Кібербезпека

Кібербезпека або як навчитись бути обачними

Раніше люди взаємодіяли в кількох середовищах: земля, вода, повітря. З появою інтернету з’явився ще один вимір – кіберпростір. Ідеться про мережу взаємопов’язаних між собою пристроїв. Загалом безпека – це стан захищеності від зовнішніх і внутрішніх загроз. А безпека в кіберпросторі – ваша особиста захищеність та безпека ваших пристроїв. Так тлумачить це поняття фахівець із кібербезпеки Олексій Барановський, який працює в ІТ-компанії Intellias.

Про те, які ризики існують для дітей в інтернеті, яких правил варто дотримуватися в кіберпросторі та про що саме варто пам’ятати аби не стати жертвою кіберзлочинців сьогодні спілкувались з дітьми ювенальний прокурор Знам'янської окружної прокуратури Тетяна Шевцова та старший інспектор сектору ювенальної превенції, капітан поліції Ірина Чорненко.

Зустріч проходила в рамках Акції «16 днів проти насилля» та спонукала дітей до розуміння, що насправді ми маємо перенести до кіберпростору ті самі правила, якими користуємося в житті: мити руки, прибирати за собою, бути ввічливими і бути обачними з незнайомими людьми.

Державна служба якості освіти України, в межах міжнародного місяця кібербезпеки, запросила наших здобувачів освіти долучитися до ініціативи KPMG Ukraine з відзначення KPMG Global Cyber Day, який відбувся 21 жовтня.

В межах запланованих заходів проведено дві безкоштовні інтерактивні навчальні сесій для дітей з кібергігієни, безпечної поведінки в інтернеті, включно з правилами поведінки в соціальних мережах й під час онлайн ігор, протидії кібербулінгу.

Заняття були розраховані для учнів молодших і старших класів в онлайн форматі. Від закладу залучилося 65 осіб.

учні початкової школи дізналися про:

- пошук в інтернеті;

- кіберзалякування;

- кіберзагрози (фішинг, викрадення особистих даних/видача себе за іншу особу);

- онлайн ігри;

- соціальні мережі та безпека пристроїв.

учні старшої школи дізналися про:

- кіберзалякування;

- соціальні мережі;

- перегляд вебсторінок;

- онлайн магазини та ігри;

- мережеві програми та кіберзагрози (фішинг, програми-вимагачі, крадіжка особистих даних/видача себе за іншу особу, злом)

Поради батькам від батьків,

які працюють в компанії Google

1. Розташуйте комп'ютер вашої дитини в місці загальної доступності: їдальні або вітальні. Так вам буде простіше стежити за тим, що роблять діти в Інтернеті.

2. Звертайте увагу на те, які сайти відвідує дитина. Якщо у вас маленькі діти, знайомтеся з Інтернетом разом. Якщо у вас діти старші, поговоріть з ними про сайти, які вони відвідують, і обговоріть, що припустимо, а що ні у вашій родині. Список сайтів, які відвідує дитина, можна знайти в історії браузера . Крім того, ви можете скористатися інструментами блокування небажаного контенту, такими як, наприклад, безпечний пошук Google або безпечний режим на YouTube.

3. Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. Ви не зможете весь час стежити за тим, що вони роблять в мережі. Їм необхідно навчитися самостійно користуватися Інтернетом безпечним і відповідальним чином.

4. Використовуйте налаштування конфіденційності та управління доступом до вашого розташування. На YouTube, Blogger, в соціальних мережах і на багатьох інших сайтах користувачі можуть розміщувати власний контент. Зазвичай автору надається можливість обмежити доступ до особистого блогу, фотографій, відео та інформації в профілі. Особливо важливо обмежувати доступ до таких даних, як ім'я, адреса або номер телефону, які дитина розміщує на загальнодоступних сайтах.

5. Зберігайте паролі в таємниці. Нагадуйте дітям, що паролі не можна нікому повідомляти. Також необхідно, щоб для дітей стало звичкою знімати прапорець «Запам'ятати мене» при вході в свій акаунт з комп'ютерів, встановлених, наприклад, у школі, Інтернет-кафе або бібліотеці.

6. Не довіряйте незнайомцям. Поясніть дітям, що не слід призначати

7. особисті зустрічі з людьми, з якими вони познайомилися в Інтернеті, і повідомляти їм особисту інформацію, тому що незнайомці можуть видавати себе за когось, ким вони насправді не є.

8. Встановіть захист від вірусів. Використовуйте і регулярно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. Навчіть дітей не завантажувати файли з файлообмінних сайтів, а також не приймати файли і не завантажувати вкладення, що містяться в електронних листах від незнайомих людей.

9. Навчіть дітей відповідальної поведінки в Інтернеті. Пам'ятайте золоте правило: те, що ви не сказали б людині в обличчя, не варто відправляти йому по SMS, електронною поштою, в чаті або розміщати у коментарях на його сторінці в Мережі.

10. Оцінюйте Інтернет-контент критично. Те, що міститься в Інтернеті, не завжди правда. Діти повинні навчитися відрізняти надійні джерела інформації від ненадійних і перевіряти інформацію, яку вони з находять в Інтернеті. Також поясніть дітям, що копіювання і вставка змісту з чужих веб -сайтів можуть бути визнані плагіатом.

11. Отже, Інтернет-залежність є актуальною проблемою, дослідження якої зумовлене запитами суспільства, що пояснюється швидким темпом ро звитку комп’ютерних технологій, отриманням вільного доступу все більшої кількості людей до Інтернету. Але якщо батьки разом зі своїми дітьми будуть дотримуватись правил «Безпечного Інтернету» можна уникнути багатьох проблем.

!!! Запам’ятате чи занотуйте

Телефон Національної «гарячої лінії» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей від Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» - 0 800 500 33 5 або 386,

де ви зможете отримати:

1. Поради та правила поведінки дітей під час користування Інтернетом.

2. Поради батькам щодо безпечної роботи дітей в Інтернеті.

3. Попередження комп’ютерної залежності та можливість отримання

психологічної допомоги.

4. Юридичні консультації щодо злочинів проти дітей в Інтернеті.

5. Допомога у випадках чи за умови підозр щодо загрози дітям через Інтернет.

За матеріалами Інтернету


Правила безпечної поведінки в інтернеті

1. Не повідомляти свою та чужу особисту інформацію в мережі: не викладати в Інтернеті інформацію про себе та сім’ю, адресу проживання та навчання, місця роботи батьків, номери телефонів, наявність матеріальних цінностей, номери кредитних карт, т. ін.

2. Поважати права та інтереси інших людей в Інтернеті потрібно так само, як і в реальному житті: поводитися ввічливо: не можна ображати, насміхатися, обманювати співрозмовників в он-лайні і не робити того, що суперечить закону. Потрібно пам’ятати, що не можна привласнювати собі авторські права на твори інших людей (фото, музику, тексти та інше) і поширювати їх без дозволу власників.

3. Перевіряти інформацію із мережі: обов’язково використовувати декілька джерел для пошуку потрібних запитів, оцінювати надійність і авторитетність ресурсів;

4. Не довіряти всьому, що говорять віртуальні знайомі, особливо, якщо вони пропонують зустрітися в реальному житті, оскільки вони можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають.

5. Пам’ятати, що віртуальний світ іноді коштує реальних грошей, тому без дозволу дорослих не варто робити покупок онлайн, відправляти SMS, електронні повідомлення в обмін на обіцянки отримання спеціальних Інтернет-послуг.

6. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.

7. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

8. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.

9. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.

10. Звертатися за порадою до дорослих у разі виникнення будь-яких труднощів, якщо в Інтернеті що-небудь незрозуміле або дивне, а також, коли пропонують спокусливі, дуже схожі на казкові обіцянки чого-небудь.

За матеріалами мережі Інтернет