Koleżanki liczby π

Liczba veri

Używana w socjologii stała. Wyznacza liczbę osób w danej populacji zdolnych w trakcie zażartej dyskusji do przyznania, że się jednak myliły. Zbliżona do 0. 

Liczba ypsilon

W psychologii liczba opisująca stosunek, jaki zachodzi między tym, co naprawdę sądzimy, a tym, co mówimy na głos. Mimo wielu prób nigdy nie udało się jej zapisać w formie ułamka 1/1. 

Liczba Hocha

Odkrywana w momencie życiowych zawodów. Odzwierciedla nasze wyobrażenia o sobie samych. Liczba Hocha jest zazwyczaj urojona. 

Liczba brzdęków

Liczba wyznaczająca ilość brzdęków. Bardzo przydatna w sytuacji, kiedy występują jakiekolwiek brzdęki. 

Liczba globo

Pierwotnie różnica w odległości pomiędzy podróżami planowanymi a podróżami zrealizowanymi, obecnie uogólniona do postaci różnicy między tym, co planowane, a tym, co zrealizowane. Częstym błędem w algebrze jest przyjmowanie, że im niższa wartość globo – tzn. im więcej planów udaje się zrealizować – tym człowiek bardziej usatysfakcjonowany. Znany jest choćby przypadek matematyka Alfonsa von Eulena-Schnitta, który planował wiele, nic nie osiągnął, a był bardzo szczęśliwy. Z tej racji, ale i z innych, o których nie sposób tutaj wyczerpująco pisać, liczba globo jest zupełnie bezużyteczna i można o niej spokojnie zapomnieć. 

Liczba 2

Liczba powstała w wyniku dodawania 1 + 1. W matematyce wyznacza zbiór liczb niepozornych. 

Liczba A

Liczba A powstaje wówczas, kiedy ktoś w prosty sposób wytłumaczy nam jakieś zagadnienie matematyczne, a my, uświadomieni, wzdychamy ze zdziwieniem, że do tej pory tego nie rozumieliśmy: „Aaaaa…”. Nie mylić z liczbą Y, która powstaje wówczas, kiedy wciąż nic nie rozumiemy – „Yyyyy…”.