Manipulace grafy a obrazem

Vizualizace a interpretace dat jsou fenoménem současné vizuální kultury. Slouží jako nástroj hledání odpovědí na složité i jednodušší otázky. Zároveň si klade za cíl zvýšit schopnosti kritického náhledu na vizualizaci dat. Vizualizace dat je proces, při kterém jsou data prezentována pomocí obrázků, grafů a diagramů, což umožňuje snadné a rychlé pochopení informací obsažených v datech. Vizualizace dat umožňuje uživatelům jednoduše vidět vztahy mezi daty a identifikovat klíčové informace. Tento proces se používá v mnoha oborech, včetně obchodu, vědy, průmyslu a politiky. Například vizualizace dat může pomoci firmám při posuzování úspěšnosti jejich marketingových kampaní nebo při rozhodování se o investicích. Vizualizace dat se také používá v medicíně, kde může pomoci lékařům při rozhodování o léčbě a diagnostikování různých onemocnění. Vizuální prezentace dat může být snadno pochopitelná pro široké spektrum uživatelů, včetně seniorů. Vizualizace dat může pomoci seniorům lépe porozumět informacím, jako jsou zdravotní záznamy nebo důchodové plány, a umožnit jim efektivnější rozhodování v každodenním životě.

I když vizualizace dat může být užitečná a pomáhá při porozumění datům, je důležité si uvědomit, že se pomocí ní může snadno manipulovat s daty a vytvářet falešné informace. Manipulace s vizualizací dat a grafy se bohužel vyskytuje poměrně často a může mít vážné následky. Manipulace může být například v tom, že se data zobrazují jinak, než ve skutečnosti jsou, což může vést k nesprávným závěrům. Proto je důležité být opatrný při interpretaci vizualizací dat a věnovat pozornost zdroji dat a metodice zpracování. Vždy je dobré se podívat, kdo data připravil a proč. Pamatujte si, že vizualizace dat může být mocným nástrojem, ale pouze tehdy, pokud je používána správně a s ohledem na etiku.

Příklady manipulace

Samotná manipulace s vizualizací dat a grafy může mít různé formy a důsledky. Manipulace může zahrnovat úpravu měřítka grafu, změnu velikosti osy, výběr určitého časového období nebo přizpůsobení vzhledu grafu tak, aby podpořil konkrétní závěry. Tyto úpravy mohou vést k tomu, že zobrazení dat není přesné a někdy dokonce může vytvářet falešné informace. Manipulace s vizualizací dat a grafy se často vyskytuje v politických a veřejných diskusích, kde jsou data prezentována tak, aby podporovala určitou stranu nebo názor. Například úprava osy grafu může způsobit, že rozdíly mezi jednotlivými hodnotami vypadají mnohem větší nebo menší, než skutečně jsou, což může vést k špatné interpretaci dat a vytváření zavádějících závěrů. Je tedy důležité být obezřetný při interpretaci vizualizací dat a grafů a mít kritické myšlení, které umožní rozpoznat a minimalizovat riziko manipulace s daty a grafy.

Zde jsou některé další příklady manipulace skrze vizualizaci dat a grafy:


Konkrétní příklady

Tento graf má za účel ukázat, že vláda zvyšuje minimální mzdu. Avšak, graf může vést ke klamnému dojmu, že růst mzdy bude pokračovat i v budoucnu. Tento trik se často používá a spočívá v tom, že svislá osa grafu nezačíná na nule, ale na vyšší hodnotě, což vytváří dojem, že níže uvedené hodnoty jsou nízké a vyšší hodnoty jsou velmi vysoké.

K dispozici máme graf, který zobrazuje stejné hodnoty jako předchozí graf, ale tentokrát bez manipulace s osou y. Na tomto férovém grafu můžeme jasně vidět, kdy a o kolik vzrostla minimální mzda. Díky přehledné mřížce v pozadí je snadné porovnávat minimální mzdy z různých let, například mezi rokem 2013 a rokem 2015.

Tvůrci grafů mohou manipulovat i s osou x, často tak, že vyříznou určitou část, která neodpovídá vývoji v delším časovém období. To může způsobit zkreslení dat a vytvoření mylného dojmu o vývoji sledované veličiny. Na obrázku v levo je zobrazen vývoj akcií společnosti Facebook od začátku roku 2018 a zkrácená osa x může vést k chybné interpretaci dat. Z grafu vypadá, že hodnota akcií Facebooku dlouhodobě klesá a může se zdát, že se společnost dostává do problémů. Nicméně, při pohledu na graf z delšího časového období (vpravo) je zřejmé, že to není tak černobílé a že Facebook se dokázal z podobných propadů v minulosti dostat. Proto bychom měli být opatrní s rychlými závěry založenými jen na krátkodobých datech.

Dříve, když se grafy kreslily ručně, mohly být chyby v hodnotách omluveny lidskou chybou. Nicméně v současné době jsou grafy vytvářeny převážně počítačem, který nedělá podobné chyby. Proto, pokud se vyskytnou špatně zpracované grafy, můžeme podezřívat autora buď z nedostatku zkušeností, nebo z úmyslné manipulace dat.

