10 müüti tinnitusest

   Kui olete üks miljonitest inimestest maailmas, kes kannatavad tinnituse all, siis teate, et see võib oluliselt mõjutada teie tööelu, aga ka teie sotsiaalset ja pereelu. Pidev kohin kõrvus võib samuti põhjustada stressi ja viia depressioonini.

   Tinnitus viitab heli tajumisele, mida keskkonnas ei eksisteeri – nähtus, mis võib esineda ajus. Paljud kirjeldavad tinnitust kui kohinat kõrvades, kuid see võib ilmneda ka erinevate helidena, nagu undamine, vile või sumin.

Briti tinnituse assotsiatsiooni hinnangul kannatab peaaegu 10% inimestest kogu maailmas teatud määral tinnituse all. Kuna nii paljud inimesed kannatavad tinnituse all, on veelgi olulisem eristada fakte väljamõeldistest. Tinnituse faktide mõistmine võimaldab teil seda tõhusalt ravida ja vähendada selle sümptomeid, et parandada oma elukvaliteeti.

1. müüt: tinnitus on ravimatu haigus

See ei vasta üldse tõele. Tinnitus ei ole iseseisev haigus, vaid mõnikord on see mitme põhiprobleemi või haiguse tagajärg. Vali müra, närvikahjustused, kilpnäärme- ja vereringehaigused ja isegi ajuvigastused on vaid mõned näited terviseprobleemidest, mis võivad tinnitust soodustada. See võib areneda ka vastusena teatud ototoksilistele ravimitele. Kuigi on tõsi, et "ravimit" pole, on sümptomeid leevendavaid ravimeetodeid, mis võivad tinnituse korral elu lihtsamaks muuta.

2. müüt: Pean vaid oma toitumist muutma ja tinnitus kaob

Kuigi on tõsi, et teatud lisandid ja toidud, nagu alkohol, sool ja kofeiin, muudavad tinnituse hullemaks, ei ole need tavaliselt tinnituse algpõhjused. Üldise tervise säilitamiseks on oluline järgida tasakaalustatud toitumist ja tervislikku eluviisi, mis hõlmab ka liikumist, kuid tinnitust saab ravida eraldi. Tinnituse taastusplaan võib hõlmata toitumise ja elustiili muutmist, kuid sellest üksi ei piisa tinnituse leevendamiseks. Need plaanid sisaldavad sageli heliteraapiat.

3. müüt: ma ei saa tinnituse vastu midagi teha

See on vale sisukoht! Tinnitust uuritakse kogu aeg ning ravimeetodeid arendatakse ja täiustatakse pidevalt. Olenemata sellest, kas teie tinnitus on kerge, mõõdukas või raske, võib audioloog soovitada lahendusi ja ravimeetodeid, mis aitavad sümptomeid leevendada ja teie jaoks asju lihtsamaks muuta. Lisaks saavad tervishoiutöötajad diagnoosida ja ravida terviseprobleeme, mis võivad esialgu põhjustada tinnitust.

4. müüt: tinnituse all kannatavad ainult kuulmisprobleemidega inimesed

Jah, kuulmislangusega inimestel võib olla ka tinnitus ja need probleemid on sageli seotud. Inimesel on võimalik ka tinnitus ilma kuulmislanguseta. Kui puutute kokku väga valju müraga, näiteks rokkkontserdil või plahvatuse ajal, võite kogeda ajutist kohinat kõrvus. Mõned muud meditsiinilised põhjused või teatud ravimite kasutamine võivad põhjustada tinnitust. Isegi kui te ei kahtlusta, et teil on kuulmislangus, on siiski hea mõte lasta end audioloogil läbi vaadata.

5. müüt: kõik, kellel on tinnitus, muutuvad kurdiks

Inimesel võivad olla tinnitus ja kuulmislangus korraga, kuid need on eraldi väljakutsed. Tinnitust esineb ka inimestel, kelle kuulmislangus on vähene või ka olematu. Kuulmislangus ei ole tinnituse tagajärg ja isegi kui teil on kuulmislangus, ei tähenda see, et te jääte kurdiks. Kuuldeaparaadid võivad taastada kuulmislangust ja sageli samal ajal leevendada tinnituse sümptomeid.

6. müüt: tinnitus väljendub alati kõrvade kohinana.

Tõde on see, et tinnitusest põhjustatud helid ei ole kõigile ühesugused. Undamist esineb kõige sagedamini, kuid see võib ilmneda ka sahisemise, vingumise või vilena. Tinnituse helid varieeruvad iga päev individuaalselt ja on väga isiklikud.

7. müüt: kuuldeaparaadid ei aita tinnituse vastu.

Tõde on see, et kuuldeaparaatide tehnoloogia uued täiustatud funktsioonid võivad väliseid helisid edastades aidata üle saada kuulmislangusest kui ka katta tinnituse sümptomeid varjates seeläbi häirivaid tinnituse helisid.

8. müüt: on tablette, mis võivad tinnituse ära hoida või kaotada

Kahjuks pole ühtegi "võlupilli", mida saate tinnituse raviks võtta. Kuid tinnitusega toimetulekuks on viise, mis võivad sümptomeid leevendada ja muuta selle talutavaks. Heliteraapia on arenenud ja välja töötatud edukate tulemustega. Muud viisid sümptomite leevendamiseks hõlmavad kuuldeaparaate, meditatsiooni, stressijuhtimise tehnikaid ning toitumist ja treeninguid. Arutage neid võimalusi tinnitusele spetsialiseerunud audioloogiga.

9. müüt: Tinnitus on seotud ainult mürarikkas keskkonnas viibimise, valju muusika kuulamise või kõrvaklappide kasutamisega.

Kuigi muusika kuulamine äärmusliku ja ohtlikult suure helitugevusega ning liigses müras viibimine võib põhjustada tinnitust, võib sellel olla mitmeid erinevaid põhjuseid. Tinnitus võib esineda erinevas vanuses ja etnilise taustaga inimestel, kellel on erinev tervislik seisund ja sotsiaalmajanduslik seisund, ning sageli puudub ilmne põhjus. Teisisõnu, isegi kui te ei kuula muusikat eriti suure helitugevusega või ei kasuta kõrvaklappe ega viibi ka mürarikkas keskkonnas, ei tähenda see, et olete tinnituse eest kaitstud.

10. müüt: tinnitus eksisteerib ainult teie ettekujutuses

See, et teised inimesed ei kuule teie tinnitust ja testitulemusi pole võimalik näha, ei tähenda, et tinnitus pole tõeline. Miljonid inimesed üle maailma kannatavad tinnituse all ja see võib ulatuda kergelt ebameeldivast kuni ängistavani ja puuet tekitavani. Ärge kannatage vaikides. On spetsialiste, kes aitavad teil sümptomeid hallata ja teie elukvaliteeti parandada. Siiski peate olema kannatlik, sest teie jaoks sobiva ravi leidmiseks võib kuluda mitu katset.


Kui olete üks miljonitest inimestest maailmas, kes kannatavad tinnituse all, on faktide mõistmine esimene samm. Abi saamiseks piisab vaid ühest telefonikõnest. Võtke ühendust kuulmisnõustajaga, kes kontrollib teie kuulmist ja annab vajadusel nõu edaspidise tegevuse kohta.