Як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни

Кому надається статус особи з інвалідністю внаслідок війни?

Який період проведення АТО?

У якому випадку не надається цей статус?

Який порядок отримання цього статусу?

Які документи потрібні для отримання довідки в медико-соціальній експертній комісії?

Яким чином мені отримати довідку медику-соціально експертної комісії?

Які документи потрібні для отримання одноразової грошової допомоги особам з інвалідністб внаслідок війни?

Зразки документів

Кому надається статус особи з інвалідністю внаслідок війни?

Військовослужбовцям, які отримали травму (поранення, контузію, каліцтво, захворювання) внаслідок безпосередньої участі в АТО (ООС).

Це стосується військовослужбовців, резервістів, військовозобов’язаних осіб, які перебували у складі добровольчого формування, яке увійшло до складу ЗСУ/МВС/Нацгвардії, працівників, осіб рядового та начальницького складу Збройних Сил України, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Військових прокуратур, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, добровольчих та інших військових формувань, підприємств, установ, організацій, залучених в АТО, ДФС, поліції.

За умови якщо така особа захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і отримала інвалідність внаслідок захворювання, поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Який період проведення АТО?

Харківська область - з 07.04.2014 по 14.09.2014; Донецька та Луганська області з 07.04.2014 по 30.04.2018. На заміну АТО почала діяти ООС з 30.04.2018

Який розмір одноразової грошової допомоги внаслідок отримання інвалідності або встановлення відсотку втрати працездатності?

  • І група – 400-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб. З 1 січня 2019 - 768 400 грн.

  • ІІ група – 300-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб. З 1 січня 2019 - 576 300 грн.

  • ІІІ група – 250-кратний прожитковий мінімум для працездатних осіб. З 1 січня 2019 –480 250 грн.

Одноразова грошова допомога також виплачується, якщо особа встановила групу інвалідності чи відсоток втрати працездатності (внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання пов’язаного з участю в АТО (ООС) протягом трьох місяців після звільнення з військової служби.

У якому випадку не надається цей статус?

Статус не надається, а кошти не виплачуються, якщо поранення, каліцтво, контузія настали внаслідок:

  • вчинення особою злочину або адміністративного правопорушення;

  • вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння;

  • навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

  • подання особою завідома неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Який порядок отримання цього статусу?

Якщо Ви отримали поранення, контузію, каліцтво чи захворювання командир військової частини має видати довідку про обставини травми. Пам’ятайте, що якщо інвалідність отримана внаслідок захворювання, то довідка не видається. Якщо командир не видав довідку про обставини травми, після прибуття в госпіталь потрібно написати рапорт на командира з проханням видати довідку.

Якщо довідка про обставини травми не буде видана протягом 15-30 днів з моменту надходження рапорту та пояснень звертайтесь до штабу оперативного командування, якому підпорядковується в/ч, з оскарженням бездіяльності. Відмова у видачі довідки також може бути оскаржена шляхом подання рапорту до штабу оперативного командування. Ця довідка потрібна для проходження військово-лікарської комісії та медико-соціальної експертної комісії, а також для отримання одноразової грошової допомоги.

За відсутності довідки про обставини травми подавайте довідку про безпосередню участь в АТО (ООС) , витяг з наказу по стройовій частині, копію військового квитка та будь-які інші документи, які засвідчують участь в АТО у період отримання поранення. Комісія може встановити зв’язок на підставі таких документів. У разі відмови звертайтеся до Центральної військово-лікарської комісії.

В лікувальному закладі начальник відділення має видати Вам виписний епікриз та направлення на військово-лікарську комісію. Ці документи має засвідчити начальник госпіталю. Вони потрібні для оформлення відпустки за станом здоров’я в частині проходження військово-лікарської комісії.

Далі настає черга проходження військово-лікарської комісії. Це комісія лікарів при військово-медичному лікувальному закладі. Тут Ви отримуєте постанову про причинний зв’язок поранення (травми, контузії, каліцтва). Його видає голова комісії. Він потрібен для встановлення зв’язку між пораненням та участю у бойових діях.

Згодом Ви потрапляєте на медико-соціальну експертну комісію. Це комісія лікарів при районній поліклініці. Її голова видає Вам довідку про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності.

З цією довідкою Ви йдете до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації, де отримуєте посвідчення інваліда війни, залежно від групи інвалідності. Посвідчення видається у день звернення особи.


Які документи потрібні для отримання довідки в медико-соціальній експертній комісії?

  • Копія паспорта

  • Копія ідентифікаційного коду

  • Копія медичної книжки

  • Свідоцтво про хворобу, видане ВЛК (відповідно з додатком №11 до наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року)

  • Копія трудової книжки (у разі наявності)

  • Довідка про придатність військовослужбовця або військовозобов’язаного до військової служби (у разі необхідності)

  • Документи про безпосереднє залучення до виконання завдань в АТО (ООС) районі її (їх) проведення або направлення на прибуття у відрядження для безпосередньої участі в АТО (ООС).

При цьому кожна медико-соціально експертна комісія може уточнювати необхідний перелік документів.

Яким чином мені отримати довідку медико-соціально експертної комісії?

При завершенні стаціонарного лікування у закладі охорони здоров’я обов’язково отримайте довідку військово-лікарської комісії, виписний епікриз, свідоцтво про хворобу.

Далі у медроті військової частини візьміть направлення на медико-соціальну експертну комісію. У направленні має бути вказаний строк служби. Якщо військова частина не видала направлення на медико-соціальну експертну комісію, потрібно написати рапорт на ім’я командира військової частини з проханням видати направлення на медико-соціальну експертну комісію. Для звільнених з військової служби направлення на медико-соціальну експертну комісію видає районний військкомат.

У районній лікарні або місцевому воєнному госпіталі потрібно звернутися до профільного лікаря з проханням скликати медико-соціальну експертну комісію. Комісія видає довідку про призначення групи інвалідності або визначає відсоток втрати працездатності у 3 екземплярах – для пенсійного фонду, для особистого зберігання, для архівів.

Для поранених, які перебувають на лікуванні та не можуть пересуватися комісія проводить виїзне засідання і документи подає медичний заклад.

Які документи потрібні для отримання одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни?

  • Заява

  • Копія паспорту

  • Копія ідентифікаційного номера платника податків

  • Довідка про обставини травми

  • Постанова військово-лікарської комісії

  • Довідка медико-соціальну експертну комісії

  • Номер банківського рахунку