Безпечне і здорове освітнє середовище НУШ

Дії вчителя при сигналі "ПОВІТРЯНА ТРИВОГА"

Правила перебування в укритті


Цивільний захист

Нормативна база:

Кодекс цивільного захисту України wym-1553250524748

№ 03-1870/162-2 від 14.06.2022 року «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти»

Постанова КМУ від 23.10.2013 № 819

Постанова КМУ від 26.10.2013 № 444

Постанова Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 787 “Про затвердження Порядку утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту” wym-1553250893704

Положення про підготовку і проведення "Дня цивільної оборони" в загальноосвітній школі (Затвердено наказом міністра освіти України та наказом начальника Штабу - заступника начальника Цивільної оборони України від 19.05.1995 № 143/179)

Примірний перелік докуменів з питань цивільного захисту (додаток до наказу ДСНС України від.12.07.2016 № 335)

Наказ МНС України від 18.12.2009 №860 "Про затвердження рекомендацій щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху, у тому числі у тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності" wym-1553661789372

Лист МОНмолодьспорт №1/9-609 від 11.08.11 року Про формування негативного ставлення суспільства до будь-яких форм і проявів тероризму та екстремізмуwym-1553661584006

"Про проведення заходів щодо протидії тероризму" лист Міністерства №1/9-372 від 25.07.2014

Лист МОН № 1/9-385 від 30.07.14 року Методичні рекомендації для проведення бесід з учнями загальноосвітніх навчальних закладів з питань: уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами та поведінки у надзвичайній ситуації wym-1553661474529

Спільний лист Міністерства освіти і науки України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 1/9-55/02-1645/12 від 05.02.2015 «Щодо заходів безпеки у навчальних закладах» Наказ Міністерства №2 від 06.01.2015 

Корисні покликання

Методичні рекомендації щодо проведення бесід з учнями закладів загальної середньої освіти з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами.

Як вчителю організувати свою роботу під час війни: рекомендації Державної служби якості освіти

НМЦ та БЖД Сумської області wym-1553265729937

Навчально-методичний посібник "Щоб канікули приносили радість"

Тематика проведення уроків, практичних занять та вікторин до "Дня ЦЗ" (вкладення)

Дії населення в умовах воєнного стану. Практичний порадник (вкладення)

Правила безпечної поведінки вдома та надзвичайних ситуаціях. Памятка для дітей та дорослих. Навчально-методичний посібник. (вкладення)

Безпека вашої дитини. Памятка для батьків. Навчально-методичний посібник. (вкладення)

Буклети

Буклет для школярів "Знай! Памятай! Вмій!" (вкладення)

Буклет "Обережно-ртуть!" (вкладення)

Буклет "Дії населення під час повені" (вкладення)

Що відомо про вірус гепатиту А та як запобігають потенційному спалаху інфекції на Буковині

Через спалах гепатиту A у Вінницькій області оголосили надзвичайну ситуацію. На Буковині останній спалах цієї інфекції був понад 15 років тому – тоді інфікувалися майже 200 людей. Водночас у чотирьох буковинців виявили гепатит А від початку року. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про інфекційне захворювання та як в області запобігають потенційному спалаху.

Чим небезпечний вірусний гепатит А

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, яке переважно вражає печінку. Про це Суспільному повідомила гендиректорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Гопко. Важка форма хвороби та смертельні наслідки найчастіше проявляються у людей від 65 років. Водночас у підлітків та дорослих часто фіксують рецидиви, а також можуть виникати аутоімунні захворювання.

Як передається вірус

Вірус гепатиту А може довго зберігатися на різних об'єктах: у воді – від трьох до десяти місяців залежно від температури; у фекаліях впродовж 30 діб.

Людина може інфікуватися через забруднену фекаліями воду, а також брудні руки, продукти, іграшки, посуд.

Які симптоми

Інкубаційний період захворювання триває в середньому 25-30 днів. У цей час проявляються перші симптоми.

У дорослих симптоми гепатиту А проявляються у складній формі, а жовтуху спостерігають у 70% випадків. Водночас у дітей до 6 років часто симптоми відсутні, а жовтуха розвивається лише у 10% випадків.

Найчастіші симптоми:

На фоні цих симптомів може бути погіршення апетиту, неприємний запах з рота. Також внаслідок запалення печінки людина може відчувати тяжкість та біль у правому підребер'ї. У дітей часто виникає закреп або пронос.

У перші два дні до появи жовтяниці у хворих сеча набуває темного кольору, а у третини – знебарвлюється кал. Опісля жовтіють шкіра обличчя та тіла, а також склери очей.

З появою жовтяниці на 2-3 день стан хворого покращується, а на 7-14 день людина починає почувати себе здоровою, але залишаються патологічні зміни в печінці. Після хвороби у людини формується довічний імунітет, який запобігає повторному інфікуванню.

Які ризики спалаху інфекції на Буковині

Останній спалах вірусного гепатиту А у Чернівецькій області фіксували у 2007 році. Тоді захворіли 187 людей. За 10 місяців цього року в області зареєстрували 4 випадки захворювання.

Зараз у центрі контролю та профілактики хвороб посилили інформування населення щодо профілактики вірусного гепатиту А. Для цього проводять "Дні здоров'я" у містах та селах області.

Також мобільні бригади центру щодня моніторять якість питної води. Взаємодіють з Держпродспоживслужбою та місцевою владою, щоб оперативно реагувати на відхилення санітарних норм.

У центрі діють Групи швидкого реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров'я. Також створили групи епідеміологічного спостереження та дезінфекційні бригади.

"Наразі епідеміологи розслідують кожен випадок захворювання або підозру на вірусний гепатит А й інші гострі кишкові інфекції. Для цього відвідують "домашні вогнища" хвороб. Якщо реєструють випадок інфекції в колективах чи дитячих закладах, то надають рекомендації для профілактики та протиепідемічних заходів. Також дезінфікують осередки", – повідомила Гопко.

Якщо епідситуація в області ускладниться, центр організує швидке тестування людей.

Як профілактувати інфікування гепатитом А

Щоб запобігти інфікуванню вірусним гепатитом А, можна зробити щеплення. Однак ця вакцина є рекомендованою, тому купувати її потрібно за власні гроші в аптеках, коштом підприємств або за гроші з місцевих бюджетів.

Ця вакцина рекомендована людям, які спілкувалися з хворими на вірусний гепатит А в осередках інфекції, персоналу водоочисних споруд, водогонів та каналізацій.

Цьогоріч у Чернівецькій області щеплення проти вірусного гепатиту А отримали 39 осіб.

Також епідеміологи рекомендують наступні методи профілактики вірусу:

У разі появи симптомів інфекції слід звернутися до сімейного лікаря. Лікар призначить необхідне лабораторне обстеження й визначить, чи потрібно консультуватися з інфекціоністом

Що відомо про спалах гепатиту А в Україні