Juuste ja peanaha pesemine ja hooldamine

Kutsestandardi tegevusnäitajad: 

1. määratleb kliendi peanaha ja juuste seisundi, lähtudes võimalikest riskidest ja tööprotsessist;

2. valib tööprotsessiks sobivad tooted, lähtudes kliendi juuste ja peanaha seisundist ning põhjendab nende valikut, kirjeldades juukses toimuvaid füüsikalisi ja/või keemilisi protsesse (ph muutus, mõju juuste sildadele ja sidemetele jm);

3. nõustab klienti juuste ja peanaha tervisliku jätkuhoolduse teostamisel.

Kliendi juuste/peanaha seisundi määratlus ja hooldusplaan: 

Ülesanne: Anna hinnang ühe kliendi juustele ja peanahale. Eesmärgiks on esitleda olukorra lahendamise oskusi:

NB! kirjelduses pole oluline tegevuste ära märkimine vaid nende vajalikkuse analüüs.

Kirjelduses on lubatud kasutada pilte, videoid, audiosalvestusi. Vali see, mis annab mõtte kõige selgemini edasi.

Kirjeldus peab sisaldama:

1. Kliendi juuste ja peanaha hetkeseis – lähtu professionaalsest hinnangust - kirjelda ning kasuta juuksuri professionaalset keelt. (N: kliendi peanahal on märgata osalist tundlikkust, mis avaldub kui…., juuksed on väljakasvu osas terved ja elujõulised, kuid tekstuur muutub juukse otstes, juustes on puudu niiskust, see avaldub…. Jne)

2. Lisa juurde lühikokkuvõte kliendiga vestlusest. Ei ole vaja kirjeldada kogu vestlust, lühikokkuvõte tähendab olulise osa välja toomist ehk too välja, millised küsimusi esitasid kliendile, et teada saada, kuidas ta oma juukseid hooldab, mis teda häirib, millega on rahul jne.

(N: „milline on teie nädalarutiin seoses juustega“ esitasin avatud küsimuse nö jäälõhkujaks, et klient hakkaks rääkima ja et saaksin tema jutust teada võimalikult palju sellist, mida ise küsida ei oskaks; „kas saan õigesti aru, et pesete juukseid igapäevaselt, et nad oleksid soengus“ esitasin peegeldava ja täpsustava kinnise küsimuse, et saada kinnitus kliendi väitele ja sealt tulenevalt leida talle sobivad tooted…)

3. Too välja tooted ja nende mõju juustele:

a.  mida soovitad kliendile igapäevaseks kasutamiseks

b. millega teeksid salongihoolduse

Igal valitud tootel/hooldusel peab olema põhjendus, miks selle valid ja millist eesmärki valitud toode peab täitma. (N: värvitakse püsivärviga, juus on keskmises seisukorras, liialt tugevad hooldusained igapäevasel mõjuksid raskelt ja sellepärast teen salongis süvahoolduse….., milles sisalduvad….. mõjutavad ka juukses olevaid sidemeid. Koduseks hoolduseks pakun šampooni, mis sisaldab… ja puhastab peanaha….., palsam on aga……., sisaldades…… ja tagades nii salongis tehtud hoolduse püsimise.)

4. Vali teenus, mis mõjutaks eelkirjeldatud juuste olemust. Sa ei pea seda teenust tegema vaid lihtsalt kirjeldama selle mõju nendele juustele. Näiteks võib selleks teenuseks olla blondeerimine. Too välja, mida täpselt teenus juukses muudab (kuidas saavutatakse tulemus, blondeerimise puhul kirjelda protsessi, kuidas blondeerimisvahend juukseid mõjutab), kuidas normaliseerida lõpptulemust (muuhulgus kirjelda kindlasti juuste ja kasutatavate toodete pH-ga seonduvat), mida ja miks soovitad hoolduseks.

 

Märksõnad, mida kindlasti kasutada ja kirjeldada: juukse ja naha ehitus;  pH; nõustamine ja kliendi küsitlemine; juuksetoodete toimeained



Millest lähtub hindaja:

Kas töö sisaldab kõiki juhendis ettenähtud osasid

Kas kliendi peanaha ja juuste seisund on määratletud

Kas on välja toodud esitatud asjakohased küsimused koos vastustega - kliendiintervjuu

Kas on määratletud asjakohased hoolduse juhised koos toimeainete kirjelduste ja eesmärkidega

Kas on kirjeldatud hooldusainete mõju ja neis sisalduvaid toimeaineid sh füüsikalisedja/või keemilised protsessid (ph muutus, mõju juuste sildadele ja sidemetele jm)

Kas kliendile on koostatud hooldusplaan 1 kuu lõikes

Kas tehtud analüüs vastab juhendile

Kas analüüsis on kasutatud ja kirjeldatud ettenähtud märksõnu: juukse ja naha ehitus; pH; nõustamine ja kliendi küsitlemine; juuksetoodete toimeained