Методична спрямованість уроків

Рекомендації

щодо оцінювання роботи учнів у ІІ семестрі в умовах карантину 2019-2020 н.р.

з трудового навчання (технологій) 5-11 класів

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо викладання трудового навчання (технології) та креслення у 2019/2020 навчальному році, в залежності від матеріально-технічних можливостей шкільної майстерні, інтересів і здібностей учнів, фахової підготовки самого учителя, кількість проектів обирається у кожному навчальному закладі індивідуально. Так, у 5-6 класах учні опановують 6 – 10 проектів, у 7-8 класах від 4 до 6 проектів, у 9-му класі – 2 проекти (плюс 2 проекти з технології побутової діяльності та самообслуговування в 5-8 класах та 1 проект у 9 класі).

У ІІ семестрі 2019-2020 н.р., під час карантину, тематичне оцінювання за виконані проекти вчителі здійснюють згідно власного календарного планування. Оскільки з трудового навчання не передбачено підсумкових тематичних робіт, оцінка за тему виставляється за поточними (лист МОНУ №1/9-213 від 16.04.2020 р., стор.5).

Поточне оцінювання, тобто організація зворотного зв’язку з учнями, кожним навчальним закладом вирішується самостійно педагогічною радою відповідно до рекомендацій Міністерства освіти і науки України (лист МОНУ № 1/9-178 від 27 березня 2020 року; лист МОНУ № 1/9-182 від 31 березня 2020 року; лист МОНУ №1/9-213 від 16.04.2020 р.).

Під час добору завдань для учнів слід звернути увагу на науково-методичні рекомендації Донецького обл. ІППО щодо організації виховання, навчання та розвитку учасників освітнього процесу під час карантину (Розділ «Трудове навчання, технології», стор.59-61): https://ippo.dn.ua/index.php/dystantsiine-navchannia/dystantsiina-osvita-ditei

Зокрема, завдання для оцінювання потрібно продумувати так, щоб вони одночасно були і змістовними, доступними, цікавими, і не потребували на виконання великих часових і фізичних (робота за комп’ютером має свої часові обмеження) затрат. Також не повинні проводитися практичні завдання з використанням інструментів та приладів, що загрожують життю та здоров’ю учнів! Необхідно пропонувати наступні завдання: виконання теоретичної частини проекту, складання технологічної карти послідовності виготовлення виробу, тестові завдання до теми, загадки, ребуси, кросворди, кластери, тощо.

Для учнів, з якими з будь-яких причин немає можливості налаштувати зворотний зв'язок засобами Інтернету, пропонується надавати завдання в телефонному режимі. Виконані теоретичні роботи таки учні можуть надсилати вчителю на домашню адресу за допомогою листування Укрпоштою (лист МОНУ №1/9-213 від 16.04.2020 р., стор.4).

Підсумкова оцінка за ІІ семестр виставляється з урахуванням результатів поточного та тематичного оцінювання.



http://mon-covid19.inf

https://padlet.com/auth/signup?referrer=https%3A%2F%2Fpadlet.com%2Fdashboard

https://www.

https://www.storyboardthat.com

https://screencast-o-matic

https://vyshyvka.ukrzen.in.ua

https://ornament.name


Додаткові вебпортали та сервіси для створення навчального

е-контенту:


1. http://e-school-ippo.blogspot.com/ – консультаційний пункт для педагогічних працівників, які опікуються дистанційною освітою.

2. https://learningapps.org/ – Learningapps, різноманітні інтерактивні вправи.

3. https://pidruchnyk.com.ua/ – електронні версії підручників.

4. https://imzo.gov.ua/pidruchniki/elektronni-versiyi-pidruchnikiv/ – електронні версії підручників.

5. https://disted.edu.vn.ua – репозитарій начальних ресурсів.

6. http://www.osvitaua.com/youpub/ – сайт видавництва, містить навчальні ресурси.

7. https://www.youtube.com/channel/UCMIVE71tHEUDkuw8tPxtzSQ – «Цікава наука».

8. https://naurok.com.ua/ – для вчителів та учнів.

9. https://www.ed-era.com/zno/ – дуже багато цікавої інформації про дистанційну освіту.

10. https://ilearn.org.ua/ – Проєкт дистанційної освіти від «Освіторії».

