Terensko istraživanje - Gorjani

S ciljem komparativne analize, izv. prof. dr. sc. Hrvoje Kekez, voditelj projekta i dr. sc. Robert Skenderović, suradnik na projektu, obavili su 9. ožujka 2022. godine terensko istraživanje lokaliteta srednjovjekovnog gradskog naselja Gorjana, kao i nekadašnje osmanske kule iz 16. stoljeća, današnje kapele Sveta Tri Kralja.

Gorjani su jedno od najznačajnijih srednjovjekovnih gradskih naselja današnje Slavonije, tj. istočnog Savsko-dravskog međurječja, a ujedno i sjelo moćne plemićke obitelji knezova Gorjanski čiji su pripadnici krajem 14. i početkom 15. stoljeća bili ugarsko-hrvatski palatini. Prvi pismeni spomen Gorjana nalazimo u darovnici ugarsko-hrvatskog kralja Bele IV. iz 1244. godine. Prvi spomen utvrde je iz 1256. godine, a već 1269. godine je herceg Bela darovao Ivanu i Stjepanu I. od plemićkog roda Drusma posjed i grad Gorjane koji je ostao u narednom vremenu u njihovom vlasništvu, te su se oni prema tom naselju počeli nazivati de Gara, tj. Gorjanski. Najslavniji pripadnik ove obitelji bio je palatin Nikola Gorjanski koji je poginuo u poznatoj Bitci kod Gorjana 25. srpnja 1386. godine. Gorjani su ostali u vlasništvu ove obitelji do 1481. godine i smrti posljednjeg muškog člana ove obitelji, Joba Gorjanskog, nakon čega su nakon nekoliko godina pripali u vlasništvo Lovre Iločkog.

Riječ je o iznimno velikom srednjovjekovnom lokalitetu koji se nalazi neposredno uz rub današnjeg naselja, te se prostire na velikom području. Već dugi niz godina na tome mjestu se vrše arheološka iskapanja, rezultat kojih su pronađeni ostaci dominikanskog samostana i nekoliko drugih važnih srednjovjekovnih objekata, a najnovija istraživanja geo-radarom ukazala su na raspored i izgled toga važnog srednjovjekovnog lokaliteta.

Izv. prof. dr. sc. Hrvoja Kekeza i dr. sc. Roberta Skenderovića po lokalitetima je vodila dr. sc. Ivana Hirschler Marić iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, voditeljica arheoloških istraživanja i konzervatorskih radova na navedenom lokalitetu.