Офіціант.

Бармен.

 Професія офіціанта одна з найдавніших. На фресках єгипетських пірамід зустрічаємо зображення людей, які подають їжу на стіл фараону. Напевно, це були перші офіціанти.

       Сьогодні офіціант – це невід`ємна частина сфери сервісу та послуг. Сьогодні професія стала дуже поширеною, адже жоден ресторан, кафе чи бар не може обійтися без офіціанта. Святкування знаменних дат, прийоми видатних осіб, підписання угод передбачає спілкування за урочистим столом і неможливе без офіціантів, які беруть активну участь в обслуговуванні трапези.

Щоб забезпечити високий рівень обслуговування в сучасних ресторанах та кафе офіціант повинен володіти різними видами обслуговування споживачів та сервіровки столів в ресторанах, кафе та барах з включенням в меню виготовлених на замовлення та фірмових страв, напоїв, кондитерських виробів.

Офіціант повинен знати:

 -види та правила сервіровки столів та обслуговування різноманітних урочистостей за замовленнями підприємств, організацій, окремих споживачів;

-асортимент, кулінарні характеристики, правила подавання страв та ціни на них;

-види, призначення та вимоги до посуду, приборів, білизни, що використовуються, порядок їх отримання та здавання; правила етикету під час обслуговування споживачів;

-порядок розрахунків із споживачами за готівку та у безготівковому порядку;

-правила ведення обліку та здавання виручки;

-правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни;

-біологічне значення їжі, хімічний склад, чинники зовнішнього середовища, що впливають на харчові продукти, причини харчових отруєнь та їх попередження.

Професійна діяльність офіціанта, передусім, передбачає спеціально спрямоване спілкування між відвідувачами. За робочий день офіціант спілкується з різними за віком та індивідуально-психологічними характеристиками людьми: молодими і літніми, жінками і чоловіками, цікавими не дуже цікавими, спокійними і дратівливими, активними, енергійними і повільними. Всі вони різні, але потребують поради і допомоги офіціанта, іноді покладаються на його смак і професійну компетенцію.

Отже професія офіціант,бармен — це не просто уміння вести професійний діалог (запитати — відповісти). Це і до місця сказаний жарт, і підбадьорюючий погляд, і усмішка, що викликає симпатію, і стримана манера триматися. 

         Сьогодні професія бармена привертає до себе увагу багатьох молодих людей, адже дозволяє заробляти в найбільш жвавих місцях на планеті – нічних клубах і барах. Тобто вони вважають, що таким чином зможуть вдало поєднати роботу з розвагами. На жаль, реальність сильно відрізняється від їх очікувань, так як вимагає чіткої межі між барною стійкою та особистим життям. Не кажучи вже про те, що лише одиниці знають, як стати барменом в дійсності.

       Робота за барною стійкою – це ціле мистецтво. Тому потрібно бути готовим до того, що доведеться освоїти безліч нових навичок і знань. Адже без них бармен не зможе виконувати свої обов'язки належним чином, що зведе його шанси на працевлаштування до мінімуму. Але що необхідно знати бармену?

      По-перше, слід вивчити особливості алкоголю. Наприклад, чим примітний коньяк? Яка марка вина краще? Які коктейлі пропонувати дівчатам, а які - чоловікам? Загалом, вивчити всі властивості спиртних напоїв від а до я.

По-друге, необхідно ознайомитися з рецептурою коктейлів і навчитися їх готувати. Відразу обмовимося, що однієї лише «Кривавої Мері» або «Мохіто» буде недостатньо для роботи в престижному клубі.

По-третє, слід пристосуватися до обладнання бармена: шейкері, блендеру, мірним стаканчики і так далі. 

     Сьогодні все частіше і частіше бармени використовують у своєму ремеслі всілякі трюки і фокуси. Це може бути жонглювання, світлове шоу, ілюзії і так далі. Це призвело до того, що попит на посередніх працівників сильно знизився. Тому, щоб претендувати на престижну посаду, людина має навчитися виділятися з натовпу. Для цього необхідно придумати власні трюки, які зможуть здивувати майбутніх роботодавців. Зробити це не так вже й важко, головне - довести їх до потрібного рівня, щоб не прогоріти в самий відповідальний момент. Крім цього слід попрацювати над своєю акторською майстерністю і посмішкою. Адже ніхто не любить барменів, які виконують свою роботу з кам'яним або похмурим обличчям. Слід розуміти, що цей фахівець не тільки розливає алкогольні напої, але й дарує людям гарний настрій.

     Важливим фактором є зовнішній вид бармена. Тому, перш ніж відправлятися на чергову співбесіду, слід ґрунтовно попрацювати над собою. Зокрема, підібрати відповідний гардероб і зробити стильну зачіску. Це потрібно для того, що роботодавці бачили у вас пристойного людини, а не хлопця з вулиці. До того ж у майбутньому доведеться звикнути до того, що керівництво буде встановлювати жорсткий дрес-код для своїх співробітників. Адже це частина їхньої внутрішньої політики, і з цим потрібно змиритися, навіть якщо цей стиль буде вам не по душі.