Je možné doufat, že při tvorbě grafu státních příspěvků jednotlivým politickým stranám ve veřejnoprávní České televizi došlo k chybě v důsledku neschopnosti nebo nedostatečné koncentrace. Nicméně samotný graf je naprosto nepovedený a lze ho označit za parodii na graf. Zpráva, kterou se snaží předat, je matoucí a nesrozumitelná. Graf obsahuje několik zjevných chyb, jako jsou různé délky sloupců při stejných hodnotách, což nelze vysvětlit pouze zaokrouhlením. Rozdíl v utracených částkách mezi stranami není přesně znázorněn a některé hodnoty jsou na grafu zcela zkreslené, například částka 12 milionů je zobrazena stejně jako 8 milionů.

Výsečové (koláčové) grafy jsou často používány v situacích, kdy nemají smysl a mohou být zkreslující. 3D zobrazení, které se často používá pro zvýraznění estetického vzhledu, může vytvořit nevhodné perspektivy a způsobit, že menší hodnoty se zdají být větší než jsou ve skutečnosti. Volba barvy také může ovlivnit optickou velikost a způsobit další zkreslení. Mnoho expertů se shoduje na tom, že koláčové grafy jsou problematické, protože spíše než zobrazovat realitu ji často překrucují. Zvláště 3D grafy vytvářené v programu MS Excel jsou často považovány za nejhorší, protože třetí rozměr nepřidává užitečnou informaci, ale spíše vytváří zavádějící dojem menších hodnot.

Obrázek může vést k dojmu, že firma 2 (žlutá) má stejně velký nebo dokonce větší podíl než firma 4 (zelená). Nicméně, skutečnost je opačná. Tento dojem může být způsoben nepřesným 3D zobrazením grafu, které způsobuje, že část grafu blíže ke sledujícímu oku se zdá větší.

Obrázek ukazuje stejná data jako předchozí 3D graf, ale v 2D koláčovém grafu. Na tomto grafu je snadno viditelné, že podíl zeleně označené firmy je téměř dvojnásobný oproti podílu žlutě označené firmy. To je díky tomu, že v 2D grafu nejsou zkresleny perspektivou ani zbytečnými rozměry a lze tak přesně porovnávat velikosti jednotlivých podílů.

Podobně jako u koláčových grafů, může u 3D grafů dojít nesprávným natočením grafů, ke zkreslení velikosti datových bodu a ten menší může vypadat opticky větší. Na prvním grafu vidíme, že sloupce A a B jsou opticky stejně velké, zatím co na druhém při jiném pohledu je již viditelný rozdíl


Zde můžeme vidět další chybnou interpretace za pomoci obrazu, televize CNN uvedla chybné procenta v otázce referenda provedeného ve Skotsku. Lze si povšimnout, že televize poskytla zavádějící informaci kdy ve Skotsku se pro "Ne" vyslovilo 52% a pro "Ano" 58%. Dohromady to dává 110%, což jak jistě víme je nemožné.

Zkreslených a zavádějících grafů bychom určitě našli víc. Ukázali jsme si ty nejobvyklejší, které jsou častým nástrojem ovlivňování veřejného mínění. 


Kauzalita a korelace 

I když některé grafy obsahují přesná data a správně popsané osy s uvedenými zdroji, stále mohou být manipulovány nebo mohou vést k omylům. Toto chování je pravděpodobně zakořeněno v lidském myšlení, které se snaží nalézt souvislosti, i když tam žádné nejsou. Statistici na tento problém poukazují pomocí jednoduchého pravidla: korelace není totéž co kauzalita. To znamená, že i když dva jevy souvisí, není nutně pravda, že jeden je příčinou druhého. Nicméně, dobře provedený graf může vést k mylnému přesvědčení, že existuje přímá souvislost mezi dvěma jevy, protože křivky se zdají kopírovat jeden druhého tak přesně, že to nemůže být náhoda. Mozek pak začne hledat spojení mezi těmito jevy a často i najde domnělý mechanismus, který však nemusí být pravdivý.

Zásady správného grafu

Popsané osy

Informování čtenáře, co na grafu je (legenda)

Není ve 3D

Správný druh grafu pro konkrétní data

Uvedení statistické chyby

Uvedení zdroje dat

Správná interpretace dat (korelace není kauzalita)


Závěrem této lekce je důležité si uvědomit, že vizualizace dat a grafy mohou být velmi silným nástrojem pro manipulaci s informacemi. Je třeba být obezřetní a kriticky přistupovat ke každé prezentaci dat, zejména pokud jde o důležité rozhodnutí. Je důležité se zamyslet nad tím, co chce autor grafu prezentovat, jaké jsou zdroje dat a zda jsou data správně a nestranně zpracována. Také je důležité dívat se na grafy z více úhlů pohledu, například z dlouhodobého hlediska nebo v porovnání s jinými daty, abychom si mohli udělat vlastní názor. Pokud máme podezření na manipulaci s daty, můžeme se obrátit na nezávislé zdroje, kteří nám mohou pomoci vyhodnotit situaci objektivně. Celkově platí, že kvalitní a nestranná prezentace dat a grafů je klíčová pro správné rozhodování a řešení problémů.

V závěru naší lekce přidáváme doporučení na záznam odborné přednášky Tomáše Karla Ph.D., který působí na Vysoké škole ekonomické a na ČVUT v Praze, a je odborníkem na statistiku a pravděpodobnost.