Освітній проект

«Створення сприятливого середовища для підвищення рівня інноваційної культури педагогічних працівників ліцею»

1. Актуальність обраного напрямку.

Інноваційність – це ознака сучасного суспільства,

об’єктивна реальність, яку потрібно усвідомити та прийняти.

Освіта - це рушійна сила, що здатна сприяти економічному зростанню держави та її розвитку. Найважливішу роль у становленні особистості займає вчитель – людина, яка здатна розкрити творчий потенціал учня, вміє виробити та розвивати уміння та навички учнів, знає, як правильно організовувати інтерактивне навчання, зацікавити, показати практичне застосування отриманих знань

У нормативно-правових актах чітко визначено мету державної інноваційної політики. По-перше, це створення економічних, організаційних і правових умов для ефективного відтворення, розвитку та використання науково-технічного потенціал України, а по-друге, відродження духовного та інтелектуального потенціалу нації. Формування інноваційної культури населення розглядають як стратегічний, пріоритетний напрям інноваційної діяльності та державної інноваційної політики в Україні. І зрозуміло, що освіта має в цьому процесі визначальне місце, як процес і результат засвоєння знань, розвитку, формування м’яких життєвих компетенцій (soft skills).

З огляду на це, актуальною постає проблема управління інноваційними процесами в навчальних закладах щодо забезпечення умов для внесення змін у діяльність, спрямовану на їх розвиток і підвищення ефективності педагогічного процесу. Стратегічні цілі й завдання вимагають переорієнтації науково-методичної роботи на пошук, розроблення інноваційних шляхів розвитку всіх складових освітнього процесу, формування в освітньому середовищі сучасного педагогічного мислення та забезпечення розвитку, самоствердження і самореалізації особистості педагога, формування у педагога своїх м’яких навичок (soft skills) та вміння передати їх своїм учням.

2. Мета і завдання проекту.

Об’єкт дослідження: процес формування інноваційної культури сучасного педагога.

Предмет дослідження: організаційно-методичні умови формування інноваційної культури сучасного педагога.

Мета: теоретично обґрунтувати необхідність розвитку м’яких навичок (soft skills) у викладачів та експериментально перевірити працездатність сформованої концепції із створення організаційно-методичних умов формування інноваційної культури сучасного педагога.

3. Етапи реалізації проекту.

І етап «Аналіз теоретичної та практичної важливості теми» (вересень – жовтень 2021 року).

На цьому етапі досліджується актуальність обраної теми проєкту. Аналізується досвід видатних науковців в зазначеній темі і важливість запланованих змін для подальшої освітньої діяльності Київського професійного ліцею транспорту. Розробляється стратегія впровадження фундаментальних змін в освітній процес ліцею.

Очікуваний результат: всебічне ознайомлення з темою та спланована схема впровадження змін в освітній процес.

ІІ етап «Аналіз інноваційної діяльності ліцею та готовності педагогічного колективу до розвитку» (жовтень – грудень 2021 року)

Аналіз інноваційної діяльності закладів освіти дозволяє виявити суперечності між:

- формуванням якісно нової моделі суспільства з новою філософією життя, потребою держави в освічених спеціалістах із високим рівнем культури, мобільності, творчості, адаптивності до соціально-економічних змін і недостатнім рівнем усвідомлення функцій інновацій в освіті;

- необхідністю впроваджувати нові знання та використовувати сучасні способи передання інформації, застосовувати інноваційні освітні технології й низьким рівнем як психолого-педагогічної підготовленості вчителів, так і недостатніми економічними можливостями впровадження інновацій;

- поширенням інновацій у всіх галузях господарства та недостатнім розроблянням організаційного механізму їх поширення в освітній діяльності.

Очікуваний результат: чітке розуміння якісного складу педагогічного колективу ліцею.

ІІІ етап «Створення системи диференційованого підходу до роботи з різними категоріями педагогів» (січень – червень 2022 року).

«Школа інноваційної педагогіки» — педагоги, які хочуть і вміють творчо працювати. Зміст роботи цієї групи: інформація про все нове в педагогічній практиці, пропагування нових педагогічних ідей, їх творчий розвиток шляхом створення авторських програм, розроблення методик, видання посібників та наочного матеріалу, проведення відкритих уроків;

«Школа вдосконалення педагога» — педагоги, які хочуть творчо працювати, але мають труднощі в роботі.

