Вчителям

Як налагодити освітній процес в умовах дистанційного навчання

Технології дистанційного та змішаного навчання за рік пандемії коронавірусу стали вже звичними для шкіл. Державна служба якості освіти також пристосувала інструментарій проведення інституційного аудиту до умов дистанційної або частково дистанційної роботи закладів. Адаптації потребує організація освітньої діяльності, щоб заклади продовжували працювати якісно та ефективно і в умовах очного навчання, і онлайн. Змінювати слід і всі компоненти системи освітнього процесу школи.

Розглянемо, як директорові та педагогам налагодити роботу в умовах дистанційного навчання.

Організація освітнього процесу

Розклад

Важливо в організації дистанційного навчання узгодити розклад уроків з особливостями проведення онлайн-занять. На формування розкладу впливають освітні програми, навчальні плани, санітарні вимоги тощо, втім є і суб’єктивні чинники, як-от запит від батьків розпочинати заняття пізніше.

Настанови щодо формування розкладу в умовах дистанційного навчання:

Оберіть єдину інтернет-платформу для розміщення електронних освітніх ресурсів, проведення онлайн-занять. Це мінімізує труднощі та плутанину, зніме дещо проблему комунікації між учасниками освітнього процесу.

Дотримуйтесь санітарного регламенту та забезпечуйте черговість синхронного й асинхронного навчання.

Порадьтеся з батьками учнів щодо зручного часу проведення онлайн-занять. В умовах дистанційного навчання розклад можна зміщувати в часі, наприклад розпочинати заняття пізніше, робити тривалу перерву, щоб учні могли перепочити, тощо. Особливо актуальним це є для навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Забезпечте можливість консультацій. В умовах віддаленого навчання в учнів виникає потреба проконсультуватися з учителем. Організація консультаційних годин з різних навчальних предметів дасть змогу компенсувати відсутність особистого спілкування учнів із вчителем.

Інтернет-платформа

Обрання єдиної інтернет-платформи для забезпечення освітнього процесу в умовах дистанційного навчання спростить взаємодію учасників освітнього процесу. Разом з тим, важливо пам’ятати, що учні можуть мати труднощі з доступом до того чи іншого каналу комунікації, інтернет-платформи тощо. У такому разі важливо передбачити для окремих учнів альтернативні рішення.

На що варто звертати увагу при обранні інтернет-платформи для дистанційного навчання:

Доступність. Обирайте платформу, яка є у відкритому доступі, не потребує встановлення спеціального програмного забезпечення тощо.

Можливість ідентифікації учасників. Вчитель повинен мати змогу ідентифікувати всіх учнів, зареєстрованих у системі або присутніх на онлайн-уроці. Це перш за все питання безпеки.

Структурованість матеріалу. Учням буде зручніше працювати із платформою, коли матеріал у ній буде структурований, тобто розміщений у вигляді цілісних навчальних тем, курсів. Це сприятиме організації віддаленої роботи учнів, вибору власної швидкості опанування навчального матеріалу.

Наявність онлайн-журналу. Учнівство звикло мати доступ до своїх оцінок, переглядати їх у журналі після занять. Можливість робити це онлайн – вимога часу.

Зворотний зв’язок. Це дасть змогу учням оперативно отримувати відгук від вчителя щодо виконаних завдань тощо.

Педагогічна діяльність

В умовах дистанційного навчання важливо застосувати інші форми й методи роботи. Не зовсім доцільно пропонувати учню опрацювати текст підручника, адже шкільні підручники спрямовані на очне навчання. Учитель має адаптувати навчальні ресурси відповідно до особливостей класу, можливостей учнів. Водночас під час проведення навчальних занять онлайн учитель обмежений у прийомах роботи. Відрізняється і стиль навчання дітей: в онлайн-режимі частина учнів можуть втрачати динаміку, інші ж навпаки – проявляти більшу активність та ліпше засвоювати матеріал. У той же час навчання з використанням дистанційних технологій відкриває нові можливості для реалізації індивідуальної освітньої траєкторії.

Поради педагогам для роботи в умовах дистанційного навчання:

Адаптуйте матеріал. В умовах поділу уроку на синхронну та асинхронну частини навчальні матеріали потрібно відповідно адаптувати. Подумайте і визначте, що озвучити під час онлайн-уроку, а яку частину матеріалу надати на самостійне опрацювання, роботу в групах тощо.

Записуйте та зберігайте онлайн-уроки. Це дасть можливість учням, які пропустили урок, наздогнати матеріал.

Урізноманітнюйте форми роботи. Дистанційне навчання – це не лише онлайн-уроки (в ZOOM, MS Teams тощо). Онлайн-формат взаємодії дає змогу учням працювати в групах, розробляти проєкти тощо. Партнерство у роботі учнів можна використовувати і під час онлайн-уроку для виконання коротких завдань, і для більш масштабних завдань, що потребують тривалішого часу виконання.

Приділяйте більше уваги результату, а не процесу. Відсутність достатньої кількості комп’ютерів у сім’ї, проблеми з доступом до інтернету чи інші труднощі можуть завадити учням відвідувати онлайн-уроки. Втім технології дистанційного навчання дають змогу компенсувати відсутність на онлайн-уроці та отримати результат – учні можуть надолужити пропущене, переглянувши запис уроку, ознайомившись із електронними освітніми ресурсами, виконавши завдання.

Важливою частиною успішної педагогічної діяльності умовах за дистанційного навчання є підтримка педагогічного колективу з боку директора.

Як директорові продемонструвати підтримку роботи педагогів в умовах дистанційного навчання?

Забезпечте методичну та консультаційну підтримку. Організуйте навчання, семінари, обмін досвідом між педагогами.

Не вимагайте звітності. Робота у дистанційному режимі часто вимагає від педагогів значно більшого часу на підготовку навчального матеріалу та комунікацію з учнями.

Довіряйте. Надмірний контроль зі сторони керівництва, втручання в роботу вчителя під час використання технологій дистанційного навчання може додавати стресу учасникам освітнього процесу та демотивувати вчителя.

Забезпечте педагогам повноцінний лікарняний у випадку хвороби. Технології дистанційного навчання, безумовно, дають змогу запобігти поширенню вірусів під час уроків, не перериваючи спілкування учнів між собою та вчителями. Однак педагоги мають право перебувати на лікарняному, не проводячи занять. Це саме стосується й учнів.

Система оцінювання

Зазнали змін і види завдань, які пропонуються учням. Завдання й форми роботи, що використовувалися в умовах очного навчання, можуть бути неприйнятними під час дистанційного. Наприклад, за використання технологій дистанційного навчання неможливо виконати завдання на перевірку знань, відтворення тексту підручника. Очевидно, що змінивши форми роботи під час уроків, потрібно змінювати і форми оцінювання.

Як вчителеві налагодити систему оцінювання?

Оприлюднюйте критерії оцінювання до кожного завдання. Так учні наперед розумітимуть, як та за яким принципом формується оцінка.

Давайте зворотній зв’язок. Практика показує, що в умовах дистанційного навчання найменші учні найбільше потребують детальних роз’яснень та зворотного зв’язку. Негативна оцінка може не дати достатньо інформації для учнів, натомість після пояснення, за що вона отримана, учень зможе порефлексувати про свої помилки.

Не обмежуйте в часі. Учні мають різну динаміку роботи в онлайн-режимі. А в когось може повільніше працювати комп’ютер чи інтернет. Тому завдання, обмежені в часі, не рекомендовані для оцінювання результатів навчання учнів.

Шукайте альтернативи. Звичні тестові завдання в умовах дистанційного навчання корисні для саморефлексії учнів. А для контрольних завдань ліпше знайти альтернативні форми, як-от тематичне есе, творче завдання тощо.

