Bemutatkozás

Magyar Ízőrzők Gasztrokultúrális Egyesülete

Székhelye: 5000 Szolnok, Tompa M. utca 13. 2/3

A társadalmi szervezet

· Elnöke : Buzsáki Barnabás

· Nyilvántartási száma : 16-02-0002802 , 1100/Pk.60048/2019

· Nyilvántartó Bíróság : Szolnoki Törvényszék

· Adószáma : 19234319-1-16

· Statisztikai számjele : 19234319-9499-529-16

· Célja szerinti besorolás: Kulturális és információs, kommunikációs tevékenység


Az egyesület kiemelt célja:

A magyar vidék hagyományos, népi, tájjellegű ételeinek, azok elkészítési módjának, szokásainak népszerűsítése, tradicionális hagyományainak kutatása, értékeinek feltárása. A magyar gasztronómia hagyományainak életben tartása, a magyar konyha elismertségének növelése bel és külföldön egyaránt. Gasztronómiai, művelődési és turisztikai rendezvények, programok szervezése és lebonyolítása. A hagyományokból eredő egészséges táplálkozásra, életmódra nevelés népszerűsítése,a tudatos vásárlói magatartás ösztönzése.

A vendéglátó ipari szakmában és a turizmusban a helyi vállalkozók érdekeinek képviselete, kapcsolatok kialakítása, együttműködések létrehozása a megyében és a városban működő vendéglátó ipari egységekkel. Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy és Veszprém megye ill. Szolnok város népszerűsítése a gasztronómia és a turizmus területén bel és külföldön egyaránt.

Az egyesület további céljai :

a.) A magyar konyha hagyományos, népi, tájjellegű étkezési kultúrájához tartozó értékek ápolása és megőrzése; az ehhez kötődő néprajzi, kultúrhistóriai, gasztronómiai, idegenforgalmi hagyományok feltárása és a jövő számára való megőrzése. A magyar, ízvilágában megőrzött ételek népszerűsítése, oktatása bel- és külföldön egyaránt. Eredetvédelemre, védjegyekre, földrajzi árujelzőkre alkalmas termékek, szolgáltatások felkutatása, kapcsolattartás az érintettekkel.

b.) A magyar és külföldi fiatalok bevonása a magyar étkezési kultúra történeti, néprajzi, gasztronómiai, idegenforgalmi hagyományainak feltárásába, bemutatásába. Eredmények oktatása és a jövő számára való megőrzése.

c.) A jó minőségű magyar élelmiszer alapanyagok és a tájjellegű, helyben készült élelmiszerek népszerűsítése. Az egészségtudatos életmódot és táplálkozást segítő főzési módszerek népszerűsítése, oktatása.

d) Az egészségtudatos életmód elterjesztése, egészséges termékek kiválasztásához és fogyasztásához kapcsolódó egészségtudatos magatartás és ismeretek átadása, egészségtudatosságra nevelés a lakosság körében bel és külföldön egyaránt.

e.) Az Európai Unió, a magyar térségi, területfejlesztési, vidékfejlesztési és innovációs lehetőségek adaptálása a helyi viszonyokra, kiemelten a hagyományőrző, gasztro-turisztikai, aktív turisztikai, tudatos fogyasztóvá válási célok megvalósítása érdekében.

f.) A vidék megtartó képességének kutatásában, programokban, projektekben történő közreműködés.

g.) Az egyesület szakmai célú, egyéb jogállású szervezetet (pl. lovagrend, magyar ételeket kedvelők klubja, termelői - fogyasztói közösségek, stb.) létrehozhat, működtethet országosan és nemzetközileg egyaránt.

i.) Gasztronómiai, turisztikai kiállítások, tanfolyamok, ismeretterjesztő előadások, táborok, továbbképzések tartása.