Družba Pere Kvržice

Nakon čitanja romana kreativni zadatak je izraditi tzv. "flipbooks" ili lektirni ormar koristeći papir iz mape koji ćeš presaviti prema predlošcima te ga ukrašavati, oslikavati i odgovarati na pitanja vezana uz roman. Na satu ćemo pomoću vašeg uratka i mojih pitanja detaljno analizirati roman. Nudim ti uvid u rad vršnjaka, samo na temu bajki Šuma Striborova i Regoč. Niže ćeš pronaći zadatke koje rasporedi u svoj "flipbooks". VAŽNO! Kad presavijete papir, prednju stranu ukrasi nazivom djela, imenom pisca te slikom prema izboru. Zadatke pišeš unutra. Naučili smo kako je važno da je uradak i oku privlačan.

LEKTIRA: 24.5.2021. IMAŠ DOVOLJNO VREMENA ZA ČITANJE I KREATIVNI ZADATAK. NEMOJ OSTAVITI SVE ZA ZADNJI TREN.

Zadatci: 1. Istraži mlinove - kako se grade, čemu služe, navedi neki primjer mlina... ukratko napiši najvažnije što si doznao-la i ilustriraj 2. Glavni lik i njegove osobine, ilustriraj ga

3. Sporedni likovi i njihove uloge u djelu

4.Tema i poruka djela 5. Osmisli sam-a dijelove fabule UVOD, ZAPLET, VRHUNAC, RASPLET. Koji događaj smatraš najnapetijim? U kojem bi događaju iz romana želio sudjelovati? 6. Da si ti vođa neke družbe koju bi akciju mogao pokrenuti sa svojom družbom? Zašto? Nacrtaj! 7. Usporedi svoj život i život djece iz romana (školovanje, igre/igračke, obaveze u obitelji) Što misliš čiji je život jednostavniji? 8. Osmisli što više asocijacije na riječ DRUŽBA. Kakav mora biti vođa družbe? Navedi što više pridjeva. 9. Moje mišljenje o pročitanom romanu. Bi li ga preporučio nekome za čitanje?

LEKTIRNI ORMARI ("FLIPBOOK")

UPOZNEJMO KAMIŠIBAJ [kamishibai]

Kamišibaj potječe iz Japana. Neki ga zovu papirnatim kazalištem i kazalištem iz kofera. To je tradicijski oblik pričanja priča djeci. Početkom prošloga stoljeća na ulicama Japana pojavili su se pripovjedači koji su biciklom putovali iz sela u selo (gaito). Prodavali su ručno izrađene slatkiše. Osim slatkiša, na biciklu je bila pričvršćena i mala drvena kutija – butaj. Kamišibaj je umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici. Riječ je o umjetnosti koja spaja sliku i riječ, odnosno podrazumijeva interakciju govora i slike. Korisno je sredstvo i pomagalo za rad s djecom jer razvija maštu, kreativnost, likovnu i govornu izražajnost te komunikacijske i jezične vještine.

TIMSKI IZRAĐUJEMO KAMIŠIBAJ