2022

АВТОРСЬКІ (ІНДИВІДУАЛЬНІ) МОНОГРАФІЇ

Анотація: Наведено ретроспективний огляд становлення агрохімслужби в Україні. Викладено закордонний досвід функціонування агрохімсервісу. Висвітлено такі актуальні питання, як сучасні тенденції на ринку мінеральних добрив, асортимент, властивості та основи раціонального їх використання. Розглянуто ряд суто практичних питань: проведення діагностики мінерального живлення рослин; визначення потреби у добривах та їх розподіл, визначення доз добрив; фізіологія стресу рослин і використання антистресантів. Особливу увагу приділено технології застосування мікродобрив, зокрема приготуванню бакових сумішей і обприскувачам для їх внесення. Розглянуто питання оцінки та покращення якості води. Коротко викладено нові напрямки та перспективи розвитку агрохімсервісу, а саме застосування нанодобрив і внесення добрив у системі точного землеробства. Вперше висвітлено питання оцінки стану удобрення (родючості ґрунтів) у ринкових умовах. Для студентів, агрономів, агрохіміків, ґрунтознавців, працівників агрохімсервісу. 

Анотація: Головне завдання сільськогосподарського виробництва – щорічно вирощувати високі врожаї сільськогосподарських культур. Об’єкт досліджень – рослина, надзвичайно складна, саморегульована система, процеси життєдіяльності якої можна зрозуміти лише беручи до уваги цілісність усього організму. За темою досліджень автор прагнув охопити весь період росту і розвитку пшениці озимої під впливом дії найважливішого фактора на врожай – добрив. Привернуто увагу щодо впливу добрив на розвиток рослин від початкових етапів органогенезу до закінчення періоду інтенсивного росту на формування врожаю. Уперше в Україні встановлено біологічні потреби культури в елементах мінерального живлення за врожайності зерна більше ніж 6,0 т/га, що може бути використано для розрахунку системи удобрення культури. Показано роль окремих органів стебла в забезпеченні зернівок пластичними речовинами та елементами мінерального живлення, запропоновано детальний метод визначення структури врожаю. Наукову працю рекомендовано науковцям, агрономам і здобувачам вищої освіти агрономічних спеціальностей. 

Анотація: У запропонованій нами монографії «Гербологія» викладено результати власних досліджень за останні 50 років і проаналізовано масштаби публікацій інших авторів. Робота складається з чотирьох частин: «Біолого-екологічні властивості бур’янів», «Контролювання бур’янів», «Гербіциди», «Хімічне контролювання бур’янів в окремих культурах». Основні види гербіцидів, які згадуються в монографії, зареєстровано в офіційному переліку препаратів у 2018 р. 

Кущ Микола Миколайович 

доктор ветеринарних наук, професор

Кущ, М. М. Особливості будови кишечнику свійських гусей [Електронний ресурс] : монографія / М. М. Кущ. ‒ Харків : [б. и.], 2022. ‒ 300 с.

Анотація: У монографії наведено нові теоретично та експериментально обґрунтовані результати комплексних морфологічних досліджень щодо особливостей морфогенезу, структурно-функціональної організації кишківнику свійських гусей різних порід у постнатальному періоді онтогенезу, а також за впливу кормової депривації, геліогеомагнітних факторів і кормової добавки гумілід.

