Сім'ї загиблих

Якими пільгами користуються члени сім’ї загиблого

Безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів.

Безплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).

Безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.

50% знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю).

50% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).

50% знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.

Користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи.

Щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів.

Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.

Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час; одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік.

Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи, організації.

Позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані подавати допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни і сім'ям загиблих військовослужбовців у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

Одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків, технічне обслуговування та забезпечення стоянками транспортних засобів.

Пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20% від тарифів вартості основних та 50% - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.

Першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.

Позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом за ветераном війни, в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Вступ поза конкурсом до державних та комунальних вищих навчальних закладів на спеціальності, підготовка за якими здійснюється за рахунок коштів відповідно державного та місцевих бюджетів.

Членам сімей, військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щорічно до 5 травня членам сімей військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога.

Статус сім'ї загиблого та відповідні виплати.

Хто має право на встановлення статусу члена сім’ї загиблого?

Утриманці загиблого або того хто пропав безвісти, батьки, дружина/чоловік, які не одружилися вдруге, діти, які не мають і не мали своїх сімей, діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Розповсюджується на членів сім’ї військовослужбовців, резервістів, військовозобов’язаних, працівників, осіб рядового складу, осіб начальницького складу, Збройних Сил України, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Військових прокуратур, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, Добровольчих та інших військових формувань, підприємств, установ, організацій, залучених в АТО, ДФС, поліції, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Який період проведення АТО?

Харківська область - з 07.04.2014 по 14.09.2014; Донецька та Луганська області з 07.04.2014 по 30.04.2018. На заміну АТО почала діяти ООС з 30.04.2018

Де про це написано?

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.10, п.1, Постанова КМУ №740 від 23.09.2015 «Про порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни»

Що потрібно зробити, щоб отримати статус?

По-перше, потрібно зібрати необхідний пакет документів. До них входять:

  • заява;

  • довідка про безпосередню участь померлого в АТО (ООС);

  • свідоцтво про смерть\повідомлення про загибель;

  • постанова штатної військово-лікарської комісії;

  • оригінал та копія паспорта заявника;

  • оригінал та копія ідентифікаційного коду заявника;

  • фотографія заявника розміром 3х4;

  • для дітей померлого: свідоцтво про народження заявника;

  • для батьків померлого: свідоцтво про народження померлого;

  • для дружини/чоловіка померлого: свідоцтво про одруження;

  • для дітей померлого, які не мають і не мали своїх сімей: довідка з ЖЕКу форма 3;

  • Для дітей померлого, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття: довідка медико-соціально експертної комісії про інвалідність.

Ці документи потрібно подати до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Посвідчення члена сім’ї загиблого видається безкоштовно та особисто під розписку. Неповнолітнім дітям посвідчення члена сім’ї загиблого не видається. Інформація про неповнолітніх дітей вноситься в окрему главу довідки доданої до посвідчення матері (або іншого повнолітнього члена сім’ї). В разі неможливості отримати посвідчення самостійно, можна уповноважити іншу особу, оформивши нотаріальну довіреність.


Що таке довідка члена сім’ї загиблого і навіщо вона потрібна?

Для користування всіма пільгами, передбаченими чинним законодавством обов’язкова наявність довідки членів сімей загиблих в АТО. Її повна назва «Довідка для членів сімей осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Ця довідка видається кожному члену сім’ї загиблого, який має право на відповідний статус. Оформлює довідку військова частина на підставі наказу про виключення особи зі списків військової частини. Районний військкомат за місцем проживання особи, яка має право на таку довідку видає особі 2 примірники довідки. Без такої довідки члени сімей загиблих не зможуть скористатися пільгами у сфері медичного забезпечення та знижками на житлово-комунальні послуги.

Скільки становить одноразова грошова виплата членам сім’ї загиблого і які документи потрібні для її отримання?

Сума виплати складає 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. В 2019 році це становить 1 440 750 гривень.

Ця виплата ділиться рівними частками між членами сім’ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого). Отримати виплату можна протягом трьох років з дня виникнення такого права.

Кошти виплачуються у разі загибелі (смерті) під час виконання обов’язків військової служби, загибелі (смерті) внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов'язків військової служби, смерті, яка настала протягом року після звільнення з військової служби, якщо вона спричинена пораненням, контузією, каліцтвом, захворюванням, які пов’язані з виконанням обов'язків військової служби.

