Noteikumi

FAI CIAM Sporta Kodekss (Section 4 – Aeromodelling Volume S Space Models 2022 Edition)

Sporting Code | World Air Sports Federation (fai.org)


FAI ANTI-DOPING PROGRAMME

https://www.fai.org/page/cimp-anti-doping


FAI COVID-19 INFORMATION

https://www.fai.org/covid19


Bezpilota gaisa kuģu lidojumu noteikumi

Ministru kabineta noteikumi Nr. 429

https://likumi.lv/ta/id/324351-bezpilota-gaisa-kugu-lidojumu-noteikumi

Kārtība, kādā tiek veikti lidojumi ar atsaitē piestiprinātu gaisa balonu, gaisa pūķi, bezpilota raķeti un raķešu modeļiem

Ministru kabineta noteikumi Nr. 592

https://likumi.lv/ta/id/325792-kartiba-kada-tiek-veikti-lidojumi-ar-atsaite-piestiprinatu-gaisa-balonu-gaisa-puki-bezpilota-raketi-un-rakesu-modeliem

Raķešu modelista “DROŠĪBAS KODEKSS”

1. KONSTRUKCIJA – savus raķešu modeļus es izgatavošu ar vieglām plānsienu konstrukcijām no papīra, koka un plastmasa. Es neizmantošu metālu savu raķešu modeļu priekšgala aptecētāju, korpusu un stabilizatori izgatavošanai.

2. DZINĒJI – es lietošu tikai rūpnieciski izgatavotus raķešu modeļu dzinējus atbilstoši to izgatavotāju rekomendācijām. Es neizjaukšu un nepārveidošu raķešu dzinējus, nemēģināšu tādus izgatavot pats.

3. NOLAIŠANĀS – es vienmēr lietošu nolaišanās ierīces (izpletņus, vimpeļus u.c.) savos raķešu modeļos, lai tie droši atgrieztos pie zemes un būtu izmantojami atkārtoti. Es lietošu tikai uguns drošus materiālus nolaišanās ierīču aizsargiem pret karstajām gāzēm.

4. SVARA IEROBEŽOJUMI – mani, lidojumam sagatavotie raķešu modeļi nesvērs vairāk par 1500 gramiem un to dzinēji kopā nesaturēs vairāk par 125 gramiem degvielas.

5. STABILITĀTE – es vienmēr pārbaudīšu savu raķešu modeļu stabilitāti pirms to pirmā lidojuma.

6. KRAVA – mani raķešu modeļi nekad nenesīs savā kravā dzīvus dzīvniekus vai degošas, eksplozīvas vai citādi bīstamas vielas.

7. STARTA TERITORIJA – es palaidīšu savus raķešu modeļus vietās, kur nav augsti koki, elektropārvades līnijas un celtnes, izkaltusi zāle un krūmi.

8. STARTA IERĪCE – es palaidīšu savus raķešu modeļus ar starta vadstieņa vai citas ierīces palīdzību, kas nodrošina raķetes modeļa kontrolētu kustību līdz tas sasniedz ātrumu droša lidojuma veikšanai. Lai aizsargātos no acu traumām, es vienmēr novietošu savu starta ierīci tā, lai vadstieņu gali būtu augstāk par acu līmeni vai nosegšu tos ar aizsargiem tajā laikā, kad nenotiek starti. Es nosegšu vai demontēšu savas starta ierīces vadstieni, kad tos nelietoju un nekad neuzglabāšu to vertikālā stāvoklī. Mana starta ierīce vienmēr būs apgādāta ar izplūdes gāzu atstarotāju, lai novērstu karsto gāzu tiešu plūsmu pret zemi. Es vienmēr attīrīšu zemes virsmu ap manu starta ierīci no sausas zāles stiebriem, lapām un citiem viegli uzliesmojošiem priekšmetiem.

9. AIZSARDZĪBAS SISTĒMA – lai palaist savus raķešu modeļus, es lietošu elektrisku, no distances vadāmu ierīci, kuras starta slēdzis pats atgriežas stāvoklī “Izslēgts”, kad nav nospiests. Ierīces starta slēdža ķēdē atradīsies arī izņemama drošības atslēga. Visi cilvēki atradīsies ne tuvāk par 5 metriem no starta ierīces, ja es aizdedzināšu modeļa dzinējus ar kopējo impulsu līdz 30,- Ns un ne tuvāk par 9 metriem, ja modeļa dzinēju kopējais impulss būs lielāks par 30,- Ns. Es lietošu tikai tādus elektriskos degļus un strāvas avotus, kuri aizdedzina manas raķetes modeļa dzinēju (s) laikā, ne ilgākā par vienu sekundi pēc starta slēdža ieslēgšanas.

10. STARTA DROŠĪBA – es neļaušu nevienam tuvoties startam gatavai raķetei uz starta ierīces, kamēr nebūšu pārbaudījis, ka aizdedzes sistēmas atslēga ir izņemta no manas aizdedzes ierīces. Aizdedzes kļūmes gadījumā es nogaidīšu ne mazāk par 30 sekundēm, pirms tuvošos starta ierīcei. Pirms starta procedūras uzsākšanas es pārliecināšos, ka visi cilvēki starta vietas tuvumā ir brīdināti par iespējamo raķetes modeļa lidojumu un atrodas tā, ka var ieraudzīt raķetes modeļa startu brīdī, kad es skaļā balsī sākšu 5 sekunžu pirms starta atskaiti.

11. LIDOJUMA APSTĀKĻI – es neveikšu savu raķešu modeļu lidojumus ja vēja ātrums pārsniedz 35 kilometrus stundā, ja modelis dzinēja darbības laikā var ielidot zemos mākoņos, ja tuvumā atrodas lidojoši lidaparāti, ja raķetes modeļa lidojums var radīt briesmas apkārtējiem cilvēkiem vai īpašumam.

12. PIRMSSTARTA PĀRBAUDE – veicot eksperimentus ar jaunas konstrukcijas raķešu modeļiem, es, cik vien iespējams, centīšos pārbaudīt to darbību pirmsstarta izmēģinājumos. Izmēģinājuma lidojumus es veikšu bez to cilvēku klātbūtnes, kuri nav tieši nepieciešami starta nodrošināšanai.

13. LIDOJUMA TRAJEKTORIJA – es nepalaidīšu savus raķešu modeļus tā, lai to lidojuma trajektorija tiktu vērsta pret jebkādiem mērķiem gan uz zemes, gan gaisā. Mana starta ierīce tiks nostādīta tā, lai tās novirze no vertikāles nebūtu lielāka par 30 loka grādiem. Es nekad neizmantošu raķešu modeļu dzinējus, lai virzītu jebkādu ierīci horizontālā virzienā.

14. BĪSTAMA MODEĻU ATGŪŠANA – ja mans raķetes modelis nolaižoties aizķersies elektropārvades līnijā vai citā bīstamā vietā – es necentīšos to atgūt.