КОЛЕКТИВНІ МОНОГРАФІЇ

Анотація: Вперше для сучасних вітчизняних селекційних і технологічних програм сформована інформаційна база даних (акт впровадження) щодо визначення імунологічних характеристик колекційного, селекційного та вихідного матеріалу огірка корнішонного типу вітчизняної та світової селекції. Кореляційним аналізом серед 30 основних господарських та апробаційних ознак визначено групу інертних, з якими селекціонер може працювати індивідуально, без перестороги, що штучна зміна їх характеристик у процесі селекції на стійкість до пероноспорозу може негативно вплинути на кінцевий результат селекційного процесу по інших ознаках. Отримана оригінальна селекційна лінія огірка корнішонного типу із високою тривалою генетичною цінністю за стійкістю до пероноспорозу і комплексом господарських ознак. З’ясовано, що вирощування у виробничих умовах зразків огірка корнішонного типу сприйнятливої до пероноспорозу імунологічної групи (бали 1–3) без додаткового застосування комплексної системи захисту посівів від хвороб є збитковим або низько рентабельними; середньостійкої (бал 5) – середньо рентабельним; стійкої (бал 7) – рентабельним. У ході досліджень теоретично узагальнено і практично вирішено важливе наукове завдання з визначення особливостей розвитку пероноспорозу, шкідливості хвороби та зв’язків з огірком корнішонного типу шляхом формування бази даних, що дозволило відібрати та впровадити у процес сортової та гетерозисної селекції цінний за стійкістю до пероноспорозу та комплексом інших ознак вихідний матеріал (батьківські форми), що має важливе наукове та практичне значення у галузі сільськогосподарської науки. Для фахівців захисту рослин, селекції, наукових співробітників, викладачів, аспірантів і студентів біологічних і сільськогосподарських спеціальностей вищих навчальних закладів і для всіх тих кого цікавить підвищення кількості та якості врожаю огірка корнішонного типу. 

Бондаренко Світлана Володимирівна

кандидатка сільськогосподарських  наук, доцентка

Станкевич Сергій Володимирович

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Пероноспороз огірка корнішонного типу та імунологічний потенціал селекційного матеріалу [Електронний ресурс] : монографія / В. Л. Черненко [та ін.] ; Ін-т овочівництва і баштанництва Нац. акад. аграр. наук України, Харків. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. ‒ Харків : Вид-во Іванченка І. С., 2022. ‒ 106, [1] с. : рис., табл. ‒ Бібліогр.: с. 94‒106 (160 назв.).

Анотація: У ході досліджень теоретично узагальнено і практично вирішено важливе наукове завдання з визначення особливостей розвитку пероноспорозу, шкідливості хвороби та зв’язків з огірком корнішонного типу шляхом формування бази даних, що дозволило відібрати та впровадити у процес сортової та гетерозисної селекції цінний за стійкістю до пероноспорозу та комплексом інших ознак вихідний матеріал (батьківські форми), що має важливе наукове та практичне значення у галузі сільськогосподарської науки.

Бондаренко Світлана Володимирівна

кандидатка сільськогосподарських  наук, доцентка

Станкевич Сергій Володимирович

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Забродіна Інна Вікторівна

кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка

Некоторые экологические катастрофы. История, закономерности, предвидение. Синергетический подход [Электронный ресурс] : монография / С. В. Станкевич, Е. Н. Белецкий, Д. И. Малюкина, И. В. Забродина, Л. В. Головань. ‒ Харьков : [б. в.], 2022. ‒ 121 с.

Анотация: На основе синергетической методологии авторами выполнены историкостатистические и теоретические исследования многолетней динамики землетрясений, извержения вулканов, засух и лесных пожаров, цунами и наводнений, массовых размножений насекомых-вредителей, эпидемических катастроф гриппа, холеры и чумы. Показана общая закономерность этих сложных природных экологических процессов, возможность их предвидения. Монография рассчитана на широкий круг специалистов – экологов, биологов, экономистов, футурологов и всех тех, кто интересуется этой проблемой.

Станкевич Сергій Володимирович

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Забродіна Інна Вікторівна

кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка

Головань Лариса Володимирівна

кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка

Анотація: У монографічній роботі наведено результати дослідження вікової, видової та типологічної структури лісових насаджень водозбірного басейну середньої течії річки Сіверський Донець, земельний фонд водозборів основних її приток та рівні їх фактичної лісистості. Охарактеризована лісівничо-таксаційна структура, особливості росту і продуктивності лісових насаджень досліджуваного регіону. За результатами комплексних досліджень впливу водоохоронних насаджень на складові водного балансу розроблено нормативи оптимальної водоохоронної лісистості для досліджених водозборів, оцінено типологічну різноманітність лісів, ефективність використання лісорослинного потенціалу корінних деревостанів у найбільш поширених типах лісу. Моделі продуктивності модальних дубових деревостанів водозборів річок рекомендуються використовувати під час прогнозування росту й розвитку дубняків, проєктування та проведення лісогосподарських і лісовпорядних робіт. 