Якщо смерть військовослужбовця настала в період військової служби (не пов’язана з виконанням ним службових обов'язків), чи протягом року після звільнення з військової служби, внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з проходженням військової служби, або ж у разі загибелі (смерті) резервіста під час виконання обов'язків служби у резерві – виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму. В 2019 році це становить 960 500 гривень.

Для виплати одноразової грошової допомоги потрібно надати наступні документи:

  • Документи для виплати одноразової грошової допомоги

  • Заява кожного повнолітнього члена сім’ї, в разі наявності неповнолітніх дітей – одного з батьків

  • Копія свідоцтва про смерть (видає РАЦС за місцем проживання)

  • Витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) зі списків особового складу військової частини (Видає військова частина)

  • Висновок ВЛК про причинний зв’язок загибелі (смерті) військовослужбовця, лікарське свідоцтво про смерть, акт спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком

  • витяг із особової справи про склад сім’ї (видає військова частина)

  • Копія довідки про склад сім’ї з ЖЕКу/ ОСББ/ сільської або селищної ради

  • Копія свідоцтва про шлюб (для виплати допомоги дружині/чоловікові)

  • Копія свідоцтва про народження дітей (для виплати допомоги дітям)

  • Копія свідоцтва про народження померлого (для виплати допомоги батькам)

  • Довідка про перебування на утриманні у загиблого (померлого) утриманців.

  • Копія паспорту заявника

  • Копія ідентифікаційного коду заявника

  • Копія посвідчення про призначення особи опікуном чи піклувальником

  • Реквізити банківського рахунку

Зібраний пакет документів подається до районного військкомату (для загиблих ЗСУ), до регіональних осередків Нацполіції або до відповідальних відомств, в яких служили загиблі особи.


Який розмір допомоги на поховання і як її отримати?

Допомога на поховання становить 5 прожиткових мінімумів на дату загибелі військовослужбовця на проведення похорону і спорудження пам’ятників. З 1 січня це буде становити 9605 гривень. Виплачується сім’ї та батькам. Додаткова допомога на поховання може надаватися за рішеннями органів місцевого самоврядування.

Для отримання допомоги на поховання потрібно подати наступні документи:

  • заяву;

  • копію паспорта;

  • копію ідентифікаційного коду;

  • копію свідоцтва про смерть;

  • копію документу, який підтверджує ступінь спорідненості;

  • копію документу, який підтверджує участь в АТО (ООС).

Як на практиці реалізується право на безоплатне поховання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни?

Для безоплатного поховання потрібно звернутися до визначених місцевим органом виконавчої влади ритуальних служб або сільського (селищного) голови для укладання договору-замовлення. При цьому потрібно подати наступні документи:

  • копія паспорту особи, яка звертається;

  • копія свідоцтва про смерть УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни;

  • копія посвідчення померлого, що підтверджує відповідний статус (з пред’явленням оригіналу).

В свою чергу для відшкодування витрат за здійснене поховання потрібно звернутись до управління соціального захисту населення райдержадміністрації або виконавчого комітету міської ради. Там потрібно подати наступні документи:

  • заяву на проведення відшкодування витрат на поховання;

  • копію свідоцтва про смерть УБД, інваліда війни;

  • розрахунково-грошові документи, що підтверджують вартість ритуальних послуг;

  • копію посвідчення померлого, що підтверджує відповідний статус (з пред’явленням оригіналу)

  • копію документа, що підтверджує факт поховання особою, що звертається.

Розмір відшкодування залежить від середніх (граничних) цін на ритуальні послуги, визначені відповідними райдержадміністраціями та виконкомами міських рад та може бути значно меншим від розміру реальних витрат. Окрім того, на місцевому рівні може бути встановлено граничний строк звернення за відшкодуванням.

Пільги на проїзд членів сімей загиблих

Лише батьки військовослужбовців, які загинули мають право на безкоштовний проїзд всіма видами транспорту та на 50% відсотків знижки при користуванні міжміськими видами транспорту.

Дружина, діти та інші члени сім’ї права на пільговий проїзд не мають, якщо інше не встановлено за рішенням органу місцевого самоврядування.