Wydarzenia

Rok szkolny 2020/2021


1 czerwca w Dzień Dziecka uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

Zanim to jednak nastąpiło uczniowie podzieleni na grupy mieli do wykonania kilka zadań rozmieszczonych na terenie szkoły. Aby je rozwiązać dzieci musiały udowodnić, że znają alfabet, potrafią czytać, a także nie obca jest im znajomość z bohaterami przerabianych lektur i czytanych książek.


Jak było do przewidzenia, wszyscy świetnie się bawili. Oczywiście zadania rozwiązali bardzo dobrze.

Na koniec w klasie nastąpiło uroczyste złożenie przyrzeczenia czytelnika.

Wszystkim uczniom gratuluję!!!

Kolejne nowości w bibliotece! ZAPRASZAMY!!!

Nowe książki w bibliotece ZAPRASZAMY!!!

Radosnego Alleluja!!!

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim czytelnikom składam życzenia...

Radości nawet z najdrobniejszych spraw...

Nadziei, która pozwala realizować marzenia...

Wiary, która daje siłę w chwilach słabości
i zwątpienia....

I oczywiście zdrowia, abyśmy mogli cieszyć się swobodą.

Wasza pani z biblioteki

Żołnierze Wyklęci

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

źródło: ipn.gov.pl

Dla tych,
którzy chcą wypożyczyć książkę!

  1. Na parapecie okna na wprost biblioteki jest "pudełko na zamówienia" i są przygotowane kartki papieru. Musisz mieć tylko własny długopis. Jeśli nie zdążyłeś/łaś na czas. Jeżeli było zbyt wielu uczniów nie mogłeś/ łaś czekać, albo ja byłam na zajęciach i nie mogłeś/łaś wypożyczyć książki - napisz na kartce o jaką książkę prosisz, swoje imię i nazwisko i wrzuć do pudełka. Odłożę ją dla Ciebie.

  2. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy w bibliotece jest poszukiwana przez Ciebie książka lub chcesz poszukać jakiegoś tytułu odpowiedniego dla Ciebie, skopiuj link poniżej lub wybierz go z menu po lewej stronie i zostaniesz przekierowany do Katalogu biblioteki szkolnej. https://m001727.molnet.mol.pl/.


KARNAWAŁ.... KARNAWAŁ.....

https://pixabay.com/pl/users/nouveaumonde34-3693645/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=1847938

Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. (Wikipedia)

Organizuje się go od kilkuset lat!!!

Na całym świecie jest to czas szalonych imprez i balów.

Najbardziej znane w świecie, o których się mówi to karnawał w Rio i w Wenecji. Obydwa piękne, wspaniałe choć tak różne!!



WESOŁYCH ŚWIĄT
I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!


UWAGA!!!

BIBLIOTEKA JUŻ JEST OTWARTA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

https://downloadscdn1.freepik.com/d/3813333/1284/11/10420/disabled-people-active-life.zip?token=exp=1606905771~hmac=e86cce94eadfc243c222a611027e41b7

"Promowanie zaangażowania osób niepełnosprawnych oraz ich przywództwa"

Tak brzmi tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który co roku obchodzony jest 3 grudnia. Został on ustanowiony w 1992 roku, na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.

Celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne w życiu codziennym, zawodowym. U których występują pewne ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu.

KONKURS!!!

„Kartka z kroniki szkoły - wyjątkowe wydarzenie z życia szkoły”

- konkurs na lapbook

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie na lapbook „Kartka z kroniki szkoły - wyjątkowe wydarzenie z życia szkoły”. Konkurs organizowany jest z okazji jubileuszu 55-lecia szkoły. Zachęcamy do korzystania z kronik szkolnych (dostępnych w bibliotece) przy poszukiwaniu informacji potrzebnych do wykonania lapbooka.

Regulamin konkursu:

1) Organizatorem konkursu „Kartka z kroniki szkoły – wyjątkowe wydarzenie z życia szkoły” jest Biblioteka SP 15 w Nowym Sączu.

2) Celem konkursu jest:

- popularyzacja wiedzy na temat historii szkoły,

- rozwijanie kreatywności uczniów,

- kształcenie umiejętności poszukiwania i selekcji informacji.

3) Praca konkursowa polega na wykonaniu lapbooka na temat wyjątkowego wydarzenia z życia szkoły.

4) Uczestnicy konkursu mają za zadanie, samodzielnie lub w parach, wykonać i opracować lapbook.

