Krešimir Regan

Životopis

Krešimir Regan rođen je 1974. godine u Zagrebu gdje je maturirao na V. gimnaziji (1993). Godine 1997. diplomirao je geografiju na Prirodoslovno-matematičkome fakultetu i povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2001. magistrirao povijest s tezom „Ujedinjavanje teritorija Banovine Hrvatske. Teritorijalno ujedinjenje Savske i Primorske banovine s osam novodobivenih kotara“. Godine 2002. diplomirao je na Školi za pričuvne časnike Učilišta hrvatske kopnene vojske Fran Krsto Frankopan na Hrvatskome vojnom učilištu Petar Zrinski, a iste godine upisao je doktorski studij povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2006. doktorirao s tezom „Srpska politika u Banovini Hrvatskoj“. U zvanje znanstvenog suradnika izabran je 2009., u zvanje višeg znanstvenog suradnika 2011. godine, a 2018. godine u zvanje znanstvenog savjetnika. Od 1999. voditelj je Arhiva Hrvatske demokratske zajednice u Zagrebu, a od 2000. godine zaposlen je u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža kao znanstveni novak. Od 2009. do 2013. godine, te ponovno od 2018. član je Znanstvenog vijeća Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža. Težište znanstvenog rada usmjerio je na hrvatsku suvremenu političku povijest s naglaskom na Banovinu Hrvatsku (1939–1941), povijesnu geografiju, istraživanje hrvatske fortifikacijske baštine i srodnim temama s težištem na kasnosrednjovjekovno i renesansno razdoblje (XII.–XVI. st.) kao i na istraživanje starokršćanske, predromaničke i ranoromaničke sakralne baštine. Autor je više desetaka znanstvenih radova u domaćim i inozmenim periodikama i zbornicima te samostalno ili u suautorstvu nekoliko knjiga. Dobitnik je književne nagrade „Rikard Jorgovanić“ za 2018. godinu za knjigu „Srednjovjekovne i renesansne utvrde Hrvatskog zagorja“ te nagrade „Vjekoslav Klaić“ za popularizaciju povijesti za 2019. godinu za knjigu „Hrvatski povijesni atlas“.

Izbor iz bibliografije

  • Hrvoje Kekez, Krešimir Rregan, Zrin – srednjovjekovno sijelo knezova Babonića i knezova Zrinskih - tvrdi grad, urbana aglomeracija i posjed (Zagreb: Srednja Europa, 2020.).

  • Krešimir Regan, Srednjovjekovne i renesansne utvrde Hrvatskog zagorja (Donja Stubica: Kajkaviana, 2017.)

  • Krešimir Regan, "Gornji grad kninske tvrđave ", Ascendere historiam. Zbornik u čast Milana Kruheka, Karbić, Marija ; Kekez, Hrvoje ; Novak, Ana ; Horvat, Zorislav (ur.). Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2014. str. 463-495.

  • Vlatka Dugački, Krešimir Regan, Hrvatski povijesni atlas (Zagreb: Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2018.)

  • Krešimir Regan, "»Orlovo gnijezdo« obitelji Zrinski – plemićki grad Ozalj ", Susreti dviju kultura. Obitelj Zrinski u hrvatskoj i mađarskoj povijesti, Bene, Sándor ; Ladić, Zoran ; Hausner, Gábor (ur.)., Zagreb: Matica hrvatska, 2012. str. 45-116.