Освітнє середовище

За дистанційного навчання значна частину роботи зі створення освітнього середовища стали виконувати батьки, забезпечуючи дитину технікою, доступом до інтернету, облаштовуючи робоче місце. Втім директорові школи не варто забувати про такі важливі аспекти роботи:

Безпека. Звертайте особливу увагу на безпечність доступу до інтернет-платформи, на якій відбувається дистанційне навчання. Профілі учнів мають бути підписані їхніми іменами.

Правила поведінки. Звичні правила поведінки у школі не працюють в онлайн-форматі, тому варто адаптувати їх до дистанційного навчання – встановити правила спілкування під час зум-уроків тощо.

Комунікація з батьками. Дистанційне навчання потребує частішої взаємодії з батьками, зокрема щодо поведінки дітей, їхнього режиму роботи, виконання завдань.


Минулого тижня Кабінет Міністрів України затвердив План заходів щодо популяризації природничих наук та математики до 2025 року.


Згідно з документом міністерства, центральні органи виконавчої влади, обласні та Київська міська державні адміністрації повинні забезпечити виконання плану заходів у межах видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Серед запланованих заходів:

-підвищення якості природничої і математичної освіти в Україні;

-збільшення привабливості природничо-математичних спеціальностей для краще підготовлених вступників до закладів фахової передвищої та вищої освіти;

- залучення у професію викладача (вчителя) природничих і математичних дисциплін активних молодих людей;

забезпечення опанування сучасних освітніх технологій вчителями й викладачами природничих і математичних дисциплін.

Також затверджений План заходів щодо популяризації природничих наук та математики передбачає виведення матеріально-технічного та методичного забезпечення викладання природничих дисциплін на належний рівень

Початкова школа


Середня школа


Підготовка

до ЗНО

ЗНО 2021 ВІДБУДЕТЬСЯ У ЗАПЛАНОВАНІ ТЕРМІНИ

Пробне ЗНО, основна та додаткова сесії зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року відбудуться у заплановані терміни незалежно від рівня епідемічної небезпеки у регіонах. Це передбачено змінами до постанови Уряду від 9 грудня 2020 р. №1236, які ухвалив Кабінет Міністрів.

Отже:

  • пробне ЗНО відбудеться 10 квітня,

  • основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання – з 21 травня до 15 червня,

  • додаткова сесія ЗНО – з 26 червня до 16 липня.

Більше деталей читайте за посиланням. Докладніше про особливості та перебіг ЗНО 2021 читайте також на спеціальній сторінці сайту УЦОЯО.



Затверджено

Наказом директора Миколаївської

ЗОШ І – ІІІ ст.. №23

…………….. А.В.Піляй

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ РОБОТИ ПРОВЕДЕННЯ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ - ОНЛАЙН УЧНІВ В ДОМАШНІХ УМОВАХ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ.

1. Загальні положення


1.1. Інструкція встановлює вимоги з охорони праці під час дистанційної (надомної) роботи в умовах карантину

.1.2. Вимоги цієї інструкції обов’язкові до виконання. Їх невиконання є порушенням трудової дисципліни, за яке застосовують заходи впливу відповідно до законодавства.

1.3. Виконувати надомну роботу лише за допомогою тих засобів та матеріалів для праці, які необхідні для проведення дистанційного- онлайн навчання .

1.4. Працівникам, які виконують дистанційну (надомну) роботу в умовах карантину, можна виходити з дому тільки за нагальної потреби — купити харчові продукти, ліки; вигуляти тварин тощо.

1.5. У закладах торгівлі застосовувати маски чи респіратори та захисні рукавички, дотримуватися дистанції що найменше 1 м.

1.6. Небезпечний чинник на час карантину — коронавірус Covid – 19. Він передається переважно повітряно - капельним та контактним шляхом — потрапляє на слизові оболонки носа, очей та рота через руки чи інші предмети.


