Відкритий урок в 6 класі з історії
Відкритий урок в 6 класі з історії
Тема: Велика грецька колонізація
Тема: Велика грецька колонізація
Мета: визначити причини грецького колонізації; охарактеризувати особливості розвитку грецьких міст-держав, їх суспільно-політичне і господарське життя; розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, логічно мислити і обґрунтовувати власну думку, встановлювати послідовність історичних подій; формувати інтерес до знань.
Мета: визначити причини грецького колонізації; охарактеризувати особливості розвитку грецьких міст-держав, їх суспільно-політичне і господарське життя; розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, логічно мислити і обґрунтовувати власну думку, встановлювати послідовність історичних подій; формувати інтерес до знань.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», контурна карта, мультимедійна презентація, проектор.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», контурна карта, мультимедійна презентація, проектор.
Тип уроку: комбінований.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Хід уроку
I. Організаційний момент.
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
Про кого йде мова?
Про кого йде мова?
1. У Х—VIII ст. до н.е. Цей народ (фінікійські мореплавці-торговці) створив колонії на островах Середземного моря, а також на його південному та західному узбережжях. Однак невдовзі в них з’явилися конкуренти — грекиЗверніть увагу на лінію часу. Проаналізуйте її
1. У Х—VIII ст. до н.е. Цей народ (фінікійські мореплавці-торговці) створив колонії на островах Середземного моря, а також на його південному та західному узбережжях. Однак невдовзі в них з’явилися конкуренти — грекиЗверніть увагу на лінію часу. Проаналізуйте її
2. Греки були чудовими моряками. У VIII – VI ст. до н.е. вони заснували на берегах Середземного і Чорного морів багато нових поселень. За словами філософа Сократа, греки, « ніби жаби, розсілися по берегах морів». Це і були грецькі колонії.
2. Греки були чудовими моряками. У VIII – VI ст. до н.е. вони заснували на берегах Середземного і Чорного морів багато нових поселень. За словами філософа Сократа, греки, « ніби жаби, розсілися по берегах морів». Це і були грецькі колонії.
1. Німа карта
1. Німа карта
- Які моря омивають Грецію?Іонічне, Егейське , Критське, Середземне .
- Які моря омивають Грецію?Іонічне, Егейське , Критське, Середземне .
- Який п-ів має Греція? Пелопоннес
- Який п-ів має Греція? Пелопоннес
2. Історичний диктант.Красворд
2. Історичний диктант.Красворд
- На якому Грецькому острові Тесей за легендою убив мінотавра?
- На якому Грецькому острові Тесей за легендою убив мінотавра?
о. Крит
о. Крит
- у перекладі з грецької це слово перекладається як община, місто.
- у перекладі з грецької це слово перекладається як община, місто.
Саме такими общинами громадян жили греки. Поліс
Саме такими общинами громадян жили греки. Поліс
- Греція знаходилась на якому півострові – Балканському
- Греція знаходилась на якому півострові – Балканському
- Це слово в перекладі означає «народ», простолюд, вільне населення. Демос
- Це слово в перекладі означає «народ», простолюд, вільне населення. Демос
- Як називається одноосібна влада вождя- тирана? Тиранія
- Як називається одноосібна влада вождя- тирана? Тиранія
- Як ще називали себе греки? Еллінами
- Як ще називали себе греки? Еллінами
- Яке море називають колискою стародавньої античної цивілізації? Середземне
- Яке море називають колискою стародавньої античної цивілізації? Середземне
- Як греки називають свою країну? Еллада.
- Як греки називають свою країну? Еллада.
- Як називається релігія, коли люди поклоняються багатьом богам? Язичництво
- Як називається релігія, коли люди поклоняються багатьом богам? Язичництво
- Як називається найвища гора Греції? Олімп
- Як називається найвища гора Греції? Олімп
- Стародавнє місто на північно – східному узбережжі Малої Азії, де відбулась війна його мешканців з греками? Троя
- Стародавнє місто на північно – східному узбережжі Малої Азії, де відбулась війна його мешканців з греками? Троя
-
-
І так, яке ключова слово на сьогоднішньому уроці? Колонізація.
І так, яке ключова слово на сьогоднішньому уроці? Колонізація.
I. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
I. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Робота в зошитах
Робота в зошитах
Тема сьогоднішнього уроку «Велика грецька колонізація»
Тема сьогоднішнього уроку «Велика грецька колонізація»
Завдання уроку:
Завдання уроку:
Що ж таке колонізація?
Що ж таке колонізація?
Визначити причини та напрямки грецької колонізації?
Визначити причини та напрямки грецької колонізації?
Хто були перші переселенці?
Хто були перші переселенці?
Етапигрецької колонізації Північного Причорномор’я.
Етапигрецької колонізації Північного Причорномор’я.
Проблемне запитання: «У чому полягає значення грецької колонізації для греків та сусідніх народів»?