11. https://eschool.dn.ua/local/staticpage/view.php?page=resources – репозитарій корисних освітніх ресурсів

12. Онлайн-курс для вчителів з дистанційного навчання «Карантин: онлайн-сервіси для вчителів». https://www.youtube.com/watch?v=vOF2PK4Pu8M

13. Практичні поради щодо організації дистанційного навчанняhttps://www.youtube.com/watch?v=omSH5KnON28

14. trudove.org.ua проєкти

Сайт для учителів трудового навчання та обслуговуючої праці. Сучасні технології. Рад

Рекомендовано для використання в роботі молодшим спеціалістам, вчителям з трудового навчання «Квітникарство», які працюють з дітьми з порушенням інтелектуального розвитку легкого та помірного ступенів

Інтерес до проблеми соціалізації особистості виник давно. Про це свідчать праці учених ХХ століття Л.Виготського, А.Макаренка, В.Сухомлинського, в яких вони вказували на взаємозалежність між умовами соціального середовища та розвитком особистості та зазначали необхідність активного опосередкування особистісного розвитку.

Соціалізація — процес інтеграції учня в суспільство, у різноманітні типи соціальних спільнот, шляхом засвоєння ним елементів культури, соціальних норм і цінностей, на основі яких формуються соціально значущі риси особистості, підготовка до соціального життя .

Педагогіка в соціальній роботі виступає стрижнем її діяльнісного компоненту, оскільки всі аспекти соціалізації розв’язуються в основному педагогічними методами. Тому важливим фактором, який суттєво впливає на процес соціалізації дітей з особливими освітніми потребами, є професійно-трудова підготовка. Слід зазначити, що ефективне відтворення трудових ресурсів є першоосновою суспільної стабільності та добробуту. Ось чому трудове самовизначення і подальше працевлаштування є основою соціального зростання учнів. Успішність соціалізації, залежить від того, як швидко учень НРЦ зможе пристосуватися до вимог суспільства, до умов існування.

Під час занять з курсу «Квітникарство», фізична діяльність учнів поєднується з розумовою, адже учням доводиться розв’язувати цілий ряд завдань, включаючи такі, як виконання завдання за зразком і простою інструкцією,так як у ході всього навчання за даною програмою учні в своїй роботі використовують різний сільськогосподарський інвентар; вчаться доглядати за рослинами, вирощувати деякі квітково – декоративні рослини, пізнати прийоми обробки ґрунту. Використання на уроках трудового навчання продуктивних методик і технологій має дуже високий потенціал, реалізація його безпосереднім чином впливає на досягнення такого результату навчання, як самостійність та наполегливість при виконанні практичних робіт.

У процесі виконання учнями практичних завдань, створюються сприятливі умови для професійного самовизначення учнів, організованості, сприяє розвитку в учнів відповідних видів і типів сприймання, пам'яті, мислення, уваги, уяви, мовлення, розвивається дрібна моторика рук, формується інтерес до певної роботи. Вони починають по справжньому розуміти значення багатьох професій в нашому житті і роблять деякі висновки стосовно вибору своїх майбутніх професій. Це і є, нашим головним завданням, щоб учні, з особливими освітніми потребами стали соціально зрілими, працелюбними,громадянами нашої України. Саме в умовах особистісно зорієнтованого навчання відбувається становлення та розвиток таких важливих якостей особистості, як рефлективність, спонтанність, критичність мислення, уміння працювати з інформацією, спілкуватися та відповідати за наслідки власних дій. Практики стверджують, що найбільш ефективним у навчанні дітей, є інтерактивне навчання ( взаємодіюче, засноване на спілкуванні), яке ми і використовуємо на уроках квітникарства: робота в змінних та малих групах, метод творчого завдання, метод проекту.

Окремі інтерактивні методи і прийоми, за допомогою яких можна досягти запланованих результатів.

