Екологічне виховання

Екологічно-просвітницька робота у ліцеї с. Рівне Мурованокуриловецької селищної ради проводиться систематично. З метою поліпшення стану навколишнього середовища, формування ціннісного ставлення учнівської молоді до природи, у ліцеї щороку проводиться акція з благоустрою, під час якої всі учасники освітнього процесу впорядковують до належного естетичного та санітарного стану навчальну територію, спортивний майданчик, території сільського парку, пам’ятників загиблих воїнів під час Другої світової війни.

У цьому році благоустрій пройшов під гаслом «Чисте довкілля – запорука комфортного життя». Під умілим керівництвом директора ліцею Ніни Іванівни Сауляк було намічено план роботи для кожного класу. Перший трудовий десант охопив сільський парк відпочинку. Наводити веснянний порядок взялися учні початкових класів. Наші найменші учасники трудового марафону - милі першокласники. Спритно, в ігровій формі, разом із вихователем групи продовженого дня Валентиною Василівною Довганюк та асистентом вчителя Веронікою Миколаївною Паламар прибирали свою частинку парку. Звісно, ще не всім із початківців вдається орудувати садовим інвентарем, тому важчі роботи брали в свої руки вчителі: Людмила Іванівна Колесник, Любов Іванівна Луп’як, Лариса Григорівна Осельська та Таміла Григорівна Старенька. Дітки  робили все із задоволенням і завзятістю. Учні середніх класів працювали на території та по периметру ліцею. Разом із класними керівниками Настасією Сергіївною Дудкою, Наталією Анатоліївною Кушнір, Іриною Іванівною Колядич, Ларисою Миколаївною Гринько  ретельно прибрали всю територію, просапували та обкопували клумби, громадили суху траву і в результаті отримали велике задоволення від зробленого. Центр села став ще кращий, всі прохожі висловлювали щиру  подяку дітям та їх наставникам.

24 березня День визволення села Рівне від фашистської окупації під час Другої світової війни. І саме в цей день старшокласникам ліцею випала честь провести прибирання біля пам'ятників. Роботи розпочалися виховними годинами та вшануванням пам'яті полеглих односельчан. Класні керівники  Володимир Олексійович Гапчук та Олена Анатоліївна Чепіжак поринули у далеке минуле та нагадали дітям, як важливо берегти пам’ять про людей, наших прадідів, односельців, які захищали свою Батьківщину та боролися за волю. Для прибирання учням десятого та одинадцятого класів дісталось дуже святе місце - могила захоронення безневинно спалених односельчан. На кладовищі працювали тихо, занурившись у роботу та спогади класного керівника одинадцятого класу та вчительки історії Галини Миколаївни Луп’як про ті жахіття скоєні з людьми. Гарний урок з історії поєднаний з емоціями які передавалися в сплеск енергії. З десятим класом працювала Анастасія Володимирівна Мартинюк. Такі трудові уроки навчатимуть наших діток любити природу, цінувати всі людські надбання і прививатимуть звичку – не смітити. Всі старались і маємо гарний результат.

Вся виховна робота у закладі поділена на різні напрямки, екологічне виховання є одним з основних. Вчителі проводять години спілкування, усні журнали, вікторини на екологічну тематику. Традиційно проводяться заходи до роковин Чорнобильської трагедії, Всесвітнього Дня Землі, Дня довкілля. А ще наші учні та вчителі беруть участь в екологічних конкурсах та акціях Вінницької обласної станції юних натуралістів та неодноразово займають призові місця. Учениця п’ятого класу Кушнір Ангеліна разом і з керівником гуртка «Умілі руки» Луп’як Любов’ю Миколаївною взяли участь у територіальному етапі Всеукраїнських конкурсів «Український сувенір» та «Новорічна композиція». Учень першого класу Паламар Богдан разом із класним керівником  Мостіпан Оксаною Леонідівною зайняли друге місце в обласному етапі Міжнародного екологічного конкурсу «Душа села». Ученця 6-А класу Сьомик Дар’я та заступник директора Сьомик Віта Володимирівна стали призерами обласної природоохоронної акції «Первоцвіт». Сьомик Дар’я разом із педагогом-організатором Кушнір Наталією Анатоліївною стали учасниками та призерами обласного конкурсу-захисту  пошуково – дослідницьких робіт з народознавства «Рослини в традиціях та побуті українського народу. Про роботу над цим конкурсом хочеться сказати більше. Справжніми духовними острівцями в житті рівненців завжди були народні традиції та звичаї пов’язані з рослинами. Вони вироблялися протягом багатьох століть і є складовою частиною історії наших предків. Ці традиції передавалися з покоління в покоління, оспівувалися в народних піснях. Для кожного з нас носіями духовності є наші батьки. Традиції передаються з покоління в покоління, вони живуть і будуть жити завжди. Щиро дякуємо за гостинність та щирість жителькам села Рівне Мандрик Оксані Іллівні (1943 року народження), яка розповіла про особливості використання рослин у традиціях та побуті її дитинства, її дочці Слободянюк Валентині Петрівні, онучці Сьомик Віті Володимирівні та правнучці Дар’ї, які перейняли сімейні традиції використання рослин, та розказали як вони продовжують ці традиції у своєму житті.