Проблемне запитання: «У чому полягає значення грецької колонізації для греків та сусідніх народів»?
IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Що ж таке колонізація?
Що ж таке колонізація?
Колоніза́ція — заселення незайманих земель або захоплення чужих територій із подальшим їхнім заселенням.
Колоніза́ція — заселення незайманих земель або захоплення чужих територій із подальшим їхнім заселенням.
Метрополія – місто або країна, які заснували колонію.
Метрополія – місто або країна, які заснували колонію.
Колонії – міста, створені переселенцями на нових землях.
Колонії – міста, створені переселенцями на нових землях.
Переходимо до важливого питання: Причини колонізації.
Переходимо до важливого питання: Причини колонізації.
Робота з підручником стор. 144 абзац 2
Робота з підручником стор. 144 абзац 2
Учні називають:
Учні називають:
1.Перенаселення грецьких полісів (зростання чисельності
1.Перенаселення грецьких полісів (зростання чисельності
населення)
населення)
2. Нестача родючої землі і прісної води
2. Нестача родючої землі і прісної води
3. Розорення селян, демографічні проблеми
3. Розорення селян, демографічні проблеми
4. Розвиток ремесла і торгівлі
4. Розвиток ремесла і торгівлі
5. Боротьба між демосом і аристократами за владу в полісі
5. Боротьба між демосом і аристократами за владу в полісі
Висновок.Колонізація була неминуча
Висновок.Колонізація була неминуча
Цитати греків
Цитати греків
наступне питання: напрямки цивілізації.
наступне питання: напрямки цивілізації.
• Чому ж греки вирішили покинути рідні місця та переселитися?
• Чому ж греки вирішили покинути рідні місця та переселитися?
Причин цьому було декілька.
Причин цьому було декілька.
Значно змінилося сільське господарство. Розвивалося виноградарство і маслинництво, що потребувало розширення земельних ділянок аристократів. А це призводило розорення дрібних землевласників.
Значно змінилося сільське господарство. Розвивалося виноградарство і маслинництво, що потребувало розширення земельних ділянок аристократів. А це призводило розорення дрібних землевласників.
• Пригадайте, у якому стані було ремесло за Гомера?
• Пригадайте, у якому стані було ремесло за Гомера?
У VIII – VI ст. до н.е. почало розвиватися ремесло. Сформувалися основні галузі: металургія і обробка металів, кераміка і суднобудування.
У VIII – VI ст. до н.е. почало розвиватися ремесло. Сформувалися основні галузі: металургія і обробка металів, кераміка і суднобудування.
З розвитком ремісництва зявляється потреба в додатковій робочій силі. Вирішується вона за рахунок зростання рабської праці. Змінюється і соціальна структура. Збільшувала кількість ремісників та торговців. В суспільстві зростала напруженість.
З розвитком ремісництва зявляється потреба в додатковій робочій силі. Вирішується вона за рахунок зростання рабської праці. Змінюється і соціальна структура. Збільшувала кількість ремісників та торговців. В суспільстві зростала напруженість.
(Слайд 8) Отже, основними причинами колонізації вчені вважають наступні:
(Слайд 8) Отже, основними причинами колонізації вчені вважають наступні:
1. Нестача родючої землі.
1. Нестача родючої землі.
2. Напруженість відносин між демосом та аристократією.
2. Напруженість відносин між демосом та аристократією.
Пошук нової сировини для роботи майстерень
Пошук нової сировини для роботи майстерень
Цитати греків
Цитати греків
наступне питання: напрямки цивілізації
наступне питання: напрямки цивілізації
Пояснює учитель
Пояснює учитель
1.західний
1.західний
2.південний
2.південний
3. Північно – східний
3. Північно – східний
Першою колонією на Заході стало місто Куми (Італія).Сіракузи (733 р. до н.е.), Регій, Тарент (706 р. до н.е.) та багато інших.
Першою колонією на Заході стало місто Куми (Італія).Сіракузи (733 р. до н.е.), Регій, Тарент (706 р. до н.е.) та багато інших.
В південному напрямі греки натрапляли на сильний опір. І заснували лише дві колонії: Навкратіс (Єгипет) і Кірена (Лівія).
В південному напрямі греки натрапляли на сильний опір. І заснували лише дві колонії: Навкратіс (Єгипет) і Кірена (Лівія).
Колонізація в північно-східному напрямі відзначалася великою потужністю. Основними метрополіями тут були Мілет та Мегара. Найбільш важливими містами-метрополіями були Мілет, Коринф, Мегари, Халкіда.
Колонізація в північно-східному напрямі відзначалася великою потужністю. Основними метрополіями тут були Мілет та Мегара. Найбільш важливими містами-метрополіями були Мілет, Коринф, Мегари, Халкіда.
Появу перших грецьких колоній на Північному Причорномор’ї відносять до середини VII ст. до н.е.