Горошко Віталій Віталійович

кандидат сільськогосподарських  наук, доцент

Біла Юлія Миколаївна

кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка 

Распопіна Світлана Петрівна

докторка сільськогосподарських наук, старша наукова співробітниця

Діденко Максим Михайлович

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Гордіященко Альона Юріївна

викладач закладу вищої освіти 

Анотація: В монографії наведено методику та результати визначення енергомісткості сільськогосподарських агрегатів в рослинництві по п’яти основним блокам при вирощуванні сільськогосподарських культур. Наведено методику переводу енергетичних витрат в грошові одиниці. 

Артьомов Микола Прокопович

доктор технічних наук, професор

Мельник Віктор 

Іванович

доктор технічних наук, професор

Анікєєв Олександр 

Іванович

кандидат технічних наук, доцент

Циганенко Михайло 

Олександрович

кандидат технічних наук, доцент

Цехмейструк Микола Григорович

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Калюжний Олександр Дмитрович

кандидат сільськогосподарських наук, доцент

Романашенко Олександр Анатолійович

доцент


Гаєк Євген Анатолійович

кандидат технічних наук

Чигрина Світлана Андріївна

старша викладачка закладу освіти

Ільїна Наталія Олександрівна

старша викладачка закладу освіти

Анотація: Монографія є завершеною ґрунтовною науковою працею колективу кафедри хімії, біохімії, мікробіології та гігієни харчування. У ній поставлені й розв’язуються питання розширення асортименту вітчизняного ринку дієтичних продуктів з підвищеною харчовою цінністю для лікувально-профілактичного харчування людей з порушеним обміном речовин, що представляють не тільки соціальний, економічний, але й загальнонауковий інтерес. 

Євлаш 

Вікторія Владленівна 

докторка технічних наук, професорка

Аксьонова

 Олена Федорівна 

кандидатка технічних наук, доцентка

Мурликіна Наталя Віталіївна 

кандидатка технічних наук, доцентка

Пілюгіна 

Інна Сергіївна 

кандидатка технічних наук, доцентка

Газзаві-Рогозіна Людмила 

Вікторівна 

кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка

Губський Сергій Михайлович 

кандидат хімічних наук, доцент

Упатова 

Олена Іванівна 

кандидатка технічних наук, доцентка

Lisovska, T. O. The technology semi-finished sponge product using extruded corn flour [Electronic resource] : monograph / T. O. Lisovska, N. Chorna, N. H. Kopchak ; State Biotechnological University, Ternopil Ivan Puluj National Technical University. ‒ Ternopil : [s. n.], 2022. ‒ 108 p.

Переклад назви: Технологія бісквітного напівфабрикату з використанням екструдованого кукурудзяного борошна

Анотація: У монографії узагальнено результати досліджень щодо теоретичного та практичного обґрунтування технології борошняних кондитерських виробів, яка базується на використанні продуктів переробки зернової сировини методом екструзії. Обґрунтовано раціональний вміст основних рецептурних компонентів та технологічні параметри виробництва бісквітних напівфабрикатів з використанням екструдованого кукурудзяного борошна, у тому числі напівфабрикату «Безглютеновий». Розроблено рекомендації щодо їх використання в технології борошняних кондитерських і кулінарних виробів. 

Чорна Ніна Вікторівна 

кандидатка технічних наук, доцентка

Анотація: В монографії розглядаються теоретичні та практичні аспекти з обґрунтування технології парового безглютенового хліба на основі безглютенової борошняної сировини із підвищеним вмістом білка та зниженим глікемічним індексом. Наведено сучасні тенденції в технології безглютенових хлібопекарських виробів та отримані нові закономірності утворення структури безглютенового парового хліба. 

Шаніна Ольга Миколаївна 

докторка технічних наук, професорка

Гавриш Тетяна Володимирівна

кандидатка технічних наук, доцентка

Дугіна Катерина Валентинівна 

кандидатка технічних наук, доцентка

Quality formation of flour, meat, fermented milk products for hotels and diet restaurants [Electronic resource] : monograph / Y. Biletska [et al.].  – Kharkiv : V. N. Karazin Kharkiv National University, 2022. – 155 p.

