А) Північно-Льодовитого;
Б) Південно-Льодовитого;
Б) Південно-Льодовитого;
В) Індійського.
В) Індійського.
4. Повідомлення теми уроку.
4. Повідомлення теми уроку.
Слово вчителя.
Слово вчителя.
• На минулих уроках ми познайомилися із материками і океанами Землі. Як ви думаєте, про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
• На минулих уроках ми познайомилися із материками і океанами Землі. Як ви думаєте, про що піде мова на сьогоднішньому уроці?
(відповіді дітей)
(відповіді дітей)
• Так, мова піде про населення Землі та збереження природи Землі. Ми з’ясуємо, чи мають люди Землі відмінності, чим це зумовлено, і поговоримо, наскільки актуальна проблема збереження природи Землі.
• Так, мова піде про населення Землі та збереження природи Землі. Ми з’ясуємо, чи мають люди Землі відмінності, чим це зумовлено, і поговоримо, наскільки актуальна проблема збереження природи Землі.
• На якому материку найбільше проживає людей? (Відповіді учнів: Євразія)
• На якому материку найбільше проживає людей? (Відповіді учнів: Євразія)
( Показ на карті).
( Показ на карті).
А чому?
А чому?
5. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
5. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
Презентація теми уроку.
Презентація теми уроку.
Слайд 2-й. На всіх материках живуть люди.
Слайд 2-й. На всіх материках живуть люди.
• Нині на Землі понад 5 і 7/10 мільярда жителів.
• Нині на Землі понад 5 і 7/10 мільярда жителів.
• А 2050 року нас буде вдвічі більше.
• А 2050 року нас буде вдвічі більше.
• Кожну хвилину на Землі народжується 140 дітей.
• Кожну хвилину на Землі народжується 140 дітей.
Слайд 3-й. І тільки в Антарктиді постійно не живуть. Чому?
Слайд 3-й. І тільки в Антарктиді постійно не живуть. Чому?
• Там серед вічних снігів і льоду побудовані наукові станції.
• Там серед вічних снігів і льоду побудовані наукові станції.
• На них почергово приїжджають науковці.
• На них почергово приїжджають науковці.
Слайд 4-й.Заселені материки неоднаково.
Слайд 4-й.Заселені материки неоднаково.
• ¼ поверхні Землі заселені слабенько чи й взагалі є безлюдними. Посуха, висока вологість повітря або ж люті морози роблять для людини неможливим життя в цих місцях. Це --
• ¼ поверхні Землі заселені слабенько чи й взагалі є безлюдними. Посуха, висока вологість повітря або ж люті морози роблять для людини неможливим життя в цих місцях. Це --
Слайд 5-й. Полярні райони
Слайд 5-й. Полярні райони
Слайд 6-й. Пустелі
Слайд 6-й. Пустелі
Слайд 7-й. Високогірні області
Слайд 7-й. Високогірні області
Слайд 8-й. Тропічні ліси
Слайд 8-й. Тропічні ліси
Слайд 9-й. Зате на території, яка складає лише 1/10 площі земної поверхні живе переважна частина людства. Це --
Слайд 9-й. Зате на території, яка складає лише 1/10 площі земної поверхні живе переважна частина людства. Це --
Слайд 10-й. Південний - Схід Азії
Слайд 10-й. Південний - Схід Азії
Слайд 11-й. Північний – Захід Європи
Слайд 11-й. Північний – Захід Європи
Слайд 12-й. Північний схід Америки
Слайд 12-й. Північний схід Америки
Слайд 13-й. За зовнішніми ознаками люди на Землі різні. Відповідно до природних умов життя, у людей виробилися зовнішні відмінності. Люди різних країн відрізняються зовнішньою будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою носа і губ. Але весь організм і всі органи працюють однаково. Ці ознаки називають расовими.
Слайд 13-й. За зовнішніми ознаками люди на Землі різні. Відповідно до природних умов життя, у людей виробилися зовнішні відмінності. Люди різних країн відрізняються зовнішньою будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою носа і губ. Але весь організм і всі органи працюють однаково. Ці ознаки називають расовими.
Слайд 14-й. Так у європейців світла шкіра, м'яке, пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, різний колір очей. До цієї раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси проживає в Європі. Але з відкриттям Америки й Австралії європейці розселилися по всьому світу.
Слайд 14-й. Так у європейців світла шкіра, м'яке, пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, різний колір очей. До цієї раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси проживає в Європі. Але з відкриттям Америки й Австралії європейці розселилися по всьому світу.
Слайд 15-й. В Азії люди набули жовтуватого кольору шкіри, вузького, ніби щілинки, розрізу очей і плоскуватого обличчя.