Пам’ятайте, що : вірус може жити -

- у повітрі - до 3 годин;

- на резинових рукавичках та алюмінієвій поверхні — до 8 годин;

- на сталевій — до 48 годин;

- дерев’яній і скляній — до 4 діб;

- паперовій і пластиковій поверхнях — до 5 діб.

1.7. Уникати контакту з особами, які мають симптоми респіраторного захворювання.

1.8. Повернувшись додому, продезінфікувати мобільні засоби зв’язку, вимити руки з милом протягом не менше ніж 30 сек. або обробитиїх антисептиком.

1.9. Проводити щоденний температурний скринінг.

1.10. У разі користування особистим транспортом дезінфікувати поверхню салону.

1.11. У разі робіт із виготовлення будь-якої продукції дотримуватися інструкції з охорони праці, що поширюється на цей вид робіт або вашу професію.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. У разі використання приладів з екранними пристроями незалежно від їхнього типу та моделі необхідно очистити їх від пилу й інших забруднень.

2.2. Оглянути робочий стіл та прибрати речі, що не стосуються виконуваної роботи.

2.3. Регулярно дезінфікувати робочі поверхні — дверні ручки, поручні, столи тощо.

3. Вимоги безпеки під час роботи


3.1. Не вживати їжу за робочим столом.

3.2. Не торкатися немитими руками очей, носа та рота, за потреби використовувати стерильні серветки.

3.3. Провітрювати приміщення щогодини не менше ніж 10 хв.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи


4.1. Відключити від електричної мережі екранні пристрої і продезінфікувати клавіатуру.

4.2. Вимити руки з милом протягом не менше ніж 30 сек. або обробити їх антисептиком.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях


5.1. Якщо стався нещасний випадок, повідомити про це керівнику і надалі виконувати його вказівки.

5.2. Якщо у вас сухий кашель або не дужевисока температура (тобто температура 37,3 ºС і більше), проконсультуйтеся із сімейним лікарем. Залишайтеся вдома та самоізолюйтеся. Носіть маску та уникайте близького контакту (не ближче ніж 1,5 м) із членами сім’ї.

5.3. Якщо у вас температура понад 38 ºС і ускладнене дихання — викличте швидку допомогу за телефоном 103.


Інструкцію розробив :


Фахівець з охорони праці ……………………Токарська Л.В.






Миколаївська СЗОШ І – ІІІ ст.. №23

Миколаївської міської ради Миколаївської області

Затверджено

Наказом директора Миколаївської

ЗОШ І – ІІІ ст.. №23

…………….. А.В.Піляй

Інструкція

з безпеки життєдіяльності учнів Миколаївської ЗОШ І – ІІІ ст.. №23 під час карантину щодо запобігання поширенню інфекції, спричиненої коронавірусом COVID-19

1.Загальні положення

1. Дана інструкція поширюється на всіх учасників освітнього процесу Миколаївської ЗОШ І – ІІІ ст.. №23 та її виконання є обов’язковим.

2.Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час карантину щодо запобігання поширенню інфекції, спричиненої коронавірусом COVID-19

2.1 Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

2.2 Основними клінічними ознаками та симптомами коронавірусу є гарячка та утруднене дихання.

2.4 У разі появи симптомів, що свідчать про гострі респіраторні захворювання під час подорожі або після неї, мандрівникам рекомендується звернутися до лікаря та надати відомості про історію подорожей.

2.5 Під час карантин, перебуваючи вдома:

  • часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;

  • під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. Використану хустинку варто негайно викинути та помити руки;

  • уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження. Із сирим м'ясом, молоком тощо слід поводитися обережно;

  • категорично уникайте будь-яких контактів з тваринами (бродячими котами та собаками, гризунами).

2.6 Уникайте скупчення людей.

2.7 Дотримуйтесь дистанції у громадських місцях: тримайтеся від людей на відстані мінімум одного метра( приблизно три кроки).

2.8 У разі виявлення симптомів захворювання інфекцією, спричиненою коронавірусом COVID-19, необхідно своєчасно звернутися до сімейного лікаря.