Переклад назви: Формування якості борошна, м’яса, кисломолочних продуктів для готелів та дієтичних ресторанів

Анотація: Розроблено технології та рецептури соєвого та нутового борошна, збагаченого вітамінами та мікроелементами. Якість спеціального дієтичного хліба, ковбас і кисломолочних продуктів сформована в результаті їх використання як харчового інгредієнта. Науково обґрунтовано високі дієтичні та спеціалізовані властивості розроблених продуктів для людей з йододефіцитними та селенодефіцитними захворюваннями, непереносимістю глютену та хронічними колітами. Надано рекомендації щодо щоденного споживання розроблених продуктів з урахуванням збагачувальних інгредієнтів після закінчення терміну придатності. 

Рижкова Таїсія Миколаївна

докторка технічних наук, 

професорка

Гноєвий Ігор Вікторович

доктор сільськогосподарських наук, професор

Данілова Тетяна Миколаївна

кандидатка сільськогосподарських наук, доцентка

Анотація: У монографії розглянуто шляхи раціонального використання вторинних ресурсів м’ясної промисловості, особливу увагу приділено аналізу застосування продукції та відходів кишкового виробництва. Узагальнено фізико-хімічні чинники обґрунтування інноваційного задуму удосконалення технологій склеєних кишкових оболонок. Висвітлено результати обґрунтування технології склеєних кишкових ковбасних оболонок, армованих тепловою коагуляцією і дубленням. Надано результати досліджень водопоглинання, гігроскопічності та пористості кишкових плівок, раціональної температури та тривалості теплової коагуляції, способів армування різними фізичними методами, формування пластичних властивостей склеєних кишкових ковбасних оболонок. Наведені дані можуть бути використані у практичній діяльності фахівців м’ясної промисловості, науково-дослідних організацій та освітньому процесі закладів вищої освіти, що займаються підготовкою фахівців та аспірантів із харчових технологій. 

Михайлов Валерій Михайлович

доктор технічних наук, професор

Онищенко В'ячеслав Миколайович

доктор технічних наук, професор

Пак Андрій Олегович

доктор технічних наук, доцент

Scientific and practical aspects of pectin and pectin products [Electronic resource] : monograph / I. Krapivnytska [et al.] ; National University of Food Technologies, State Biotechnological University, Sumy National Agrarian University. ‒ Kharkiv : [s. n.], 2022. ‒ 228 p. : il. ‒ Bibliography : p. 215‒227.

Переклад назви: Науково-практичні аспекти пектину та пектинопродуктів

Анотація: У монографії обґрунтовано та розроблено сучасні високоефективні функціональні технології з додаванням пектину та пектинових продуктів. Пектин - природний полісахарид, який поєднує в собі властивості структуроутворювача та біологічно активної сполуки. Структуроутворення в продуктах з пектином проявляється в здатності утворювати міцні гелі, надавати стійкості емульсіям, загущувати харчові маси. Біологічна активність пектинових речовин виражається в детоксикаційній, радіопротекторній, антиоксидантній, цукрознижувальній, імуностимулюючій дії. Це дає підстави для її широкого використання при створенні продуктів оздоровчого, профілактичного харчування та лікарських форм.

Омельченко Світлана Борисівна

кандидатка технічних наук, доцентка

Technology of thermostable and frozen fillings using dairy raw materials and sesame seeds concentrate [Electronic resource] : monograph / F. Pertsevoy, V. Ladyka, I. Smetanska, D. Bienias, M. Ianchyk, N. Grynchenko, S. Omelchenko, О. Hrynchenko. ‒ Kharkiv : Dissa+, 2022. ‒ 192 p.

Переклад назви: Технологія термостабільних та заморожених начинок з використанням молочної сировини та концентрату насіння кунжуту

Анотація: Монографія містить концентровану та систематизовану наукову інформацію щодо використання молочної сировини та концентрату насіння кунжуту для виробництва термостабільних молоковмісних начинок у ресторанному господарстві, представлену у вигляді тексту, технологічних розрахунків, рисунків, схем, таблиць і призначена для викладачів, аспірантів, студентів, які займаються науковою роботою.