Свою просвітницьку роботу у ліцеї, селі та на конкурсах агітколективів проводить екологічна агітбригада «ЕКО-клас» до якої входить шість дівчат Трикуліч Сніжана, Губіліт Дар’я, Мостова Олександра, Яровик Христина, Бажура Діана, Цимбалюк Руслана. Незмінним керівником колективу є педагог-організатор Кушнір Наталія Анатоліївна.   Дівчата наскільки вдосконалилися, що в обласних етапах щороку займають призові місця.

Восени працівники нашого ліцею взяли участь у Всеукраїнському проєкті Flowers4school. Найбільше пощастило вчителю історії Луп’як Галині Миколаївні, яка отримала цибулини від виробників квітів із Нідерландів через український благодійний проєкт Florium.ua. Висадивши квітучу красу на клумби, маємо велику надію на те, що квіти стануть символом нового життя в нашій незалежній Україні!

 Щороку учні початкових класів та їх наставники допомагають птахам взимку. Діти розуміють, що птахи - це друзі людей, які впродовж теплого сезону допомагають знищувати комах-шкідників та поширюють насіння рослин. Тому в різні пори року, люди мають підтримувати своїх пернатих товаришів. З допомогою своїх батьків діти майструють годівнички, та розвішуть їх на території школи. Годівнички вийшли на славу- красиві і на різний смак. Юні захисники пташок дуже відповідально та творчо підійшли до роботи.

 Плідною і результативною є екологічна робота у закладі. Звичайно ж, приємно те, як відповідально ставляться до цього важливого питання учні. Це означає, що розмови, бесіди, виховні години вчителів не проходять безслідно. І наші діти уже повноцінні і свідомі члени суспільства.

 

                Дитяче громадське об'єднання "Екологічна варта"

У нашому ліцеї створено дитяче громадське об’єднання «Екологічна варта». Нас об’єднали три кольори: синій, що символізує чисте небо та прозорість джерел, жовтий – щедрість сонця і багатство ланів, зелений – колір життя. До «Екологічної варти» входить «Веселкова країна» - учні початкових класів та «Паросток» - учнів 5-11 класів. «Веселкова країна» об’єднує 4 варти: «Ромашка», «Бджілки», «Ластів’ята», «Краплинка». Основним видом діяльності цих варт є: опіка лікарськими рослинами, вивчення комах. Також початківці піклуються про пташиний світ, розвішують шпаківні та годівнички, займаються очищенням джерел та річки Караєць на території села. «Паросток» - це учні середньої та старшої ланки, які також об’єднані у варти: «Струмок», «Первоцвіти», «Зелений патруль», «Едельвейс», «Дослідники природи», «Захисники природи», «Юні екологи». Основними завданнями для «Паростка» є: захист первоцвітів, вивчення сільського лісу та його рослинності. Також вартівці опікуються рідкісними квітами. Всі ці справи для наших учнів дуже важливі, бо кожен з нас дбає про навколишнє середовище села та району. Сьогодні «Екологічна варта» дітей, які активно долучаються до розв’язання регіональних екологічних проблем. Ми практично виконуємо всі заплановані справи, тому, що звикли до колективної роботи. Кожного року ми висаджуємо дерева, кущі троянд. Піклуємося про ландшафтний дизайн подвір’я, тому висаджуємо квіти, які цвітуть з ранньої весни до пізньої осені, по особливому відносимося до кімнатних рослин, які радують наше око круглорічно.  А ще ми екологічно підковані: ми вважаємо, що нашим обов’язком є не тільки захищати, але й вчити. Тому при кожній нагоді і малому і дорослому робимо екологічні поради та застереження. Ось такі ми, вартівці ліцею села Рівне.

Нас цікавить – життя лісу і поля 

Нас зворушує – схід сонця і спів птахів 

Нас турбує – стан повітря, яким ми дихаємо,

вода, яку ми п’ємо, земля, на якій ми живемо

Нас об’єднує – віра в те, що ми здатні зробити Землю прекрасною!