Savjeti i članci

Pismo učiteljima - disleksija u razredu

Svaki učitelj i profesor, u gotovo svakom razredu susreće se s učenicima koji imaju postavljenu dijagnozu neke od specifičnih teškoća učenja – bilo disleksije, disgrafije ili diskalkulije. Često zaboravljamo na neke specifičnosti ovih teškoća, a još češće na to koliko mi kao stručnjaci možemo doprinijeti u smanjenju tih teškoća. Povodom vašeg dana donosimo vam pismo dječaka Marka koji bi vam želio dati nekoliko savjeta vezanih uz disleksiju i kako mu pomoću.

VAŽNO: Marko „stanuje“ u glavama svih vaših učenika s disleksijom.

Dopustite Marku da vam pomogne kako biste vi pomogli njima!


Sedam mitova o specifičnim poteškoćama učenja

Sama neobičnost specifičnih poteškoća učenja (disleksija, disgrafija i diskalkulija) uzrok je tome da se dijete s poteškoćom vrlo često krivo doživljava kao da je lijeno, nemotivirano ili da glumata.

Problemi povezani s poteškoćama učenja mogu se primijetiti već u ranijoj dobi, u predškolskom uzrastu, ali se najčešće dijagnosticiraju tek u školskoj dobi. Ako se primijete specifični problemi u čitanju, računanju ili pisanju, treba napraviti obradu i testiranje kako bi se utvrdilo postojanje poteškoće.

Zato probajmo razbiti neke od mitova koji se još i danas krivo prenose o teškoćama učenja!

Svjetski dan romskoga jezika (5.11.) danas se u RH slavi kao romski nacionalni praznik. Većina Roma govori jezikom romani chib, no romski jezik vrlo je raznolik. Postoji 60-ak različitih dijalekata romskog jezika. U Međimurju Romi govore uglavnom bajaško-rumunjskim dijalektom.

Povodom obilježavanja tog dana, učenici nižih razreda PŠ Držimurec-Strelec izradili su prikaz riječi na hrvatskom i bajaško-rumunjskom jeziku, a učiteljica razredne nastave Suzana Švigir i romski pomagači Ljubo Ignac i Nenad Oršuš izradili su brošuru „Mala gramatika bajaško-rumunjskog jezika“ koju možete pogledati i nešto novo naučiti klikom na sliku.

Kako razgovarati s djecom i adolescentima o koronavirusu

Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) i Hrvatski Crveni križ organizirali su 5.11.2020. stručno usavršavanje romskih suradnika pomagača i stručnih suradnika osnovnih škola Međimurske županije i ostalih županija.

Teme su bile o platformi „Sigurnije škole i vrtići“, COVID-19 i stigmatizacija kroz online webinar (preko ZOOM aplikacije).

ZAKLJUČAK: Važno je razgovarati o poteškoćama te o posljedicama s kojima se društvo i pojedinci suočavaju. Ujedno treba naglašavati kako se svi ljudi teško nose s neizvjesnošću i kako je u redu osjećati ljutnju, strah i slične negativne emocije. Treba djeci posebno objasniti da širenje virusa nije povezano s osobinama ljudi.

Hrvatski Crveni križ i Kazalište Tvornica lutaka zajedno su osmislili i realizirali dva edukativna filmića na te teme, a možete ih pogledati klikom na sliku.


Slikovnica o medijskoj pismenosti

Medijska pismenost olakšava usvajanje navika preispitivanja medijskih sadržaja i vještina izražavanja potrebnih za kritičko razmišljanje. Ona danas predstavlja obrazovanje za život, humanističke vrijednosti, aktivno građanstvo i odgovorne medijske prakse.

Ova slikovnica namijenjena je djeci, roditeljima, skrbnicima i odgajateljima.

Njezina je svrha pružiti najmlađoj djeci priliku za razumijevanje medija kroz jednu od prvih lekcija medijske pismenosti, onu o razlici između svijeta medija i stvarnig svijeta.

Želimo vam puno zadovoljstva i otkrića na stranicama ove slikovnice do koje možete doći KLIKOM NA SLIKU i preuzeti ju na svoja računala u PDF fromatu.

Više informacija i materijala za pouku najmlađih o medijima potražite na:

https://www.medijskapismenost.hr/

Kako pridobiti učeničku pozornost?

Učitelji su iznimno kreativni u pridobijanju pozornosti svojih učenika kroz razne komunikacijske obrasce ili „prizivače pozornosti“, a sve s ciljem postizanja mira u razredu za vrijeme trajanja sata.

No, ukoliko vaši „prizivači pozornosti“ nisu osobito učinkoviti, morate razmotrite moguće pogreške u njihovoj primjeni te razmisliti što možete učiniti da biste ih jednostavno ispravili.


Zabavimo se uz hrvatski i bajaško - rumunjski jezik

Provjerite svoje znanje romskog jezika ili naučite neke nove riječi!


*napomena - nije kviz pa se ne može odgovoriti, samo prezentacija :))

Kako lakše prebroditi trenutnu situaciju?

Situacija u kojoj se nalazimo već neko vrijeme traje. Iako mjere lagano popuštaju, što nas svakako veseli i dalje moramo biti oprezni. Pročitatej savjete kako uz sve to sačuvati zdravu glavu!

Nastavni materijali za djecu s teškoćama u razvoju

Facebook stranica na kojoj možete pronaći različite nastavne materijale prilagođene djeci s teškoćama u razvju



LOL, TNX, OMG… O čemu to pišu djeca?

Digitalno doba i pisanje na internetu utječu na iskrivljen jezik i pisanje kod djece. Kod djece školske dobi najčešće je i najviše uočena iskrivljenost u pismenim zadacima.

Saznajte više o tome u ovom zanimljivom članku!



UČITELJI I ODGAJATELJI – glas vam je najvažniji alat u radu!

(članak – kako očuvati „dobar glasi“ i higijenu glasa kod djece i odraslih)


RADNA BILJEŽNICA ZA NASTAVNIKE

Klikom na sliku pogledajte radni materijal koji su pripremili stručnjaci s ERF-a, a u kojem ćete pronaći savjete za lakše nošenje s trenutnom situacijiom.



ŠALA JE VRLO OZBILJNA STVAR

Zašto je humor važan i ljekovit za naše zdravlje pročitajte klikom na sliku.