1. korraldab juhendamise, sh koostab tegevuskava, lähtudes töö eesmärgist, juhendatava võimetest ja olemasolevatest oskustest;
2. juhendab ja nõustab juhendatavaid, pakub tuge tekkinud probleemide ja küsimuste lahendamisel; jälgib juhendatava töö kvaliteeti, õpetades vajalikke ja kasulikke töövõtteid ning andes soovitusi tööga paremaks toimetulekuks;
3. analüüsib ja hindab koos juhendatavaga tema toimetulekut tööülesannetega ja suhtumist töösse; annab juhendatavale selgesõnaliselt tagasisidet tema tegevuse kohta, märkab edusamme ja tunnustab.
Ülesanne: luua tunnikava ning viia läbi lühitund, mis on seotud juuksur, tase 4 eriala kompetentsidega. Tund võib olla suunatud ka ainult ühele õppijale. Tund ei pea kestma 45 minutit. Võib olla ka lühitund või pikema koolituse üks osa.
Tunnikavas too välja:
Eesmärk: miks sellist tundi läbi viima hakkad, mida soovid sellega saavutada
Tunni pikkus: 15 minutit, 1,5 akadeemilist tundi, 2 päeva jne
Tulemus (õpiväljund): mida õpilane pärast seda tundi teab ja oskab. Tulemus peab olema konkreetne ja ajaliselt saavutatav. N: õpetan föönisoengut tegema, nõuab vähemalt 1 päevast koolitust, samas 15 minutilise lühitunni õpiväljud võib olla rullharja ergonoomiline kasutamine.
Sissejuhatus teemasse: milliste tegevustega tagad sujuva sisenemise teemasse
Uue teabe edastamine: milliseid meetodeid kasutad ja mida teed põhiteabe/oskuse edastamiseks
Harjutamine: Kuidas toimub harjutamine; milliseid ülesandeid annad; kui palju sekkud jne
Kordamine: Kuidas viid läbi õpitu kordamise - milliste tegevuste, harjutuste abil
Kokkuvõte: kuidas võtad tunni kokku ja millised on plaanid edasiseks, kuidas annad tagasisidet, kuidas ja kas tunnustad
Eneseanalüüs: too välja oma plussid ja miinused koolitajana. Mis õnnestus ja mis vajab veel, sinu, kui koolitaja puhul, arendamist. Kuidas tundsid end koolitaja rollis.
Hinnatakse koolituse planeerimise ja läbiviimise oskust. Siin ei hinnata 100% õnnestumist vaid oskust anda tulemusele adekvaatne hinnang, mille abil end edasi arendada.
Kavale tuleb lisada visuaalne materjal tunni toimumisest.
Märksõnad, mida kasutada ja järgida: tegevus(tunni)kava, eesmärk, nõustamine, õpetamine, tagasiside andmine, tunnustamine
Kas töö sisaldab kõiki juhendis ettenähtud osasid
Kas on välja toodud tunni eesmärk
Kas on välja toodud tunni tulemus ehk mida peale tundi teatakse/osatakse
Kas on välja toodud tunni ülesehitus sissejuhatusest kui kokkuvõtteni
Kas on lisatud eneseanalüüs
Kas on kasutatud ja kirjeldatud ettenähtud märksõnu: tegevus(tunni)kava, eesmärk, nõustamine, õpetamine, tagasiside andmine, tunnustamine