Слайд 15-й. В Азії люди набули жовтуватого кольору шкіри, вузького, ніби щілинки, розрізу очей і плоскуватого обличчя.
Слайд 16-й. В Африці, Австралії та Америці живуть люди, для яких характерні темний колір шкіри, кучеряве або хвилясте волосся, у більшості з них широкий ніс, товсті губи.
Слайд 16-й. В Африці, Австралії та Америці живуть люди, для яких характерні темний колір шкіри, кучеряве або хвилясте волосся, у більшості з них широкий ніс, товсті губи.
Слайд 17-й. В давнину люди залежали від природи. Можливо, так склалося тому, що їм було легше в такому вигляді виживати в тій частині світу, де вони проживали.
Слайд 17-й. В давнину люди залежали від природи. Можливо, так склалося тому, що їм було легше в такому вигляді виживати в тій частині світу, де вони проживали.
Слайд 18-й. Темна шкіра, чорне кучеряве жорстке волосся, напевне, допомагали захистити людей від сонця в жарких сухих місцях.
Слайд 18-й. Темна шкіра, чорне кучеряве жорстке волосся, напевне, допомагали захистити людей від сонця в жарких сухих місцях.
Слайд 19- й. Люди, які живуть з похмурою погодою, можливо, завжди мали бліду шкіру. Це допомагало їм краще вбирати сонячну енергію.
Слайд 19- й. Люди, які живуть з похмурою погодою, можливо, завжди мали бліду шкіру. Це допомагало їм краще вбирати сонячну енергію.
Слайд 20-й. Так виникли біла, жовта і чорна раси.
Слайд 20-й. Так виникли біла, жовта і чорна раси.
• Звичайно, це тільки припущення.
• Звичайно, це тільки припущення.
• В легендах і казках люди по-іншому пояснюють виникнення різних рас на Землі.
• В легендах і казках люди по-іншому пояснюють виникнення різних рас на Землі.
Слайд 21 –й. Легенда.
Слайд 21 –й. Легенда.
Всі люди, які мешкали на планеті Земля мали чорну шкіру. Доки не знайшли на своїй планеті чудодійне озеро. Вода в ньому була чиста і прозора, як кришталь. Ввійшовши в нього кожна людина освітлювала колір своєї шкіри. Цілі народи приходили до чудодійного озера.
Всі люди, які мешкали на планеті Земля мали чорну шкіру. Доки не знайшли на своїй планеті чудодійне озеро. Вода в ньому була чиста і прозора, як кришталь. Ввійшовши в нього кожна людина освітлювала колір своєї шкіри. Цілі народи приходили до чудодійного озера.
Так тривало роками. Вода в ньому поступово каламутнішала. Тепер ті, що входили в озеро, мали жовтий колір шкіри. З роками озеро зовсім зміліло. Останні, що прийшли до нього, змогли намочити тільки долоні на руках і підошви на ногах.
Так тривало роками. Вода в ньому поступово каламутнішала. Тепер ті, що входили в озеро, мали жовтий колір шкіри. З роками озеро зовсім зміліло. Останні, що прийшли до нього, змогли намочити тільки долоні на руках і підошви на ногах.
І по цей день одні народи мають світлу шкіру, інші – жовту, а темношкірі люди – рожеві долоні і підошви.
І по цей день одні народи мають світлу шкіру, інші – жовту, а темношкірі люди – рожеві долоні і підошви.
Слайд 22 –й. В світі багато народів. У кожного своя мова, культура.
Слайд 22 –й. В світі багато народів. У кожного своя мова, культура.
Слайд 23 –й. Один або кілька народів утворюють державу. Кожна держава має свої кордони,назву, столицю.
Слайд 23 –й. Один або кілька народів утворюють державу. Кожна держава має свої кордони,назву, столицю.
Слайд 24 –й. Люди всіх рас рівні між собою.
Слайд 24 –й. Люди всіх рас рівні між собою.
Слайд 25 –й. Кожна людина має право переїздити з місця на місце в межах своєї країни і по
Слайд 25 –й. Кожна людина має право переїздити з місця на місце в межах своєї країни і по
всій Землі.
всій Землі.
Слайд 26 –й. В наші дні сучасні засоби пересування дозволяють людям швидко потрапити в іншу країну чи материк для спілкування чи переселення.
Слайд 26 –й. В наші дні сучасні засоби пересування дозволяють людям швидко потрапити в іншу країну чи материк для спілкування чи переселення.
Слайд 27 –й. Все менше залишається на Землі місць, де б не ступала нога людини. І все більше природа потерпає від її діяльності.
Слайд 27 –й. Все менше залишається на Землі місць, де б не ступала нога людини. І все більше природа потерпає від її діяльності.
Слайд 28 –й. Колись життя людей залежало від « примх» природи. Наші предки схилялись перед силою природи, гостро відчували свою залежність від неї.
