Információk A japán sakk elmélete és gyakorlata című kurzusról

A kurzus szabadon választható, az őszi és a tavaszi félévben is meghirdetésre kerül a Debreceni Egyetemen.

Időpont és helyszín: Minden héten csütörtökön 17:00-tól 19:30-ig, az Auguszta épület 312-es szemináriumi termében.

17 órától elméleti előadás a japán sakk (sógi) történetéről, szabályairól és elméletéről, majd szabad játék.

 

A jelenlévők minden órán aláírják a névsort. A félév végi aláírás feltétele, hogy ne gyűljön össze 3-nál több hiányzás. Mivel a kurzusra minden félévben rendkívül nagy a túljelentkezés és a terem mérete miatt kevés a férőhely, a hiányzásokat kénytelen vagyok szigorúan venni.

Követelmények: Legkésőbb a szorgalmi időszak utolsó hetére egy 2-5 oldal terjedelmű, önálló beadandó dolgozat elkészítése, amely papíron vagy e-mailben is beadható. A beadandó dolgozat alapján kapják meg a kurzus résztvevői a félév végi osztályzatot (5 fokozatú gyakorlati jegy). A dolgozat témája játszmaelemzés vagy egy megnyitás mellékágának kutatása lehet. Játszmaelemzésnél a legegyszerűbb egy saját játszmát leírni, és kidolgozni a mellékágakat (azaz mi lett volna, ha valaki mást lép). Egy leírt megnyitás mellékágát kutatni egy kicsit nehezebb feladat. Ekkor is meg kell vizsgálni az egyes lehetőségeket, és mindenki a saját játékerejének megfelelő szintjen kidolgozhatja, hogy szerinte melyik vonal melyik játékosnak kedvezne. Számítógép segítségét is lehet használni az elemzéshez, valamint ábrákat is lehet készíteni.

A dolgozat két fontos követelménye: önálló munka legyen (az internetről bemásolt játszmalap nem fogadható el), valamint a lépések leírásához használja az órákon bemutatott jelölési rendszert.

Órák anyaga ezen a linken