Гринченко Наталя Геннадіївна

докторка технічних наук, доцентка

Омельченко Світлана Борисівна

кандидатка технічних наук, доцентка

Гринченко Ольга Олексіївна

докторка технічних наук, професорка

Innovative technologies and equipment: development prospects of the food and restaurant industries [Electronic resource] : Scientific monograph / O. Hrynchenko [та ін.] ; Cuiavian University in Włocławek, State Biotechnological University. ‒ Latvia : [s. n.], 2022. ‒ 392 p.

Переклад назви: Інноваційні технології та обладнання: перспективи розвитку харчової та ресторанної галузей

Анотація: У монографії розглянуті статті доктора технічних наук, професора Дейниченка Г. В.  «Функціонально-технологічні властивості фаршевих мас на основі концентрату сколотин», доктора технічних наук, доцента Фощана А. Л. «Наукові основи ресурсозаощаджувальних технологій виробництва желейної продукції», докторки технічних наук, доцетки  Гринченко Н. Г. «Розробка технологій напівфабрикатів капсульованих на основі молочної сировини та їх функціонування в умовах міжгалузевої кооперації», аспіранта Янушкевича О. І. «Дослідження показників якості та безпечності соусів термостабільних на основі молочної сировини». 

Гринченко Наталя Геннадіївна

докторка технічних наук, доцентка

Дейниченко Григорій Вікторович

доктор технічних наук, професор

Фощан Андрій Леонтійович

доктор технічних наук, доцент

Operation and development management of economic entities in European integration conditions: information service, mechanisms, digitalization [Electronic resource] : monograph / Publishing House of Academy of Silesia, State Biotechnological University ; ed.: Vitalina Antoshchenkova [et al.]. - Katowice : [s. n.], 2022. - 278 p.

Переклад назви: Управління функціонуванням та розвитком суб'єктів господарювання в умовах євроінтеграції: інформаційний сервіс, механізми, цифровізація

Анотація: У колективній монографії висвітлено сучасний стан та перспективи розвитку суб’єктів господарювання в умовах цифрової економіки. Досліджено новітні тенденції розвитку суспільства та їх вплив на організацію та методологію бухгалтерського обліку в Україні. Розроблено основи розвитку аудиту та аналізу діяльності суб'єктів господарювання в умовах глобалізації економіки. Проаналізовано трансформацію фінансово-кредитних відносин в умовах євроінтеграції. Структурно монографія складається з тринадцяти логічних, тематичних статей, які присвячені актуальним питанням функціонування та розвитку суб’єктів господарювання в умовах європейської інтеграції (інформаційний сервіс, механізми, цифровізація).