Появу перших грецьких колоній на Північному Причорномор’ї відносять до середини VII ст. до н.е.
Висновок повторити напрямки
Висновок повторити напрямки
Ольвія-пн..сх, м. Навкратіс (Африка)- пд.., о.Сицилія–зх
Ольвія-пн..сх, м. Навкратіс (Африка)- пд.., о.Сицилія–зх
Практична робота. завд 1,2
Практична робота. завд 1,2
Хто були перші переселенці?
Хто були перші переселенці?
Селяни, які втратили землю;
Селяни, які втратили землю;
Ремісники і купці;
Ремісники і купці;
Вигнанці з батьківщини: аристократи або демос
Вигнанці з батьківщини: аристократи або демос
Вільновідпущені раби
Вільновідпущені раби
• Робота з ілюстрацієюРозгляньте зображення.
• Робота з ілюстрацієюРозгляньте зображення.
• Хто міг збудувати подібне? Чому?
• Хто міг збудувати подібне? Чому?
• А чи вірите ви в те, що ці знахідки знаходяться в Україні?
• А чи вірите ви в те, що ці знахідки знаходяться в Україні?
• А якщо це збудували греки, то як вони сюди потрапили?
• А якщо це збудували греки, то як вони сюди потрапили?
• Сьогодні ми спробуємо в цьому розібратися?
• Сьогодні ми спробуємо в цьому розібратися?
Найдавнішими грецькими поселеннями тут є Березанське на о. Березань. Мілетяни називали його Борисфеніда (Дніпро – Борисфен).
Найдавнішими грецькими поселеннями тут є Березанське на о. Березань. Мілетяни називали його Борисфеніда (Дніпро – Борисфен).
(Слайд) Біля р. Тірас (Дністер) – Тіра (Білгород-Дністровський);
(Слайд) Біля р. Тірас (Дністер) – Тіра (Білгород-Дністровський);
(Слайд) Ольвія;
(Слайд) Ольвія;
(Слайд) Херсонес Таврійський (Севастополь);
(Слайд) Херсонес Таврійський (Севастополь);
(Слайд) Пантикапей (Керч).
(Слайд) Пантикапей (Керч).
2. Робота з візуальними джерелами. (Слайд)
2. Робота з візуальними джерелами. (Слайд)
• Роздивіться пам’ятки з грецьких колоній Криму.
• Роздивіться пам’ятки з грецьких колоній Криму.
• Доведіть, що мешканці цих колоній не втрачали зв’язку з материковою Грецією.
• Доведіть, що мешканці цих колоній не втрачали зв’язку з материковою Грецією.
• торгівля
• торгівля
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1. Практична робота.завд 4
1. Практична робота.завд 4
• Позначити на контурній карті міста Причорномор я.
• Позначити на контурній карті міста Причорномор я.
2. Установіть логічні пари. (Слайд
2. Установіть логічні пари. (Слайд
1 Тіра А дельта Буга та Дніпра
1 Тіра А дельта Буга та Дніпра
1
1
2 Херсонес
2 Херсонес
Б Керч
Б Керч
2
2
3 Ольвія
3 Ольвія
В
В
Євпаторія 3
Євпаторія 3
4 Пантікапей
4 Пантікапей
Г Севастополь
Г Севастополь
4
4
5 Керкінітіда
5 Керкінітіда
Д Білгород-Дністровський 5
Д Білгород-Дністровський 5
Е Феодосія
Е Феодосія
6
6
3. Оберіть головні причини Великої грецької колонізації.
3. Оберіть головні причини Великої грецької колонізації.
1. Загострення відносин між демосом і аристократією
1. Загострення відносин між демосом і аристократією
2. Зменшення населення Греції внаслідок епідемій
2. Зменшення населення Греції внаслідок епідемій
3. Бажання греків насаджувати релігію серед інших народів
3. Бажання греків насаджувати релігію серед інших народів
4. Нестача в Греції родючої й придатної для обробітку землі.
4. Нестача в Греції родючої й придатної для обробітку землі.
5. Зацікавленість народів, які мешкали на берегах Середземного й Чорного морів, в існуванні грецьких колоній
5. Зацікавленість народів, які мешкали на берегах Середземного й Чорного морів, в існуванні грецьких колоній
6. Пошук нових джерел сировини для роботи майстерень
6. Пошук нових джерел сировини для роботи майстерень
7. Войовничість греків, які бажали захопити нові території.
7. Войовничість греків, які бажали захопити нові території.
VI. Підсумок уроку.
VI. Підсумок уроку.
Вправа «Три речення».
Вправа «Три речення».
Трьома реченнями перекажіть, про що ви сьогодні дізналися.
Трьома реченнями перекажіть, про що ви сьогодні дізналися.
VII. Домашнє завдання.
VII. Домашнє завдання.
1. § 29 (Слайд)
1. § 29 (Слайд)