Terensko istraživanje - Cetingrad

Dana 25. siječnja 2023. godine voditelj projekta Topografija srednjovjekovne Zagrebačke županije (14.-16. stoljeće), izv. prof. dr. sc. Hrvoje Kekez i doktorandica Matea Jurić, mag. hist. obavili su terensko istraživanje starog grada Cetina i pripadajućih srednjovjekovnih lokaliteta.

Stari grad Cetin ili Cetingrad nalazi se na Kordunu, 19 km sjeveroistočno od Slunja. Sama utvrda smještena je na 239 metara nadmorske visine, na proširenom hrptu brijega koji se s tri strane strmo ruši u dolinu, a nalazi se uz cestu koja povezuje Slunj i Veliku Kladušu. Podno utvrde Cetin u srednjem se vijeku razvilo i naselje istog imena.

Cetingrad se prvi puta spominje 1334. godine u popisu župa Zagrebačke biskupije Ivana arhiđakona Goričkog, a samu su utvrdu vjerojatno izgradili stanovnici naselja Cetin u svrhu njegove obrane. Tijekom 13. stoljeća, a pogotovo nakon tatarske provale 1242. godine, cetinska je utvrda, kao i mnogi drugi utvrđeni gradovi, došla pod vlast kralja koji je u njoj držao svoje kaštelane kao predstavnike kraljevske vlasti. U drugoj polovici 14. stoljeća, 1387. godine, darovnicom do 25. studenog, kralj Sigismund daruje grad Cetin i pripadajuće posjede Ivanu Krčkom i tako Cetingrad dolazi u posjed moćne obitelji Frankapan. Ivan Krčki grad je dobio u znak zahvalnosti što je i u neprijateljskog zarobljeništva hrvatskih pobunjenika spasio kraljicu Mariju, Sigismundovu suprugu.

Od sredine 16. stoljeća Cetingrad je postao ključnom utvrdom u protuosmanskoj obrani slunjskoga kraja. Osmanlije su ga više puta opsjedali, pa je tako pod njihovom vlašću bio od 1636 do 1638. te 1670. kada ponovno postaje osmanska utvrda. Tijekom 18. stoljeća temeljito je utvrđen od strane Osmanlija. Habsburška vojska zauzima ga 1790. godine, a Osmanlije ga u prepadima nakratko zauzimaju 1809. i 1813. Do 1865. u utvrdi se nalazila krajiška vojarna.

Cetingrad je danas najpoznatiji po izbornom saboru koji je održan u tom gradu 1527. godine, a na kojem je hrvatsko plemstvo donijelo odluku o postavljanju Ferdinanda Habsburškoga za hrvatskoga kralja.

Današnji Cetingrad poluruševno je zadnje u procesu obnove.

Terenska ekipa obišla je lokalitet same utvrde Cetin, ali i ostalih lokaliteta koji su ili prethodili izgradnji utvrde ili se izgrađivali usporedno s njom. Tako su posjetili lokalitet Velika Crkvina na Baračevom brdu gdje su arheološka istraživanja koja su proveli prof. arh. Amelio Vekić, ing. arh. dr. sc. Zorislav Horvat i dr. sc. Milan Kruhek, pokazala da je ondje nekada stajala crkva s grobljem, najvjerojatnije crkva sv. Nikole.

Uz Veliku Crkvinu, poznat je i lokalitet Mala Crkvina koji se nalazi sjeveroistočno od utvrde Cetin te predstavlja vjerojatno mjesto kastruma iz 12. – 13. stoljeća gdje se nalaze prvi početci Cetina. Arheološka su iskapanja otkrila temelje nevelikog burga čiji se tlocrt može vrlo dobro rekonstruirati.

Uz navedeno, izv. prof. dr. sc. Hrvoje Kekez i Matea Jurić, mag. hist. posjetili su i moguću lokaciju franjevačkog samostana u selu Kloštar podno Cetingrada. 

Trenutačno stanje svih lokaliteta fotodokumentirano je s tla i iz zraka.