5) Lapbook, czyli książka na kolanach jest rodzajem teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Taka teczka może zawierać: fotografie, ilustracje, wycinki z gazet, informacje opracowane przez ucznia lub zacytowane z wybranej publikacji (w tym przypadku z kroniki szkolnej). To wszystko umieszczone jest w kieszonkach i na karteczkach przyklejonych wewnątrz teczki.

6) Praca powinna być wykonana z materiałów papierniczych, różnymi technikami z zachowaniem konstrukcji lapbooka.

7) Praca powinna mieć wymiary A4 i zawierać minimum 4 kieszonki lub schowki itp.

8) Lapbook powinien być podpisany - imię, nazwisko, klasa.

9) Prace złożone do konkursu będą zwrócone wykonawcom po zakończeniu wystawy prac konkursowych.

10) Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-8 SP 15 w Nowym Sączu.

11) Członkowie Jury w składzie: B. Pawlikowska, A. Szczecina, A. Berezowska będą przyznawali punkty w skali od 1 do 5 w następujących kategoriach:

a) poprawność językowa i merytoryczna,

b) układ i dobór treści,

c) estetyka wykonania pracy,

d) sposób przedstawienia informacji (czy jest pomysłowy, zaskakujący, ciekawy, logiczny).

Prace z najwyższą ilością przyznanych punktów zostaną nagrodzone. W razie przyznania równej liczby punktów rozstrzygnięcie nastąpi poprzez głosowanie wśród członków Jury.

Miejsce składania prac: biblioteka szkolna SP 15 w Nowym Sączu. Prace prosimy składać w terminie do 08.04.2020 r. (osobiście).

Laureatom zostaną przyznane dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas uroczystości związanymi z obchodami 55-lecia istnienia szkoły.

Organizatorzy:

mgr Agnieszka Szczecina

mgr Bogumiła Pawlikowska


Rozstrzygnięcie konkursu na

"Moją ulubioną postać bajkową"

Dnia 26 listopada 2019 roku uczniom klas pierwszych zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym pt. "Moja ulubiona postać z bajkowa".

Komisja konkursowa w składzie: Beata Rola, Bogumiła Niemiec i Agnieszka Szczecina miała do ocenienia kilkanaście prac. Wybór był bardzo trudny, uczniowie wykazali się kreatywnością, wyobraźnią i ciężką pracą.

Nagrodzono następujące osoby:

I miejsce - Jakub Dziubanowski oraz Patryk Barnowski

II miejsce - Hanna Ziobro

III miejsce - Filip Pawlus



Wyróżnienia otrzymali: Daria Gęborys, Liwia Sekuła, Zuzanna Biel, Lena Matusik


Biblioteka dziękuje wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie za wkład i zaangażowanie włożone w przygotowanie prac, a nagrodzonym i wyróżnionym gratuluje zdobycia nagród. Biblioteka zaprasza do udziału w kolejnych konkursach, zarówno plastycznych jak i literackich.

Galeria prac:

VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

"Książka najlepszym przyjacielem"

20 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Nowym Sączu. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów, promowanie talentów dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie zamiłowania do czytania poezji wśród uczniów.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 2-8. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych - klasy 2-4 i 5-8. W imprezie wzięło udział ponad 20 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b - Lena Berowska i Aleksander Gawlik oraz 7a - Anna Król. Podczas oceniania brano pod uwagę dobór tekstu do predyspozycji ucznia, dykcję i wyrazistość oraz interpretację utworu. Jury konkursu miało trudne zadanie, żeby wyłonić zwycięzców. Poziom wykonawców był niezwykle wysoki. Tym bardziej cieszy nasz dobycie III miejsca przez uczennicę klasy 3b - Leny Berowskiej. Laureatce jeszcze raz GRATULUJEMY!!!

Wyniki konkursu na najładniejszą zakładkę do książki

Rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą zakładkę do książki organizowany przez bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W konkursie brały udział klasy drugie oraz trzecie, wpłynęło około 40 zakładek. Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Szczecina, Beata Rola, Bogumiła Niemiec oceniając zakładki i przyznając nagrody brała pod uwagę estetykę, wkład własny oraz funkcjonalność zakładki. Przyznano cztery pierwsze miejsca oraz cztery wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominek w postaci zakładki do książki oraz słodkości.

WYNIKI:

I miejsce - Hanna Putowska kl. 2a

Natalia Skoczeń kl. 2b

Justyna Hubisz kl. 3a

Emil Michalik kl. 3b


WYRÓŻNIENIA:

Wiktoria Ferenc kl. 2a

Zofia Maślanka kl. 2b

Magdalena Śliwa kl. 3a

Natalia Gęborys kl. 3b

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach!