ŠALA JE VRLO OZBILJNA STVAR

Prvi tjedan karantene je iza nas i vjerujemo da svatko od nas radi najbolje što može kako bi se očuvao mir u kući. Društvene mreže preplavljene su savjetima kako si olakšati i organizirati vrijeme, no kako bi Međimurci rekli: „Kaj je preveč, niti z kruhom je nej dobro“. Iako nam ova situacija istovremeno vrlo dobro može ukazati na naše kapacitete za toleranciju i prihvaćanje različitosti, napetost, tjeskoba, nervoza, stres, zabrinutost i neizvjesnost ipak odrade svoje. Sukobi se javljaju sve češće, osjećaje sve teže kontroliramo, a počinjemo primjećivati i najmanje pojedinosti koje nam smetaju kod naših članova obitelji te se nerijetko i odrasli ponašaju poput tinejdžera. U takvim situacijama vrlo je lako dugotrajnije zaglibiti u loše raspoloženje, bezvoljnost, mrzovoljnost, depresivna ili agresivna stanja, strah i potištenost te povrijediti one koje volimo i narušiti osjećaj povezanosti i pripadnosti .

Trenutna je situacija takva da će ovakvo stanje karantene potrajati (minimalno) još 3-4 tjedana i tu ništa ne možemo učiniti. Eventualni pokušaji švercanja mogu nam jedino ugroziti zdravlje ili stanjiti novčanik (sami odaberite što je za vas nepovoljnija opcija). Dakle, ovisi isključivo o nama kako ćemo provesti nadolazeće dane: hoće li naš brod zvan Obitelj prolaziti oluje i brodolome ili će zadržati kurs i ploviti u mirnijim vodama. Morat ćemo vas razočarati što vam mi, nažalost, nećemo otkriti nikakvu novu strategiju preživljavanja karantene. Nemamo nikakve nove savjete za vas koje već niste čuli ili pročitali. No, pozivamo vas da ipak nastavite čitati. Naime, cilj ovog teksta je samo vas podsjetiti na vrlo staru, potpuno besplatnu i svima lako dostupnu strategiju nošenja sa stresom: HUMOR.

Iako se na prvi pogled ne čini tako, humor je vrlo sofisticirana, namjerna mentalna aktivnost i strategija nošenja sa stresnim i izazovnim situacijama. Pokazatelj je emocionalne zrelosti i fleksibilnosti kao i znak učinkovitog funkcioniranja u stresnim situacijama. Njegova je ljekovitost kako za mentalno i fizičko zdravlje tako i za međuljudske odnose potvrđena mnogim istraživanjima te je razvijena i terapijska metoda liječenja humorom. Dobra vijest je i da svi posjedujemo kapacitet za njega kao i da ga se može uvježbati.

Humor ide ruku pod ruku sa smijanjem, a zajedno nam donose višestruke kratkoročne i dugoročne koristi. Osim što trenutno smanjuju stres i napetost te podižu raspoloženje (potičući oslobađanje endorfina u mozgu), snižavaju krvni tlak, potiču cirkulaciju i rad srca, pluća i mišića čime omogućuju povećan unos zraka bogatog kisikom kao i ublažavanje fizičkih znakova stresa. Uslijed jakog smijanja aktivira se više od 300 mišića lica, trbuha, dijafragme, leđa, nogu i ruku. Poznat je pozitivan učinak humora i smijanja na funkcioniranje imunološkog sustava koji je inače vrlo osjetljiv na naše raspoloženje (treba li uopće govoriti koliko je to važno sada kada nam prijeti zaraza virusom?).

Često se kaže da netko ima „dobar smisao za humor“, no nema koristi od humora ako se on koristi samo za vrijeme „dobrih“ dana. Ključna je sposobnost korištenja humora kada stvari krenu nizbrdo. Primjerice, poznato je koliko je humor bitan medicinskom osoblju koje se svakodnevno suočava sa po život opasnim situacijama. Humor im pomaže održati se „iznad površine“ i fokusirano nastaviti spašavati živote. Biste li rado legli na operacijski stol rastrojenog, zamišljenog ili anksioznog liječnika čije su misli okupirane smrću, apokaliptičnim scenama i beznađem? Iako bi neki to mogli protumačiti kao neozbiljnost, upravo je korištenje humora pokazatelj da imamo dovoljno emocionalne i mentalne snage othrvati se preplavljujućem utjecaju različitih teških situacija u kojima smo zapeli. Realno, svaka situacija u sebi ima i nešto komično jer se u izvanrednim, novim, opasnim ili neočekivanim situacijama ne ponašamo i ne razmišljamo uobičajeno. Humoristične dosjetke u tim trenucima govore o našoj sposobnosti da stvar sagledamo iz više perspektiva ili se čak i kritički osvrnemo što nam može pomoći i u pronalasku rješenja problema u kojem smo se našli.

Trenutno oslobađanje napetosti koje donose humor i smijanje omogućuje mentalno otvaranje, vraćanje fokusa i koncentracije nakon početne preplavljenosti, daje potreban kratkotrajni predah i podiže razinu pozitivne energije. Dakako, situacija ne mora nužno biti životno ugrožavajuća da bi osjetili prednosti korištenja humora. Svakodnevne situacije zaoštravanja međuljudskih odnosa ili pojavu nekih jednostavnijih problema lakše ćemo prebroditi ako smo spremni sagledati i njihovu komičnu stranu. Osim toga, pokazalo se i da korištenje humora u nastavi pozitivno utječe na učenje jer poboljšava razrednu klimu, podiže raspoloženje učenika i održava pozitivne emocije.

Naravno, uvijek je bolje prvo procijeniti hoćemo li misli i slike koje se javljaju u našoj glavi podijeliti s drugima ili ih ipak zadržati za sebe. Unatoč našem blagonaklonom raspoloženju, naše dosjetke se mogu doživjeti kao ismijavanje, izrugivanje ili vrijeđanje. Posebno ako šale zbijamo na račun emocionalno nezrelih osoba ili pak osoba s niskim samopouzdanjem. Djeca i tinejdžeri, zbog karakteristika razvojne dobi, mogu biti posebno osjetljivi stoga je korisno birati neutralne šale, šaliti se na račun situacije, a ne osobe ili pak se našaliti na vlastiti račun. Šaleći se na vlastiti račun ili na račun situacije u kojoj smo se našli pokazujemo djeci da to nije uvijek prijetnja samopouzdanju niti umanjuje vrijednost naše osobe. Dapače, pokazuje da smo svjesni svojih kvaliteta ali i mana, kao i da te mane u određenim trenucima možemo pretvoriti u prednosti. Isto tako, unatoč benefitima, potrebno je voditi računa i o tome da ipak ne pretjeramo jer se neprestano zbijanje šala potencijalno može protumačiti i kao ignoriranje ili nedozvoljavanje iskazivanja različitih neugodnih osjećaja što se može negativno odraziti na mentalno zdravlje druge osobe. Ne nosimo se svi uspješno s naglom promjenom načina života i zato je važno i sebi i drugima dopustiti izražavanje osjećaja, bez obzira o kojem se osjećaju radilo jer izvanredne situacije u nama izazivaju izvanredne reakcije koje su u takvim okolnostima normalne.

Dakle, humor neće izbrisati naše probleme, neće učiniti da jednostavno preskočimo ovo razdoblje i probudimo se kada sve ovo završi. Neće spriječiti dugoročne negativne posljedice koje ovo stanje ima na gospodarstvo. Ali će nam pomoći da razdoblje koje je pred nama lakše prebrodimo ili da barem svi preživimo, i psihički i fizički. Trenutno stanje osuđenosti na zatvoreni prostor predstavlja veliki test za unutarobiteljske odnose i komunikaciju. Naravno da nije moguće da cijelo vrijeme budemo sretni, nasmijani, zadovoljni i puni pozitivne energije. Svi ponekad potonemo i to je u redu. To je život. Ali zato imamo jedni druge. I imamo začin zvan humor koji nam može pomoći u prevenciji stradanja odnosa koji su nam bitni i koje smo dugo gradili.

P.S. Ako želite još ponešto naučiti o humoru i smijanju, predlažemo sljedeće tekstove:

· https://www.vasezdravlje.com/zdrav-zivot/ljekovita-moc-humora

· https://www.nurseslearning.com/courses/nrp/NRPCX-W0009/html/body.humor.page7.htm (na engleskom jeziku)


Piše: Maja Kutnjak Vrtarić, soc. pedagog