Дитинство без насильства
Загальновідомо, що в сім’ї закладаються основи буття людини, її духовні, моральні, світоглядні якості. Сім’я відіграє визначальну роль у становленні людини, задовольняючи цілу низку психологічних потреб особистості, серед яких: прагнення моральної підтримки, безпеки, захищеності від зазіхань, емоційного комфорту, визнання та прийняття з боку значущих людей. На жаль, для багатьох дітей, які стають жертвами жорстокості власних батьків, піклувальників, родинний спокій є нездійсненною мрією
Насилля в сім’ї – одна із найболючіших соціальних проблем сьогодення і є однією з форм порушення прав людини. В деяких випадках причиною насильства є пияцтво батьків, безробіття, неспроможність утримання дітей, а також, невміння виховувати своїх дітей. Виховання дітей-це дуже складний процес. Багато батьків не усвідомлюють, що у всіх проблемах дітей, винні самі батьки, але ж вони з позиції сили намагаються досягнути позитивних результатів у вихованні. Такі «горе-батьки» ведуть себе агресивно, що негативно впливає на дітей.
Дитина переживає насильство з боку того, хто мав би захищати, підтримувати, а не кривдити її. Це деформує особистість дитини та формує озлоблення до оточення, іноді навіть стає причиною суїцидів.
Хочеться звернутися до батьків дітей: « Любіть дитину та сприймайте її такою, якою вона є. Допомагайте їй у навчанні, розвитку. Проявляйте великодушність до дитини, поважайте її права, визнавайте право дитини бути іншою, вмійте поставити себе на місце дитини. Головніше за все-це здоров’я дитини. Давайте всі разом скажемо насильству «НІ».
ГЛОСАРІЙ
Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (15)
Запобігання домашньому насильству - система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються (16)
Дитина, яка постраждала від домашнього насильства (далі - постраждала дитина), - особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства (17)
Економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру (18)
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи (19)
Сексуальне насильство - форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності (20)
Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру (21)
15 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству”
16 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству”
17 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству”
18 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству”
19 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству”
20 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству”
21 З а к о н У к р а ї н и “ Про запобігання та протидію домашньому насильству