2.9 Карантин передбачає заборону учнями відвідувати ліцей №1 та обмежує їх перебуваня в громадських місцях.

3.Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час карантину

3.1 Під час карантину, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, потрібно чітко виконувати правила дорожнього руху:

  • рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку, обережно по слизькій дорозі, особливо під час ожеледиці. Взуття має бути зручним, підбори – низькими;

  • за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;

  • переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а за їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;

  • у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;

  • виходячи на проїжджу частину з-за транспортних засобів упевнитись, що не наближаються інші транспорті засоби, бути особливо уважним і обережним при прослуховуванні плеєра через навушники та при використанні одягу з капюшоном;

  • чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;

  • у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;

  • категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом або встановленими місцями;

  • для запобігання ДТП за участю дітей категорично заборонено кататися на проїжджій дорозі, категорично заборонене катання з гірок із виїздом на проїжджу частину дороги;

  • користуючись транспортним засобом, необхідно сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.

3.2. Під час карантину, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:

  • не брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (петарди, бенгальські вогні, феєрверки, легкозаймисті речовини тощо);

  • користуватися газовою плитою тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання;

  • заборонено застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення;

  • у жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці ніякі незнайому чи чужу побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації;

  • не збиратися біля проходів у громадських установах, входах та виходах, у приміщеннях вестибюлю;

  • у разі пожежної небезпеки – наявності вогню, іскріння, диму – негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, свій номер телефону;

  • при появі запаху газу в квартирі у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту й вийти з приміщення;

  • негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону; назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши свій номер телефону.

3.3. Під час карантину, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо учні повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:

  • категорично заборонено наближатися й перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель для запобігання обрушень будівельних матеріалів і попередження травм;

  • категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, стимулятори;

  • заборонено брати в руки, нюхати, їсти незнайомі дикі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;

  • пересуватися обережно, спокійно. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк;

  • не підходити на вулиці до обірваних, обвислих проводів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – такі проводи ще можуть бути підживлені електрострумом; не підходити до щитових, не залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень за 5 м;

  • бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки чи атракціони, турніки, прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших;

  • не виходити на дах багатоповерхівки;

  • не підходити до відчинених вікон, не спиратися на перила, парапети сходинок , щоб уникнути падіння; не спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи – там може бути отруйний газ;

  • не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання укусів від хворих на сказ тварин.

3.4. Учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у замкнутих приміщеннях:

  • не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, у жодному разі не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;

  • не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Краще відповісти, що не знаєте, і швидко йти геть;

  • слід триматися подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травм;

  • не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; слід одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважним, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;

  • не вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень.

3.5. Надзвичайно важливо під час карантину виконувати правила з запобігання захворювань на грип, інфекційні та кишкові захворювання тощо:

  • при нездужанні не виходити з дому, щоб не заразити інших людей, викликати лікаря;

  • хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну;

  • приміщення постійно провітрювати;

  • у разі контакту із хворим одягати марлеву маску;

  • хворому слід дотримуватися постільного режиму;

  • перед їжею мити руки з милом;

  • не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити перед вживанням;

  • не вживати самостійно медичних медикаментів чи препаратів, не рекомендованих лікарем;

  • якщо ви погано почуваєтеся, а поряд нікого немає, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.

4.Вимоги безпеки життєдіяльності при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації

4.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, чітко й спокійно виконувати вказівки працівників правоохоронних органів.

4.2. Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.

4.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю, слід зателефонувати до служб екстреної допомоги за телефонами: 101 – пожежна охорона; 102 – міліція; 103 – швидка медична допомога; 104 – газова служба, коротко описати ситуацію, назвати адресу, де відбулася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

4.4. За можливості варто залишити небезпечну територію.

Розроблено: Заступник директора з виховної роботи _______ С.Урсол

Погоджено: Фахівець з охорони праці __________ Л.Токарська