Групова. Групову роботу (2-3 дітей) використовуємо в практичних роботах для створення малих квіткових композицій: виготовлення бутоньєрок, невеличких композицій на тарілках, на зрізах дерев, у кошиках. У групу об’єднуємо дітей, які мають високий ступінь засвоєння знань із дітьми, які з різних причин не засвоїли матеріал. Роботу групи координує учень, який повинен уміти пояснити алгоритм виконання завдання та бути терплячим до членів групи. Робота в малих групах дає можливість навчити учнів працювати разом, мислити разом, обмінюватись думками, спілкуватися, створювати ситуацію взаємодопомоги, розвивати дружні взаємовідносини. Особливістю роботи учнів в малих групах є можливість вчитися з підручників та від учителя, а й один у одного. Найбільш ефективна групова робота на етапах актуалізації опорних знань.

Ланкова (бригадна) форма організації навчальної роботи з учнями передбачає, що вони будуть виконувати одночасно різні за змістом завдання; наприклад, одні ланки займаються вивченням властивостей рослин, другі − опановують прийоми поводження при пересаджуванні рослин, треті − готують або вивчають технологічну документацію. Робота учнів у різних ланках відрізняється лише за конкретним змістом, але всі її види належать, як правило, до однієї й тієї ж теми програми і спрямовані в цілому на формування однакових за своїм основним змістом знань та вмінь. Використовується для виконання одночасно однакових за змістом робіт, коли не вистачає обладнання для кожного учня. Ця форма є характерною, головним чином, для практичних занять.

Парна форма організації навчально-трудової діяльності учнів − суть полягає в тому, що в класі вчитель визначає пари дітей , враховуючи симпатії та працездатність вихованців. Це можуть бути пари з однаковими або різними рівнями навчально-трудової активності. В першому разі учні виконують однакові за складністю завдання, в другому − диференційовані. В парах, де працюють діти з творчою і репродуктивною або з продуктивною й репродуктивною активністю, вчитель визначає з кращих учнів так званих учнів-консультантів або асистентів. Вони працюють під безпосереднім керівництвом вчителя, здійснюючи пояснювальну та контролюючу функції, і таким чином забезпечується взаємонавчання і взаємоконтроль. Склад пар може бути постійним чи змінним, пара сидить за однією партою, щоб будь- коли однокласники могли проконсультуватися.

Індивідуальна форма навчання − окремі учні виконують завдання індивідуального характеру. Найчастіше використовується під час організації практичних робіт, окремих учнів на різних робочих місцях, коли завдання, які вони виконують, суттєво відрізняються.

Фронтальна .У випадку фронтальної форми навчання всі учні одночасно виконують однакову за змістом роботу теоретичного або практичного характеру. Прикладом є урок, на якому всі учні оволодівають одними й тими ж трудовими навичками.

Важливу роль у розвитку пізнавальної активності учнів відіграють заняття, які проводяться у формі ділових, рольових та дидактичних ігор. Адже вони збуджують думку дітей, підводять їх до самостійних пошуків; і узагальнень, удосконалюють знання. Одним з найрезультативніших, є метод проектів з позиції адекватності завдань і формування компетентностей учнів. Однією з важливіших вимог щодо відбору проектів є його творча спрямованість. Під час добору творчих проектів слід враховувати індивідуальні особливості школярів, ступінь їхньої підготовки, вікові, психологічні та фізіологічні особливості. Важливою вимогою при відборі індивідуальних проектів є їх суспільно корисна чи особиста значущість.

За допомогою сучасних методик викладання навчального матеріалу на уроках квітникарства, та при виконанні практичних робіт є надзвичайно цікавим і ефективним методом у соціалізації учнів з особливими освітніми потребами.

Прийом «Майстер-клас від учителя».

(Учитель розповідає і показує прийоми роботи)

Витягнувши рослину з горщика, обережно руками або паличкою видаляють з коріння землю й розплутують переплетене коріння, намагаючись не ушкодити. Зрізують гниле коріння. Порізи товстих, соковитих коренів присипають товченим деревним вугіллям, щоб запобігти загниванню. На дні горщика влаштовують гарний дренаж: на водостічний отвір кладуть один або кілька черепків, горбом догори, зверху насипають керамзит,або камінці (бита червона цегла), бажано на два пальці у висоту.

