29. 9. 2023.
Na početku godine učenike je dočekalo malo iznenađenje - pano sa zanimljivim natpisom: Nedostajali ste knjigama - sretno nam se vratili. Ubrzo su se džepići na panou vrijedno počeli popunjavati prvim učeničkim zadatkom - Izazov 54321, gdje su učenici trebali navesti 5 knjiga koje vole, 4 autora koja uvijek kupe/posude, 3 žanra koja vole čitati, 2 mjesta na kojima vole čitati i 1 knjigu koju planiraju pročitati.
Čini se da je po njihovim odgovorima situacija sljedeća:
NAJDRAŽA KNJIGA: Čudo (8); Harry Potter (7)
NAJDRAŽI AUTOR: Pavao Pavličić (11); Julijana Matanović i Ivana Brlić Mažuranić (po 8)
NAJDRAŽI ŽANR: komedija (12); drama (7)
OMILJENO MJESTO ZA ČITANJE: moja soba i krevet (po 10)
SLJEDEĆA KNJIGA ZA ČITANJE (najčešći odabir): Oblak čvraka, Mali princ, Koko u Parizu
Njihove detaljne odgovore potražite pod:
Projekt je namijenjen učenicima 5. - 8. razreda, učiteljima Hrvatskoga jezika i školskim knjižničarima u Hrvatskoj, te u državama u kojima je organizirana nastava na hrvatskom jeziku.
Projektne aktivnosti provodit će se u skladu s vremenikom projekta, a rezultati aktivnosti postavljat će se na projektnu platformu ESEP (eTwinning), mrežne stranice i dr. tijekom godine.
Kreativno i kritičko čitanje, iznošenje vlastitog mišljenja o pročitanome, razgovor o pročitanome, kreativne radionice, suradnja među školama, predstavljanje aktivnosti uz pomoć web 2.0. alata, organiziranje videokonferencija s ostalim sudionicima projekta, organiziranje susreta s književnicima i blogerima uživo / putem videokonferencije.
Učenici 5. razreda Osnovne škole Bršadin izrađivali su na dvosatu Hrvatskog jezika 3D čestitke. Sudjelovanje na eTwinning projektu ostvareno je radionicom na satu interpretacije književnog djela za cjelovito čitanje, a Vitezovo Kad bi drveće hodalo zahvalan lingvometodički prijedlog za poticanje stvaralačkog umijeća učenika pod mentorstvom učiteljice Marine Antolović Ferdebar. Učitelj Informatike Nemanja Davidović njihove likovne radove uobličio je u videouradak kao rezultat radionice montaže.
Učenici 7. i 8. razreda su tijekom mjeseca studenog marljivo proučavali različite javne medije i analizirali poruke koje pojedini članci odašilju. Na radionicama su proširivali svoje poznavanje stripovskog jezika i najzanimljivije novinske članke interpretirali kroz drugi medij. Tako su nastali zanimljivi radovi naših učenika. Dio učenika izrađivao je stripove klasičnim metodama, a dio kroz digitalni alat Canvu.