цікавинки

Веснянки (гаївки, гагілки, ягілки, риндзівки)

Веснянки - назва старовинних слов'янських обрядових пісень, пов'язаних з початком весни і наближенням весняних польових робіт. За допомогою веснянок люди передавали свою енергію природі, щоб усе живе навколо прокинулося і знову ожило.

Веснянки співаються майже завжди одночасно з танцями та іграми, які мають «закликати» весну та добрий урожай. Назв у веснянок є багато: «ягівка», «гаілка», «гагілка», «ягілка», «магілка», «галанівка», «лаголайка», «риндзівка» та інші. Кожна місцевість, окрім особливої назви, мала ще й свої традиційні слова веснянок та веселих забав.

Різновидом веснянок є гаївки - пісні, що виконувались тільки у час великодніх свят. Гаївок було багато і різних: для молодших дітей, для старших, для хлопців і дівчат, були й гаївки, у яких парубки та дівчата обирали собі пару. На відміну від гаївок, веснянки обіймають цілий цикл весняних пісень, які співаються від Благовіщення цілу весну. Так, не кожна веснянка є гаївкою, хоч кожна гаївка є веснянкою.

Але, попри все, найголовнішим залишається те, що усі веснянки, як би їх не називали – це ті пісні, що звеселяють людей, несуть в їхні душі красу та оптимізм та є дорогоцінним скарбом ранньої культури наших прапрадідів.

"Ой весно, весно, днем красна" (веснянка)

"Десь тут була подоляночка" (веснянка)

"Благослови, мати" (веснянка)

"Весняночко-паняночко, де ж ти зимувала?" (веснянка)

"Травка-веснянка" (веснянка)

"Що ж ти нам, весна, принесла" (веснянка)

"Голубка" (веснянка)

"Шум" (веснянка)

"Плету, плету лісочку" (веснянка)

Вербовая дощечка

"А в Кривого Танця" (веснянка)

Мишка і котик

Кривий танець

Соловеєчку, сватку, сватку

Зайчик

Царівна

Посаджу я грушечку

Ягілочка

Жучок

Голубка

Іванчику-білоданчику

Куди їдеш, Романочку?

Ой див, див

Хорт і вовк

Пустіте нас (Мости)


Віртуальна читальня_ всі слова на одну букву З

ЗИМА

Зимонька завила, зразу загула,

Закружила, захазяйнувала,

Завітрила, засніжила, замела,

Землю заметілями заткала.

Задубіла, зажурилася земля,

Змерзла зовсім, змучилась, заснула.

Закрутила завірюха звіддаля,

Захурделила, завіяла, задула.

Заховались зорі зазвичай,

З-за завії, звісно, заглядали.

Зблідли зовсім, затремтіли, знай,

Звисока зоріючи, зітхали.

Засміялась злісно заметіль,

Заскрипіла, злобою завила.

Замела, задула звідусіль,

Задихалася, загрозливо злетіла,

Збудувала замки заметіль,

Засопла, знесилено заснула.

Засвітилась зіронька. Звідтіль

Заясніло. Злість зима забула.

Засміялась зіронька згори —

Здолана зима! Земля зраділа!

Зацвілися зіроньки з землі,

Забриніли звуки, завесніло!

Зачарована, замріяна земля

Заспівала, знадно заквітчалась.

Затепліло, загуло здаля —

Зимонька занила, запручалась...

Затепліло! Здолана зима!

НАДІЯ КРАСОТКІНА

ЗИМОВА ЗНАХІДКА

Знову зранку засвітало –

Зникли золотисті зорі.

Зима землю застеляє,

Завіває звук зимовий.


Звідкись заєць завітав.

Зиркнув злякано – злякався.

Загадково здивував –

Замість зникнуть – звір зостався.





Людина почала вирощувати квіти більше 4000 років тому, і першими до цього додумалися древні єгиптяни. За старих часів закохані легко могли висловлюватися за допомогою мови квітів – вони були символами вираження відчуттів і думок.

Самі заборонені в світі квіти – хризантема. Це – імператорські квіти Японії.

Одна з вищих винагород країни — орден Хризантеми. Під час свята хризантеми треба милуватися кожним відтінком цвітіння, при цьому глибоко роздумуючи про пройдену дорогу і сенс життя.

Для древніх греків фіалка була неодмінним атрибутом свят, а також прикрасою власних жител і статуй богів. Галли вважали квітку як символ невинності, скромності і посипали нею ложе наречених. Французи змагалися на тулузських поетичних турнірах, де однією з вищих винагород була золота фіалка.

Деякі квіти можна їсти. З кульбаб, наприклад, роблять салати, головне їх вимочити, щоб гіркота пішла. Цикорій прекрасно замінює каву. З квітів хризантеми роблять теж салати. З кореня лотоса варять суп і роблять муку.

Здатність квітів «орієнтуватися в часі» використовував Карл Лінней і створив в 1720 році в місті Упсала в Швеції перший в світі квітковий годинник. Циферблат цього незвичайного годинника складався з декількох секторів, в кожному з яких зростали квіти певного вигляду. За допомогою такого годинника удавалося досить точно (з різницею в півгодини) визначати час.

Ось тільки діяли вони лише в сонячну погоду – в похмурі дні віночки кольорів інколи взагалі не розкриваються.

Роза є національною квіткою США, Англії і Ірану.

Тюльпан, був час, коли в Голландії жодних тюльпанів в помині не було. Вони були завезені туди з Туреччини в XVI столітті. В ті часи тюльпани коштували нечуваних грошей, вони цінувалися вище чим багато металів і коштовні камені. Одна цибулина тюльпана коштувала більше двох тисяч доларів! Тюльпан – один з самих швидкорослих видів рослин. За добу він може підрости в середньому на 2 см.

Найдовше коріння виявлене в дикого фікуса з Південної Африки. Вони досягали 120 метрів

Мак – символ родючості. Він присвячений богові сну. За переказами, Морфей усипляє людей, торкаючись до них квіткою маку. Мак – квітка марень.

Піон зобов’язаний своїм ім’ям легендарному лікареві Піонові, що виліковував богів і людей від ран, отриманих в битвах. У Китаї піон вважається національною квіткою, і йому приписуються магічні властивості. Говорять, злі духи не виносять навіть зображення піона.