Зверху дренаж засипається землею, у яку додають шматочки деревного вугілля, і занурюється рослина так, щоб коренева шийка була на рівні країв посуду або трохи нижче, але не засипалася земле. Проміжки між горщиком і корінням засипаються землею та

ущільнюються великим або вказівним пальцем, щоб під час поливання вода не виливалася з горщика, не змочуючи коріння. Не слід пересаджувати рослину у спеку. Пересаджуючи рослину, її поливають і обприскують. Але в наступні дні (тиждень-два) поливання обмежують. Кактуси після пересаджування взагалі не поливають тиждень. Окрім того, після пересаджування рослину притіняють і оберігають від протягів та сонячного проміння.

Загальні правила квітникарства.

рослини страждають, якщо їх часто переставляти з місця на місце, тим

більше з різною освітленістю;

усі без винятку квітучі кімнатні рослини віддають перевагу дещо

яскравішому освітленню, ніж декоративно-листяні види, оскільки

світло їм украй необхідно для утворення бруньок;

рослини зі строкатим листям вимагають більше світла, ніж рослини із

зеленим листям;

узимку рослини необхідно розташовувати ближче до вікна або

освітлювати рослину додатково за появи ознак браку світла;

на підвіконні слід розташовувати рослини так, щоб вони не торкалися

шибки.

щойно пересаджену або куплену рослину треба притінити;

періодично рослини треба повертати різними боками до джерела світла

(за винятком рослин з бруньками) для рівномірного формування листя;


10 золотих правил

не заливайте їх;

давати їм спокій;

вчасно приймати необхідні міри;

групувати рослини;

навчитися пересаджувати рослини;

правильно вибирати рослини;

змиритись з втратою деяких рослин;

придбати необхідний інвентар;

правильно доглядати за кожною росли

ною;

створювати їм вологу атмосферу.


Що таке період спокою

Це період, коли уповільнюється або зовсім припиняється ріст рослини та інші фізіологічні процеси.


Класифікація кімнатних рослин

декоративно-листяні рослини;

декоративно-квіткові рослини;

кактуси



Рослина цілком здорова, якщо

немає жодного пошкодженого або

зів`ялого листочка;

листя розташоване рівномірно по всій

рослині;

поверхня ґрунту немає зеленого нальоту;

коріння вийшло за межу нижнього отвору горщика;

квітуча рослина має більше нерозкритих бутонів, ніж квітів.


Ознаки рослин при порушенні режиму поливання (надлишок води)

поникле, тьмяне листя, м`які ділянки з ознаками гнилизни;

уповільнення росту;

опадання і старого і молодого листя;

цвіль на листях;

поява на поверхні землі моху або на зовнішній поверхні горщика цвілі.



Ознаки рослин при порушенні режиму поливання (брак води)

поникле листя;

листя засихає і обсипається;

квітки і бруньки опадають або швидко

в`януть;

тьмяне, скручене, пожовтіле листя, кінчики листя брунатні та сухі.



Якщо бракує світла, то у рослини

листя бліде й за розміром менше, ніж має

бути;

рослина не квітне або квіти бліді та дрібні;

стебло рослини витягнуте з дуже вузьким

міжвузлям;

строкате листя набуває зеленого кольору;

нижнє листя жовтіє, сохне та опадає.



Якщо забагато світла, то у рослини

листя в`яне та никне;

на листі з`являються брунатні плями від

опіків.


ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА

Пересаджування рослин


1.Взяти новий горщик перевірити наявність дренажних отворів і закрийте дренажний отвір черепком (опуклою стороною догори),камінчики.

2.За сипте на дно дренаж(камін, шаром1-1,5см.)

3.За сипте шар землі (1.5-2.5)Її потрібно таку кількість, щоб встановлений в горщику кореневий ком був у підсумку повністю прикритий землею і до краю залишалось 1-2см( таким чином ми залишаємо місце для поливу.)

4.Візьміть горщик правою рукою і перекиньте його на долоню лівої. Стебло пропустить між пальцями. Виймаємо рослину із старого горщика і акуратно видаляємо частину землі рукою намагаючись не пошкодити коріння.

5.Перевіряємо стан коріння: підгниле і мертве видалить гострим ножем .

6.Поставити рослину рівно в центрі горщика , рівномірно розмістити коріння в горщику.

7.Притримуючи рослину однією рукою ,іншою (можна совком ) по троху до сипте землю і ущільнить її.

8.Заповнивши необхідний простір, вже пальцями обтисніть по периметру горщика землю.

9. Поставити рослину на піддон.

10.Полити рослину.