Зміст роботи цієї групи: аналіз, виявлення проблем у роботі, організація самоосвіти вчителів, тренінги (ділові ігри, семінари-практикуми) з метою вдосконалення особистого досвіду роботи, визначення перспектив;

«Школа мотивації педагога» — вчителі, які працюють формально, не вміють і не бажають працювати творчо. Зміст роботи цієї групи: створення системи заходів стимулювання сумлінної праці, навчання вчителів технології сучасного уроку, надання педагогам права самостійно визначати участь в одній із груп;

Очікуваний результат: створення сприятливого середовища для підвищення рівня інноваційної культури педагогічних працівників ліцею.

4. Механізм реалізації проєкту.

На першому етапі буде проведено аналіз існуючих дослідів з теми інноваційної культури педагога. Проведено моніторинг експериментальних досліджень та їх результатів в інших навчальних закладах України. Буде досліджено досвід Європейських країн з питань організації підвищення кваліфікації та форм навчання педагогічних працівників, форм та засобів підвищення інноваційної культури як викладачів так і студентів європейських закладів освіти. Обґрунтовано доцільність модернізації професійного вдосконалення педагога в умовах освітнього закладу.

Спектр суперечностей і низка наявних в інноваційному освітньому просторі проблем зумовлюють необхідність обґрунтування нових підходів до організації науково-методичної роботи на всіх рівнях, що спрямовані на формування вчителя-дослідника, якому притаманний високий рівень професійної майстерності, науково-дослідної та експериментальної зацікавленості в удосконаленні свого професіоналізму. Науково-методична підготовка, творчий потенціал, уміння адаптуватись у швидкоплинних ситуаціях буття є запорукою успіху й упевненості педагога в професійній діяльності.

Відтак, на першому етапі нашого проєкту, необхідно визначити можливі шляхи та засоби формування вчителя-інноватора серед досвідчених викладачів.

Другий етап проєкту буде присвячено проведенню моніторингу ефективності діяльності навчального закладу та моніторингу викладацького складу, а саме: передумов педагогічної діяльності, процесу педагогічної діяльності, результатів педагогічної діяльності, визначення окремих характерологічних особливостей педагогічних працівників.

Моніторинг буде проводитись у наступних формах:

- теоретична: аналіз психологічної та педагогічної літератури; вивчення досвіду з проблеми, що ґрунтується на сучасних вітчизняних і зарубіжних технологіях;

- емпірична: спостереження; анкетування; тестування; співбесіда з викладачами, здобувачами освіти та їх батьками; кількісний і якісний аналіз експериментальних даних на підставі комп’ютерної обробки; аналіз діяльності педагогічних колективів та окремих педагогів; вивчення педагогічної документації; вивчення й узагальнення позитивного педагогічного досвіду.

Третій етап проєкту буде направлений на створення максимально комфортного освітнього середовища для інтелектуального, методичного, професійного розвитку педагога та його інноваційної культури, створено цілісну систему освоєння педагогом засобів, які забезпечують інноваційну діяльність, системоутворюючим елементом якої є цінності інноваційного плану. Буде проведено модернізацію системи методичної роботи на засадах сучасних технологій та створено необхідні умови мотивації пошуково-дослідницької діяльності педагогів.

За результатами моніторингу викладачів буде поділено на три групи, окремо для кожної з них буде створено план роботи та розроблено заходи. Форми та напрями роботи буде визначено за результатами проведеного дослідження.

5. Обов’язки та відповідальність учасників реалізації проєкту.

Відповідальна за реалізацію проєкта методист Київського професійного ліцею транспорту Тетяна САВЕНКОВА.


6. Очікувані результати:

1. Всебічне ознайомлення з темою інноваційної культури педагога. Вивчення вітчизняного та зарубіжного досвіду з визначеної проблеми. Спланована схема впровадження змін в освітній процес;

2. Чітке розуміння якісного складу педагогічного колективу ліцею;

3. Створення сприятливого середовища для підвищення рівня інноваційної культури педагогічних працівників ліцею.

7. Оцінка та самооцінка проєкту.

Свідченням результативності виконання завдань пройденого етапу буде можливість переходу до етапу наступного.

Про хід проєкту та міжетапні результати буде повідомлятися на засіданнях педагогічної раді згідно з графіком.

Хід реалізації проекту