Слайд 28 –й. Колись життя людей залежало від « примх» природи. Наші предки схилялись перед силою природи, гостро відчували свою залежність від неї.
Слайд 29 –й. Але поступово в людей з’явились затишні домівки, техніка, заводи, ферми, транспорт. І тоді людям стало здаватись, що вони не залежать від природи, що вони сильніші за неї.
Слайд 29 –й. Але поступово в людей з’явились затишні домівки, техніка, заводи, ферми, транспорт. І тоді людям стало здаватись, що вони не залежать від природи, що вони сильніші за неї.
Слайд 30 –й. Більше того, людина стала намагатись « полонити» природу, стати її господарем. Вона вважала себе велетнем, якому все на планеті можна.
Слайд 30 –й. Більше того, людина стала намагатись « полонити» природу, стати її господарем. Вона вважала себе велетнем, якому все на планеті можна.
Слайд 31 –й. Таке ставлення призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунту,
Слайд 31 –й. Таке ставлення призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунту,
Слайд 32 -й. Знищення ґрунту,
Слайд 32 -й. Знищення ґрунту,
Слайд 34 –й. Забруднення водойм,
Слайд 34 –й. Забруднення водойм,
Слайд 35 –й. Забруднення повітря.
Слайд 35 –й. Забруднення повітря.
Слайд 36 –й. Загибелі лісів,
Слайд 36 –й. Загибелі лісів,
Слайд 37 –й. Знищення рослин і тварин.
Слайд 37 –й. Знищення рослин і тварин.
Слайд 38 –й. Люди почали розуміти, що вони не «панують» над природою, а просто знищують її.
Слайд 38 –й. Люди почали розуміти, що вони не «панують» над природою, а просто знищують її.
Слайд 39 –й. Знищивши навколишню природу, люди й самі не виживуть, бо людина – син природа, а не її повелитель.
Слайд 39 –й. Знищивши навколишню природу, люди й самі не виживуть, бо людина – син природа, а не її повелитель.
Слайд 40 –й. І ще люди зрозуміли, що вони тисячами, мільйонами ниточок зв’язані з навколишньою природою і так само залежать від неї, як листочок дерева від його кореня.
Слайд 40 –й. І ще люди зрозуміли, що вони тисячами, мільйонами ниточок зв’язані з навколишньою природою і так само залежать від неї, як листочок дерева від його кореня.
Слайд 41 –й. Ти спитай у ріки,
Слайд 41 –й. Ти спитай у ріки,
Чом болить її серце?
Чом болить її серце?
Бо їдкі смітники
Бо їдкі смітники
Мов зловіщі озерця.
Мов зловіщі озерця.
Слайд 42 –й. Ти спитай у лісів,
Слайд 42 –й. Ти спитай у лісів,
Чом замовкли у тузі?
Чом замовкли у тузі?
Бо малі дітлахи
Бо малі дітлахи
Чомусь стали не друзі.
Чомусь стали не друзі.
Слайд 43 –й. Простягали ліси
Слайд 43 –й. Простягали ліси
Покалічені руки…
Покалічені руки…
Бо нема вже краси,
Бо нема вже краси,
Над сміттям лише круки.
Над сміттям лише круки.
Слайд 44 –й. Ти спитай сам себе,
Слайд 44 –й. Ти спитай сам себе,
Що зробив для природи?
Що зробив для природи?
Посадив деревце?
Посадив деревце?
Чи живеш лиш для шкоди?
Чи живеш лиш для шкоди?
6. Гра « Добре чи погано»
6. Гра « Добре чи погано»
• Знайшовши в кишені непотрібний папірець, ти викидаєш його на землю.
• Знайшовши в кишені непотрібний папірець, ти викидаєш його на землю.
• Підгодовуєш птахів взимку.
• Підгодовуєш птахів взимку.
• Розвішуєш штучні гнізда для птахів.
• Розвішуєш штучні гнізда для птахів.
• Викидаєш сміття у річку.
• Викидаєш сміття у річку.
• Насаджуєш молоді дерева.
• Насаджуєш молоді дерева.
• Виконуєш правила поведінки на природі.
• Виконуєш правила поведінки на природі.
7. Збережемо природу на Землі разом.
7. Збережемо природу на Землі разом.
Презентація учнями.
Презентація учнями.
Планета Земля в небезпеці.
Планета Земля в небезпеці.
1 – слайд
1 – слайд
Я вважаю, що наша планета Земля в небезпеці!
Я вважаю, що наша планета Земля в небезпеці!
Усе більше забруднюється повітря, ґрунти, водойми.
Усе більше забруднюється повітря, ґрунти, водойми.
