"PLECAK"

NIE MAM MOTO, ALE CHCĘ JECHAĆ

Chcesz jechać? Nie masz motocykla?

Wypożyczymy Tobie motocykl lub weźmiemy Cię na siodło. Oferta ważna tylko przy niektórych wyjazdach. Jeśli decydujesz się na jazdę jako pasażer tzw. plecak, musisz wiedzieć, że:

  • zorganizujemy strój i kask
  • nauczymy wygody na tylnym siodle
  • na spakowanie masz jeden kufer
  • pokrywasz koszt wyjazdu + paliwo
  • zabieramy tylko osoby niepalące

Jeśli nadal chcesz jechać, to skontaktuj się z nami.

Zasady podróżowania jako pasażer

Sposób trzymania się powinien być pewny, wygodny i bezpieczny. Większość producentów motocykli dwuosobowych przewidziało uchwyty dla pasażera. Mogą być z boku lub z tyłu. Dobrym sposobem jest trzymanie się kierowcy w pasie, jednak w taki sposób aby nie ściskać go i nie krępować pozycji na siodełku. W przypadku motocykla wyposażonego w solidnie zamocowany kufer centralny wystarczy lekko się o niego oprzeć a rękoma asekurować swoją pozycję.

Rytm jazdy zapewnia aktywna współpraca obojga na zakrętach i po prostej. Oznacza to, że ciało pasażera powinno układać się na moto tak jak ciało prowadzącego. Pochylać się w zakrętach i prostować przy wychodzeniu z nich. Dwie osoby powinny być zawsze w jednej linii. Uwaga! Trudno jest to uzyskać, kiedy pasażer zasypia podczas podróży. Grozi to tzw. "dzięciołem" czyli uderzaniem kasku w kask podczas zmiany prędkości jazdy. Jest to najbardziej irytujące dla prowadzącego. Ważne też aby nie wychylać się za mocno głową na lewo i prawo. Może to ograniczyć kierowcy widoczność w lusterkach.

Wsiadanie i zsiadanie z motocykla wymaga współpracy, tolerancji i odrobiny sprawności fizycznej. Każdorazowo musi być poprzedzone komunikatem i przyzwoleniem ze strony kierowcy. Pozwala to na przygotowanie się do zmiany warunków równowagi i ochronę przed upadkiem. Zarówno wsiadanie jak i zsiadanie najlepiej wykonywać przez ugięcie w kolanie nogi przerzucanej nad siodełkiem. W przypadku motocykla z kufrem centralnym należy wejść zdecydowanie i wysoko na podnóżek aby ułatwić sobie manewr przełożenia nogi na drugą stronę kanapy.