Антощенкова Віталіна Володимирівна

кандидатка економічних наук, доцентка

Акімова Наталія 

Сергіївна

кандидатка економічних наук, професорка

Бабан 

Тетяна Олександрівна

кандидатка економічних наук, доцентка

Безгінова Любов 

Іванівна

кандидатка економічних наук, доцентка

Василішин Станіслав Ігорьович

доктор економічних наук, професор

Кравченко Ольга Михайлівна

докторка економічних наук, професорка

Луценко Олена 

Анатоліївна

кандидатка економічних наук, доцентка

Малій Олена 

Григорівна

кандидатка економічних наук, доцентка

Наумова Тетяна

Анатоліївна

кандидатка економічних наук, доцентка

Нестеренко Ірина 

Володимирівна

кандидатка економічних наук, доцентка

Руденко Сергій 

Валентинович

кандидат економічних наук, доцент

Анотація: Монографію присвячено питанням поглибленого вивчення та обґрунтування теоретико-методичних засад формування конкурентної стратегії агропромислових підприємств України. Розкрито науково-теоретичну сутність стратегій, обґрунтовано систему ієрархії стратегій диверсифікованого підприємства, розширено поняття «конкурентна стратегія», впорядковано класифікаційну систему стратегій. Запропоновано концептуальний підхід до процесу формування конкурентної стратегії підприємства та сформовано відповідний йому науково-методичний підхід. Проаналізовано стан та визначено особливості розвитку аграрного сектору України. Обґрунтовані критерії класифікації та узагальнена класифікаційна система агропромислових підприємств. Сформовано групи однорідних агропромислових підприємств за допомогою кластерного аналізу,  відповідно до яких побудована матриця конкурентних стратегій. Змодельовано пріоритетні шляхи розвитку підприємств на засадах бенчмаркінгу та оцінки рівня їх конкурентоспроможності. Визначено пріоритетний вектор розвитку для групи підприємств «Агротрейд», обґрунтовано доцільність переходу до I-cluster та ефективність від впровадження запропонованої конкурентної стратегії, сформовано систему адаптивних заходів, що визначають перспективний план розвитку. 

Божидай Ірина Ігорівна

кандидатка економічних наук, старша викладачка закладу вищої освіти

Методологія керування бізнесом в умовах цифровізації [Текст] : монографія / А. П. Грінько, П. Л. Гринько, Н. Г. Ушакова, Т. В. Андросова, О. А. Кулініч, І. І. Помінова. ‒ Харків : Монограф, 2022. ‒ 199 с.

У монографії представлені результати наукових досліджень, що висвітлюють як сучасний стан розвитку цифрової економіки, так і перспективні напрями цифрової трансформації економіки та бізнесу в Україні. У монографії знайшли відображення питання теорії цифрової економіки в умовах глобалізації, особливості розвитку економіки знань, трансформації бізнес-моделей організацій під впливом процесів цифровізації тощо. У рамках аналізу процесів формування цифрової економіки в Україні розглянуто питання інституційної організації бізнесу та управління інноваційними організаціями в умовах цифровізації. Монографія відображає результати досліджень колективу авторів. Матеріали монографії будуть корисні викладачам, науковим працівникам, спеціалістам підприємств, організацій та установ, а також здобувачам вищої освіти.

Ушакова Наталія Григорівна

кандидатка економічних наук, професорка

Андросова Тетяна Василівна

кандидатка економічних наук, професорка

Кулініч Оксана Андріївна

кандидатка економічних наук, доцентка

Mechanisms for ensuring innovative development of entrepreneurship [Electronic resource] : monograph / Edited by T. Staverska, O. Mandych. – Tallinn: Teadmus OÜ. ‒ 2022. ‒ 380 p.

Переклад назви: Механізми забезпечення інноваційного розвитку підприємництва

Анотація: У монографії розглянуто концептуальні аспекти системної підтримки інноваційного розвитку суб'єктів господарювання; досліджено результати моніторингу та проведено діагностику сучасних проблем інноваційного розвитку суб'єктів господарювання; розроблено фінансові механізми забезпечення інноваційного розвитку суб'єктів господарювання та стратегічне аналітичне забезпечення інноваційного розвитку суб'єктів господарювання. Представлено управлінський інструментарій забезпечення інноваційного розвитку та цифровізації суб'єктів господарювання, а також розроблено  рекомендації щодо правового регулювання інноваційного розвитку бізнес-структур.

Ставерська Тетяна Олександрівна

кандидатка економічних наук, доцентка

Мандич Олександра Валеріївна

докторка економічних наук, професорка

Ковцур, К. Г. Резервування провізних можливостей парку автомобілів у логістичних ланцюгах постачань споживчих товарів [Електронний ресурс] : монографія / К. Г. Ковцур, Н. В. Птиця, Д. О. Музильов. ‒ Харків : ФОП Бровін О. В., 2022. ‒ 156 с.

Анотація: Представлені результати вирішення науково-прикладної задачі, яка полягає в підвищенні ефективності доставки споживчих товарів автомобільним транспортом у міському та міжміському сполученні шляхом резервування провізних можливостей парку рухомого складу, що дозволить зменшити сумарні витрати в ланцюзі постачань, які пов’язані з доставкою та неповним задоволенням потреб споживачів. Для інженерно-технічних робітників, вчених та аспірантів, діяльність яких пов’язана з моделюванням та плануванням роботи системи доставки споживчих товарів у торгові точки різних форматів.

Музильов Дмитро Олександрович

кандидат технічних наук, доцент