2 – слайд
2 – слайд
Говорять, що «Вода – жива кров, що творить життя». Без води немислимим є життя ані людей, ані тварин, ані рослин.
Говорять, що «Вода – жива кров, що творить життя». Без води немислимим є життя ані людей, ані тварин, ані рослин.
3 – слайд
3 – слайд
Проте, все більше забруднюють річки, засипають сміттям джерела та ставки.
Проте, все більше забруднюють річки, засипають сміттям джерела та ставки.
Але, Запам’ятайте!
Але, Запам’ятайте!
• папір гниє в лісі 2-3р.
• папір гниє в лісі 2-3р.
• консервна банка – 50р.
• консервна банка – 50р.
• поліетиленовий пакет-200р.
• поліетиленовий пакет-200р.
• скло – понад 1000 р.
• скло – понад 1000 р.
• 1 літр стічної води приводить в непридатність 100 літрів чистої води.
• 1 літр стічної води приводить в непридатність 100 літрів чистої води.
• завод за 1 хвилину викидає 25 літрів відходів.
• завод за 1 хвилину викидає 25 літрів відходів.
•
•
4 – слайд
4 – слайд
Що ми можемо зробити?
Що ми можемо зробити?
• Очищувати від сміття береги річок, ставків, озер.
• Очищувати від сміття береги річок, ставків, озер.
• Прибирати навколишнє середовище (подвір’я школи, парків)
• Прибирати навколишнє середовище (подвір’я школи, парків)
• Вести роз'яснювальну роботу серед інших школярів.
• Вести роз'яснювальну роботу серед інших школярів.
• Знати і виконувати правила поведінки на природі.
• Знати і виконувати правила поведінки на природі.
•
•
5 – слайд
5 – слайд
В народі говорять, що з маленького джерельця велика річка починається. Необхідно не засмічувати, а берегти водойми, не забруднювати ґрунти, повітря хімічними речовинами, отрутохімікатами, побутовим сміттям. Тоді природа нам буде вдячна!
В народі говорять, що з маленького джерельця велика річка починається. Необхідно не засмічувати, а берегти водойми, не забруднювати ґрунти, повітря хімічними речовинами, отрутохімікатами, побутовим сміттям. Тоді природа нам буде вдячна!
6– слайд
6– слайд
Від того, що ми вдихаємо разом з повітрям,залежить наше здоров’я!
Від того, що ми вдихаємо разом з повітрям,залежить наше здоров’я!
Збережем природу! Збережем своє життя!!!
Збережем природу! Збережем своє життя!!!
Пісня про річку. ( На мелодія мультфільму « Бременські музиканти»)
Пісня про річку. ( На мелодія мультфільму « Бременські музиканти»)
1.Як мені на світі далі жити,
1.Як мені на світі далі жити,
Як я буду радощі дарити.
Як я буду радощі дарити.
Хто мені розв’яже ці проблеми
Хто мені розв’яже ці проблеми
Зніме цей тягар важкий із мене.
Зніме цей тягар важкий із мене.
2. Буду вдячний я усім тим людям,
2. Буду вдячний я усім тим людям,
Тим, кому природа не байдужа.
Тим, кому природа не байдужа.
Будуть пити чистую водицю,
Будуть пити чистую водицю,
Плескатись, купатись, веселитись.
Плескатись, купатись, веселитись.
8. Закріплення вивченого матеріалу.
8. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Групова робота.
1. Групова робота.
Зібрати вислів та пояснити його значення.
Зібрати вислів та пояснити його значення.
Люди, собою, всіх, рівні, рас, між.
Люди, собою, всіх, рівні, рас, між.
(Люди всіх рас між собою рівні)
(Люди всіх рас між собою рівні)
2. Вибери правильну расу.
2. Вибери правильну расу.
Який колір шкіри в основного населення цих країн ?
Який колір шкіри в основного населення цих країн ?
А) Африка чорна раса
А) Африка чорна раса
Б) Європа біла раса
Б) Європа біла раса
В) Азія жовта раса
В) Азія жовта раса
3. Робота в зошиті.
3. Робота в зошиті.
9. Підсумок. Надавати допомогу всьому живому на Землі повинен вміти кожен з нас, щоб зберегти природу нашої планети нащадкам. Необхідно жити в гармонії з природою, а не намагатися полонити її.
9. Підсумок. Надавати допомогу всьому живому на Землі повинен вміти кожен з нас, щоб зберегти природу нашої планети нащадкам. Необхідно жити в гармонії з природою, а не намагатися полонити її.
10. Домашнє завдання.
10. Домашнє завдання.
С. 102-105, розповідати. Намалювати малюнок на тему: « Планета Земля у небезпеці – захистимо її».
С. 102-105, розповідати. Намалювати малюнок на тему: « Планета Земля у небезпеці – захистимо її».